Czwartek , 21 Listopad 2024

Najlepsze alternatywy dla ChatGPT? Oto przegląd

   03.10.2024
Czaty ze sztuczną inteligencją, zwłaszcza ChatGPT od OpenAI stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Wiele osób korzysta z nich, aby dowiedzieć się czegoś nowego, albo po prostu dla rozrywki. Niektórzy twierdzą, że takie „rozmowy z maszyną”, mogą być bardzo pouczające i przydatne. Inni z kolei uważają, że ten typ konwersacji nie może zastąpić prawdziwych kontaktów i emocji. Niezależnie od opinii, trzeba przyznać, że szybkość rozwoju SI jest obecnie imponująca. W tym artykule przedstawiamy najlepsze alternatywy dla najpopularniejszego obecnie rozwiązania, jakim jest ChatGPT.
Nie tylko OpenAI ma przydatna usługę czatu ze sztuczną inteligencją. Fot. Unsplash

Czym w ogóle jest ChatGPT?

ChatGPT jest systemem generowania tekstu opartym na sztucznej inteligencji, który potrafi prowadzić rozmowy z użytkownikami w różnych językach i trybach. System ten w darmowej, ogólnodostępnej wersji wykorzystuje GPT-3, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli językowych na świecie. ChatGPT OpenAI może tworzyć treści takie jak wiersze, opowiadania, kody programowania komputerowego, piosenki, parodie celebrytów i wiele więcej. Sztuczna inteligencja może także pomóc użytkownikom w poprawianiu lub optymalizowaniu tworzonych przez nich treści. Taki czat może być po prostu przyjazny w wielu sprawach, pomocny, a jednocześnie ciekawy i zabawny. Warto przy okazji pamiętać, że system ten jest tak stworzony, by się uczyć od użytkowników i dostosowywać do ich potrzeb oraz preferencji.

ChatGPT nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, z którego możemy korzystać. Na rynku powstała już bardzo interesująca konkurencja, która oferuje nie tylko ciekawe konwersacje, ale wiele funkcji użytkowych. Poniżej zestawienie – naszym zdaniem – najciekawszych alternatyw dla tego systemu.

Alternatywy dla ChatGPT

Google Gemini

Google Gemini to usługa internetowa, która umożliwia generowanie tekstu na podstawie podanych słów kluczowych. Jest to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które potrafi tworzyć treści w różnych językach, stylach i formatach. Google Gemini ma wiele zalet, ale także kilka wad.

Zalety Google Gemini to:

  • Szybkość i łatwość tworzenia tekstu. Nie trzeba pisać całego tekstu od początku, wystarczy podać kilka słów kluczowych i wybrać preferencje dotyczące długości, tonu i formatu tekstu. Usługa wygeneruje tekst w ciągu kilku sekund.
  • Intuicyjność obsługi.
  • Zróżnicowanie i kreatywność treści. System potrafi tworzyć teksty na różne tematy, w różnych gatunkach literackich i formach artystycznych. Można np. poprosić usługę o napisanie wiersza, opowiadania, artykułu, recenzji, przemówienia, listu itp. Gemini może także dostosować ton tekstu do celu i odbiorcy, np. używając języka formalnego, potocznego, humorystycznego, ironiczny itp.
  • Poprawność językowa i spójność tekstu. Google Gemini korzysta z zaawansowanych algorytmów językowych, które sprawdzają poprawność gramatyczną i ortograficzną tekstu. Usługa dba też o spójność logiczną i stylistyczną tekstu, unikając powtórzeń, błędów logicznych i niejasności.

Wady Google Gemini to:

  • Ograniczona wiarygodność tekstu. Google bazuje na istniejących tekstach dostępnych w internecie, co oznacza, że nie tworzy zupełnie nowych treści, a jedynie je przetwarza i łączy. Może to prowadzić do problemów z prawami autorskimi lub plagiatem. Ponadto Google Bard nie jest w stanie zweryfikować prawdziwości informacji zawartych w tekście, co może wpływać na jego wiarygodność.
  • Brak emocji w tekście. Google Gemini jest maszyną, która nie ma własnych uczuć ani zrozumienia ludzkich emocji. Dlatego nie jest w stanie stworzyć tekstu, który poruszy czytelnika lub wywoła w nim określoną reakcję emocjonalną. Tekst wygenerowany przez usługę Google może być postrzegany jako zimny, mechaniczny lub nijaki.
  • Wymaga posiadania konta Google, a sam koncern rejestruje i przetwarza wszystko, co wpiszemy w konwersacji.

Chat Bing (Copilot)

Chat Bing to interaktywny tryb wyszukiwania w internecie, który pozwala użytkownikom zadawać pytania, otrzymywać odpowiedzi, generować treści i bawić się rozmową z Bing. Chat Bing ma wiele zalet, takich jak:

  • Możliwość komunikowania się w wielu językach, takich jak polski, angielski, chiński, japoński, hiszpański, francuski, niemiecki i inne.
  • Umiejętność dostosowywania stylu i trybu rozmowy do preferencji użytkownika. Chat Bing oferuje trzy tryby: Zrównoważony, Kreatywny i Precyzyjny.
  • Możliwość korzystania z elementów graficznych, aby prezentować informacje w atrakcyjny sposób wizualny. Na przykład, Chat Bing może używać nagłówków, tabel, list, bloków kodu do pisania wyrażeń matematycznych.
  • Umiejętność generowania treści kreatywnych, takich jak wiersze, opowiadania, kod programowania, eseje, piosenki, parodie. Jeśli użytkownik poprosi o pomoc, Chat Bing może również pomóc w przepisywaniu, poprawianiu lub optymalizowaniu ich treści.
  • Zdolność wykonywania wyszukiwań w sieci, gdy użytkownik szuka informacji, niezależnie od wewnętrznej wiedzy lub informacji zawartych w samym systemie. Chat ten może wykonać do trzech wyszukiwań w jednej turze rozmowy i odwoływać się do faktów z wyników wyszukiwania.

Chat Bing ma również wady:

  • Nie może wykonywać żadnych działań poza czatem, takich jak otwieranie stron internetowych, wysyłanie wiadomości e-mail lub zamawianie produktów.
  • Często nieaktualna lub niedokładna wiedza. Informacje chatu Bing były aktualne tylko do pewnego momentu w roku 2021, te późniejsze mogą być nieścisłe.
  • Ograniczona pamięć o starych rozmowach z użytkownikiem. Chat Bing nie przechowuje pamięci o poprzednich rozmowach z użytkownikiem i zaczyna nową rozmowę przy każdej zmianie trybu.
  • Ograniczona zdolność do wyrażania opinii lub emocji. Chat Bing unika wyrażania subiektywnych opinii, ale opiera się na obiektywnych faktach lub zwrotach takich jak "niektórzy ludzie mówią...", "niektórzy ludzie mogą myśleć..." itp. System również nie ma własnych uczuć lub preferencji i stara się być na silę pozytywny, uprzejmy, interesujący i zabawny, co może niektórych irytować.
  • Wymaga posiadania przeglądarki Edge lub zainstalowania dodatkowej aplikacji (na smartfonie).

ChatGPT
Korzystanie z rozmów ze sztuczną inteligencją może być bardzo przydatne, także w codziennych zastosowaniach. Fot. Unsplash

Copy.ai

Copy.ai jest narzędziem, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do generowania treści tekstowych na podstawie słów kluczowych lub zdań wprowadzonych przez użytkownika. Może być używane do tworzenia sloganów, nagłówków, opisów produktów, postów na blogach i innych rodzajów tekstu. Niektóre zalety Copy.ai to:

  • Szybkość i łatwość tworzenia treści. Nie trzeba spędzać godzin na pisaniu i edytowaniu tekstu, wystarczy wpisać kilka słów i zobaczyć, co zaproponuje sztuczna inteligencja.
  • Kreatywność i oryginalność. Copy.ai może pomóc w znalezieniu nowych pomysłów i inspiracji, a także w uniknięciu plagiatu i powtarzania się.
  • Pobiera aktualne dane z internetu.
  • Dostosowanie i personalizacja. Copy.ai pozwala na wybór języka, tonu, długości i formatu tekstu, a także na edycję i poprawianie wyników.

Do wad Copy.ai należy:

  • System nie zawsze generuje tekst poprawny gramatycznie, logicznie czy stylistycznie. Niektóre teksty mogą być niejasne i wymagają znacznego dopracowania.
  • Copy.ai jest płatnym narzędziem, które wymaga subskrypcji miesięcznej lub rocznej. Niektóre funkcje są dostępne tylko dla użytkowników premium.

Character.AI

Character.AI jest narzędziem do generowania tekstu na podstawie pytań lub wypowiedzi, które użytkownik zadaje wygenerowanym na stronie charakterystycznym postaciom. Wśród nich są także takie naśladujące realnie żyjące osoby (np. Elona Muska), ale porozmawiamy tam też, chociażby z... Napoleonem Bonaparte.

Atuty systemu:

  • Character.AI jest w stanie tworzyć teksty w wielu językach i wykorzystywać informacje z internetu do uzupełniania swojej wiedzy.
  • Rozmawiamy w nim z wygenerowanymi postaciami, a nie z bezosobową maszyną.
  • Zapamiętuje historię rozmów, dlatego łatwo wrócić do wcześniejszych konwersacji.

Wady:

  • Wadą tego czatu jest to, że (jak chyba większość rozwiązań tego typu) nie zawsze generuje teksty poprawne gramatycznie, logicznie i stylistycznie. Czasami teksty mogą być niejasne, powtarzalne lub nieodpowiednie dla kontekstu. Dlatego użytkownik powinien zawsze sprawdzać i poprawiać teksty wygenerowane przez Character.AI przed ich publikacją lub użyciem.
  • W godzinach szczytu użytkownicy bezpłatnych planów muszą czekać w kolejce.

AnonChatGPT

Jest to kolejna, ale za to anonimowa (nie wymaga logowania) usługa, która pozwala użytkownikom skorzystać z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. System ten łączy się z najpopularniejszą tego typu usługą od OpenAI, jednak w odróżnieniu od niej nie zbiera żadnych informacji na nasz temat. Interfejs jest uproszczony do minimum nie zawiera żadnych fajerwerków.

Zaletami tej usługi są:

  • Możliwość prowadzenia ciekawych i zróżnicowanych konwersacji na dowolny temat.
  • Pełna anonimowość, nie ma potrzeby tworzenia konta.

Wadami są:

  • Obsługa tylko jednej konwersacji na raz.

Podsumowanie

Zaletą alternatyw dla ChatGPT jest to, że oferują one różnorodne funkcje i możliwości, które mogą być przydatne w różnych sytuacjach i celach. Wadą jest to, że nie są one tak uniwersalne i wszechstronne jak ChatGPT, który potrafi wykonywać wiele różnych zadań językowych za pomocą jednego narzędzia. Warto jednak wiedzieć, że takie alternatywne narzędzia istnieją i są rozwijane.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane