Nawigacje samochodowe
Inteligentna Asysta Prędkości, czyli w angielskim skrócie ISA, to specjalny system elektroniczny utrudniający przekraczanie maksymalnej prędkości, a montowany w samochodach, który od teraz będzie musiał być obecny w każdym nowym aucie sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej. W tym artykule tłumaczymy, czym jest ISA, jak działa i czy faktycznie utrudni (za) szybką jazdę.
W Stanach Zjednoczonych przygotowują się do ciekawego eksperymentu. Zostanie tam zbudowana pełnoprawna droga wyposażona w specjalne cewki do ładowania indukcyjnego, tym samym przejeżdżające nią kompatybilne pojazdy elektryczne zostaną automatycznie doładowane. Jeśli technologia się sprawdzi, być może pojawi się na większej sieci dróg także poza USA.
Należąca do Zygmunta Solorza Grupa Polsat Plus wchodzi na zupełnie nowy rynek. Jedna z należącej do niej firm – ZE PAK, będzie produkować polski autobus napędzany ogniwem wodorowym. Już teraz pokazano funkcjonalny prototyp, a docelowa fabryka, która już powstaje w Świdniku, ma produkować 100 takich pojazdów rocznie
Google na swoim oficjalnym blogu ogłosiło serię kolejnych, bardzo ważnych aktualizacji Google Maps. Kilka z przygotowanych nowości może się okazać bardzo przydatna. Jedna z nich polega na przykład na pokazywaniu kosztów zaplanowanej podróży płatnymi odcinkami dróg jeszcze przed jej rozpoczęciem.
General Motors jest już gotowe do debiutu swojego elektrycznego Hummera. W związku z tym musiało przesłać amerykańskiej agencji ochrony środowiska (EPA) trzymane do tej pory w tajemnicy parametry nadchodzącego megaauta. Liczby robią wrażenie.
Bezpieczeństwo ruchu pojazdów uprzywilejowanych to poważny problem. Na zatłoczonych drogach same sygnały świetlne i dźwiękowe często nie wystarczają. Zdarzały się sytuacje, w których dochodziło do kolizji zarówno z udziałem karetek jak i samochodów SOP przewożących VIP-ów, dlatego specjalny zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Sejmu chce, aby kierowcy dostali jeszcze jeden, specjalny ostrzegawczy sygnał emitowany za pośrednictwem ich samochodowego radia.
Założyciel i dyrektor generalny firmy Green Hills Software, która tworzy systemy operacyjne dla komputerów pokładowych aut różnych producentów, za własne pieniądze wykupił całostronicową reklamę w New York Times, w której „ostrzega”, że „miliony” zginęłyby w wypadkach, gdyby aktualna wersja systemu Full Self-Driving Tesli miała pełną kontrolę nad każdym pojazdem poruszającym się po światowych drogach.
Popularna na świecie aplikacja Android Auto doczekała się w końcu oficjalnego startu i dostępności w Polsce. Można ją już pobrać ze sklepu Play. Docenią to zwłaszcza użytkownicy starszych smartfonów, którzy dotychczas nie mieli możliwości korzystania z w pełni funkcjonalnej aplikacji do łatwego korzystania ze smartfona w czasie jazdy od Google.
Choć amerykańska Tesla robi wokół „autonomicznych aut” bardzo dużo szumu, to dotychczas wszystko odbywa się jedynie na poziomie testów. Tymczasem niemiecki Mercedes nie tylko „po cichu” wyprodukował autonomiczne auto, ale otrzymał właśnie homologację, co oznacza iż będzie to pierwsza marka z takim autem w oficjalnym portfolio.
Od początku grudnia nie ma już rogatek na wjazdach na płatne autostrady A2 i A4. System bramek znika, a zastępuje go w elektroniczna metoda płatności e-Toll. Dla kierowców oznacza to konieczność instalacji odpowiedniej aplikacji z płatnościami na smartfonie, lub wymóg ręcznego zakupu biletu na jednej z wytypowanych do tego stacji benzynowych.
Jak to zrobić?
Tech
AGD