Wrzesień jak zwykle przyniesie początek roku szkolnego. Po wakacjach szkolne korytarze znów zapełnią się znów dziećmi i młodzieżą. Choć wielu uczniom ciężko będzie po wielu tygodniach wypoczynku znów wrócić do codziennej nauki, warto skorzystać ze wsparcia, jakie oferuje technologia np. w formie bardzo ciekawych i pomocnych aplikacji, które można wykorzystać do tego, by powrót do szkoły maksymalnie ułatwić.
Fast Scanner
Dzięki tej bezpłatnej aplikacji można szybko i prosto konwertować zdjęcia — na przykład z notatkami — do czytelnego formatu PDF. Aplikacja korzysta z wbudowanego w smartfon aparatu, którym robimy fotografię interesującego nas materiału, chociażby strony z podręcznika, czy jakiegokolwiek innego tekstu, następnie aplikacja przetwarza to na czytelny dokument PDF, który po przesłaniu na komputer można edytować. Aplikacja działa nie tylko z notatkami, ale i dokumentami.
Notebloc
Aplikacja podobna do poprzedniej, posiadająca dodatkowo moduł OCR, czyli cyfrowe rozpoznawanie pisma (obsługuje między innymi język polski). Dzięki niej możemy zeskanować tekst z tablicy i przekształcić go w dokument do czytania. Z tą aplikacją ręczne sporządzanie notatek staje się właściwie zbędne. Pozwala ona robić skany pod różnymi kątami, samodzielnie je potem przekształca do pozycji wyjściowej, zdatnej do łatwego czytania.
Evernote
Znana i lubiana aplikacja do sporządzania pomysłowych notatek. Pozwala dodawać listę rzeczy do zrobienia, kolekcjonować zdjęcia, obrazy, strony internetowe, a nawet dźwięki, a następnie szybko je odnajdywać, gdy są potrzebne, dzięki wbudowanej wyszukiwarce. Dzięki Evernote można zorganizować własne notatki w dowolny sposób, mnożna też je łatwo udostępniać innym. Evernote także ma funkcję synchronizacji na różnych urządzeniach, dzięki czemu szansa np. na przypadkowe pozostawienie ważnych materiałów w domu zmniejsza się znacząco.
Timetable
Timetable to pomocna a przy tym świetnie wyglądająca i intuicyjna aplikacja na Androida służąca do zapisywania planu lekcji lub zajęć. To osobisty organizer, który pozwala uporządkować szkolne sprawy, terminy oddawania zadań i prac domowych, a nawet czas przygotowań do egzaminów. Co ważne, Timetable obsługuje synchronizację na wszystkich urządzeniach z Androidem, więc plan sporządzony na telefonie będzie też widoczny na tablecie. Aplikacja potrafi nawet sama wyciszyć smartfona na czas lekcji.
Trello
Trello to bezpłatna aplikacja, dzięki której łatwiej zapanować nad zadaniami w grupach. Pozwala w prosty sposób tworzyć tablice, które pomagają zorganizować to, nad czym w danej chwili pracujemy. Z funkcji aplikacji można korzystać samemu lub razem z kolegami ze szkoły/uczelni, znajomymi lub rodziną. W ramach aplikacji można też dołączać komentarze, przesyłać sobie wzajemnie materiały (w tym wideo). Aplikacja współpracuje z chmurą Google, a także z Dropboxem.
xGraphing
Aplikacja służąca do rysowania funkcji matematycznych. Wystarczy podać wzór funkcji. Aplikacja oferuje wszystkie najbardziej popularne funkcje matematyczne takie jak: sinus, cosinus, tangens, wartość bezwzględna, funkcja eksponencjalna, arcus sinus, arcus cosinus, arcus tangens, logarytm oraz pierwiastek. Aplikacja rozpoznaje też operatory: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, potęgowanie. Prócz standardowego tworzenia wykresów ze wzoru istnieje także inna przydatna metoda – tworzenie wykresu funkcji oraz wyliczenie wzoru z punktów podanych przez użytkownika.
Algeo
Algeo to jeden z ciekawszych i bardziej rozbudowanych kalkulatorów posiadających interfejs graficzny. Działa szybko, jest bardzo rozbudowany w wiele funkcji matematyczno-fizycznych, co praktycznie eliminuje konieczność korzystania z osobnego kalkulatora naukowego. Łatwą pracę z aplikacją umożliwia Intuicyjny interfejs. Co ciekawe aplikacja działa także w trybie off-line, czyli nie pobiera danych z sieci w trakcie rozwiązywania zadań. Przydatny do rachunku różniczkowego, zadań z fizyki lub do rozwiązania równań typu x + y.
WolframAlpha
To płatna aplikacja, ale jeśli ktoś oczekuje profesjonalnej pomocy przy rozwiązywaniu zadań z matematyki lub fizyki to idealne rozwiązanie. Program ma formę wyszukiwarki, do której wpisujemy interesujący nas problem – np. równanie matematyczne, a w odpowiedzi uzyskamy rozwiązanie i to przedstawione krok po kroku. Baza wiedzy WolframAlpha jest ogromna – obejmuje nie tylko matematykę i fizykę, ale też geografię, chemię, materiałoznawstwo, a nawet astronomię. W klasach o profilu matfiz to właściwie niezbędnik. Aplikacja ta pozwala też na zadawanie pytań w języku naturalnym (po angielsku).
Diki
Wiele osób uważa, że Diki to najlepszy słownik polsko-angielski w sieci. I coś w tym jest, bowiem wyniki wyszukiwań z jego zastosowaniem są zwykle lepsze i dokładniejsze od tych z innych narzędzi. Co ważne, Diki to aplikacja w pełni darmowa, zawiera rozbudowany (400 tys. haseł) multimedialny słownik angielsko-polski i polsko-angielski. Oprócz ogólnego słownika języka angielskiego zawiera też przydatne słowniki specjalistyczne, w tym medyczny, prawniczy, marketingowy, informatyczny oraz biznesowy.
Lekturowo
Choć oczywiście wszystkim polecam czytanie lektur na bieżąco, czasem zdarzy się, że czegoś zapomnimy lub nie mamy dostępu do książki. Wtedy z pomocą przychodzi Lekturowo – aplikacja, z którą można powtórzyć materiał z języka polskiego, czy to do sprawdzianu, czy to matury. W aplikacji można znaleźć same streszczenia lektur, ale też opisy bohaterów, szczegółowe plany wydarzeń, opracowania całych epok literackich, a także analizę motywów.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE