Kontrola własnych wydatków nie jest łatwą rzeczą, zwłaszcza w dzisiejszym, zabieganym świecie, w którym prawie zawsze na większość spraw brakuje czasu. Często wydajemy więcej, niż powinniśmy, nie analizując zupełnie czy to, co kupujemy, jest nam w ogóle potrzebne. Później dziwimy się, jak szybko kwota dostępna na rachunku bankowym się zmniejsza, bywa, że „wyparowuje” z dnia na dzień. Obecnie wrażenie szybszego rozchodzenia się pieniędzy potęguje rosnąca inflacja i skokowe wzrosty cen paliw oraz energii.
Na ceny w sklepach oczywiście nie mamy wpływu, jednak możemy skorzystać z udogodnień i pomocy, jakie przynosi nam technologia. Istnieją bowiem sprawdzone i skuteczne aplikacje na smartfony, dzięki którym można efektywniej planować i kontrolować własne wydatki. Ktoś mógłby powiedzieć, że „pieniędzy od nich nie przybędzie”, jednak ich rola jest zupełnie inna – pomogą nam w lepszym gospodarowaniu tym, co mamy. A jak pokazuje doświadczenie, z wielu wydatków możemy spokojnie zrezygnować bez obniżania własnego standardu życia, wystarczy mieć dokładne rozeznanie w tym, na co wydajemy pieniądze.
Dlaczego warto mieć aplikację do kontroli wydatków?
Praktycznie każdy, niezależnie od wielkości dochodu miewa takie sytuacje czy okresy, w których posiadane środki dostępne na codzienne wydatki nie pokrywają się z koniecznymi wydatkami. Bywa, że stan konta na kilka dni przed wypłatą zaskakuje nas negatywnie i nie wiemy, co w takiej sytuacji robić. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy w miesiącu nie było żadnych nadzwyczajnych sytuacji ani potrzeb. Nie zepsuł się telewizor, nie trzeba było oddawać samochodu do kosztownego warsztatu, a mimo wszystko brakuje nam pieniędzy. Najczęściej to efekt braku kontroli nad codziennymi, wydawałoby się drobnymi wydatkami. I tu mogą nam pomóc aplikacje do monitorowania wydatków, ponieważ dzięki nim:
- od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca mamy zawsze szczegółową wiedzę, na co i ile wydajemy,
- mamy świadomość każdej wydanej złotówki, do konkretnych pozycji możemy zawsze wrócić, by je przeanalizować,
- zyskujemy wiedzę na temat tego, jak dużo wydajemy każdego dnia, tygodnia i miesiąca, czasem na rzeczy zupełnie zbędne,
- niektóre aplikacje podpowiadają, na czym można skutecznie i bez zmiany poziomu życia zaoszczędzić.
Aplikacje do zarządzania domowym budżetem i wydatkami osobistymi – lista
Szybki budżet
To jedna z bardziej rozbudowanych i lepiej ocenianych aplikacji do kontroli domowego budżetu. Dzięki niej każdy użytkownik może sprawdzać swoje przychody, kontrolować i dzięki temu lepiej zapanować nad wydatkami. Atutem aplikacji są wartościowe wizualizacje pozwalające na szybko ocenić bieżące przepływy środków na rachunkach. Szybki Budżet - Menedżer Wydatków to aplikacja, która zawiera wiele przydatnych narzędzi, w tym wykresy, raporty oraz niezwykle użyteczny kalendarz. Co ważne, możliwe jest w zsynchronizowanie danych między różnymi posiadanymi przez nas urządzeniami i podłączenie kont bankowych.
1Money
To kolejna, bardzo przydatna i przejrzysta aplikacja do kontrolowania własnych finansów. Aplikacja ta pokaże użytkownikowi, na co wydaje własne pieniądze. W jej ramach można dodawać transakcje, przeglądać te, których już dokonaliśmy, znajduje się tam narzędzie do tworzenia budżetów, co pozwala uniknąć nieprzemyślanych wydatków. W ramach aplikacji możemy też pilnować zadłużenia oraz monitorować stan naszych oszczędności. W aplikację wbudowany jest przegląd kursów walutowych. Dane możemy synchronizować z kilku urządzeń.
Wallet
Wallet to jedna z popularniejszych tego typu aplikacji na świecie, co ważne, dostępna jest także w języku polskim. Dzięki niej można wyeliminować żmudne prowadzenie notatek czy przeliczanie wydatków w skomplikowanych arkuszach kalkulacyjnych. Aplikacja współpracuje z ok. 4000 banków z całego świata (w tym wieloma z Polski), co pozwala na automatyzację dodawania transakcji. W ramach programu zaplanujemy własny budżet, aplikacja pozwala tworzyć dalekosiężne, nawet wieloletnie plany, gdy chcemy odłożyć pieniądze np. na auto. Użytkownik ma dostęp do czytelnych wykresów, raportów, danych z kont bankowych i kart kredytowych. Aplikacja jest bardzo bogata w funkcje dodatkowe – możemy tu, chociażby sprawdzać i śledzić paragony, czy przeglądać „mapę cieplną” transakcji. Dostęp do aplikacji jest możliwy z wielu platform, także z przeglądarki internetowej.
Menedżer Wydatków
Dzięki tej aplikacji możemy w sposób łatwy i przejrzysty śledzić osobiste dochody i wydatki. Atutem tej aplikacji jest duża intuicyjność i łatwa nawigacja. W ramach aplikacji mamy dostęp do interaktywnych wykresów podsumowujących nasze przepływy finansowe, przydatny kalendarz, na którym widać zbliżające się wydatki i rozliczenia, w aplikacji znajduje się zintegrowany kalkulator, dzięki któremu bez wychodzenia z niej dokonamy niezbędnych przeliczeń. W ramach programu możemy kontrolować to, na co wydajemy pieniądze, dzięki czytelnym podsumowaniom i analizom łatwiej będzie nam ocenić, które wydatki są niezbędne, a z jakich można szybko zrezygnować. Atutem aplikacji jest grupowanie wydatków według czytelnych kategorii, co pozwala też szybko zobaczyć, na jakie grupy produktów i usług wydajemy najwięcej.
Finanse, przychody i wydatki, planowanie budżetu
Finanse, przychody i wydatki, planowanie budżetu to rozbudowana aplikacja do śledzenia osobistych wydatków i dochodów. Pozwala sprawnie i efektywnie kontrolować domowy budżet, przepływy pieniężne i finanse, a co najważniejsze nie wymaga od użytkownika dużo uwagi i czasu. Program umożliwia przeglądanie szczegółowych raportów dla każdego okresu i każdej kategorii operacji, sortować operacje według daty lub kwoty. Przy tworzeniu budżetu można skorzystać z gotowych szablonów (np. wydatki na zakupy, hobby, rachunki za media itp.) lub stworzyć własne kategorie. Aplikacja jest czytelna – można np. wybrać dowolne kolory kategorii, co pomoże w późniejszym śledzeniu. Program obsługuje różne waluty, pozwala też tworzyć przydatne przypomnienia o nadchodzących wydatkach.
Czy aplikacje do wspomagania zarządzania budżetem domowym są bezpieczne?
- opinie innych użytkowników i ekspertów na temat jakości i wiarygodności aplikacji,
- pozwolenia, jakich wymaga aplikacja do dostępu do naszego telefonu, kont bankowych lub innych usług,
- polityka prywatności i bezpieczeństwa aplikacji, która powinna być jasna i zgodna z prawem,
- aktualizacje i wsparcie techniczne, które zapewniają poprawę funkcjonalności i ochrony aplikacji.
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE