Przydatne poradniki "zrób to sam";-)
Cyberprzestępcy, by włamać się na nasze konta internetowe bądź komputery potrzebują przede wszystkim dostępu do ochraniających te miejsca haseł. Mogą je zdobyć na kilka sposobów: albo wyłudzając je, używając podstępu, szantażu itp., albo stosując ataki typu brute force, które są jednymi z najbardziej prymitywnych, ale jednocześnie najczęściej wykorzystywanych. W tym tekście wyjaśnimy, co to jest i jakie są sposoby ochrony przed tym.
Moda na e-booki trwa w najlepsze. Popularność zyskało zarówno czytanie na smartfonach i tabletach, jak i na dedykowanych, wygodniejszych dla oczu czytnikach wykonanych w technologii e-papieru. Niestety, branża ciągle nie wypracowała jednego wspólnego standardu publikacji. Oznacza to, że na rynku jest kilka różnych formatów książek cyfrowych. Przed zakupem czytnika warto je poznać.
Coraz większą popularność hulajnóg elektrycznych widać na ulicach gołym okiem. Wiele osób już je kupiło, jeszcze więcej rozważa zakup, zwłaszcza że zbliża się wiosna i zapewne poprawi się wkrótce pogoda. Przed wyjazdem na miasto warto zapoznać się z przepisami, które regulują ruch tego typu pojazdów na ulicach. Uchroni to użytkowników przed dotkliwymi mandatami a wszystkim zapewni bezpieczeństwo.
Deepfake jest bardzo groźny, ponieważ pozwala na manipulowanie ludźmi i niszczenie ich reputacji. Można na przykład stworzyć fałszywy film, w którym ktoś mówi lub robi coś, czego nigdy nie zrobił. To może mieć poważne konsekwencje dla życia prywatnego, zawodowego i politycznego ofiar. Dlatego ważne jest, aby być świadomym zagrożeń związanych z deepfake i umieć rozpoznawać takie materiały.
Jeszcze nie tak dawno ludzie, którzy zasłaniali wizjer kamery internetowej, byli traktowani jako nadgorliwcy. Zabezpieczanie kamery, a wręcz sama myśl o tym, że ktokolwiek mógłby nas podglądać, uchodziły za przesadę. Tymczasem dziś żyjemy w świecie, w którym kamery są wszechobecne. Czy to w systemach monitoringu, czy jako część laptopów, komputerów stacjonarnych oraz smartfonów — obserwowani jesteśmy w zasadzie wszędzie. Tym samym pojawiło się ogromne pole do nadużyć dla cyberprzestępców. Zdarzały się przypadki, że nagrywali oni zupełnie nieświadomych użytkowników, a potem za często bardzo prywatne nagrania żądali okupu. W tym artykule wyjaśnimy, co zrobić, by nie stać się ofiarą podobnego ataku.
Choć technologia Dual SIM jest bardzo rozpowszechniona i ma ją wbudowaną już około 90% sprzedawanych na rynku nowych smartfonów, nadal jest wykorzystywana przez bardzo niewielu użytkowników. Tymczasem jest to nie tylko zwykły bajer, ale wręcz przeciwnie – mamy tu do czynienia z niezwykle przydatną, dodatkową opcją. Jak to działa wyjaśnimy w tym artykule.
Wielokrotnie zdarzało mi się przypadkowo lub nawet w sposób zamierzony, lecz – jak się później okazywało – zbyt pochopnie usuwać zdjęcia z pamięci smartfona. Raz zdarzyło się nawet, że fotografie z galerii niechcący usunęła osoba, której dałem telefon do przejrzenia zdjęć z wakacji. Zawsze są to sytuacje przykre, zwłaszcza że na części tych materiałów bardzo nam zależy. Osoby, które to dotyka, zwykle zastanawiają się, czy jest możliwość odzyskania utraconych fotografii. Okazuje się, że tak, jeśli wykonamy kilka ważnych kroków.
Spoofing to jedna z najnowszych i niestety szybko zyskująca na popularności metod oszukiwania ludzi w cyberprzestrzeni. Jest bardzo groźna, ponieważ wykorzystuje skuteczne narzędzia socjotechniki w celu zmanipulowania i w efekcie okradzenia potencjalnych ofiar. W tym tekście wyjaśnimy, na czym spoofing dokładnie polega i czy są sposoby na to, by się przed nim obronić.
Hasło to podstawowy sposób ochrony naszych danych i tożsamości w sieci. To z pomocą haseł logujemy się do większości serwisów internetowych, aplikacji bankowości internetowej, do poczty elektronicznej czy serwisów społecznościowych. Dobre, mocne hasło to klucz do naszego bezpieczeństwa w sieci. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stare zasady tworzenia haseł mocno się zdezaktualizowały. W tym tekście wyjaśnimy, jak je tworzyć tak, by były bezpieczne i trudne do złamania przez cyberprzestępców.
Od kilku lat jednym z głównych parametrów, którymi konkurują między sobą producenci smartfonów, jest liczba megapikseli w ich aparatach fotograficznych. Ponieważ smart telefony bardzo się do siebie zewnętrznie upodobniły, ich wytwórcy skupili się na promowaniu postępów w możliwości robienia coraz lepszych, bardziej profesjonalnych zdjęć. Czy faktycznie „liczba Mpx” jest to ważny parametr i od niego uzależniona jest jakość urządzenia? Wyjaśniamy.
Jak to zrobić?
AGD
Audio
Telewizory