Czwartek , 21 Listopad 2024

Przeglądarki internetowe w 2024. Którą wybrać?

   02.01.2024
Przeglądarka internetowa to dla zdecydowanej większości użytkowników komputerów i smartfonów podstawowy program, z jakiego na co dzień korzystamy. To przepustka do sieci, dzięki której w łatwy sposób możemy przeglądać jej zawartość. Podpowiadamy jakie przeglądarki są obecnie dostępne na rynku i czym się od siebie różnią.
Przeglądarka internetowa to jeden z najważniejszych programów zarówno na komputerze jak i smartfonie. Fot. Bing AI

Przeglądarka internetowa to klasyczna aplikacja, od której zwykle zaczynamy korzystanie z komputera czy urządzeń mobilnych. Dzięki niej jesteśmy w stanie przeglądać nasze ulubione strony internetowe oraz serwisy społecznościowe, także na smartfonach. W przeglądarkach korzystamy z wyszukiwarek internetowych, które zresztą tak – w świadomości przeciętnego internauty – stopiły się ze sobą, że niektórzy ich nazw, błędnie używają zamiennie.

Warto mieć świadomość, że bez dedykowanych prostocie i stworzonych z myślą o zwykłych użytkownikach komputerów przeglądarekinternet nigdy by nie zdobył aż tak wielkiej popularności, jaką ma dziś. Poruszanie się po nim byłoby tak skomplikowane, że zarezerwowane dla wąskiej grupy wprawnych informatyków.

Dziś rynek przeglądarek internetowych jest zdominowany przez zaledwie kilka największych, nie znaczy to jednak, że nie ma alternatyw – są, i to nieraz bardzo interesujące. Programów tego typu możemy znaleźć w sieci aż kilkadziesiąt, przy czym kilka największych kontroluje aż 99% rynku.

Czym powinna się charakteryzować dobra przeglądarka internetowa?

Najlepsza przeglądarka internetowa na komputer i smartfona w 2024 roku powinna mieć kilka cech, które zapewnią jej szybkość, bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalność. Oto te najważniejsze:
  • Szybkość ładowania stron i obsługi multimediów. Przeglądarka powinna być w stanie szybko wyświetlać treści tekstowe, graficzne, wideo i audio, bez zbędnych opóźnień lub błędów. Powinna też dostosowywać się do różnych rozdzielczości ekranów i prędkości połączenia internetowego.
  • Bezpieczeństwo danych i prywatności użytkownika. Przeglądarka powinna chronić użytkownika przed złośliwym oprogramowaniem, śledzeniem, reklamami inwazyjnymi i innymi zagrożeniami. Powinna też umożliwiać szyfrowanie połączeń, zarządzanie hasłami, blokowanie niechcianych treści i kontrolę nad danymi osobowymi.
  • Wygoda i intuicyjność interfejsu. Przeglądarka powinna być łatwa w obsłudze, z przejrzystym i spersonalizowanym układem elementów. Powinna też oferować funkcje ułatwiające nawigację, takie jak zakładki, historia, wyszukiwanie głosowe, gesty dotykowe czy tryb ciemny.
  • Funkcjonalność i kompatybilność z różnymi systemami i urządzeniami. Przeglądarka powinna współpracować z różnymi systemami operacyjnymi na komputerach i smartfonach, takimi jak Windows, Mac OS, Linux, Android czy iOS. Powinna też umożliwiać synchronizację danych między urządzeniami, obsługę rozszerzeń i aplikacji webowych oraz dostęp do usług chmurowych.

Przeglądarki internetowe polecane na 2024 rok

Google Chrome


Google Chrome
Google Chrome
 

Tej przeglądarki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W Polsce (na świecie zresztą także) jest to zdecydowany lider – według ostatnich pomiarów używa jej ok. 70% polskich internautów, co jest przewagą miażdżącą. Korzysta ze stworzonego specjalnie dla niej silnika Chromium, który przyniósł jej ogromny skok wydajności w stosunku do innych aplikacji tego typu. Dlaczego zdobyła aż tak wielką popularność? Google postarało się, aby była:

  • szybka,
  • miała prosty, nieskomplikowany i przyjazny użytkownikowi interfejs bez udziwnień,
  • umożliwia łatwe wyszukiwanie z uniwersalnego pasku adresu,
  • posiadała cały ogrom łatwo instalowanych dodatków (np. szczególnie popularne u nas blokery reklam),
  • posiada tryb incognito, umożliwiający przeglądanie sieci bez zapisów w historii, warto mieć jednak świadomość, że zarówno w tej przeglądarce, jak i we wszystkich innych wyposażonych w podobny moduł nie oznacza to, że nikt w sieci nie będzie mógł zobaczyć, co robimy – nie zobaczą tego, tylko osoby, które współużytkują z nami komputer,
  • możliwość zintegrowania z kontem Google, co pozwala przenosić automatycznie ustawienia z komputera na urządzenie mobilne, dzięki czemu na każdym sprzęcie będzie dostępna nasza historia wyszukiwań i te same, osobiste preferencje.

Microsoft Edge

Microsoft Edge
Microsoft Edge
 

To przeglądarka, na którą warto zwrócić uwagę. Microsoft po tym, jak kiedyś niepodzielnie królował z Internet Explorerem i z hukiem stracił pozycję lidera, spoczywając wcześniej na laurach (IE zaczął negatywnie odbiegać od innych przeglądarek niemal pod każdym względem), teraz odrobił lekcję i przygotował program, który może śmiało konkurować z najlepszymi. Docenili to użytkownicy — Edge jest już drugą najpopularniejszą przeglądarką w Polsce. Co ciekawe, współczesna wersja Edge wykorzystuje ten sam silnik Chromium, co przeglądarka Google Chrome, dzięki czemu na Edge można korzystać ze wszystkich rozszerzeń dostępnych na Chrome (ich brak był jedną z największych bolączek Internet Explorera). Główne cechy przeglądarki to:

  • szybkość działania, obecnie nr 1 w wielu niezależnych testach,
  • możliwość dostosowania interfejsu do własnych potrzeb – od czystego z jedynie wyszukiwarką internetową, po taki, na którym wyświetlają się okna wybranych przez użytkownika serwisów informacyjnych lub rozrywkowych,
  • Sidebar serach, czyli funkcja, która pozwala na wyszukiwanie bez wychodzenia ze strony. Jeśli w czasie czytania serwisu WWW znajdziemy np. zagadnienie, które chcielibyśmy dodatkowo przestudiować, otworzy nam się niewielki pasek z prawej strony, na którym zobaczymy wyniki wyszukiwania dotyczące tematu, nie trzeba będzie otwierać nowych zakładek, dzięki czemu nic się nam nie zgubi,
  • możliwość wyboru wbudowanej wyszukiwarki internetowej (w poprzednich wersjach tylko dla strony „domowej”, w najnowszej także dla „nowych zakładek”,
  • tryb prywatny pozwalający na przeglądanie sieci bez zapisywania historii,
  • synchronizacja rozszerzeń na różnych urządzeniach,
  • możliwość skorzystania z „profilu firmowego”, co może być przydatne np. w pracy zdalnej.

Firefox

Mozilla Firefox
Mozilla Firefox
 

Przez wiele lat najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce, dziś także w czołówce, ale już z potężną stratą do liderów. To, co ją odróżnia od dwóch pierwszych to to, że nie stoi za nią żaden wielki koncern, a jedynie grupa wolontariuszy i szczerych zapaleńców. Wybierają ją głównie ci użytkownicy, którym najbardziej zależy na ponadprzeciętnej prywatności i rzeczywiście, jest to dobry kierunek, gdyż twórcy tej przeglądarki najwięcej uwagi przywiązują właśnie do bezpieczeństwa naszych danych i zachowania  prywatności w sieci. Najważniejsze cechy tej przeglądarki:

  • zaawansowany silnik wykorzystujący całą najnowszą wiedzę programistów, dzięki czemu Firefox jest bardzo często wybierany przez twórców stron www i oprogramowania (mają oni do dyspozycji specjalny tryb pracy),
  • możliwość synchronizacji ustawień pomiędzy urządzeniami,
  • tryb do wygodnego czytania,
  • tryb prywatny, pozwalający tak jak w innych przeglądarkach odwiedzać strony www i wyszukiwać tematy w wyszukiwarce bez odnotowywania tego faktu w zapisywanej historii.

Opera

Opera Browser
Przeglądarka Opera
 

To ciekawa przeglądarka, która ma bodaj najwięcej ze wszystkich tego typu aplikacji opcji do samodzielnej konfiguracji, pewnie dlatego posiada trochę łatkę programu „dla zaawansowanych”. Jest w tym sporo racji, ale nie znaczy to, że początkujący użytkownik nie da sobie z nią rady – przeciwnie jest intuicyjna i prosta w obsłudze. W najnowszej wersji oferuje wiele dodatków (a także motywów graficznych) oraz szereg optymalizacji do różnych zastosowań. Najważniejsze cechy Opery to:

  • szerokie możliwości konfiguracji przeglądarki – obejmują także kwestie wizualne, ustawianie motywów, własnego tła,
  • interesujący tryb oszczędzania energii, przydatny zwłaszcza na laptopach, optymalizuje on działanie przeglądarki w taki sposób, by jak najmniej zużywać akumulator urządzenia mobilnego,
  • wbudowany dostęp do komunikatorów internetowych (Messenger, WhatsApp i Telegram), dzięki któremu można prowadzić konwersacje z poziomu komputera, bez wyjmowania telefonu,
  • wbudowany darmowy VPN, to jedna z najbardziej przydatnych funkcji Opery, zwłaszcza jeśli dużo korzystamy z zagranicznych stron WWW, które narzucają pewne ograniczenia regionalne. Dzięki VPN sieć nie widzi naszego „prawdziwego” adresu IP, a ten, który sami wybierzemy. Pozwala to na przykład oglądać treści wideo na stronach amerykańskich telewizji, które normalnie dla użytkowników spoza USA są zablokowane. Dotyczy to też wielu witryn w innych krajach.

Warto przy okazji wspomnieć, że Opera udostępnia także osobną wersję swojej przeglądarki stworzoną z myślą o graczach komputerowych – Opera GX, o której mowa posiada szereg funkcji, jakie przydają się w grach – większość pozwala na uzyskanie łatwej kontroli nad zasobami komputera, co pozwala zwiększyć wydajność w trakcie gry.

Vivaldi

Vivaldi Browser
Przeglądarka Vivaldi 
 

To jedna z najciekawszych „przeglądarek alternatywnych”, czyli tych spoza wielkiej czwórki. Stworzył ją były szef… Opery, który nadzoruje i rozwija ją od 2016 roku. Cechą charakterystyczną tej przeglądarki jest bardzo minimalistyczny, ale ładnie graficznie dopracowany interfejs (jego kolory zmieniają się w zależności od kolorystyki strony WWW, którą odwiedzamy. Aplikacja pozwala na głębokie dopasowanie do potrzeb użytkownika, które obejmuje nawet położenie paska adresu. Inne funkcje przeglądarki, które ją wyróżniają na rynku to:

  • możliwość grupowania kart, ich specjalnego rozmieszczania na stronie, karty pionowe,
  • ochrona przed śledzeniem nas w sieci przez strony internetowe,
  • wbudowane blokowanie reklam w sieci,
  • łatwe dodawanie własnych adnotacji na stronach, tworzenie notatek do zakładek,
  • obsługa gestów myszy i klawiatury,
  • szyfrowana synchronizacja między różnymi urządzeniami.

Brave

Brave Browser
Przeglądarka Brave
 

W tym momencie to jedna z najszybciej zyskujących na popularności przeglądarek alternatywnych – powstała na silniku Chromium, co zapewnia jej dużą szybkość działania i uniwersalność, jednak wzbogacono ją o bardzo przydatne funkcje dodatkowe, które czynią z niej ciekawą alternatywę dla przeglądarek z wielkiej czwórki. Jej twórcy skupili się na zapewnieniu użytkownikom maksymalnej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie, wyposażono ją także w cały zestaw funkcji, który ułatwia przeglądanie zawartości sieci:

  • blokada trackingu – przeglądarkę wyposażono w funkcje blokujące żądania plików cookies przez witryny internetowe. Pozwala to na uchronienie się przed byciem śledzonym przez strony, które robią to pod pozorem dostosowywania oferty reklamowej do naszych potrzeb,
  • w przeglądarkę wbudowane są automatyczne funkcje blokujące phishing, czyli wyłudzanie poufnych danych), malware, czyli wirusy infekujące komputer, a także malvertising, czyli fałszywe reklamy,
  • specjalny tryb Incognito bazujący na wykorzystaniu sieci Tor. Zastosowanie takiego rozwiązania powoduje, że adres IP użytkownika zostaje zamaskowany, dzięki czemu miejsce pobytu użytkownika jest bardzo trudne do wykrycia, a firma dostarczająca nam Internet nie ma wglądu w listę witryn, które przeglądaliśmy,
  • selektywne ładowanie stron WWW (tylko najpotrzebniejszych elementów), które powoduje, że otwierają się one szybciej niż na innych przeglądarkach.

DuckDuckGo Browser

DuckDuckGo
Przeglądarka DuckDuckGo
 

Kolejna z przeglądarek, na którą warto zwrócić uwagę, szukając alternatyw dla tych z czołówki. Powstała kilka lat temu jako wyszukiwarka internetowa, której głównym atutem było niezbieranie żadnych danych użytkowników, którzy z niej korzystali, jednak gdy dość szybko zdobyła popularność, twórcy poszli za ciosem i stworzyli także mobilną przeglądarkę internetową dostępną zarówno na platformę Android, jak i iPhone’a (lub jako wtyczka do przeglądarki na komputer, chociażby do Edge). Jest to aplikacja, której przyświeca zapewnienie internaucie maksymalnej prywatności w sieci. Do głównych funkcji należą:

  • blokowanie ukrytych reklamowych aplikacji śledzących na stronach WWW,
  • przeglądarka wymusza na stronach internetowych korzystanie z połączeń szyfrowanych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, zabezpiecza to użytkownika przed „podglądem” aktywności ze strony dostawców Internetu,
  • funkcja prywatnego wyszukiwania – dzięki temu rozwiązaniu można wyszukiwać bez obaw, że ktoś zgromadzi prywatne dane, które wpisujemy do wyszukiwarki – chociażby szukane przez nas tematy medyczne, dotyczące pieniędzy itp., warto mieć jednak świadomość, iż wyniki takiego wyszukiwania będą bardziej ogólne niż klasyczne „ze śledzeniem”, gdyż przeglądarka nie rejestruje naszej lokalizacji. Jeśli więc zapytamy na przykład o „sklep spożywczy”, nie dostaniemy odpowiedzi dotyczących najbliższego naszego sąsiedztwa, jak w Google,
  • w czasie przeglądania i wyszukiwania DuckDuckGo pokazuje użytkownikowi ocenę w rankingu prywatności odwiedzanej strony internetowej (w skali od A do F, gdzie A jest oceną najlepszą). Ta ocena przyznawana jest przez specjalny algorytm, który bierze pod uwagę obecność na stronie ukrytych sieci śledzących, dostępności szyfrowania oraz wykorzystywanych tam praktyk z zakresu ochrony prywatności,
  • specjalny przycisk „Fire”, który umożliwia wyczyszczenie wszystkich otwartych okien i danych jednym kliknięciem.

Podsumowanie

W 2024 roku rynek przeglądarek internetowych będzie — jak dotychczas — bardzo zróżnicowany i konkurencyjny. Istnieje wiele opcji do wyboru, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Na naszej liście znalazły się najpopularniejsze i najbardziej zaawansowane przeglądarki internetowe, które oferują wysoką wydajność, bezpieczeństwo, prywatność i funkcjonalność.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane