Aplikacje do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej stale zyskują na popularności. Kluczem do ich sukcesu jest przede wszystkim wygoda użytkowania: nie musimy bowiem szukać żadnych punktów sprzedaży i martwić się, czy akurat są otwarte. Nie stoimy też w kolejkach. Wystarczy sięgnąć po smartfona i gotowe. Przy okazji nie zanieczyszczamy też środowiska – nie ma żadnych śmieci, bilet znajduje się w cyfrowej wersji na naszym telefonie. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do internetu w momencie zakupu. Oto 5 najlepszych aplikacji tego typu, jakie możemy zainstalować na właściwie dowolnym smartfonie (wszystkie działają na telefonach z Androidem i iOS).
SkyCash
To w tym momencie jedna z najpopularniejszych aplikacji pozwalających nie tylko na zakup biletów komunikacji miejskiej w wielu miastach Polski (Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Metropolia GZM: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Zabrze, Pabianice, Poznań, Swarzędz, Trójmiasto: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Tychy, Warszawa, Zgierz, Zielona Góra), ale też na opłacenie biletów kolejowych, autobusów dalekobieżnych, a nawet przelotów liniami lotniczymi. Pozwala ona także na pokrycie opłaty za parkowanie pojazdu w dedykowanych strefach, czy zakup biletu do kina. W aplikacji tej do płatności możemy podpiąć kartę płatniczą lub doładować konto na wybraną przez siebie kwotę i wykorzystać ją na późniejsze zakupy (ta druga metoda wymaga weryfikacji tożsamości). W czasie sprawdzania biletów już po ich zakupie – by okazać kontrolerowi posiadany bilet, należy wejść w zakładkę „Kontrola biletów”, tam znajdziemy wszelkie aktywne bilety.
Aplikacja SkyCash — jedna z najpopularniejszych w zestawieniu
Jakdojade
Aplikacja ta jest znana bardzo wielu użytkownikom, jako jeden z najlepszych planerów przejazdów komunikacją miejską w praktycznie wszystkich największych miastach w Polsce. Tymczasem od pewnego czasu umożliwia ona nie tylko sprawdzenie rozkładu jazdy, czy wyszukanie optymalnego połączenia między dwoma punktami na mapie. W wybranych lokalizacjach możemy też od razu zakupić bilet na przejazd – co ciekawe, po wyborze trasy, program podpowiada, jaki bilet byłby dla nas najodpowiedniejszy. Przyda się to zwłaszcza w miastach, w których obowiązują bilety czasowe, a my nie mamy orientacji, ile zajmie przejazd oraz jak wygląda lokalna taryfa biletowa. Płacić za bilety możemy tu z Google Pay, Blikiem, lub podpiąć kartę płatniczą.
Jakdojade oferuje znakomity planer podróży
mPay
Jedna z pierwszych aplikacji do zakupu biletów, która pojawiła się na rynku. Z jej pomocą kupimy oczywiście bilety komunikacji miejskiej w kilkudziesięciu miastach, ale też bilety kolejowe, autobusowe, zapłacimy za parkowanie, uregulujemy prywatne rachunki, zakupimy doładowania do popularnych gier, a nawet zasilimy telefon na kartę czy też kupimy bilet do warszawskiego ZOO lub Tatrzańskiego Parku Narodowego. Aplikacja pozwala — jeśli zajdzie taka potrzeba — na przekazanie środków innemu użytkownikowi mPay. Płatności w ramach tego programu odbywają się za pomocą podpiętej karty płatniczej lub poprzez doładowanie portmonetki mPay.
Aplikacja mPay zapewnia wszechstronność i dodatkowe usługi
moBiLET
Ta aplikacja jest godna polecenia przede wszystkim tym, którzy stawiają na prostotę obsługi. Pozwala na zakup biletu komunikacji miejskiej w wielu lokalizacjach w całej Polsce (w ponad 100 miejscowościach, m.in. w aglomeracjach Krakowa, Łodzi, Trójmiasta i Górnego Śląska, w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu i Lublinie), dzięki niej zapłacimy też za parking oraz komunikację dalekobieżną. Występuje jako samodzielny program dla użytkowników smartfonów z Androidem oraz iPhone’ów, ale też jako dodatek do aplikacji bankowości internetowej PKO Banku Polskiego, Santander, Millennium Banku, BNP Paribas, Alior Banku oraz ING.
moBilet stawia na prostotę obsługi
zBiletem
To najmłodsza aplikacja w zestawieniu, ale ma jeden ważny atut – pozwala w kilkudziesięciu miastach na zakup prócz biletów jednorazowych, także i biletów okresowych, które są najwygodniejszą i najtańszą formą podróżowania dla osób, często korzystających z komunikacji miejskiej. W tym momencie „bilet miesięczny” można zakodować na komórce między innymi w Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Częstochowie, Olsztynie czy Bydgoszczy. Płatności dokonujemy za pomocą Blika, PayU, Google Pay, możemy też tradycyjnie podłączyć kartę płatniczą. Do zakupu biletu potrzebne jest połączenie z internetem, jednak już zakupione są widoczne w aplikacji, nawet gdy nie mamy dostępu do sieci. Dzięki temu nie musimy się bać, że zaskoczy nas kontrola w autobusie czy tramwaju.
zBiletem pozwala na zakup także biletów okresowych w wybranych miastach
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (129) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
oliwia
inga
iza