W tej chwili w sklepach można kupić tysiące rozmaitych smartfonów z Androidem. Od wielkości tej oferty, mnogości modeli, ich możliwości technicznych i specyfikacji można wręcz dostać zawrotów głowy, zwłaszcza że producenci prześcigają się w reklamie. To zresztą odróżnia sprzęty androidowe od iPhone’ów, gdzie konfiguracji jest tylko kilka i są one zamknięte.
Co istotne specyfikacje smartfonów z Androidem różnią się nie tylko między markami czy modelami, ale nawet w ramach jednego modelu – w efekcie wybór odpowiedniego urządzenia, zwłaszcza jeśli kupujemy sprzęt używany, lub sprowadzamy go zza granicy, może się okazać dość skomplikowany. Dokładna specyfikacja przyda się też w momencie, kiedy chcemy dokonać aktualizacji telefonu na własną rękę – sprzęt powinien spełniać jej minimalne wymagania techniczne, a te poznamy, dopiero tworząc odpowiedni raport.
Jest na to sposób: instalacja jednej z aplikacji, które zidentyfikują podzespoły każdego smartfona z Androidem i pozwolą zorientować się, z jaką konfiguracją mamy dokładnie do czynienia. Z pozoru wydawałoby się, że lepszym i prostszym rozwiązaniem będzie po prostu sprawdzenie modelu i marki, a następnie odczytanie odpowiednich informacji na stronie producenta. Nie zawsze się to jednak sprawdza – czasem specyfikacja zmienia się już w toku produkcji, bywa, że producent zmienia ją w zależności od regionu, na który kieruje swój wyrób. Sam kiedyś używałem smartfona, który miał wbudowany czujnik ciśnienia atmosferycznego i temperatury (co można było aktywować jedynie zewnętrzną aplikacją), jednak w oficjalnej specyfikacji producent w ogóle tego nie podawał. Bardzo się zdziwiłem, kiedy okazało się, że mogę telefonu używać jako precyzyjnego barometru.
Oto zestawienie 5 aplikacji, które pozwolą szybko, precyzyjnie i bezpiecznie zidentyfikować podzespoły posiadanego smartfona.
CPU-Z
Użytkownicy komputerów PC znają tę aplikację doskonale i to od lat, jest bowiem jednym z najpopularniejszych programów do identyfikacji sprzętu. Teraz stała się dostępna także w wersji na smartfony z Androidem. Dostarcza użytkownikowi szczegółową analizę podzespołów smartfona – model i typ procesora oraz bieżącą szybkość jego pracy. Znajdziemy w niej też szczegółowe dane dotyczące zainstalowanej pamięci RAM, pamięci wewnętrznej (na dane i aplikacje), rodzaju zainstalowanego wyświetlacza, wersji Androida, a nawet precyzyjnej pojemności akumulatora. Aplikacja potrafi też zidentyfikować informacje bardziej ukryte np. rodzaje zainstalowanych czujników, temperaturę baterii, a nawet czas pracy systemu. Interfejs aplikacji jest przejrzysty i zrozumiały nawet dla mniej doświadczonych użytkowników.
Geekbench 6
Dzięki tej aplikacji można łatwo sprawdzić, jak szybkie jest nasze urządzenie z Androidem, co więcej wyniki te można też łatwo (on line) porównać z tymi z innych smartfonów z tym samym systemem lub o podobnej konfiguracji, PC, iOS lub Mac innych użytkowników, gdyż jest to usługa międzyplatformowa i ma swoje odpowiedniki na pozostałe platformy i systemy operacyjne. Geekbench 6 prócz wnikliwej analizy samej specyfikacji potrafi skutecznie testować sprzęt (w tym przede wszystkim procesor) pod kątem wydajności. Testy te mają na celu szybki i dokładny pomiar możliwości zainstalowanego w naszym smartfonie CPU oraz grafiki.
Informacje o systemie
To jedna z bardziej rozbudowanych aplikacji do sprawdzania parametrów smartfona opartego na systemie Android. Jest w stanie wyświetlić precyzyjne informacje o modelu urządzenia, zainstalowanej wersji systemu operacyjnego, a nawet poziomie interfejsu API. Znajdziemy z jej pomocą ważne informacje o cechach ekranu (np. typie panelu), głównego procesora, karty graficznej. Sprawdzimy zainstalowaną pamięć RAM oraz pamięć masową. Aplikacja umożliwia też nadzór nad pracą i parametrami połączenia w ramach sieci Wi-Fi, odkrywa przed użytkownikiem dokładną specyfikację kamery przedniej i tylnej. Znajdziemy tam też Informacje o rodzaju zaimplementowanych w smartfonie technologii, czujnikach oraz stanie baterii.
Device Info: System & HW Info
Jest to łatwa w obsłudze aplikacja na smartfony z Androidem, która zapewnia pełne i szczegółowe informacje o testowanym urządzeniu mobilnym. Atutem tej aplikacji jest czytelny i intuicyjny interfejs użytkownika oraz wszechstronność. Program ten może być przydatny nie tylko dla zwykłych posiadaczy smartfonów, ale także dla bardziej zaawansowanych programistów, którzy tworzą aplikacje. Program zawiera wiele funkcji, które zapewniają dostarczenie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących zainstalowanego oprogramowania i wbudowanych podzespołów, takich jak procesor, pamięć RAM, system operacyjny, czujniki, pamięć masowa, bateria, karta SIM, Bluetooth, zainstalowane aplikacje, aplikacje systemowe, wyświetlacz, kamera, termika, kodeki oraz złącza.
Simple System Monitor
Kolejna aplikacja, która jest w stanie zidentyfikować podzespoły smartfona, ale też monitorować ich pracę i wyświetlać w formie graficznych wykresów. Do podstawowych funkcjonalności należą tu monitorowanie częstotliwości pracy procesora i jego poszczególnych rdzeni, analizę zużycia pamięci RAM (wraz z możliwością jej zwolnienia), sprawdzanie aktywności sieciowej, pracy dysków wewnętrznych. Z pomocą aplikacji sprawdzimy zużycie i temperaturę wbudowanego akumulatora, temperaturę w poszczególnych częściach urządzenia (jeśli ma kilka czujników), sprawdzimy też wpływ poszczególnych, działających w tle aplikacji na wydajność całego urządzenia.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE