Internet nie jest – jeÅ›li nie zadbamy o swoistÄ… osobistÄ… tarczÄ™ ochronnÄ… – zbyt bezpiecznym miejscem. CzyhajÄ… tu cyberprzestÄ™pcy, wyÅ‚udzacze danych, domoroÅ›li (i profesjonalni) hakerzy, którzy czasem nawet dla zabawy podglÄ…dajÄ… sieciowÄ… aktywność innych wspóÅ‚użytkowników. W efekcie na ataki narażone sÄ… także aplikacje do przesyÅ‚ania wiadomoÅ›ci, zwÅ‚aszcza jeÅ›li nie sÄ… odpowiednio zabezpieczone i szyfrowane. W najlepszym razie ktoÅ› po prostu bÄ™dzie mieć możliwość podejrzenia, o czym rozmawiamy ze znajomymi, w najgorszym, zechce to przeciwko nam wykorzystać.
Lepiej siÄ™ przed takÄ… możliwoÅ›ciÄ… zabezpieczyć i wybrać te komunikatory, które oferujÄ… zwiÄ™kszony stopieÅ„ prywatnoÅ›ci i ochrony, w porównaniu do przeciÄ™tnej na tym polu. SÄ… aplikacje tego typu, które sobie za punkt honoru postawiÅ‚y zabezpieczenie wÅ‚asnych użytkowników przed tym, by ktokolwiek miaÅ‚ dostÄ™p do tego, o czym i z kim rozmawiajÄ….
W celu zabezpieczenia naszych prywatnych rozmów przed wÅ›cibskimi oczami i uszami hakerów w aplikacjach do wysyÅ‚ania wiadomoÅ›ci ich twórcy implementujÄ… zmyÅ›lne rodzaje szyfrowania. Najskuteczniejsza metoda to szyfr end-to-end, który niemal w 100% zabezpiecza przed przechwyceniem treÅ›ci naszych wiadomoÅ›ci przez osoby niepowoÅ‚ane. DziaÅ‚a to w ten sposób, że treść jest szyfrowana u wyjÅ›cia wiadomoÅ›ci, a klucz do jej odszyfrowania ma tylko adresat. Haker - nawet jeÅ›li przechwyci takÄ… wiadomość, nie bÄ™dzie w stanie jej podejrzeć albo bÄ™dzie ona miksem przypadkowych znaków.
Signal
Duża część specjalistów bezpieczeÅ„stwa w sieci i informatyków wÅ‚aÅ›nie Signal uważa za najbezpieczniejszy w tej chwili komunikator na Å›wiecie. Korzysta z szyfrowania end-to-end, o którym wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, dodatkowo nad jego rozwojem czuwa duża spoÅ‚eczność, gdyż jest to projekt open source. CechÄ… charakterystycznÄ… tego komunikatora jest to, że zaawansowane Å›rodki bezpieczeÅ„stwa nie sÄ… w nim opcjÄ… – sÄ… uruchomione i dziaÅ‚ajÄ… od pierwszego użycia aplikacji. Twórcy zapewniajÄ…, że komunikator nie Å›ledzi użytkowników, ma też sporo funkcji dodatkowych (np. rozmowy wideo).
Signal - funkcje
Telegram
To z kolei popularny, oszczÄ™dny dla transferu danych i szybki komunikator, który także stosuje zaawansowane metody szyfrowania. Aplikacja koduje dosÅ‚ownie wszystko: czaty, grupy, multimedia. W tym celu używane sÄ… kombinacje 256-bitowego symetrycznego szyfrowania AES, 2048-bitowego szyfrowania RSA oraz bezpiecznej wymiany kluczy Diffie-Hellmana. W program wbudowane sÄ… też bardzo przydatne akcesoria – w tym spory, zaawansowany edytor zdjęć, a także funkcje, chociażby czat grupowy. Aplikacja jest bezpÅ‚atna.
Telegram - funkcje
Wire
Ten komunikator może nie jest tak popularny, jak Telegram, ale zapewnia bezpieczne szyfrowanie end-to-end. Na pierwszym miejscu jej twórcy postawili prywatność i bezpieczeÅ„stwo użytkowników, toteż aplikacja nie gromadzi ich danych, a co najważniejsze – co niestety jest dziÅ› wyjÄ…tkiem na tym rynku – nie udostÄ™pnia naszych rekordów firmom trzecim. CiekawÄ… funkcjÄ… Wire jest możliwość okreÅ›lenia, jak dÅ‚ugo nasi odbiorcy bÄ™dÄ… widzieć wiadomoÅ›ci, które im wyÅ›lemy. Można je ustawić tak, by po pewnym czasie wygasaÅ‚y i przestawaÅ‚y być widoczne. Jest też możliwość usuwania wiadomoÅ›ci z czatów, jeÅ›li na przykÅ‚ad jakÄ…Å› treść wyÅ›lemy przez pomyÅ‚kÄ™.
Wire - funkcje
Threema
To co prawda pÅ‚atny (ok. 24 zÅ‚ote), ale za to caÅ‚kiem nieźle zabezpieczony komunikator. Jego twórcy zapewniajÄ…, że jest najbezpieczniejszy. ZostaÅ‚ stworzony tak, by swoim użytkownikom zapewnić maksymalne bezpieczeÅ„stwo i prywatność. Program domyÅ›lnie szyfruje każde dane, wliczajÄ…c w to wiadomoÅ›ci, ale też poÅ‚Ä…czenia gÅ‚osowe, czaty grupowe, media, a nawet statusy, używajÄ…c modelu end-to- end, dlatego nikt poza adresatem nie ma szans ich odczytać. Threema korzysta z opensource'owej biblioteki NaCl. Klucze szyfrujÄ…ce sÄ… generowane i przechowywane na urzÄ…dzeniach użytkowników, dziÄ™ki czemu niemożliwe jest uzyskanie do nich niedozwolonego dostÄ™pu ani wykonanie kopii.
Threema - funkcje
Element
Jest to zaawansowany komunikator, który dawniej nosiÅ‚ nazwÄ™ Riot.IM. DziaÅ‚a w oparciu o oprogramowanie i platformÄ™ open-source, które sÄ… caÅ‚kowicie zdecentralizowane, a przez to bezpieczniejsze dla finalnego użytkownika. Element pozwala wybrać, gdzie przechowywane bÄ™dÄ… nasze osobiste dane, korzysta z mocnego szyfrowania end-to-end oraz weryfikacji krzyżowej, która pozwala sprawdzić, czy nikt obcy nie „podczepiÅ‚ siÄ™” pod prowadzonÄ… konwersacjÄ™. Komunikator ma wiele funkcji przydatnych dla najbardziej zaawansowanych użytkowników – pozwala np. tworzyć wÅ‚asne boty.
Element - interfejs i funkcje
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE