Czwartek , 02 Maj 2024

Jaki TV wybrać?

   28.02.2019

3. Technologie wspomagające

Dobry telewizor to nie tylko świetny ekran czy duża rozdzielczość. Producenci prześcigają się w dodawaniu funkcji, które sprawiają, że korzystanie z TV staje się naprawdę łatwe i przyjemne. Jedni oferują sterowanie głosowe, inni do działania swojego sprzętu zaprzęgają nawet sztuczną inteligencję. Właściwie wszystkie obecnie dostępne na rynku telewizory posiadają funkcję SMART, czyli możemy w nich korzystać nie tylko z klasycznego wyświetlania obrazu, ale pozwalają one na instalację szeregu przydatnych aplikacji, mają wbudowane podstawowe pakiety programów użytkowych, przeglądarki internetowe, programy do odtwarzania muzyki czy filmów z dysków przenośnych. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka funkcji dodatkowych, które znacznie zwiększą nasze doznania estetyczne lub jakość wyświetlanego obrazu:

High Dynamic Range (HDR)

Głównym zadaniem HDR jest poprawa parametrów wyświetlanego obrazu (zwłaszcza tych związanych z efektami świetlnymi), a więc jasnością i odcieniami. Producenci osiągają to poprzez implementowanie w swoim sprzęcie wielostopniowych "przejść" świetlnych. Np. za miast kilku poziomów podświetlenia na standardowym ekranie, w telewizorach z HDR takich stopni jasności może być ponad 1000, przy czym górny poziom jasności jest znacznie wyższy od tego, który oferują zwykłe telewizory. W efekcie obraz wyświetlany na ekranie jest zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego.

Ambilight

To z kolei autorski wynalazek firmy Philips. Telewizory wyposażone w tę funkcję emitują z tyłu ekranu charakterystyczną kolorową poświatę, która zmienia się w trakcie odtwarzania materiałów na ekranie (i jest do nich dopasowana kolorystycznie). Daje to wrażenie rozszerzania się obrazu daleko poza ramkę ekranu. Ktoś, kto widział działanie tego mechanizmu musi przyznać, że wygenerowany efekt wizualny robi naprawdę ogromne wrażenie. Częstotliwość odświeżania matrycy powyżej 60 Hz

Standardowo w telewizorach częstotliwość odświeżania matrycy wynosi 60 Hz i to raczej wystarczy, jeśli na telewizorze oglądamy jedynie zwyczajne filmy czy programy telewizyjne. Jeśli natomiast lubisz oglądać transmisje sportowe, warto rozważyć zakup telewizora pozwalającego na wyświetlanie obrazu z częstotliwością 120 hz i większą. Zapewni to po pierwsze znacznie większą płynność projekcji, po drugie oczy widzów nie będą się przy tym męczyć.

Funkcje dodatkowe

WiFi - podłączenie telewizora do sieci Internet to już właściwie standard, bez tego bylibyśmy ograniczeni do oglądania tego, co oferuje kablówka lub TVnaziemna. Z WiFi mamy dostęp do serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy HBO GO;

PVR – funkcja nagrywania programu bezpośrednio na dysk podłączony (zazwyczaj USB) do telewizora;

PiP – możliwość wyświetlanie 2 obrazów (np. 2 programów TV naraz); Rodzaj zainstalowanych tunerów TV – DVB-C gwarantuje odbiór kablówki, DVB-S programów satelitarnych, a DVB-T naziemnej TV cyfrowej;

Pilot z klawiaturą QWERTY – znacznie ułatwia korzystanie z aplikacji Smart wbudowanej w sprzęt (choćby przeglądanie stron internetowych).

Jaki zatem telewizor wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Taki, którego funkcje wykorzystamy i jednocześnie taki, który da nam radość z oglądania telewizji i filmów. Z jednej strony chyba nie ma jeszcze sensu wchodzenia w technologię 8K - osobiście nie wierzę zresztą w kupowanie "przyszłościowego" sprzętu RTV, gdyż wiele wskazuje na to, że gdy już upowszechni się wyświetlanie w prawdziwym 8K, pozostałe funkcje takiego telewizora (na przykład przepustowość gniazd USB) będą już w znacznej części przestarzałe. Być może zresztą okaże się, iż za kilka lat pojawi się jakiś zupełnie inny, nieznany dziś sposób wyświetlania obrazu. W tym momencie najrozsądniejszą opcją wydaje się zatem zakup 55-65" telewizora LED 4K z HDR, który wyposażony we wszelkie najnowocześniejsze udogodnienia, zapewni znakomitą rozrywkę na najwyższym możliwym poziomie. Jeśli dysponujesz większym budżetem, warto rozejrzeć się za panelami OLED lub QLED pozostając w tej samej rozdzielczości. Zamiast w 8K, moim zdaniem zdecydowanie sensowniej zainwestować w wyższą częstotliwość odświeżania ekranu, która sprawi, że nawet długie siedzenie przed odbiornikiem nie zmęczy oczu.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (394) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

24 stycznia 2024 o 04:24

1

5550"XOR(555*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR"Z
24 stycznia 2024 o 04:24

1

555BhqKehT0')) OR 810=(SELECT 810 FROM PG_SLEEP(15))--
24 stycznia 2024 o 04:24

1

5550'XOR(555*if(now()=sysdate(),sleep(15),0))XOR'Z
24 stycznia 2024 o 04:24

1

555R3770ubC') OR 301=(SELECT 301 FROM PG_SLEEP(15))--
24 stycznia 2024 o 04:23

1

(select(0)from(select(sleep(15)))v)/*'+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+'"+(select(0)from(select(sleep(15)))v)+"*/

Najczęściej czytane