Pralki parowe to technologia nie tak znów nowa (tego typu urzÄ…dzenia sÄ… dostÄ™pne w sklepach od co najmniej 20 lat), ale dopiero teraz zdobywajÄ… masowÄ… popularność. W trakcie pracy wykorzystujÄ… zasadÄ™ dziaÅ‚ania dobrze znanÄ… z szeregu innych urzÄ…dzeÅ„: nie tak dawno podgrzewanie za pomocÄ… pary zaczęło być stosowane w piekarnikach a jeszcze wczeÅ›niej w systemach do prasowania. Stacje pary dziÄ™ki temu staÅ‚y siÄ™ zresztÄ… najskuteczniejszymi „prasowaczami”.
Generator Pary
Zdecydowana wiÄ™kszość modeli pralek parowych pozwala na pranie klasyczne, czyli takie z użyciem strumienia wody. Zwykle jednak posiadajÄ… one osobny program do czyszczenia ubraÅ„ parÄ…. By pralka mogÅ‚a to zrobić, w jej wnÄ™trzu zainstalowany jest specjalny generator, dziaÅ‚ajÄ…cy na zasadzie przepÅ‚ywowej. TrafiajÄ…ca do niego woda jest natychmiast podgrzewana i ciecz przechodzi do stanu lotnego. W kolejnym kroku odpowiednio zaprojektowana dysza natryskowa wtÅ‚acza wytworzonÄ… parÄ™ do bÄ™bna pralki, jest to tak skonstruowane, by odbywaÅ‚o siÄ™ to równomiernie a gorÄ…cy, wodny gaz dokÅ‚adnie przenikaÅ‚ wszystkie ubrania znajdujÄ…ce siÄ™ w bÄ™bnie.
Różni producenci stosujÄ… zróżnicowane systemy ogrzewania i rozprowadzania pary (lub mieszaniny pary z wodÄ…, czyli piany), sÄ… też pralki, które potrafiÄ… zastosować parowanie do rozprostowania ubraÅ„ w koÅ„cowej fazie zwykÅ‚ego prania. Różne sÄ… też mechanizmy podgrzewania wody, Å‚Ä…czy je to, że wykorzystywane sÄ… wysokie temperatury – zwykle woda jest podgrzewana do nawet 200 stopni Celsjusza.
Zalety prania parowego
Pranie parowe jest Å›wietnym i ekonomicznym rozwiÄ…zaniem do czyszczenia i odÅ›wieżania „codziennego”. Codziennie zmieniana bielizna, koszule czy podkoszulki sÄ… jedynie nieÅ›wieże, rzadko zdarza siÄ™, by byÅ‚y poważnie zabrudzone. W takiej sytuacji do czyszczenia używamy krótkich programów do odÅ›wieżania w pralce, które niestety majÄ… tÄ™ wadÄ™, że mocno niszczÄ… tkaniny, zwÅ‚aszcza te delikatne i zużywajÄ… spore iloÅ›ci wody. WyjÄ™te później pranie jest dodatkowo mocno wygniecione, szorstkie, zmechacone i nieprzyjemne w dotyku. Tymczasem pranie parowe pozwala na:
- Szybkie odÅ›wieżenie odzieży. Para wodna ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci oczyszczajÄ…ce – skutecznie eliminowane sÄ… brzydkie zapachy i drobne zabrudzenia typowe dla ubraÅ„ po jednokrotnym zaÅ‚ożeniu. W mniej niż kwadrans możemy dziÄ™ki parze sprawić, że nasze ubrania bÄ™dÄ… wÅ‚aÅ›ciwie wyglÄ…dać jak nowe – miÄ™kkie i delikatne. Co ważne, także bez użycia jakichkolwiek detergentów – sÄ… bowiem w takich urzÄ…dzeniach dostÄ™pne programy do zastosowania bez użycia chemii. Z jednej strony zyskujemy czas, bo odÅ›wieżanie parÄ… trwa krócej niż peÅ‚ny cykl „klasycznego” prania, z drugiej chronimy tkaniny i Å›rodowisko. Programy do odÅ›wieżania sÄ… idealnie także do czyszczenia ubraÅ„, które nosimy okazjonalnie – choćby wyjÅ›ciowe suknie czy garnitury. Pozbywamy siÄ™ w ten sposób zastaÅ‚ego zapachu szafy.
- WygÅ‚adzanie zagnieceÅ„, czyli pranie bez prasowania. Pranie parowe ma jeszcze tÄ™ zaletÄ™ nad praniem wodÄ…, że w jego trakcie nie powstajÄ… zagniecenia. Para wodna dziaÅ‚a wrÄ™cz odwrotnie — w naturalny sposób rozprostowuje tkaniny. Do tyczy to też materiaÅ‚ów grubych, takich jak jeans, sztruks, które szczególnie trudno rozprostować bez dÅ‚ugotrwaÅ‚ego prasowania. Pranie wyjÄ™te z pralki po „parowaniu” nie jest tak zbite i sztywne jak po praniu klasycznym, niektórych ubraÅ„ w ogóle nie trzeba już prasować.
- Dezynfekcja, czyli pranie dla alergików. Pranie parÄ… ma jeszcze tÄ™ jednÄ… zaletÄ™, że dokÅ‚adnie dezynfekuje ubrania. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób o wrażliwej, podatnej na uczulenia skórze. GorÄ…ca para skuteczniej niż najczÄ™stsze pranie w 30 czy 40 stopniach neutralizuje wszelkie bakterie, wirusy i alergeny. By uzyskać podobny antyseptyczny efekt w przypadku prania wodÄ…, trzeba by gotować tkaniny, czego wiÄ™kszość z nich zwyczajnie by nie przetrwaÅ‚a.
- OszczÄ™dność wody i prÄ…du — ekologia. Może siÄ™ pozornie wydawać, że pranie parÄ… zwiÄ™ksza koszty – jest dokÅ‚adnie odwrotnie. W trakcie czyszczenia z użyciem generatora pary pralka używa o wiele mniej wody i prÄ…du niż podczas cyklu z użyciem wody. BiorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, iż najczęściej pierzemy ubrania lekko zabrudzone, oszczÄ™dnoÅ›ci z powodu zastÄ…pienia przeznaczonych do nich programów prania wÅ‚aÅ›nie czyszczeniem parowym powinny być znaczÄ…ce.
- Skuteczne pranie koÅ‚der, poszewek, a nawet pluszowych zabawek. Pranie koÅ‚der to zwykle problem, podobnie pluszowych pokrowców, futeraÅ‚ów i zabawek. Powinno siÄ™ je wygotować — dla jak najlepszego efektu oczyszczajÄ…cego, ale zwykle nie pozwalajÄ… na to materiaÅ‚y, z których zostaÅ‚y wykonane, nieodporne na wysokie temperatury. Te ograniczenia nie dotyczÄ… prania parowego, gdyż gaz oddziaÅ‚uje na tkaninÄ™ w inny, mniej niszczÄ…cy sposób niż prawie wrzÄ…ca woda.
Ekologiczne pranie parowe
Pralki parowe sÄ… o wiele przyjaźniejsze Å›rodowisku niż urzÄ…dzenia tradycyjne. Nie tylko zużywamy mniej energii i wody w trakcie samego prania, ale też, chociażby eliminacja koniecznoÅ›ci późniejszego prasowania to ulga dla nas samych, ale także naszego portfela (żelazka do oszczÄ™dnych energetycznie urzÄ…dzeÅ„ przecież nie należą).
Do typowego prania parowego nie sÄ… też potrzebne detergenty (choć w niektórych, specjalnych bÄ…dź „kombinowanych” programach część modeli pralek może ich wymagać). Raz, że zatruwajÄ… one Å›rodowisko naturalne (z reguÅ‚y jest to ciężka chemia), dwa sÄ… zwyczajnie bardzo drogie. Możliwość pominiÄ™cia ich przy codziennym praniu to poważna oszczÄ™dność.
Niektórzy producenci pralek oferujÄ… specjalne „perfumy” do zastosowania w programach odÅ›wieżajÄ…cych parÄ…. Wystarczy kilka kropel, by zastÄ…pić zwyczajowÄ… nakrÄ™tkÄ™ tradycyjnego pÅ‚ynu do pÅ‚ukania tkanin.
Wady pralek parowych
Nie ma niestety róży bez kolców. Pralka wyposażona jedynie w programy parowe nie byÅ‚aby praktycznym rozwiÄ…zaniem w domu. Na szczęście wiÄ™kszość urzÄ…dzeÅ„ tego typu to klasyczne pralki wodne wzbogacone o dodatkowe funkcje prania parowego, co ma już zdecydowanie wiÄ™kszy sens. Dlaczego? Przede wszystkim pranie za pomocÄ… pary nie radzi sobie z dużymi, wtartymi zabrudzeniami, zwÅ‚aszcza z tÅ‚ustymi i lepkimi plamami. Pewnym wyjÅ›ciem jest tu zastosowanie detergentów, ale wówczas tracimy jednÄ… z gÅ‚ównych zalet tego sposobu czyszczenia tkanin.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE