Czwartek , 21 Listopad 2024

Siemens EQ700 – ekspres do kawy z bogatymi funkcjami sieciowymi. Recenzja

   25.07.2022
Mocne, pobudzające espresso na początek dnia, a może relaksująca crema wieczorem? Dobry ekspres to jak domowy barista: smaczna kawa w wielu rodzajach, właściwie na zawołanie. Szczególnie ciekawą opcją może być urządzenie automatyczne, wówczas będziemy mieli zapewnione nie tylko wrażenia smakowe, ale niezrównaną wygodę użytkowania. Z myślą o połączeniu smaku i komfortu przetestowaliśmy ekspres Siemens EQ700, który posiada także możliwość łączenia się z internetem i pobierania stamtąd nowych receptur kaw oraz informacji na ich temat. Oto recenzja tego ekspresu.
Test ekspresu Siemens EQ700

Siemens EQ700 (testowaliśmy model TP707R06) to automatyczny ekspres do kawy  z wbudowanym spieniaczem mleka, posiadający dwie kluczowe cechy: zaparza świetną kawę w bardzo wielu odmianach, a przy tym jest łatwy w obsłudze. Mamy w nim też możliwość łączenia się z siecią Wi-Fi, a także sterowania z pomocą funkcjonalnej aplikacji na telefon. Szczególnie ciekawe są też funkcje sieciowe nazwane tu HomeConnect: ekspres pozwala sporządzić listę różnych rodzajów kaw (zdalnie) dla wszystkich gości w domu – coffePlaylist, pobrać pochodzące z różnych zakątków świata przepisy na ich przygotowanie (chociażby indyjską kawę Kappi lub australijską Flat White).

To co w tym urządzeniu może przypaść do gustu jego użytkownikom, to ilość rodzajów przygotowywanej kawy i jej wysokie walory smakowe – a wiadomo, jest to jedna z najważniejszych cech każdego ekspresu. Siemens EQ700 to prawdziwy kawowy kombajn z bogatą listą zapisanych receptur, dodatkowo posiada możliwość dopasowania wielu elementów w procesie zaparzania do osobistych preferencji użytkowników, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się kawą taką, jak lubimy.

Jeśli chodzi o rozmiary, to o EQ700 można powiedzieć, iż jest urządzeniem kompaktowym (380x309x467 mm), waży przy tym ok.10 kg. Z łatwością wkomponujemy go do każdej kuchni. Ekspres marki Siemens może się też podobać. Zwracają uwagę wysokiej jakości tworzywa sztuczne z wykończeniami przypominającymi chromowany metal, dobrze dopracowane detale. Ogólne wrażenia wizualne są bardzo pozytywne.

Siemens EQ700

Siemens EQ700 - ciśnieniowy ekspres do kawy z mozliwością podłączenia do internetu

Sterowanie ekspresem jest bardzo intuicyjne. Testowane urządzenie wyposażono w wygodny, dotykowy panel sterowania na przedzie, który ma postać dużego, 5-calowego wyświetlacza TFT (o nazwie iSelect Display), z funkcjonalnym i przemyślanym przez producenta układem menu. Pod wyświetlaczem znajdują się dotykowe przyciski uruchamiające ustawienia oraz np. przydatną funkcję przygotowywania dwóch kaw na raz.

Co tu dużo mówić: ekspres Siemens EQ700 prezentuje się świetnie. Jest elegancki i estetyczny, moim zdaniem będzie pasować do właściwie każdej stylistycznej aranżacji kuchni, zarówno tych bardziej klasycznych jak i bardziej współczesnych. Producent postarał się, by wszystkie elementy były dobrze dopasowane, nic nie wystaje. Wzrok (w czasie pracy ekspresu) przykuwa także efektownie podświetlana dysza.

Co ważne, jako dodatek do ekspresu Siemens dostarcza filtr do wody do samodzielnego montażu w zasobniku (wraz z paskami do badania jej twardości).

Siemens EQ700

Siemens EQ700 - design ekspresu może się podobać, pasuje do różnych stylów kuchni

Kluczowe funkcje ekspresu Siemens EQ700

Ważnym wyróżnikiem ekspresu Siemens EQ700 jest możliwość personalizowania przygotowywanych napojów. Przygotowując kawę mamy opcję regulowania zarówno intensywności jej aromatu, jak też mocy, proporcji mleka (w przypadku kaw mlecznych). Otwiera to pole do kompozycyjnego popisu i dostosowania napojów do indywidualnych preferencji użytkowników a także oczekiwań naszych gości. Każdy zaparzy w tym ekspresie swoją najbardziej ulubioną kawę. Moim zdaniem warto też pobawić się, przetestować różne ustawienia, przekonać się jak bardzo różnią się efekty w zależności od wybranych ustawień, dzięki temu znajdziemy te najlepsze dla nas.

Siemens EQ700

Siemens EQ700 - aplikacja na smartfona

Warto przy okazji tej recenzji wspomnieć o funkcji aromaSelect, która w ekspresie Siemens EQ700 pozwala na dokładne dostosowanie intensywności aromatu zaparzanej kawy do preferencji użytkownika. W menu wbudowane są trzy różne ustawienia: łagodny, zrównoważony oraz wyrazisty. Funkcja ta ma realny wpływ na intensywność zapachu i zmiany w tym ustawieniu wyczują nawet osoby, które nie są doświadczonymi smakoszami kawy. Sam wolę kawę o bardziej delikatnym aromacie, dlatego dla mnie możliwość takiego ustawienia jest bardzo cenna, ale tak samo zadziała to w drugą stronę – osoby preferujące intensywny aromat będą mogły wycisnąć z ziaren wszystko co trzeba.

Siemens postawił też na integrację z siecią, czego efektem jest funkcja coffeeWorld, która otwiera nasz ekspres na smaki kawowych specjałów z różnych zakątków świata. Możemy tam wybierać z aż 19 odmian kaw i kilku kompozycji smakowych z 8 krajów, pozwala ona też poznać więcej ciekawych szczegółów o pochodzeniu każdego przygotowywanego napoju.

Siemens EQ700

Siemens EQ700 - dotykowy panel sterowania

Kolejną ważną funkcją ekspresu Siemens jest funkcja aromaDouble Shot (obecna także w innym testowanym przez nas ekspresie Siemens EQ.9 Plus). Jest to specjalny tryb pracy, który pozwala lepiej wydobyć z ziaren pełnię smaku i aromatu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu goryczki. Działa to tak, że po zaparzeniu połowy potrzebnej ilości kawy, druga połowa jest zaparzana z kolejnej porcji świeżo zmielonych ziaren. Przez ziarna przepływa mniejsza ilość wody, w efekcie kawa, choć bardzo aromatyczna i mocna, jest pozbawiona gorzkiego posmaku pojawiającego się przy dłuższym parzeniu z tych samych ziaren. Co ciekawe w tym konkretnym ekspresie Siemens EQ700 znajduje się jeszcze bardziej zaawansowana odmiana tej funkcji: podział zaparzania na „trzy etapy” co wzmacnia finalny efekt.

Osobiście, w trakcie testowania ekspresu spodobała mi się funkcja Ulubione, która pozwala łatwo zapisać własne preferencje dotyczące specjałów kawowych i mlecznych oraz stworzyć do 15 własnych kompozycji. Wybieramy oczekiwaną moc kawy, wielkość filiżanki, profil aromatu lub ilość mleka, zapisujemy i mamy „prywatny” przepis do późniejszego użytku.

Siemens EQ700 - użytkowanie

Przygotowywanie kawy w ekspresie Siemens EQ700 to prawdziwa przyjemność. Menu jest intuicyjne i funkcjonalne, wszystkie elementy są pod ręką. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenie krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces startu, a na wyświetlaczu pojawiają się kolejno wszelkie niezbędne do wykonania kroki. W efekcie nawet ktoś, kto kupił ekspres do kawy po raz pierwszy, z łatwością przyswoi jego najważniejsze funkcje.

Uwagę zwraca wyświetlacz, który jest czytelny i wyraźny. To zresztą cecha, która od dawna wyróżnia ekspresy Siemensa pośród innych modeli konkurencyjnych marek. Producent co prawda nie podaje rozdzielczości, ale wygląda ona na smartfonową – grafiki menu są ostre, wszystkie elementy widać dokładnie. Kluczowe operacje wykonujemy albo na samym ekranie, albo z pomocą dotykowych przycisków funkcyjnych pod nim. Znajduje się tam włącznik, wspomniany wcześniej przycisk zaparzania dwóch kaw na raz (ekspres ma podwójną dyszę), a także przycisk otwierający programy serwisowe oraz ustawienia. Siemens zadbał o odpowiednią czułość dotyku (trzeba zdecydowanie przykładać palec), co zabezpiecza przed przypadkowym włączeniem urządzenia lub przełączania w inny tryb lub wybór innej, niepożądanej w danym momencie opcji.

Siemens EQ700

Siemens EQ700 - specjalna tacka do podgrzewania filiżanek na szczycie ekspresu

Zasobnik na ziarna (do 350 g) znajduje się na górnej płycie ekspresu, pod uszczelnianą, przezroczystą pokrywą, która dzięki gumowej uszczelce zabezpiecza przed zwietrzeniem znajdujących się tam ziaren. Grubość mielenia jest oczywiście regulowana (pokrętło), dzięki czemu możemy także i ten parametr dopasować do osobistych preferencji.

Ilość i jakość rodzajów kaw przygotowywanych przez ten ekspres jest imponująca Zapewne nie będzie osoby, która nie znajdzie tu kawy odpowiedniej dla siebie. Do dyspozycji mamy wbudowane w pamięć gotowe kompozycje oraz te, które możemy pobrać z sieci. To w sumie aż 27 różnych rodzajów napojów kawowych (w tym tak popularne jak espresso, latte, cafe crema, cappuccino, macchiato, z mlekiem itp. itd.). Ekspres potrafi też podgrzewać i spieniać samo mleko (mechanizm z podłączaną łatwo rurką, którą można umieścić w wyjętym bezpośrednio z lodówki kartonie) oraz grzać wodę (np. na herbatę).

Zbiornik na wodę o pojemności 2,4 l ma postać wyjmowanego pojemnika z funkcjonalnym uchwytem i zdejmowaną pokrywą, która umożliwia dolewanie wody bez jego wyjmowania. Został umieszczony po prawej stronie i jest harmonijnie wbudowany w bryłę ekspresu.

Jeśli zaś chodzi o dyszę ekspresu, to ma ona regulowaną wysokość (maksymalna wysokość szklanki to 14 cm), z łatwością zmieścimy tam zarówno niskie filiżanki jak i dość wysokie kubki. Bez problemu wchodzi tam np. wysoka szklanka do irish coffee co wcale nie jest oczywiste w modelach innych marek. Szklanki do latte mieszczą się również, ale z wyjątkiem tych najwyższych. Te o wysokości powyżej 14 cm, w trakcie parzenia po prostu sam przytrzymywałem pod dyszą.

Siemens EQ700

Dysza ekspresu Siemens EQ700 ma regulowaną wysokość co pozwala używać filiżanki i kubki różnego typu

Pojemnik na skropliny i fusy znajduje się pod dyszą i ma postać łatwo wysuwalnej szuflady. O jego przepełnieniu (podobnie jak o kończącej się wodzie) ekspres poinformuje nas osobnymi komunikatami na wyświetlaczu. Wygodne w tym urządzeniu jest to, że łatwo ów zbiornik opróżnić ze skroplin (ma osobny kanał na wodę pod częścią na fusy), co się przydaje, gdyż wystarczy lekko przechylić tackę nad zlewozmywakiem (np. w sytuacji, gdy nie chcemy jeszcze usuwać fusów).

Jest też dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za czyszczeniem ekspresu. Urządzenie ma wbudowany automatyczny moduł oczyszczania układu mlecznego autoMilk Clean za pomocą gorącej pary. Funkcja ta uruchamia się sama po każdym przygotowaniu napoju z mlekiem, dzięki czemu użytkownik nie musi już o tym myśleć. Nam pozostaje tylko przepłukanie pod bieżącą wodą elastycznej rurki do zasysania mleka z kartonu, co można zresztą szybko zrobić (wypięcie trwa sekundę). Odkamienianie ekspresu można wykonać z pomocą specjalnych pastylek serwisowych i przy użyciu dedykowanego programu calc’nClean z menu urządzenia. Jednostka zaparzająca ekspresu Siemens EQ700 może być zresztą wyjmowana, co umożliwia łatwe i higieniczne czyszczenie.

Siemens EQ700

Siemens EQ500 - elestyczna rurka pozwala pobierać mleko bezpośrednio ze szkalnki lub kartonu

Siemens EQ700 – jakość zaparzanej kawy

Testowany przez nas ekspres Siemensa to prawdziwy kawowy mocarz. Zaparza on w zasadzie wszystkie popularne rodzaje kawy, przy czym dzięki funkcji intelligent strength adjustment – dostosowuje moc kawy na podstawie wielkości napoju, jego rodzaju i ustawionej intensywności.

Najważniejsze ustawienia – moc, intensywność aromatu, objętość, zawartość procentową mleka możemy w tym ekspresie dopasowywać sami, co jest przydatne, zwłaszcza wtedy, gdy mamy ochotę poeksperymentować i chcemy spróbować czegoś nowego. I bardzo polecam by to robić, gdyż wszelkie te ustawienia rzeczywiście przekładają się na finałowy efekt.

Każdy ma oczywiście swój kawowy gust, ale moim wymaganiom ekspres Siemens EQ700 sprostał z naddatkiem. Smak kawy przygotowywanej przez to urządzenie stoi na bardzo wysokim poziomie. Napoje są niezwykle aromatyczne i pozbawione goryczki. Kawy o dużej mocy są wyraziste, jeśli trzeba stawiają na nogi, z kolei te o łagodniejszym smaku pozwalają na delektowanie się tym, co najlepsze w świeżo zmielonych ziarnach.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że nasze wybory preferencji dotyczące kompozycji będą zapamiętane w pamięci ekspresu, dopóki sami ich nie zmienimy, nawet po odłączeniu ekspresu od prądu.

Siemens EQ700 – podsumowanie

Siemens EQ700 to urządzenie zdecydowanie warte uwagi. Bardzo ciekawa propozycja niemieckiego producenta, która pod wieloma względami wyróżnia się na konkurencyjnym rynku. Wyposażono go w bogaty zestaw funkcji, które jak na ciśnieniowy, automatyczny ekspres do kawy przystało pozwalają na szybkie przygotowanie ulubionego napoju. To, czym ten sprzęt szczególnie zwraca uwagę, to bogate usługi sieciowe, z aplikacją i serwisem z przydatnymi informacjami na temat zaparzanej kawy, ale przede wszystkim jakość i smak zaparzanych napojów. Nie ma znaczenia, czy przygotowujemy espresso, czy też „zwykłą” kawę z mlekiem, smak jest po prostu doskonały. Mamy tu opcję podwójnego, a nawet potrójnego zaparzania, co całkowicie eliminuje charakterystyczną dla wielu innych ekspresów goryczkę, sprawiając, że smakowo doceni to urządzenie każdy koneser kawy.

Siemens EQ700

Ekspres Siemens EQ700 - funkcojonalny, a do tego świetnie prezentuje się w każdej kuchni

Warte podkreślenia jest to, że ten ekspres marki Siemens pracuje wyjątkowo cicho, dużo ciszej niż inne ekspresy, jakie do tej pory testowałem.

Ogromne wrażenie robi też dopracowanie urządzenia od strony wizualnej i technicznej. Zastosowano tu wysokiej jakości materiały wykończeniowe, dobrej klasy tworzywa sztuczne i metalowe wykończenia zapewniające odpowiednią trwałość. Krótko mówiąc mamy tu jakość, solidność i funkcjonalność. W cenie ok. 4.900-5.000 zł otrzymujemy zatem urządzenie bogato wyposażone i będące ciekawym wyborem dla każdego ceniącego jakość smakosza kawy.

Siemens EQ700 zalety i wady

Zalety

  • bardzo smaczna, aromatyczna kawa niezależnie od kompozycji i rodzaju,
  • możliwość ustawienia wysokiej temperatury przygotowywanej kawy
  • ogromne możliwości personalizacji kompozycji,
  • ekspres potrafi parzyć bardzo intensywne i mocne kawy,
  • wbudowany mechanizm spieniania mleka, z wygodną elastyczną rurką do kartonu,
  • obsługa za pomocą aplikacji,
  • rozbudowane funkcje sieciowe (receptury i ciekawostki z internetu),
  • łatwe czyszczenie,
  • cicha praca.

Wady

  • dysza mogłaby się podnosić nieco wyżej (szklanki i kubki max. 14 cm).

Warto zapoznać się z filmem producenta, który prezentuje najwazniejsze funkcje ekspresu:

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane