Czwartek , 11 Sierpień 2022

Piekarniki dual cook. Co sprawia, że warto wybrać to rozwiązanie do kuchni?

   24.11.2020
Piekarniki typu dual cook z roku na rok zyskują coraz większe uznanie. To co je wyróżnia na tle zwykłych urządzeń, to dwie komory pieczenia w jednej obudowie, dzięki którym jesteśmy w stanie na raz przygotować zupełnie różne potrawy – przy okazji oszczędzając czas, energię i pieniądze.
Piekarnik dual cook z widoczną przegrodą między strefami

Co to jest dual cook?

Piekarniki z funkcją dual cook z zewnątrz niczym nie różnią się od tradycyjnych. Wyglądają tak samo, mają też zwykle te same funkcje i ustawienia. Różnicę widać dopiero wewnątrz. Pierwsze co się rzuca w oczy to dwie osobne komory pieczenia a czasem dwa wiatraki do termoobiegu. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, widać też, że obie komory mają własny zestaw grzałek.

Między komorami znajduje się specjalna, dość gruba płyta, która nie tylko fizycznie rozdziela obie przestrzenie, ale sprawia (nie przewodzi ciepła), że w komorach można ustawić niezależne warunki pieczenia – temperaturę i kierunek nagrzewania.

Dzięki takiemu rozwiązaniu – powodującemu, że obie przestrzenie piekarnika są od siebie niemal zupełnie niezależne, możemy w jednym czasie przygotować dwie zupełnie inne potrawy.

Co kluczowe – nie działa to tak jak zwykłe położenie dwóch blach w tradycyjnym piekarniku. Tu w obu strefach nie tylko możemy ustawić inne parametry pieczenia, ale możemy też mieć pewność, że zapachy z obu części nie będą się wzajemnie przenikały.

Niektóre kuchenki z piekarnikami dual cook mają nawet osobne drzwiczki do obu stref pieczenia.

Samsung dual cook

Piekarnik Dual Cook Flex firmy Samsung, z osobnymi drzwiczkami do górnej strefy - cena ok. 2200 zł

Najważniejsze funkcje piekarnika dual cook

Rozwiązania typu dual cook to jeden z nowszych pomysłów przemysłu AGD. Z tego typu funkcjonalnością najczęściej spotkamy się przy sprzęcie do zabudowy. Pozwala ona przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu – nie musimy bowiem piec dwa razy. Przyda się to szczególnie, gdy za jednym zamachem będziemy chcieli na przykład upiec mięso do dania głównego i jednocześnie w drugiej komorze ciasto na deser. Wszystko to jest możliwe dzięki specjalnej budowie kuchenek z piekarnikiem dual cook. Jak wspomniałem wcześniej mają one możliwość nie tylko osobnej regulacji temperatury dla obu komór, ale też sposobu ogrzewania – w jednej strefie można ustawić chociażby grill (jeśli dany model go posiada), a w drugiej tradycyjne podgrzewanie od spodu z termoobiegiem. W tym przypadku wszystko będzie zależeć od funkcji samego piekarnika – różni producenci oferują tu odmienne zestawy funkcjonalności. Najczęściej spotykane funkcje to:

  • możliwość niezależnego pieczenia w dwóch strefach jednocześnie bez ryzyka zmieszania zapachów i w różnych temperaturach;
  • możliwość zastosowania odmiennej „technologii” pieczenia w obu strefach, ze względu na zdublowane grzałki;
  • możliwość dostosowania wnętrza piekarnika do aktualnych potrzeb – wysokość obu komór nie musi być równa – płytę oddzielającą obie przestrzenie można zwykle przenosić w górę lub w dół, można też w ogóle ją wyjąć zamieniając całość w zwykły piekarnik jednoprzestrzenny. Niektóre piekarniki pozwalają na pieczenie tylko w jednej z dwóch stref. Pozwala to na zaoszczędzenie energii.

Obsługa

Użytkowanie piekarników dual cook jest niemal identyczne jak tych zwykłego typu. Funkcje i regulatory są te same, tyle że zdublowane - osobne dla górnej i dolnej strefy. Kuchenki z elektronicznymi panelami sterowania pozwalają na łatwe przełączanie się pomiędzy obiema strefami, niektóre modele są wstanie wyświetlać parametry (temperaturę, czas pieczenia, rodzaj grzałki) obu stref na raz.

Piekarnik Solgaz

Piekarnik dual cook firmy Solgaz SP-70 DUO - cena ok. 2200 zł

Dla kogo piekarnik z dual cook?

Piekarnik z dual cook to sprzęt generalnie godny polecenia wszystkim, którzy dużo pieką i gotują. W takim przypadku nieco wyższa (w stosunku do tradycyjnych piekarników) cena tych urządzeń bardzo szybko się zwróci, użytkownik będzie też w stanie zaoszczędzić duże ilości czasu, które tracił wcześniej na czekanie aż zwolni się komora piekarnika, w którym zawsze coś się piecze. Z piekarnika dual cook najbardziej zadowolone będą osoby, które:

  • często (nie tylko okazyjnie) gotują i pieką dla przyjaciół i licznej rodziny;
  • regularnie urządzają spotkania towarzyskie w domu, na których podają wypieki i dania własnego pomysłu;
  • chcą zaoszczędzić czas – chociażby podczas świątecznych przygotowań, kiedy pieczenie zabiera dużo czasu;
  • w gospodarstwach domowych, gdzie żyją więcej niż 2 osoby lub częściej piecze niż tylko podgrzewa jedzenie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem piekarnika dual cook?

By piekarnik dwukomorowy w pełni zaspokoił nasze oczekiwania, należy go dobrze dobrać. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mogą na to wpłynąć:

Szybkość nagrzewania i zużycie energii do pracy. Warto mieć świadomość, że piekarniki dual cook mają zazwyczaj bardzo wysoką moc nominalną.

Warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, czyli to ile energii sprzęt pobiera podczas pieczenia.

Dobrze, jeśli piekarnik  posiada funkcję samooczyszczenia. Zazwyczaj jest to proces pyrolizy lub czyszczenia parowego.

Wyposażenie dodatkowe takie jak blachy, prowadnice, podwójny termoobieg, grill, parowar, czy funkcje zabezpieczające przed dostępem dzieci.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane