Czwartek , 11 Sierpień 2022

Siemens EQ.500 Integral. Recenzja automatycznego ekspresu do kawy

   14.12.2020
Dobra kawa to dla wielu osób podstawa udanego dnia, dlatego w ostatnich dniach testowaliśmy bogaty w funkcje, automatyczny, ciśnieniowy ekspres Siemens EQ.500 Integral z wbudowanym systemem mlecznym. Oto nasze wrażenia.
Siemens EQ.500 integral w kuchni

Rynek ekspresów do kawy jest niezwykle bogaty. W sklepach znajdziemy dziesiątki modeli i różnych typów. Kupujący mają często twardy orzech do zgryzienia przed ostatecznym wyborem urządzenia najbardziej dopasowanego do ich potrzeb. Dzięki tej recenzji wybór będzie odrobinę łatwiejszy - ekspres Siemens EQ.500, który testowaliśmy to przedstawiciel urządzeń w pełni automatycznych, w których kawę parzymy za pomocą dotknięcia jednego przycisku. Ekspres sam wykonuje wszelkie pozostałe czynności, dlatego nie musimy się martwić o odpowiednie dozowanie kawy czy proporcje kawy i mleka.

Siemens EQ.500: specyfikacja

Na wyposażenie ekspresu składa się kilka ważnych elementów:

 • Ceramiczny młynek ceramDrive (z łatwą regulacją grubości mielenia);
 • system automatycznego dozowania mleka, z wbudowanym spieniaczem;
 • funkcja gorąca woda, dzięki której zagrzejemy wodę potrzebną do zaparzenia herbaty czy ziół;
 • ciśnienie 15 bar;
 • wbudowany filtr Brita Intenza, który nie tylko poprawia smak kawy ale i wydłuża żywotność ekspresu;
 • dozownik na kawę zmieloną, np.: bezkofeinową;
 • „15.000 filiżanek kawy”. Według Siemensa przez 2 lata, bez przeglądu urządzenia zaparzymy minimum 15. tys. filiżanek smacznej kawy;
 • CoffeeSelect Display: łatwe przygotowywanie - kawa oraz napoje mleczne są przygotowywane jednym dotknięciem panelu sterowania;
 • automatyczne szybkie czyszczenie przy wyłączeniu, włączeniu ekspresu;
 • wyrzut pary: automatyczny system czyszczenia dozownika mleka – ma zapewnić sterylność przewodów, przez które przepływa mleko;
 • dystrybutor kawy i dysza spieniająca mleko z regulacją wysokości (można go dostosować zarówno do niskich jak i wysokich naczyń);
 • pojemnik na ziarna kawy (max. 270g);
 • zbiornik na wodę 1,7 l;
 • kolorowy wyświetlacz LCD z menu z kilkoma językami do wyboru;
 • blokada przed dziećmi;
 • moc: 1500 W;
 • waga 8,4 kg.

Siemens EQ.500

Siemens EQ.500 integral - dotykowy panel sterowania

Wygląd ekspresu

EQ.500 to urządzenie o nowoczesnej linii i stylowym wyglądzie. Pokrycie obudowy zostało wykonane z tworzywa sztucznego „na połysk”, natomiast całość ma kształt zwartego prostopadłościanu – na tle bryły wyróżnia się tylko pojemnik na mleko (który można zdejmować) oraz zbiornik na wodę ulokowany z tyłu korpusu. Całość została zaprojektowana tak, że pasuje w zasadzie do wnętrza w każdym stylu – nie ma tu elementów które nie są uniwersalne. To, że mamy do czynienia ze sprzętem wysokiej klasy – także na polu wykończenia – podkreślają elementy części dystrybutora, które wyłożono metalem przypominającym szczotkowane aluminium.

Siemens EQ.500 Integral – codzienne użytkowanie

Najważniejszą cechą ekspresu Siemens EQ.500 integral jest łatwość obsługi. By zaparzyć kawę, wystarczy na panelu dotykowym umieszczonym na górnej pokrywie urządzenia wybrać symbol odpowiedniego rodzaju napoju, ustawić – jeśli chcemy - dodatkowe cechy, np. pojemność filiżanki lub kubka, stopień mocy (normalna, mocna, bardzo mocna) i nacisnąć przycisk start/stop.

Panel dotykowy, który producent nazywa coffeSelect jest bardzo przejrzysty i zrozumiały nawet bez czytania instrukcji, symbole są duże, czytelne, a szczegóły dodatkowo wyświetlane po wyborze konkretnej pozycji na kolorowym ekranie LCD. Na wyświetlaczu widać postępy w przygotowaniu naparu – pokazywany jest tam bowiem obrazek wirtualnej, napełniającej się filiżanki.

Bardzo intuicyjne jest też przywoływanie dodatkowych funkcji ekspresu. W górnej części panelu po lewej stronie umieszczono przycisk z symbolem dwóch filiżanek – co pozwala zaparzyć dwie kawy jednocześnie (przy czym nie działa to dla wszystkich rodzajów kaw), przycisk z ziarenkiem kawy, którym można dopasować moc i intensywność do własnych upodobań. Także tu można ustawić jako źródło pojemnik z kawą mieloną.

Z kolei po prawej stronie wyświetlacza znajdziemy przycisk regulacji ilości napoju w ml (w czasie wyboru na ekranie znów widać symbol filiżanki, tym razem z różnymi poziomami jej napełnienia w ml).

Siemens EQ.500

Siemens EQ.500 - wyjmowany zbiornik na wodę z pokrywą

Ważnym atutem tego ekspresu są automatyczne funkcje czyszczenia. W Siemens EQ.500 użytkownik musi w zasadzie tylko opróżniać pojemnik na fusy i co jakiś czas (ekspres to sygnalizuje) wylewać skropliny. Zadanie to wykonuje się bardzo łatwo – wystarczy otworzyć przedni panel, który jest jednocześnie drzwiczkami do środka (uchwyt po prawej stronie ekspresu) i wysunąć dolną tackę, na której umieszczony jest pojemnik na fusy. Ekspres posiada też automatyczny układ odkamieniania - calc'nClean, odpowiedni program serwisowy można uruchomić, gdy urządzenie nas o to poprosi.

Ekspres przeczyszcza się też sam gorącą wodą, proces ten odbywa się po każdym włączeniu i przed wyłączeniem urządzenia. Woda spływa wtedy do wyjmowanej tacki.

Siemens EQ.500

Siemens EQ.500 - tacka na skropliny i fusy

Ważną i przydatną cechą ekspresu Siemens EQ.500 integral, jest wbudowany układ mleczny, który pozwala na natychmiastowe wzbogacenie kawy zarówno prostym podgrzanym mlekiem jak i gęstą pianką. Biorąc pod uwagę fakt iż w temperaturze pokojowej mleko ma tendencje do szybkiego psucia, Siemens wyposażył swój ekspres w funkcję autoMilk Clean, polegającą na stałym czyszczeniu rurek dozownika parą po każdym przygotowaniu napoju z użyciem mleka. Mamy więc zawsze pewność, że kawa nie będzie zanieczyszczana resztkami mleka z poprzednich zaparzeń.

Siemens EQ.500

Siemens EQ.500 integral - pojemnik na mleko, element zintegrowanego układu mlecznego

Smaczna kawa, bogaty wybór napojów

Oczywiście to, co nas najbardziej interesuje przed zakupem ekspresu, to to jak dobrą kawę jest on w stanie przygotować. Ekspres Siemens EQ.500 to pod tym względem doskonały wybór – zaparzona z jego pomocą kawa z pewnością zaspokoi gusta nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy. Odpowiada za to wysokie ciśnienie pracy urządzenia – 15 bar, które pozwala dobrze i do końca wykorzystać cały aromat i smak z każdego zmielonego we wbudowanym młynku ziarna.

W ekspresie tym znajdziemy na przykład technologię aromaDoubleShot, która parzyć kawę szczególnie bogatą w aromat i smak. Przygotowanie napary trwa w takim wypadku nieco dłużej, ale jak ktoś lubi bardzo mocną kawę warto poczekać.

W ekspresie EQ.500 Siemens zakodował kilka wbudowanych programów, które pozwalają na przygotowanie kawy typu Americano, Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Flat White oraz Latte Macchiato.

Co ważne, jeśli mamy ochotę na kawę już zmieloną, np. bezkofeinową (zamiast ziarnistej) też możemy skorzystać z zalet tego ekspresu. Urządzenie wyposażono bowiem w pojemnik na kawę mieloną – jest to także ukłon producenta w stronę tych użytkowników, którzy mają swoje ulubione gatunki kaw „fabrycznie” zmielonych i nadal chceiliby móc je łatwo przyrządzać.

Siemens pomyślał też o tym, by kawy nie trzeba było podawać w zimnych filiżankach. Na górze ekspresu znajduje się specjalny podgrzewacz (w formie metalowej płytki), gdzie możemy ustawić filiżankę przed przygotowywaniem gorącego napoju. Jego aktywacja następuje z menu ekspresu. Kawa z tak podgrzanej filiżanki będzie smakować lepiej.

Siemens EQ.500

Siemens EQ.500 - zbiornik na ziarna kawy, trójstopniowy regulator grubości mielenia

Podsumowanie

Automatyczny, ciśnieniowy ekspres do kawy Siemens EQ.500 integral to sprzęt warty polecenia dla każdego smakosza kawy. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, wyposażono je przejrzysty i funkcjonalny dotykowy, graficzny panel sterowania, na którym wybór opcji odbywa się poprzez wskazanie graficznego symbolu napoju.

Co najważniejsze – ekspres ten przygotowuje bogatą w intensywny smak, aromatyczną kawę, bez względu na to, którą pozycję wybierzemy z menu. Składa się na to zarówno wysokie ciśnienie, jak i optymalna temperatura zaparzania (którą można zresztą samodzielnie regulować).

Siemens EQ.500 integral posiada wbudowany system mleczny, wraz z pojemnikiem na mleko z dozownikiem, dzięki któremu jest ono podawane do szklanki automatycznie i w razie wyboru odpowiedniego programu spieniane. Spieniacza mleka możemy też użyć do zaparzenia innych napojów mlecznych, na przykład kakao, które wystarczy wsypać do wstępnie spienionego i podgrzanego przez ekspres mleka.

Na koniec warto wspomnieć, że ekspres ten sam się czyści – wewnętrzne rurki i dystrybutor ekspresu są przepłukiwane gorącą wodą po każdym włączeniu, dokładnie samooczyszcza się (parą wodną) także system mleczny po każdym użyciu.

Zalety

 • zaparza smaczną, pełną aromatu kawę;
 • bogaty wybór rodzajów (kompozycji) np. espresso, macchiato, cappuccino, latte, flat white lub americano;
 • dozowniki zarówno na kawę ziarnistą jak i mieloną;
 • pełne zautomatyzowanie działania – w tym samooczyszczanie;
 • możliwość przygotowywania dwóch filiżanek napoju na raz;
 • prostota obsługi;
 • elegancki design.

Wady

 • czujnik o braku wody informuje dopiero gdy się ona zupełnie skończy (czasem w trakcie parzenia).

Cena

Ekspres Siemens EQ.500 integral można znaleźć w sklepach za ok. 2400-2700 zł.

Siemens EQ.500 integral - gdzie kupić?

Lista sklepów dostępna jest tutaj.

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane