Czwartek , 11 Sierpień 2022

Odkurzacz Serie 6 marki Bosch (BCS61113) - recenzja

   07.12.2020
Przez minione tygodnie testowaliśmy produkt, który w zamierzeniu twórców ma ułatwić codzienne sprzątanie. Odkurzacz Serie 6 marki Bosch (BCS61113) – dzięki kompaktowej budowie i pełnej bezprzewodowości jest nie tylko wygodniejszy w użytkowaniu, ale łatwiej nim dotrzeć w miejsca dla zwykłego odkurzacza niedostępne. Oto nasza przegląd tego sprzętu.
Bosch Serie 6 Unlimited - odkurzacz bezprzewodowy

Zawartość zestawu

Od razu po wyjęciu z pudełka widać, że mamy do czynienia ze sprzętem gabarytowo niewielkim i lekkim. Jest to odkurzacz ręczny, czyli taki w którym nie ma dużego stojącego na ziemi silnika – cała mechanika urządzenia, wraz z pojemnikiem na kurz znajduje się w części, którą można by nazwać uchwytem. Główny osprzęt (wraz z silnikiem ssącym) waży zaledwie 1,4 kg, a cały zestaw z długą rurą ok. 2,3 kg.

Po rozpakowaniu całości, prócz odkurzacza i końcówek, w zestawie znajdziemy niewielką stację dokującą, ułatwiającą ładowanie akumulatora (można też do niej przyczepić same końcówki). Ową stację można przymocować do ściany, dzięki czemu możliwe jest stabilne „parkowanie” odkurzacza w pozycji stojącej.

Co warte podkreślenia, odkurzacz Serie 6 został zbudowany systemie Power for ALL Aliance Boscha, oznacza to iż jego akumulator pasuje do innych urządzeń 18V tego producenta i nie tylko. Gdy posiadamy na przykład elektronarzędzia wykonane w tym samym standardzie, można swobodnie wymieniać między nimi ich akumulator. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i pozwala wydłużyć efektywny czas odkurzania, zamiast ładowania wystarczy bowiem przełożyć baterię z innego urządzenia.

Jakie końcówki dołączył producent?

 • bardzo lekką rurę teleskopową;
 • elektroszczotkę do odkurzania dywanów i wykładzin;
 • szczotkę do czyszczenia tapicerki z wysuwaną, regulowaną ssawką;
 • długą końcówkę do czyszczenia zakamarków, rogów, sufitu. Jest to elastyczny element, który można wyginać bez groźby złamania.

Bosch Serie 6 Unlimited

Zestaw wymiennych końcówek + korpus odkurzacza Bosch Unlimited Serie 6

Specyfikacja techniczna

Parametry techniczne odkurzacza Serie 6 marki Bosch wyglądają następująco :

 • napięcie: 18 V z wymiennego akumulatora;
 • kompaktowy silnik ze sterowaniem cyfrowym DigitalSpin (łopatki wirnika rotują z prędkością 54 tys. obrotów na minutę, co ma zapewnić dużą moc ssącą);
 • akumulator litowo-jonowy;
 • pojemność akumulatora 2500 mAh;
 • czas pracy: do 30 min w trybie normalnym z akcesoriami i bez elektroszczotki, do 25 min. w trybie normalnym z elektroszczotką i do 8 min w trybie turbo z elektroszczotką;
 • czas cyklu ładowania: 4 h;
 • filtr z membraną Pure Air (filtracja na poziomie 99%);
 • pojemność zbiornika: 0,3 l;
 • elektroszczotka wykonana w technologii AllFloor Power z 4 tys. obrotów na minutę;
 • poziom hałasu: 76 dB;
 • waga: 1,4 kg część silnikowa, 2,3 kg razem z rurą i szczotką.

Wszechstronny odkurzacz ręczny

Odkurzacz Serie 6 marki Bosch okazał się urządzeniem niezwykle uniwersalnym a jednocześnie poręcznym. Można z jego pomocą odkurzać podłogi i dywany, ale też dzięki jego lekkości łatwo podnieść go do góry i sprzątać parapety, zakamarki sufitu, zasłony i wiele położonych wyżej miejsc, do których dużym i ciężkim odkurzaczem dotrzeć byłoby trudno. Można też podłączyć w nim szczotki bezpośrednio (z pominięciem rury) do korpusu z silnikiem i pojemnikiem na kurz, co sprawia, iż w kilka sekund możemy go zmienić w ręczny odkurzacz do mebli, wówczas sprawdzi się w odkurzaniu tapicerowanych powierzchni, a także chociażby do sprzątania auta.

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited z rurą i elektroszczotką

Składanie odkurzacza jest bardzo proste. Rdzeniem – do którego podłączamy wymienne końcówki -  jest uchwyt z wbudowanym silnikiem i pojemnikiem na śmieci. Wszystkie elementy są precyzyjnie dopasowane i mocno trzymają się korpusu. Cały zestaw jest wykonany precyzyjnie i wygląda bardzo solidnie. Co więcej pewnie leży w ręku i nie męczy ramienia, co nie jest standardem w tego typu urządzeniach, które zazwyczaj bywają wyraźnie cięższe.

Bosch Unlimited Serie 6 – codzienne użytkowanie

Serie 6 marki Bosch to sprzęt, który rzeczywiście ułatwia odkurzanie. To co zauważymy od razu , to na przykład brak konieczności stosowania wymiennych worków na śmieci. W przypadku tego odkurzacza wystarczy po prostu wysypać zawartość pojemnika na kurz bezpośrednio do kosza na śmieci. Pozwala to też zaoszczędzić czas i pieniądze – nie trzeba bowiem dokupować jednorazowych worków.

Zbiornik na śmieci nie jest co prawda zbyt wielki  - ma 0,3 l pojemności, jednak z powodzeniem wystarczy na odkurzenie średniej wielkości trzypokojowego mieszkania. Obudowa zbiornika jest wykonana z materiału półprzezroczystego (zmatowiony plastik), co pozwala na łatwe kontrolowanie poziomu wypełnienia.

Samo odkurzanie – jak wcześniej wspomniałem -  jest zdecydowanie wygodniejsze niż przy korzystaniu z klasycznego sprzętu. Jest to efekt lekkości konstrukcji i braku ciąganej za odkurzaczem ciężkiej części silnikowej, która w zwykłych odkurzaczach mocno ogranicza nam ruchy.

Warto podkreślić, że odkurzacz Serie 6 Bosch jest też bardzo cichy, pod tym względem wyprzedza zarówno modele tradycyjne jak i sporą część produktów bezpośredniej konkurencji.

Podstawową końcówką do sprzątania jest dołączona do zestawu elektroszczotka. Jest to osprzęt służący do zbierania zanieczyszczeń z większości domowych powierzchni – odkurzymy nią zarówno wykładziny, dywany, jak i drewniane panele podłogowe czy płytki z ceramiki. Elektroszczotka jest tak skonstruowana, że z jej pomocą zbierzemy dokładnie kurz, sierść zwierząt oraz wszelkie rozsypane, drobne śmieci.

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited - z łatwością radzi sobie z odkurzaniem różnych powierzchni

Korzystanie z tej końcówki ułatwia przegubowe połączenie szczotki z rurą, które sprawia, że w razie potrzeby szybko ułożymy całość do pozycji poziomej i dostaniemy się głęboko pod szafę, łóżko czy niski fotel.

Zabrudzenia, które w trakcie sprzątania wplączą się w rolkę szczotki, można bardzo łatwo z niej usunąć: wystarczy wyjąc rolkę z jej obudowy. Elektroszczotka jest niewątpliwie najbardziej wszechstronną z końcówek, które producent dostarcza wraz z odkurzaczem.

W codziennym sprzątaniu przydaje się też ssawka, z pomocą której odkurzymy dokładnie tapicerkę – zarówno tę meblową w domu, jaki i elementy wyposażenia wnętrza auta wykonane z materiałów tekstylnych. Budowa ssawki pozwala na jej mocniejsze przyciśnięcie do czyszczonej powierzchni (jest regulowana), a tym samym uzyskanie efektu podciśnienia, dzięki któremu oczyścimy domowe fotele czy sofy nawet z kurzu, który z czasem mógł wniknąć bardzo głęboko.

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited ze ssawką do odkurzania mebli

Do czyszczenia zakamarków mamy w zestawie długą, elastyczną końcówkę szczelinową. Jest ona idealna do odkurzania karniszy, sufitów, żyrandoli czy na przykład cokołów i załamań w ścianach. Dzięki niej, także za sprawą giętkości materiału, z jakiego ją wykonano, dotrzemy do każdego zakamarka w mieszkaniu. Dzięki temu, że Bosch nadał jej wydłużoną i elastyczną formę, po złożeniu z lekką główną rurą, zyskujemy osprzęt, z którym łatwo dotrzemy do sufitów, wysoko położonych półek czy kratek wentylacyjnych, bez użycia drabiny.

Bezprzewodowy odkurzacz ręczny Bosch z Serie 6 skutecznie wypełnia to do czego został stworzony. Jego moc jest duża i wystarcza do efektywnego sprzątania mieszkania lub domu. Sprzęt ten radzi sobie bardzo dobrze z zabrudzeniami w postaci kurzu, jest w stanie odkurzyć także większe drobiny, nawet z dywanu o długim i gęstym włosiu.

W razie wystąpienia poważniejszych zabrudzeń można użyć trybu Turbo, który natychmiast zwiększa moc ssącą urządzenia. Dodatkowym bonusem jest wspominana wcześniej uniwersalność i lekkość. Ten sprzęt bez wysiłku przeniesiemy z pomieszczenia do pomieszczenia lub z piętra na piętro nie musząc dźwigać za sobą ciężkiego osprzętu tradycyjnego, przewodowego odkurzacza. Nie krępują nas żadne kable ani rury.

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited - elektroszczotka

Wydajność akumulatora

Według specyfikacji, gdy korzystamy z elektroszczotki czas pracy na jednym ładowaniu wynosi 25 minut (30 minut z pozostałymi końcówkami) lub 8 minut w trybie turbo. W czasie naszych testów osiągnęliśmy bardzo zbliżone rezultaty. 25 minut z wpiętą elektroszczotką zwykle wystarczało na odkurzenie sporego, trzypokojowego mieszkania. Jeśli potrzeba bardzo dokładnego odkurzania, lub przy większych mieszkaniach (ponad 80 m2) warto wyposażyć się w zapasową baterię. Pozwoli to wydłużyć czas pracy odkurzacza bez przerwy na ponowne ładowanie.

Akumulator odkurzacza do pełna ładuje się przez około 4 godziny. Niski poziom naładowania baterii sygnalizowany jest przez diodę LED usytuowaną z przodu korpusu części silnikowej. Gdy poziom naładowania akumulatora spada poniżej 20%, zaczyna ona migać na czerwono.

Podsumowanie

Bosch Serie 6 Unlimited to poręczny i lekki odkurzacz, który sprawdzi się w każdym domu. Efektywnie zbiera wszelkie zabrudzenia, a jego uniwersalna konstrukcja i bogate wyposażenie sprawiają, że może służyć jako klasyczny odkurzacz do podłóg, ale też szybko odkurzy tapicerkę kanap i foteli, oczyścimy nim z kurzu zasłony, żaluzje, karnisze, parapety, wszelkie zakamarki i załamania ścian. Jednym słowem wszędzie wejdzie.

Mnie osobiście przypadł do gustu ze względu na całkowity brak kabli, które w klasycznych rozwiązaniach zwykle plączą się pod nogami. Tu zasilanie podłączane musi być jedynie na czas ładowania baterii, natomiast sam odkurzacz jest bezprzewodowy. Ta bezprzewodowość okazała się przydatna zarówno przy sprzątaniu samego domu, jak i pomieszczeń gospodarczych, ale też przy sprzątaniu samochodu, gdzie przy wykorzystaniu zwykłego sprzętu, musielibyśmy doprowadzać do samochodu długie przedłużacze.

Dużym atutem odkurzacza Bosch Serie 6 jest wyposażenie go przez producenta w polecany alergikom filtr przeciwkurzowy, który wyłapuje z powietrza aż 99% zanieczyszczeń.

Obecna cena (ok. 1100 zł) powoduje iż niełatwo będzie na rynku znaleźć sprzęt równie wysokiej jakości, tak samo funkcjonalny i wszechstronny.

Bosch Serie 6 Unlimited

Bosch Serie 6 Unlimited - elastyczna końcówka pozwala dotrzeć do zakamarków i trudno dostępnych miejsc

Zalety

 • niewielka waga, możliwość użycia na różnych poziomach mieszkania, na podłodze, meblach, suficie;
 • dołączone końcówki -  długa i elastyczna do zakamarków + ssawka do tapicerki;
 • prostota obsługi;
 • cicha praca;
 • wystarczająca moc.

Wady

 • brak możliwości ładowania akumulatora po wyjęciu go z odkurzacza (gniazdo ładowania znajduje się w korpusie części silnikowej a nie w akumulatorze) - taka możliwość jest natomiast w akumulatorach innych urządzeń Boscha, np. wkrętarki.

Odkurzacz można kupić tu.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane