Sobota , 23 Listopad 2024

5 aplikacji, które powinny się znaleźć na każdym PC z Windows

   15.09.2023
Choć żyjemy w czasach, gdzie królują smartfony, to jednak komputery PC nadal są w niemal każdym domu i biurze, a korzystamy z nich bardzo chętnie. Nic dziwnego, to ciągle najlepsze narzędzie pracy i jedno z najlepszych rozrywki. Bardzo często po zakupie komputera pojawia się pytanie, jakie aplikacje zainstalować najpierw, które programy będą najbardziej potrzebne i przydatne w codziennym użytkowaniu? Oto 5 naszych „najpilniejszych” propozycji.
Są aplikacje, które ułatwią pracę i rozszerzą możliwości każdego PC. Fot. Unsplash

Google Chrome – przeglądarka internetowa

W nowe wersje systemu Windows wbudowana jest bardzo ciekawa przeglądarka internetowa Edge, która działa całkiem dobrze i wydajnie, ma też sporo przydatnych funkcji, ale zawsze warto mieć pod ręką alternatywę. Z tego powodu polecam opartą o ten sam silnik chromium przeglądarkę Chrome od Google’a. Jest ona łatwa w użyciu (szczególnie dla początkujących), szybka i posiada wielki zasób przydatnych dostatków rozszerzających jej możliwości. Przeglądanie sieci z jej użyciem będzie proste i przyjemne.

7-zip – program do błyskawicznej kompresji i dekompresji plików

Foldery skompresowane to dziś codzienność. Przesyłamy je pocztą w załącznikach, otrzymujemy od współpracowników i znajomych, wszystko po to, by zaoszczędzić transfer i miejsce na dyskach. W system Windows wbudowana jest co prawda odpowiednia funkcja „wyodrębniania”, ale każdy, kto spróbował 7-zip’a, już do niej nie wróci. Przede wszystkim program jest bardzo wszechstronny (otwiera archiwa 7z, AR, ARJ, BZIP2, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, GZIP, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, TAR, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR, XZ, Z, ZIP) i lekki (waży ok. 1 MB).

Instalacja jest błyskawiczna, program integruje się z menu kontekstowym, a co najważniejsze działa bardzo szybko, dużo szybciej niż wbudowany w system odpowiednik. Dzięki temu programowi można też podglądać już istniejące archiwa, łatwo podmieniać w nich pojedyncze pliki, a nawet dokonywać zmian wewnątrz dokumentów.

Libre Office – bezpłatny program biurowy

To, co czyni komputery PC niezastąpionymi to możliwość wydajnej pracy za ich pomocą. Pisanie tekstów, tworzenia arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji na smartfonach i tabletach jest możliwe, ale nie jest tak wygodne, jak na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Dlatego jedną z pierwszych aplikacji, jaką powinniśmy zainstalować na świeżo zakupionym komputerze, jest pakiet biurowy. W tym momencie najciekawszą opcją (poza płatnym Office) jest darmowy Libre Office, który umożliwia zarówno tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, jak i baz danych oraz prezentacji. Co ważne, pliki tworzone w tym programie są kompatybilne z Microsoft Office, mamy zatem pewność, że stworzone przez nas dokumenty będą mogły być odczytane na praktycznie każdym innym komputerze.

K-Lite Codec Pack

Świeża instalacja lub nowy komputer z Windows nie są wyposażone w kodeki do odtwarzania materiałów, które tak licznie większość użytkowników ściąga z Internetu. Można to łatwo zmienić, pobierając i instalując darmową paczkę kodeków K-Lite Codec Pack, która zawiera nie tylko same biblioteki, ale i niezły odtwarzacz Media Player Classic (czytający napisy w różnych formatach). Kodeki dostępne są w kilku wersjach, poczatkującym użytkownikom polecam podstawową wersję Basic, która zawiera wszystko, co potrzeba do poprawnego oglądania treści multimedialnych. Jeśli potrzebujesz napisów do już posiadanych filmów najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa aplikacja Qnapi, która zintegruje się z menu kontekstowym i pozwoli pobierać polskie napisy za pomocą 2 kliknięć. Jeśli użytkownik nie czuje się na siłach, by samodzielnie instalować kodeki, polecam bezpłatny odtwarzacz multimedialny VLC Media Player, który dobrze radzi sobie z odtwarzaniem większości plików filmowych bez instalowana dodatkowego oprogramowania.

InfanView – program do przeglądania cyfrowych fotografii

Chociaż oczywiście pliki graficzne można przeglądać w samym Windows bez użycia dodatkowych narzędzi, to aplikacja InfanView pozwala to robić w sposób o wiele bardziej systematyczny i uporządkowany. Dzięki temu programikowi nic nam się nie zawieruszy, a dodatkowo posiada on szereg przydatnych możliwości: pozwala przeglądać pliki graficzne w wielu formatach, w tym profesjonalne RAW, ikony z plików wykonywalnych i bibliotek, wielostronicowe TIFF-y, a także podglądać płyty Video CD. IrfanView umożliwia proste katalogowanie plików, a także łatwą ich obróbkę i konwersję na inne formaty.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane