Czwartek , 11 Sierpień 2022

Siemens EQ.9 Plus Connect S700. Recenzja

   19.03.2021
Przez ostatnie dni mogliśmy przetestować automatyczny ekspres do kawy Siemens EQ.9 Plus Connect S.700. Nasze wnioski: to urządzenie, dzięki któremu smakosze kawy nie muszą iść na żadne kompromisy w parzeniu i przyrządzaniu swojego ulubionego napoju. Dotyczy to nawet tych najbardziej wybrednych koneserów małej czarnej.
Ekspres do kawy dla bezkompromisowych smakoszy

Automatyczny ekspres do kawy Siemens EQ.9 Plus Connect S700 powstał z myślą o wszystkich tych miłośnikach kawy, którzy w jej parzeniu nie uznają żadnych półśrodków i oczekują od sprzętu nie tylko funkcjonalności, łatwej, intuicyjnej wręcz obsługi, ale przede wszystkim takich cech i rozwiązań technologicznych, które wydobywają z ziaren to, co w nich najlepsze – bogaty aromat, moc i wyrazisty smak.

Recenzowany przez nas ekspres posiada klika bardzo istotnych cech i funkcji, które mają duży wpływ na jakość parzenia kawy. I tak:

W EQ.9 Plus Connect znajdziemy dwa osobne pojemniki na kawę ziarnistą (co jest rozwiązaniem daleko wybiegającym poza standard), Oba są wyposażone w osobne, posiadające regulację grubości mielenia, ceramiczne młynki, dzięki którym użytkownik może przyrządzać poszczególne typy napojów w oparciu o różne rodzaje (np. arabica, robusta, liberika) lub smaki kawy (np. mocca, bourbon, maragogype, typica, mundo novo).

Te dwa pojemniki na kawę w EQ.9 Plus Connect dają posiadaczowi ekspresu znacznie większe pole do popisu oraz możliwości zaspokojenia nawet najbardziej wyrafinowanych gustów.

Wymiary ekspresu to 299 x 470 x 392 mm, - a więc jest on dość duży. Warto to wziąć pod uwagę przy zakupie, ponieważ będziemy potrzebowali też dodatkowego miejsca po obu stronach, bowiem z lewej znajduje się gniazdo na pojemnik na mleko, a z prawej usytuowany jest (można go wyjmować) zbiornik na wodę.

Ekspres jako całość prezentuje się bardzo stylowo – wykonano go z tworzyw i materiałów wysokiej jakości. Połyskujący chrom i ciekawe linie wykończenia (zaokrąglenia i załamania) nadają mu nowoczesny, elegancki wygląd. Sprzęt ten będzie pasować do każdego rodzaju kuchni, zarówno tych urządzonych nowocześnie, jak i odwołujących się do klasyki.

Co ważne, razem z ekspresem producent dostarcza zestaw do badania twardości wody oraz łatwy w montażu (w zbiorniku na wodę) wodę filtr.

Siemens EQ.9 Plus Connect: najważniejsze funkcje

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 to jeden z lepiej wyposażonych ekspresów ciśnieniowych dostępnych w sklepach. Wytwórca wyposażył go w szereg funkcji i cech, dzięki którym podczas każdego parzenia uzyskamy napój o szlachetnym smaku i aromacie, odpowiadający preferencjom i wymaganiom użytkownika. Oto te funkcje:

DualBean System – to omówione we wstępie rozwiązanie, które polega na zastosowaniu dwóch oddzielnych zasobników na kawę. Oba zbiorniki mają własne młynki ceramiczne. Rozwiązanie takie daje możliwość korzystania z dwóch rodzajów lub gatunków kawy jednocześnie, przy czym zawsze mamy pewność, że nie ulegną one zmieszaniu, co ma pozwolić zachować ich indywidualny aromat. Same zbiorniki mają uszczelniane pokrywki, co zapobiega zwietrzeniu ziaren dłużej czekających na zmielenie oraz maksymalnie redukuje hałas podczas mielenia kawy.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - dwa zbiorniki na ziarna kawy

CreamDrive – wydajne, ceramiczne młynki, które mielą ziarna kawy bardzo efektywnie. Co ważne, według producenta są one bardzo wytrzymałe – w odróżnieniu od młynków stalowych, praktycznie się nie zużywają. Oba młynki posiadają również regulację grubości mielenia kawy ziarnistej.

System mleczny z autoMilk Clean – w zwykłych ekspresach system spieniania i nagrzewania mleka jest dość trudny w obsłudze, gdyż wymaga codziennego czyszczenia. Siemens natomiast stosuje w swoich urządzeniach automatyczne czyszczenie układu mlecznego za pomocą pary, które odbywa się po każdym zaparzeniu kawy z mlekiem. Jest to wygodne, oszczędza czas i siły użytkownika.

AromaDouble Shot – ten system pozwala na ekstrakcję z ziaren wszystkiego co najlepsze, bez goryczki. Odbywa się to tak, że po zaparzeniu połowy potrzebnej ilości napoju, druga połowa jest zaparzana z porcji osobno zmielonych ziaren. Taki system pracy ekspresu sprawia, że kawa, choć bardzo aromatyczna i mocna, jest pozbawiona gorzkiego posmaku pojawiającego się najczęściej przy dłuższym parzeniu.

BaristaMode – to jedna ważniejszych i jednocześnie najbardziej przydatnych funkcji ekspresu, dająca użytkownikowi ogromną wolność w zaparzaniu napojów. W tym trybie ekspres pozwala ustawiać 5 podstawowych parametrów kawy: moc, objętość w ml, temperaturę (nawet do 96 st. C), stosunek ilości kawy do mleka oraz szybkość zaparzania. Wszystkie te parametry można ustawiać osobno (i bardzo łatwo), w zależności od indywidualnych upodobań.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700- panel sterowania

Siemens EQ.9 Plus Connect w akcji

Użytkowanie ekspresu Siemens EQ.9 Plus Connect jest bardzo intuicyjne. Warto jednak zapoznać się z instrukcją, gdyż dzięki niej poznamy wiele dodatkowych funkcji, takich jak Home Connect – czyli sposoby wykorzystania dedykowanej aplikacji do sterowania urządzeniem z pomocą smartfona. Po sparowaniu telefonu z ekspresem możemy zdalnie uruchomić przygotowanie kawy, ale również zapamiętać indywidualne preferencje wszystkich przygotowywanych przez nas napojów oraz rodzaje kaw, jakie często wybierają odwiedzający nas znajomi.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - aplikacja Home Connect

Do podstawowej obsługi ekspresu nie jest potrzebna żadna dodatkowa wiedza: urządzenie to, od razu po włączeniu, krok po kroku informuje użytkownika, jakie czynności są niezbędne do wykonania. Już po pierwszym uruchomieniu na ekranie wyświetla się szczegółowa instrukcja i kolejność czynności. Urządzenie to przeprowadza nas przez proces konserwacji, daje też sygnał, kiedy w zbiornikach jest za mało kawy lub wody.

Zakres dostępnych rodzajów kaw, których możemy używać do zaparzania, jest w rzeczywistości niemal nieograniczony. Tylko od nas zależy z których gatunków oraz kompozycji skorzystamy.

Gdy skończy się nam kawa ziarnista lub będziemy mieć do dyspozycji wyłącznie kawę zmieloną, w prawym pojemniku na ziarna ulokowano dodatkowy, niewielki zbiornik na ten rodzaj kawy.

Na górnej płaszczyźnie ekspresu, pod pojemnikami na ziarna, znajduje się przycisk wyboru zasobnika, z którego są one pobierane do mielenia i zaparzania. Możemy go przełączać przed każdym zaparzaniem, zmieniając według upodobań rodzaj kawy.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - zbiornik na mleko

Z lewej strony ekspresu znajduje się litrowy pojemnik na mleko. Jest to element, który łatwo wyjąć do uzupełniania lub czyszczenia. Zamiast korzystać z pojemnika, do ekspresu można – za pomocą specjalnej przystawki – podłączyć zwykły karton z mlekiem. Przydatna rzecz, jeśli nie chce nam się później myć pojemnika na mleko.

Zbiornik na wodę znajduje się po prawej stronie. Ma on formę kasety, którą można wyjąć lub tylko uchylić – po uchyleniu drzwiczek ukazuje się naszym oczom służący do wyjmowania całości uchwyt. Zbiornik na wodę ma pojemność ok. 2,3 l, co oznacza, że wystarczy na zaparzenie ok. 7-8 filiżanek. Zbiornik na wodę jest tak wkomponowany w obudowę ekspresu, że nie odstaje od jej powierzchni. Poziom wody można kontrolować przez specjalny przezroczysty pasek.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - zbiornik na wodę

Na froncie ekspresu znajdują się przyciski, oraz duży, kolorowy wyświetlacz TFT. Pod ekranem wbudowano poziomy rząd przycisków funkcyjnych oraz multifunkcyjne pokrętło, z pomocą którego wybieramy i zatwierdzamy pozycje z menu (wewnętrzna część pokrętła jest przyciskiem).

Po wyborze napoju, przyciskami funkcyjnymi możemy dopasować jego parametry – intensywność kawy (co akurat może być na początku użytkowania trochę mylące, gdyż przeważają ustawienia ze słowem „mocna”, przez co kawa średnia jest bardziej niż delikatna), ale też ilość mleka czy ogólną objętość zaparzanego napoju. Prócz tego znajdziemy tam przyciski aktywujące tryby zaparzania dwóch filiżanek na raz oraz konserwacji.

Ostateczny wybór ustawień oraz start procesu parzenia następuje w momencie wciśnięcia pokrętła.

Dystrybutor napoju ma regulowane położenie, dlatego łatwo go dostosować do wielkości szklanki lub filiżanki. Maksymalna wysokość naczynia, jakie zmieści się pod dyszami dystrybutora, to ok. 15 centymetrów.

Pod dystrybutorem – podobnie jak w innych ekspresach - umieszczono pojemnik na skropliny i fusy – Jest to łatwo wysuwalna szuflada posiadająca dwie komory do zewnętrznej spływa woda, natomiast do komory wewnętrznej spadają skompresowane resztki zmielonej kawy. Usuwanie pozostałości jest proste i szybkie.

To co rzuca się w oczy podczas pracy ekspresu, to to iż jest on cichy i nie wpada w żadne wibracje. Jest też – dzięki mocy 1500 W niezwykle szybki w zaparzaniu kawy.

Siemens EQ.9 Plus Connect: rodzaje i jakość zaparzanej kawy

Ekspres ten posiada bogate, rozbudowane menu kaw. Znajdziemy tam kawy americano, cappuccino, cortado, espresso, espresso doppio, espresso macchiato, flat white, kawę XL, kawę z mlekiem, latte macchiato, ristretto, a także samo spienione mleko lub po prostu gorącą wodę lub – w razie potrzeby nawet cały dzbanek kawy.

W czasie każdego parzenia możemy regulować intensywność kawy w zakresie od niskiego po Extra Double Shot – czyli skorzystać z opisanej wcześniej funkcji podwójnego mielenia. Co ważne, ekspres zapamiętuje nasze wybory, więc jeśli raz ustawimy konkretne wskaźniki dla danego napoju, to do czasu, aż sami ich nie zmienimy, pozostaną one takie same.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - zaparzanie kawy

Ważnym udogodnieniem, zwłaszcza jeśli z ekspresu korzysta kilka osób jest możliwość zaprogramowania do 6 profili, dzięki nim każdy użytkownik będzie mógł korzystać z własnych ustawień i preferencji dotyczących parzenia. Można także dostosować grubość mielenia – w pojemnikach na ziarna są odpowiednie pokrętła, natomiast w samym menu ustawimy temperaturę wody, a nawet kolejność nalewania kawy i mleka.

Nie ma też problemu, jeśli chcemy przygotować na raz dwie filiżanki. Ekspres jest wyposażony w dwie dysze, wystarczy podstawić dwa naczynia i wybrać z menu odpowiednią pozycję. W sytuacjach, w których potrzebujemy szybko więcej kawy, ekspres przygotuje jej odpowiedni zapas – funkcja „Dzbanek kawy” pozwala na zaparzenie na raz ilości odpowiadającej 6 filiżankom.

Co do smaku, czyli najważniejszej rzeczy w każdym ekspresie – tu jest po prostu bardzo dobrze. To, co zauważy każdy smakosz kawy, to brak specyficznego gorzkiego posmaku nawet przy wyborze najmocniejszych wariantów, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego, intensywnego aromatu. To zasługa funkcji Aroma Double Shot, którą opisywałem wyżej.

Przydaje się też solidny wybór kompozycji smakowych, dzięki którym każdy znajdzie tu coś dla siebie, a warte odnotowania jest to, że wszystkie warianty są przygotowywane na równie wysokim poziomie.

Siemens EQ.9 Plus Connect S700

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 - szuflada na skropliny i fusy

Siemens EQ.9 Plus Connect S700 – podsumowanie

Ekspres Siemens EQ.9 to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej zaawansowanych ekspresów jakie możemy dziś znaleźć na półkach sklepów. Wyposażono go w liczne udogodnienia i funkcje, które pozytywnie wpływają na jakość parzonej kawy, ale też na wygodę i łatwość korzystania.

Kawa podczas każdego użycia jest parzona szybko, efektywnie – jest aromatyczna, o intensywnym smaku. Korzystając z tego ekspresu ma się wrażenie, że wydobywa on z kawy wszystko to, co najlepsze, a jednocześnie daje ogromne możliwości dostosowania efektów parzenia do indywidualnych potrzeb.

Jest to pod każdym względem dopracowany sprzęt, wykonany z dużą precyzją, o ciekawej, niebanalnej stylistyce – zastosowano w nim wysokiej klasy materiały wykończeniowe (między innymi stal szlachetną), posiadające ciekawy, niepowtarzalny design, który świetnie uzupełni różne rodzaje wnętrz.

Cena tego ekspresu (ok. 6800 zł) stawia go wśród sprzętu kasy premium, ale on na to miano w pełni zasługuje on dzięki doskonałej jakości kawy, którą parzy.

Zalety

  • dwa pojemniki na ziarna, pozwalające na jednoczesne użycie różnych gatunków kawy,
  • wbudowany mechanizm spieniania mleka,
  • dostęp do świata kaw za pomocą smartfona,
  • smaczna, aromatyczna kawa nienależnie od kompozycji,
  • wiele możliwości dostosowania naparu do własnych preferencji,
  • zaskakująco cicha praca urządzenia,
  • szybkość parzenia kawy,
  • możliwość parzenia bardzo mocnych kaw o silnym aromacie i intensywnym smaku (DoubleShot).

Wady

  • trochę nieprecyzyjne nazewnictwo mocy kawy (kawy mocne są w rzeczywistości średnie, a dopiero bardzo mocne są mocne).

Więcej informacji na temat ekspresu Siemens EQ.9 można zneleźć na stronie producenta

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane