Czwartek , 11 Sierpień 2022

Zdrowe frytki? To możliwe jeśli użyjesz frytkownicy beztłuszczowej

   23.03.2022
Nie znam nikogo, kto by nie lubił chrupiących frytek. Jednak duża część z nas rezygnuje z tego przysmaku, ponieważ jest on wyjątkowo bogaty w kalorie, smażony w głębokim oleju a co za tym idzie niezdrowy. Tymczasem jest prosty sposób na to, by pogodzić smak z dobrą jakością i zdrowiem. To specjalny rodzaj frytkownicy, który pozwala opiekać bez użycia tłuszczu.
Frytkownica beztłuszczowa - idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się cieszyć chrupiącymi potrawami ale bez używania kalorycznego tłuszczu

Smażenie czy pieczenie z użyciem oleju, choć daje efekt w postaci chrupiącej skórki i bardzo przyjemnego smaku, ma jedną zasadniczą wadę: dodaje każdej przygotowywanej w ten sposób potrawie setki tuczących kalorii. Dodatkowo w trakcie procesu spalania oleju powstaje wiele toksycznych substancji, które są po prostu szkodliwe dla zdrowia. Wszystko to powoduje, że wiele osób rezygnuje z ulubionych potraw smażonych. Robią tak zwłaszcza ci, którzy dbają o własną sylwetkę i kondycję organizmu.

Okazuje się jednak, że można pogodzić smak ze zdrowiem. Zamiast oleju wystarczy użyć urządzenia, które nazywa się frytkownicą beztłuszczową. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona smażyć (nie tylko zresztą frytki) bez użycia oleju. W procesie obróbki termicznej wykorzystywane jest tu gorące powietrze.

Czym jest frytkownica beztłuszczowa?

Klasyczne frytkownice można znaleźć w wielu domach. To dobrze znany sprzęt kuchenny, który pozwala na smażenie ulubionych potraw w głębokim tłuszczu. Kiedyś bardziej popularny, dziś ze względu na modę na odżywianie fit powoli (ale słusznie) odchodzi do lamusa. Frytkownica beztłuszczowa to natomiast urządzenie elektryczne, działające na zupełnie innej zasadzie: zamiast przez tłuszcz, jedzenie jest równomiernie ogrzewane przez bardzo gorące powietrze (podobnie jak w piekarniku konwekcyjnym). Daje to podobny do klasycznej frytkownicy efekt, ale bez niezdrowych dodatków – dzięki temu nie musimy rezygnować z chrupiących frytek czy dobrze upieczonej ryby, a przy okazji nie dodajemy temu co jemy setek zbędnych kalorii. Warto wspomnieć, że we frytkownicach beztłuszczowych bardzo rzadko dochodzi do przypalenia - jeśli prawidłowo ustawimy czas opiekania, jest to właściwie niemożliwe.

Teesa Air Fryer

Frytkownica beztłuszczoea Teesa Air Fryer. Pojemność 3,2 l, moc 1400 W, cena ok. 280 zł

Większość współczesnych frytkownic beztłuszczowych ma kształt wypukły zbliżony do walca. Najważniejszą częścią jest wysuwany pojemnik, najczęściej w kształcie szuflady, do którego wkładamy odpowiednio pocięte ziemniaki lub inną potrawę – a lista możliwości tego typu urządzeń jest bardzo długa, z jej pomocą przygotujemy między innymi:

  • frytki,
  • owoce morza,
  • mięso (także panierowane),
  • ryby,
  • warzywa,
  • dania mączne np. pierogi,
  • ciasta, ciastka,
  • pizzę.

Frytkownica beztłuszczowa

Frytkownica beztłuszczowa DMS HF6. Pojemność 6 l, moc 1800 W, cena ok. 360 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie frytkownicy beztłuszczowej?

Najważniejszym parametrem każdej frytkownicy beztłuszczowej jest jej moc. Jeżeli zdecydujemy się na takie urządzenie, najlepiej wybrać model, który posiada moc co najmniej 1300 W. Im wyższa moc, tym szybciej urządzenie się nagrzeje i tym lepsze będą efekty jego działania.

Kolejna cecha urządzenia na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem to jego pojemność. W tych najmniejszych wyniesie ona od 1,5 do 2 l, natomiast największe modele dysponują szufladą nawet do 8 l. Generalnie wartości pośrednie będą w tym przypadku najbardziej optymalne dla przeciętnego domu. Pozwolą na przygotowanie smacznego posiłku dla całej rodziny.

Ważnym elementem jest także programator. Najdroższe urządzenia będą mieć zaprogramowane całe zestawy potraw, osobne dla ryb, mięs, kotletów itp. W prostszych znajdziemy tylko minutnik i regulator temperatury, ale to także wystarczy, ponieważ w instrukcji obsługi frytkownicy będzie można znaleźć dokładny czas pieczenia dla poszczególnych typów potraw. Są urządzenia, z pomocą których nie tylko coś upieczemy czy usmażymy, ale także rozmrozimy i wysuszymy.

Frytkownica beztłuszczowa Turbo Tronic

Frytkownica/piekarnik beztłuszczowy TurboTronic TT-AF2. Pojemność 12 l, moc 1500 W, cena ok. 600 zł

Najlepsze motele frytkownic posiadają także zestawy czujników, które automatycznie dobierają temperaturę i czas pieczenia dla poszczególnych potraw. Są to urządzenia najdroższe, ale jednocześnie najbardziej zaawansowane i najprostsze w obsłudze.

Warto też zwrócić uwagę, jakie akcesoria dołącza producent. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe sitka, tacki, pojemniki, dzbanki lub chociażby rożen, co  bardzo ułatwia przygotowywanie lub późniejsze nakładanie potraw.

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na fakt, iż frytkownice beztłuszczowe mają bardzo urozmaicony design. Są urządzenia wyglądające bardziej klasycznie i takie, które sprawiają wrażenie wręcz futurystycznych. Wybranie urządzenia odpowiedniego do wystroju naszej kuchni nie powinno zatem sprawić żadnego problemu.

Frytkownica beztłuszczowa

Frytkownica beztłuszczowa PHILIPS Ovi Smart XXL. Pojemność 7,3 l, moc 2200 W, cena ok. 1450 zł

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane