Czwartek , 21 Listopad 2024

Zwykłe żelazko czy stacja pary. Co będzie lepsze do prasowania w domu?

   21.03.2024
Myślisz o zakupie sprzętu do prasowania? Warto przemyśleć, co będzie lepsze do domu. W sklepach znajdziemy obecnie liczne modele tradycyjnych żelazek oraz nieco bardziej skomplikowane stacje pary. Czym się dokładnie różnią? Jakie są ich wady i zalety, wyjaśnimy w tym artykule.
Kiedy lepsze będzie żelazko, a w jakim przypadku stacja pary? Fot. Unsplash

Zwykłe żelazko na parę

Najczęściej spotykanym w naszych domach urządzeniem do prasowania jest zwykłe żelazko zbiorniczkiem na wodę. Technika prasowania jest w takim przypadku bardzo prosta: masywna metalowa lub ceramiczna stopa nagrzewa się, dzięki czemu prostowane są nierówności, natomiast niewielkie wyrzuty pary pomagają zlikwidować zagniecenia.

Tradycyjne żelazka z funkcją wyrzutu pary bardzo dobrze sprawdzają się przy sporadycznym prasowaniu. Są niezwykle uniwersalne i radzą sobie nieźle z większością zagnieceń materiału (na praktycznie wszystkich tkaninach). Ich zaletą jest też proporcjonalnie niska cena - najprostsze modele startują już od kilkudziesięciu złotych. Żelazka tego typu mają jednak istotną wadę: nie są zbyt wydajne. Zbiorniczek na wodę jest zwykle mały i wymaga bardzo częstego uzupełniania, ponadto stopa takiego żelazka jest prawie zawsze bardzo ciężka, co nie ułatwia korzystania z niego.

Raven EZ004

Podstawowe zelazko parowe - cena ok. 100 zł

Stacja pary

Stacja pary to urządzenie bardziej zaawansowane. Składa się zazwyczaj z 2 części: stopy prasującej, oraz osobnego generatora pary. Oba komponenty połączone są ze sobą dość grubym, choć elastycznym przewodem parowym. Sama stopa prasująca z wyglądu przypomina tradycyjne żelazko, choć zwykle jest od niego dużo lżejsza i mniejsza.

Generator pary

Stacja pary zwykle składa się z dwóch części - stopy prasującej i generatora pary

Generatory pary mają natomiast bardzo różne kształty - jedne są wolnostojące, inne zamocowane na kompletnym zestawie z deską do prasowania. Sposób działania takiego urządzenia jest również bardzo prosty: w generatorze pary wytwarzane są duże ilości pary, która za pośrednictwem wspomnianego przewodu parowego przesyłana jest do stopy prasującej i tam wydmuchiwana na prasowaną powierzchnię.

W urządzeniu takim powstaje nieporównanie więcej pary niż w klasycznym żelazku parowym i co ważne, nie trzeba ciągle uzupełniać wody, gdyż zwykle zbiornik jest bardzo pojemny. To, co przykuwa uwagę użytkowników przy pierwszym prasowaniu, to lekkość stopy prasującej. Jest ona dużo lżejsza niż w klasycznym żelazku, a to sprawia, że korzystanie z takiego urządzenia jest dużo wygodniejsze. We wnętrzu takiej stopy nie ma grzałki, więc nie musi być ona zasilana oddzielnym przewodem elektrycznym.

Stacje pary mają bardzo dużo zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że prasowanie takim sprzętem jest szybkie i bardzo dokładne. Efekty, jakie możemy uzyskać podczas jednego prasowania, są niemal zawsze znacznie lepsze, niż przy użyciu klasycznego żelazka. Często wystarczy tylko jedno pociągnięcie stopą, by wyprostować wszystkie zagniecenia.

Tefal Pro Express Ultimate Care GV9581 AntiCalc

Stacja z funkcjami dodatkowymi - cena ok. 1000-1200 zł

Różnice pomiędzy zwykłym żelazkiem parowym a stacją pary

Zwykłe żelazka i stacje pary różnią się między sobą kilkoma podstawowymi cechami:

Klasyczne żelazko

  • niewielki pojemnik na wodę,
  • duża waga urządzenia, mniejsza poręczność,
  • prasowanie wymaga deski do prasowania,
  • słabszy wyrzut pary,
  • stosunkowo niska cena.

Stacja pary

  • duży zbiornik na wodę (czasem nawet kilka litrów),
  • lekka stopa prasująca, nie obciąża ręki,
  • możliwe także prasowanie w pionie, bez deski,
  • mocny wyrzut pary pod wysokim ciśnieniem,
  • wyższa cena.

Warto dodać, że żelazka z generatorem pary są zwykle dużo łagodniejsze dla tkanin. Praktycznie nie zdarzają się przy ich użyciu przypalenia bądź zniszczenia. Wynika to z tego, że część sprzętu nie wymaga nawet ustawiania temperatury odpowiedniej dla danego materiału. Urządzenia takie generują parę o stałej temperaturze, bezpiecznej dla większości rodzajów tkanin. O efektach prasowania za pomocą stacji pary nie decyduje bowiem ciężar stopy i jej temperatura, a przenikanie pary pod wysokim ciśnieniem przez tkaninę, co już samo w sobie ją rozprostowuje.

Philips PerfectCare Aqua Pro GC9324/20

Podstawowa stacja pary - cena ok. 900 zł

Ważną zaletą stacji pary jest też możliwość prasowania w pionie. Nadmuchiwać parę ze stopy możemy zarówno na ubrania wiszące na wieszakach, jak i na przykład na wiszące firanki lub zasłony. Szczególnie wygodnie za pomocą stacji pary prasuje się taką garderobę jak garnitury czy koszule. Niewiele osób lubi np. prasowanie rękawów, tymczasem dzięki stacji pary wystarczy przedmuchać rękaw strumieniem gorącej pary, w ogóle bez pracy stopą na wygniecionym materiale.

Pozytywem pracowania za pomocą strumienia gorącej pary jest też dezynfekcja ubrań. Po takim prasowaniu za pomocą strumienia pary są one znacznie świeższe niż po użyciu klasycznego żelazka. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie dla alergików - spora część alergenów jest bowiem w takim procesie usuwana.

Kiedy lepsze będzie zwykłe żelazko, a kiedy generator pary?

Chociaż generator pary ma zdecydowanie więcej zalet, to jednak nie dla każdego będzie optymalnym rozwiązaniem. Zwykłe żelazko lepiej sprawdzi się u osób, które prasują dość rzadko i zwykle pojedyncze sztuki ubrań, najczęściej „okazyjnie”. Klasyczne żelazko lepiej sprawdzi się też w mieszkaniach o małej powierzchni, łatwo jest bowiem je schować, a cała aparatura mieści się w jego korpusie.

Z kolei generator pary to optymalne rozwiązanie dla dużej rodziny. Szybkość, z jaką pracuje się z jego pomocą, wymiernie skróci czas prasowania dużych ilości ubrań. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo przejmują się stanem swoich ubrań - jak już wcześniej wspomniałem, klasyczne żelazka bardziej niszczą tkaniny.

By wykorzystać pełny potencjał, jaki oferują stacje pary, warto też wyposażyć się w przydatne akcesoria. Są to przede wszystkim specjalne deski do pracowania z nadmuchem i ssaniem, Oraz na przykład pokrowce zapobiegające skraplaniu się pary. Są też na rynku zestawy, które wszystkie te funkcje mają wbudowane w jednym urządzeniu.

Miele B 3847

Zestaw do prasowania z generatorem pary cena ok. 5000-8000 zł

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji pary?

Kupując generator pary, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

Ciśnienie pary – jest to podstawowy parametr, decyduje o jakości pracy urządzenia. Minimalna wartość jeden generowanego ciśnienia powinna wynosić 5 bar. Im więcej, tym lepiej.

Strumień pary – pokazuje to ilość pary, która jest generowana w ciągu jednej minuty. Minimum to 100 gram przy standardowej pracy i 300 gram przy wyrzucie pary.

Moc – powinna wynosić co najmniej 2200W. To od niej zależy, jak szybko urządzenie będzie gotowe do pracy.

Pojemność zbiornika na wodę – więcej tym dłużej będziemy mogli pracować bez jego uzupełnienia. Minimum to 1,5 l.

Materiał stopy żelazka – Tu, podobnie jak w klasycznych, żelazkach najlepiej sprawiają się stopy ceramiczne, które są gładkie i łatwo nimi operować po różnych tkaninach.

Samoczynny dobór temperatury prasowania – z takim urządzeniem prasowanie będzie zawsze bezpiecznie i bez ryzyka przypalenia tkaniny.

Samooczyszczanie – dużych ilości wody powoduje zwykle osadzanie się kamienia. Jeśli stacja wyposażona jest w funkcję samooczyszczania, nie będziemy mieć z tym problemu.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane