Destabilizacja i sianie zamętu to teraz jeden z głównych celów grup hakerskich działających na usługach Kremla. By wywołać panikę także poza Ukrainą, podejmowane są cyberataki na zachodnie, w tym polskie instytucje finansowe, banki, strony internetowe, ale też sieci telekomunikacyjne i cały internet. Bezpiecznie nie mogą się czuć nawet zwyczajni internauci, gdyż także i oni mogą się stać celem szkodliwych wirusów i złośliwego oprogramowania.
Dlatego zwłaszcza teraz warto się realnie i skutecznie zabezpieczyć przed cyfrowymi atakami, a sposoby na zabezpieczenie komputera przed niebezpieczeństwami są właściwie dwa – pierwszy to pełna ostrożność i unikanie niebezpieczeństw. Niestety większość użytkowników nawet się nie spodziewa kierunków potencjalnego ataku. Któż bowiem podejrzewa, że jakiś niewinny programik z pogodą znaleziony w sieci, otwarty przez przypadek link czy dziwny mail od firmy ubezpieczeniowej był w istocie próbą ataku na nasz komputer… Dlatego zdecydowanie lepszy i pewniejszy jest sposób drugi: dobry pakiet bezpieczeństwa zainstalowany na komputerze, który za nas będzie pamiętał o zagrożeniach, monitorował i usuwał potencjalne kłopoty, a w razie potrzeby ostrzegał przed niebezpieczeństwem.
Po naszej – użytkowników – stronie zostaje wówczas jedynie dbanie o częstą aktualizację zainstalowanych pakietów oraz systemu operacyjnego, tak aby zawsze były w nich zawarte najświeższe łatki bezpieczeństwa oferowane przez producentów. To sprawa kluczowa, ponieważ hakerzy, zwłaszcza tacy, za którymi może stać potężne państwo, nie czekają z założonymi rękoma. Wirusy i nowe zagrożenia powstają przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu, w takim samym trybie pracują też laboratoria firm tworzących oprogramowanie bezpieczeństwa. To długa i ciężka walka, w której aktualność i szybkość wprowadzania poprawek oprogramowania jest działaniem na wagę złota.
Lista programów antywirusowych polecanych na rok 2022
Oto te programy antywirusowe, które naszym zdaniem najlepiej chronią komputer przed niebezpieczeństwami płynącymi z sieci:
Norton 360
Jest to jeden z najbardziej znanych programów antywirusowych. Jego zaletą jest intuicyjna obsługa, posiada też wszelkie przydatne w codziennym użytkowaniu komputera funkcje. Występuje w kilku wersjach: Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe i Norton 360 Premium – wszystkie są wydajne, szybkie i nie obciążają komputera. Ten pakiet to rozwiązanie typu „all-in-one”, chroniące komputer oraz dane przed wszystkimi rodzajami zagrożeń internetowych. Programy antywirusowe Norton 360 są skuteczne przeciw wirusom, robakom internetowym, atakom hakerskim, kradzieżom tożsamości, chronią dostęp do ważnych plików oraz zapewniają optymalizację i wydajne działanie komputera.
- ochrona komputera w czasie rzeczywistym,
- ochrona przed różnymi typami zagrożeń z sieci,
- kopia zapasowa w chmurze z komputerów PC,
- wbudowany menedżer haseł,
- kontrola rodzicielska (wersje Deluxe i Premium),
- Prywatny VPN,
- ochrona kamery internetowej na PC,
- dark Web monitoring (wersje Deluxe i Premium).
ESET Internet Security
To często polecany kompleksowy pakiet dla domowych użytkowników komputerów. By go używać, nie jest potrzebna żadna specjalistyczna wiedza informatyczna ani komputerowe doświadczenie. Zaletą tego oprogramowania jest minimalistyczny, intuicyjny interfejs i niskie zużycie zasobów komputera (sam program nie spowalnia zauważalnie jego pracy, co sprawia, że dobrze działa też na mniej wydajnym sprzęcie). Oprogramowanie to chroni nie tylko przed wirusami, ale też zapewnia inne przydatne funkcjonalności, między innymi:
- bezpieczne zakupy i przelewy w sieci,
- ochronę przed spyware (programami szpiegującymi),
- eliminuje exploity (programy wykorzystujące luki oprogramowania sprzętowego),
- posiada zaawansowany skaner pamięci, który wykrywa nawet najgłębiej ukryte zagrożenia,
- blokuje złośliwe skrypty,
- zabezpiecza przed Ransomware (oprogramowaniem służącym do blokowania komputera po to by haker mógł później żądać, odszkodowania za odblokowanie,
- ma wbudowany moduł kontroli rodzicielskiej,
- oferuje ochronę przed spamem.
McAfee Total Protection
Tak jak poprzednik, także i ten program to rozbudowane, ale dyskretne centrum ochrony komputera. W jednym pakiecie otrzymujemy kompleksowe zabezpieczenie wielu funkcjonalności – chroni przed najnowszymi zagrożeniami z sieci, wirusami, niepożądanym oprogramowaniem czy aplikacjami szpiegującymi. Co ważne program ten posiada także sprawną wersję na smartfony, a także komputery Apple. Aplikacja jest płatna, jednak ze strony producenta można pobrać wersję testową. Wyróżnikami pakietu są:
- moduł dbający o bezpieczne przeglądanie Internetu,
- ochrona wielu urządzeń (w wersji dla całego domu do 10 urządzeń, smartfonów komputerów, tabletów,
- dostępne są wersje zarówno na PC jak i Mac oraz smartfony,
- wbudowany moduł kontroli rodzicielskiej,
- optymalizacja komputera (dbanie by wszystko działało wydajnie),
- bezpłatna pomoc techniczna.
Avira Free Antivirus
To pierwszy w tym zestawieniu darmowy program antywirusowy i od lat jeden z najbardziej popularnych. W niemieckim teście AV-Test uzyskał maksymalną ocenę. Jego najważniejszą cechą jest stała i częsta aktualizacja, co przyczynia się do tego, iż doskonale rozpoznaje wiele typów zagrożeń i dobrze sobie z nimi radzi. Avira nie jest tak rozbudowana, jak płatne kombajny bezpieczeństwa, ale skutecznie eliminuje wirusy, trojany, spyware czy malware. Istnieje też bardziej zaawansowana wersja płatna. Główne cechy Avira Free Antivirus to:
- ochrona komputera w czasie rzeczywistym,
- wykrywa niechciane aplikacje ukrywające się za popularnym i bezpiecznym oprogramowaniem,
- blokuje niebezpieczne strony, zanim zostaną otwarte przez użytkownika.
AVG AntiVirus Free
Kolejny darmowy program antywirusowy, godny polecenia. Tak jak poprzednik posiada moduł ochrony w czasie rzeczywistym, który skanuje komputer, wykrywa i usuwa zagrożenia przez cały czas, kiedy korzystamy z urządzenia. Co ciekawe, program ten wykrywa także problemy z wydajnością powodowane przez źle działające w tle aplikacje. To także przydaje się na komputerach o niższej wydajności. Program potrafi blokować niebezpieczne linki, a w wersji płatnej posiada specjalną osłonę przeciw atakom hakerskim. Główne cechy programu to:
- podstawowa ochrona antywirusowa,
- łatwy w obsłudze interfejs w języku polskim,
- funkcje ochrony dysku twardego,
- aktualizacja zabezpieczeń w czasie rzeczywistym.
Comodo Free AntiVirus
Jest to darmowy program antywirusowy, który w odróżnieniu od pozostałych można zainstalować także na komputerach firmowych – pozwala na to jego licencja. Comodo Free Antivirus skutecznie ochroni komputer przed wirusami, końmi trojańskimi, robakami, oprogramowaniem szpiegującym, backdoorami, rootkitami, niechcianymi reklamami i innymi groźnymi infekcjami oraz złośliwym oprogramowaniem. Posiada także wersję płatną z dodatkowymi funkcjami, np. zabezpieczenie zakupów przez internet czy wliczoną w koszty specjalną obsługę klienta. Unikalne cechy Comodo:
- VirusScope – umożliwia cofnięcie niektórych zmian, które mogły spowodować zainfekowanie komputera,
- tryb „piaskownicy” polegający na blokadzie plików, zanim nie zostaną sprawdzone co do ich bezpieczeństwa dla systemów, komputera (są one otwierane przez Comodo w specjalnie wyizolowanym środowisku i tam oceniane pod kątem ewentualnej szkodliwości, a następnie dopuszczane lub blokowane).
Lepszy program płatny czy bezpłatny?
Pakiety płatne są z reguły o wiele bardziej rozbudowane i mają wiele dodatkowych funkcji – choćby moduły kontroli rodzicielskiej, dostęp do chmury czy bezpłatną pomoc techniczną przez telefon. Są zdecydowanie lepszą opcja dla użytkowników mniej doświadczonych, którzy nie śledzą na bieżąco wszystkich nowych zagrożeń, jakie czyhają w sieci. Z kolei programy bezpłatne oferują ochronę na wysokim poziomie, ale zwykle bez dodatkowych funkcjonalności. Tak więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Ten co wie.