Do tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ładny uśmiech i brak nieprzyjemnego zapachu z ust to dziś nie tylko oznaka dobrego zdrowia, ale też atut w codziennych kontaktach – czy to zawodowych, czy społecznych z innymi ludźmi.
Dotychczas uważano, że mycie zębów samą szczoteczką powinno wystarczyć nam do tego, by sobie to wszystko zapewnić. Niestety ograniczona ilość czasu, pośpiech, nawał pracy i wszelkich innych zajęć powodują, że coraz krócej trwa efektywne mycie zębów i nie zawsze jedynie ono wystarcza do zapewnienia optymalnej higieny w jamie ustnej.
Stomatolodzy zalecają w tej sytuacji używanie nici dentystycznych oraz od niedawna właśnie irygatorów, których zadaniem jest dokładne usuwanie resztek jedzenia zalegających w miejscach, gdzie nie spełnia swojego zadania klasyczna szczoteczka.
Co to jest irygator do zębów?
Irygator do zębów to niewielkich rozmiarów urządzenie, które kiedyś pomagało w pracy dentystom, dziś mogą je niemal w każdym sklepie z artykułami AGD kupić ludzie, którym szczególnie zależy na utrzymaniu wysokiej higieny jamy ustnej. Zasada działania każdego irygatora jest dość prosta: wytwarza on płynący pod dużym ciśnieniem strumień wody, dzięki czemu możemy skutecznie wypłukać z przestrzeni międzyzębowej wszelkie pozostałości jedzenia, płytkę nazębną oraz bakterie. Strumień płynącej wody jest na tyle silny, że jest w stanie usuwać zanieczyszczenia zarówno z kieszonek dziąsłowych, jak i wszystkich miejsc trudnodostępnych, znajdujących się na linii dziąseł.
Irygator świetnie działa i sprawdza się tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć klasyczna szczoteczka ani nić dentystyczna. Efektem użycia irygatora jest dokładne oczyszczenie jamy ustnej i wszystkich jej zakamarków z nawet najdrobniejszych pozostałości po pokarmach, a w konsekwencji zminimalizowanie zagrożenia powstawania zmian próchniczych. Nie jest to zatem tylko gadżet, a skuteczne narzędzie do utrzymania higieny w ustach.
Irygator stacjonarny z pokrętłem regulującym ciśnienie wody
Dla kogo irygator dentystyczny?
Na ogół z tego typu urządzeń mogą korzystać wszyscy, którzy chcą sobie zapewnić optymalną higienę jamy ustnej. Stomatolodzy polecają je szczególnie osobom zmagającym się z niewielkim problemem krwawiących dziąseł (ale nie z paradontozą), posiadającym ciasne przestrzenie międzyzębowe, implanty, protezy oraz aparaty ortodontyczne. W pierwszym przypadku jest tak przede wszystkim dlatego, że irygowanie za pomocą silnego strumienia wody działa podobnie jak masaż – z czasem dziąsła stają się bardziej odporne, krwawienie zostaje ograniczone, może nawet zniknąć. W pozostałych przypadkach skuteczność irygatora wynika z tego, że końcówka dozująca – przede wszystkim jej specyficzny, zakrzywiony kształt – pozwalają na dotarcie ze strumieniem wody tam, gdzie ze zwykłą szczoteczką byłoby to trudniejsze. Zwłaszcza posiadacze aparatów ortodontycznych, mogą mieć problem ze sprawnym wyczyszczeniem szczoteczką miejsc (np. przestrzenie z tyłu zębów czy między drutami), które powinny być wolne od gromadzących się pozostałości po posiłkach – dobry irygator rozwiązuje ten problem.
Rodzaje irygatorów dentystycznych
Irygatory dentystyczne występują w dwóch głównych typach:
Irygatory stacjonarne - tego typu irygatory charakteryzuje to, że oprócz końcówki irygującej posiadamy tu też stabilną bazę z dużym zbiornikiem na wodę. Tego typu irygatory mają największe możliwości – dzięki wydajnej pompie, są w stanie zapewnić bardzo silny strumień wody, duży zbiornik eliminuje natomiast konieczność częstego uzupełniania płynów. Sam irygator z bazą połączony jest za pomocą elastycznej rurki, przez którą przepływa woda w trakcie jego pracy. Irygatory stacjonarne są polecane osobom, które planują je trzymać w łazience i nie chcą ich nigdzie ze sobą zabierać.
Irygatory przenośne - te wyglądem przypominają trochę szczoteczki soniczne, choć są od nich nieco większe. Ich największą zaletą jest to, że są mniejsze od swoich odpowiedników stacjonarnych, dzięki czemu można je zabrać w każdą podróż. Konieczne w ich przypadku połączenie irygatora ze zbiornikiem na wodę powoduje jednak, że są to urządzenia stosunkowo ciężkie, przez co ich użycie nie jest tak łatwe i wygodne jak w przypadku aligatorów stacjonarnych, w których końcówka do trzymania w ręku jest bardzo lekka (pompa i zbiornik są ulokowane w podstawie).
Irygator przenośny z wbudowanym w rękojeść zbiorniczkiem na wodę
Wady i zalety irygatorów dentystycznych
Zalety irygatorów do zębów:
- wzmocniona ochrona zdrowia zębów dzięki skutecznemu usuwaniu resztek jedzenia, osadu nazębnego, płytki nazębnej,
- zapobieganie rozwojowi próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej, w tym tych zakaźnych,
- irygatory do zębów można stosować przeciw kamieniom migdałkowym,
- stosowanie irygatorów ogranicza występowanie nieprzyjemnego zapachu z ust,
- łatwość obsługi.
Wady irygatorów do zębów:
- irygatory są uzupełnieniem, a nie zastępstwem regularnego mycia zębów za pomocą szczoteczki,
- ludzie z poważnymi zapaleniami dziąseł, np. parodontozą nie powinni stosować irygatorów (a przynajmniej unikać stosowania przepłukiwania pod największym ciśnieniem),
- używanie zbyt dużego ciśnienia przepływu wody może powodować drobne uszkodzenia dziąseł.
Warto pamiętać, że irygatory do zębów są urządzeniami, które wymagają regularnego czyszczenia. W rurkach irygatorów może się odkładać kamień, co z czasem ograniczy ich skuteczność, dlatego ważna jest ich odpowiednia konserwacja. W drogeriach i sklepach z preparatami dentystycznymi można kupić najlepsze środki przeznaczone do tej czynności. Nie można do tego używać preparatów zawierających drażniącą chemię oraz substancje toksyczne, gdyż podczas irygacji będziemy się mogli po prostu nimi zatruć. Sama końcówka irygatora powinna być osuszona tak, by nie rozwinęła się w niej pleśń.
Kiedy i jak najlepiej używać irygatora?
Irygatora można w zasadzie używać po każdym codziennym myciu zębów. Dentyści szczególnie polecają stosowanie tych urządzeń wieczorem, gdyż wtedy uda się skutecznie usunąć resztki z całego dnia – nie będą one zalegać i rozkładać się między zębami w nocy, powodując próchnicę i skutkując porannym brzydkim zapachem z ust.
Korzystanie z irygatora też nie powinno nastręczać żadnych trudności. Urządzenie należy przykładać w pierwszej kolejności do przestrzeni międzyzębowych, tak żeby strumień wody wpływał między szczeliny i je oczyszczał z resztek. Następnie należy przejeżdżać wzdłuż krawędzi dziąseł.
Osoby, które dopiero zakupiły irygator i wcześniej nigdy go nie stosowały, powinny zaczynać od niższych poziomów ciśnień wody. Później można je stopniowo zwiększać, tak, żeby przyzwyczaić dziąsła do mocniejszego strumienia. Za duże ciśnienie na samym początku, zwłaszcza przy nadwrażliwych dziąsłach, może bowiem doprowadzić nawet do drobnego skaleczenia.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE