Czwartek , 21 Listopad 2024

Wypiekanie chleba w domu? Jest sprzęt, który w tym pomoże

   29.04.2024
Wypiekanie chleba w domu jest coraz powszechniejsze nie tylko w Polsce. Ten fakt wynika z rosnącej w społeczeństwach Zachodu mody na zdrowy tryb życia, a także z powodu wzrastających cen pieczywa. W domu możemy wypiec chleb bez szkodliwych konserwantów, dodatków takich jak spulchniacze czy niezdrowe, ale upiększające barwniki. Domowy chleb jest nie tylko smaczniejszy niż to, co znajdziemy na półkach sklepów, ale przede wszystkim bardziej naturalny.
Zdrowy i smaczny chleb upieczony w domu? To możliwe. Fot. Unsplash

Tradycyjny wypiek chleba jest dość trudny, jednak warto się tym zainteresować. Zwłaszcza, że z pomocą przychodzą nam pomysłowe urządzenia – wypiekacze do pieczywa. Dzięki nim każdy może rozpocząć przygodę z domowym chlebem bez wcześniejszej wiedzy niezbędnej w klasycznych piekarniach.

Kto powinien rozważyć zakup domowego wypiekacza?

Domowe wypiekacze do chleba zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą wiedzieć, co jedzą. O ile przy innych produktach znajdujemy w sklepach wyczerpujące etykiety, które dokładnie pokazują, co się znajduje w ich składzie, tak przypadku pieczywa nigdy do końca nie wiemy, co zostało użyte do wypieku. Z tego też powodu urządzenia takie są na przykład idealnym wyborem dla alergików lub też osób nietolerujących domieszek zbóż lub glutenu.

Pieczywo przygotowywane w domu nie musi też zawierać żadnych zbędnych dodatków ani substancji konserwujących – nie są one zwyczajnie potrzebne, ponieważ chleb pieczony w domu zwykle zjadamy od razu i nie będzie on rozwożony do żadnych odległych od „piekarni” miejsc.

Pieczenie chleba w domu powinny też rozważyć osoby, które po prostu chcą jeść smacznie. O tym, że z roku na rok spada jakość pieczonego masowo i w dużych piekarnia chleba, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Z tego też powodu mamy na rynku wysyp przeróżnych mniejszych punktów, które oferują „chleb jak dawniej” lub tradycyjne wypieki z odległych regionów lub nawet krajów. Wypiekając chleb w domu, sami ustalamy jego kompozycję i skład, możemy zatem tak dobrać składniki, by jak najbardziej odpowiadały naszym potrzebom i upodobaniom.

Raven EWC001

Wypiekacz do bułek i chleba, przygotuje też także i ciasto na pizzę oraz makaron. Moc 550W, pojemność komory do 0,9 kg. Cena ok. 400 zł

Co potrafi domowy wypiekacz do chleba?

Właściwie każde urządzenie, które znajdziemy w sklepie, będzie potrafiło wypiekać białe, pszenne pieczywo. Są jednak modele, które są w stanie przygotować znacznie więcej: upieczemy w nich zarówno chleb razowy, żytni, tradycyjny na zakwasie, tostowy, a nawet bezglutenowy. Co najważniejsze żaden z tych programów zwykle nie wymaga szczegółowej wiedzy, z reguły wystarczy dodać odpowiednie składniki, a urządzenie samo wymiesza ciasto i upiecze nasz pachnący bochen. Dobre wypiekacze do chleba posiadają też liczne przydatne funkcje dodatkowe. Najważniejsze z nich to:

Samoczynne dozowanie dodatków. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy wszystkie składniki umieścić w urządzeniu na samym początku pieczenia, będą one dodawane sukcesywnie w często dość długim procesie przygotowania ciasta. Nie będzie wówczas konieczności czuwania nad przygotowywanym ciastem i dosypywania poszczególnych składników trakcie. Maszyna wszystko zrobi za nas.

Przygotowywanie chleba o zmiennej wadze. Wypiekacz do chleba odpowiednio dużej komorze z reguły ma możliwość przygotowywania bochenków różnych wielkości. Tymczasem te mniejsze pozwalają na przygotowanie pieczywa o zawsze tej samej wadze.

Wyrabianie ciasta nie tylko na chleb. Część wypiekaczy do chleba posiada komorę mieszania, które jesteśmy w stanie przygotować także ciasto na inne domowe wypieki, chociażby na pizzę, ale też domowe makarony.

Przygotowanie bułek. Wiele modeli wypiekaczy do chleba potrafi poza samym chlebem przygotować i wypiekać także bułki.

Robienie dżemu. Dobrze jest mieć czym smarować wypieczony przez nas samych, smaczny, domowy chleb. Niektóre modele wypiekaczy, prócz pieczenia ciasta są w stanie przygotowywać także… domowe konfitury. Wszystkie składniki umieszczamy na początku w pojemniku, a urządzenie za pomocą odpowiedniego programu resztę wykona za nas.

Gastroback 42823

Wypiekacz do bułek i chleba, przygotuje ciasto na pizzę, makaron, a także słodkie przysmaki (w tym bezglutenowe). Moc 500 W, pojemność formy do 1kg. Cena ok. 800 zł

Najważniejsze cechy wypiekacza, które warto znać przed zakupem

Przed wyborem konkretnego modelu wypiekacze warto zwrócić uwagę na szereg cech, które decydują o jego późniejszej przydatności w najważniejszych zastosowaniach.

  • Bardzo ważną cechą jest moc urządzenia. Choć nie panuje tu zasada, że „im więcej, tym lepiej”, to jednak warto mieć świadomość, że te wypiekacze z najmniejszą mocą (rzędu 400W) mogą się nie przydać do wypieku takich gatunków chleba, których ciasto potrzebuje dłuższego, bardziej energicznego wyrabiania (np. pieczywo razowe). Optymalna moc, jeśli chcemy korzystać z większej liczby funkcji to 700-800 W.
  • Kolejną cechą wypiekacza, na którą warto zwrócić uwagę przed jego zakupem, jest ilość mieszadeł w komorze. Im więcej mieszadeł, tym większy bochenek będziemy w stanie przygotować. Generalnie wypiekacze z jednym mieszadłem pozwalają na pieczenie bochenków o wadze do 1 kg. Jeśli chcemy piec większe chleby, powinniśmy rozejrzeć się za urządzeniem z dwoma mieszadłami.
  • Ważny jest także układ komory wypiekacza. Te pionowe, z reguły lepiej wyrabiają ciasto i zajmują mniej miejsca w kuchni, jednak mają jedną zasadniczą wadę: Posiadają zwykle tylko jedno mieszadło, co eliminuje możliwość pieczenia dużych bochenków. W sieci można też spotkać informacje, że przy komorze pionowej istnieje nieco większe ryzyko powstania wypieku z zakalcem. Drugą odmianą wypiekaczy są te posiadające komorę poziomą. Przy takiej konstrukcji łatwiej jest dodawać dodatkowe składniki (np. przypraw, ziaren lub ziół) w trakcie pieczenia. Mniejsza jest także szansa wystąpienia zakalca, gdyż ciasto w trakcie obróbki jest lepiej nawilżone.

Panasonic SD-ZX2522

Urządzenie do wypieku różnych gatunków ciasta (w tym pieczywa i makaronu bezglutenowego). Moc 550 W, pojemność formy 1kg. Cena ok. 1000 zł

Pieczenie chleba odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego dobrze, jeśli wypiekać, jest wyposażony w różne funkcje zabezpieczające przed przegrzaniem i poparzeniem. Do funkcji tych należą:

  • Blokada przed przegrzaniem. Zadziała ona wtedy, kiedy temperatura urządzenia będzie zbyt wysoka. Cześć, urządzenie wyświetli odpowiedni monit na wyświetlaczu. Inne poinformują o tym komunikatem dźwiękowym.
  • Termoizolowany korpus wypiekacza. Wypiekacze takim zabezpieczeniem, nawet mimo bardzo wysokich temperatur komorze wypieku na zewnątrz są chłodne lub najwyżej ciepłe.
  • Pamięć programu na wypadek chwilowej przerwy w dostawie prądu. To spowoduje, że w przypadku zaniku napięcia w gniazdku, cały proces wypieku nie zostanie przerwany i utracony a ciasto zmarnowane. Urządzenie wznowi pracę dokładnie w tym momencie, w którym ją przerwało.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane