Środa , 02 Kwiecień 2025

Przegląd aplikacji do rozpoznawania roślin i zwierząt – pomysł na przygodę z dziećmi

   31.03.2024
Wiosna to okres, w którym dużo czasu spędzimy na otwartym powietrzu. Razem z rodziną lub samotnie obserwujemy budzącą się do życia przyrodę. To najlepszy czas w roku, by mieć maksymalnie bliski kontakt z żyjącą i bogatą naturą. A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym? Dziś przeglądamy aplikacje, które umożliwiają rozpoznawanie roślin i zwierząt po wyglądzie i odgłosach. To może być doskonały pomysł na edukacyjną zabawę z dziećmi, ale też na to byśmy sami lepiej poznali otaczającą nas naturę.
Najbardziej przydatne aplikacje do rozpoznawania zwierząt i roślin. Fot. Unsplash

Wiosenny wypad do lasu lub parku może być bardzo przyjemny. Zwykle w taki sposób ładujemy akumulatory przed kolejnym dniem pracy. Kontakt z przyrodą łagodzi emocje, pozwala się odprężyć i zyskać nową, świeżą perspektywę na wiele spraw.

Współczesna technologia daje nam jeszcze jedną możliwość: nie musimy się jedynie biernie przyglądać temu, co widzimy. Większość z nas nie jest ekspertami od fauny i flory, a jednak chcielibyśmy wiedzieć jakie drzewa, krzewy czy kwiaty mijamy, czy co to za ptak śpiewa, budząc nas wcześnie rano. Tymczasem wybrane przez nas aplikacje potrafią zidentyfikować setki gatunków roślin i zwierząt wyłącznie po ich wyglądzie lub odgłosach. Posiadając je na smartfonie z aparatem foto, stajemy się profesjonalistami odkrywającymi puls przyrody. Aplikacje te mogą też być świetnym przyczynkiem do tego, by naturą zainteresować nasze dzieci. Dla nich odkrywanie tajemnic świata roślin i zwierząt może być wspaniałą przygodą. O wiele ciekawiej wygląda bowiem wypad do lasu, w którym można odkrywać i poznawać każdą napotkaną roślinę i zwierzę. 

PlantNet

Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej precyzyjnych aplikacji do rozpoznawania roślin. Korzysta ona z aparatu wbudowanego w smartfona, możemy też z jej pomocą załadować do sprawdzenia nasze starsze zdjęcia, wprost z galerii telefonu. Jest to ciekawe narzędzie pomagające w identyfikacji roślin (w tej chwili rozpoznaje już 20 tys. gatunków), które zorganizowano w różnych sekcjach tematycznych i geograficznych. Ważną cechą tej aplikacji jest możliwość dzielenia się znaleziskami ze społecznością z całego świata. Najlepsze zdjęcia użytkowników trafiają do galerii ilustrującej poszczególne gatunki.

PlantNet
PlantNet
 

LeafSnap

Kolejny programik pomagający w określeniu gatunków roślin, na które się natkniemy. Zamiast tracić godziny, wertując sieć Internetową i Wikipedię w poszukiwaniu informacji na temat nietypowej rośliny, kwiatu czy drzewa, które właśnie zobaczyliśmy, lepiej skorzystać z pomocy tej wyspecjalizowanej i szybkiej aplikacji. LeafSnap — jak deklaruje wydawca — jest obecnie w stanie rozpoznać aż 90% wszystkich znanych gatunków roślin i drzew, co jest wartością imponującą.

LeafSnap
LeafSnap

PictureThis

Cechą charakterystyczną tej aplikacji jest błyskawiczna identyfikacja tysięcy roślin. Oprócz opisu i wskazówek dotyczących ich pielęgnacji otrzymamy tu także dodatkowe zdjęcia wykonane przez użytkowników z całego globu. PictureThis to jedna z najpopularniejszych aplikacji tego typu. Korzysta z niej ponad 30 mln ludzi. Być może także dlatego, że ostrzeże ona nas przed tym, które z odkrytych roślin są groźne dla naszych czworonożnych pupili — kotów i psów.

PictureThis
PictureThis

Picture Insect

Widzisz, a nie znasz gatunku owada? Po prostu skieruj na niego aparat swojego telefonu i zdaj się na algorytmy wyszukiwania Picture Insect. Jest to aplikacja — jak twierdzi jej producent — przydatna dla lepszego zrozumienia wspaniałego świata owadów. Może automatycznie rozpoznać ponad 1000 gatunków. Do kluczowych cech aplikacji należy szybka i trafna identyfikacja. Jeśli owad jest w bazie danych, zwykle aż 95% prób wyszukiwań kończy się poprawnym rozpoznaniem. Sama aplikacja jest bogatym źródłem wiedzy o owadach. Apka posiada intuicyjny interfejs z przyjaznymi wskazówkami.

Picture Insect
Picture Insect

iNaturalist

Jest to aplikacja uniwersalna. Pozwala rozpoznawać zarówno rośliny i zwierzęta. Umożliwia połączenie się ze społecznością badaczy liczącą ponad 400 000 naukowców i naturalistów, którzy pomogą innym użytkownikom poznać tajemnice natury. Co ważne mamy możliwość udostępniania tu własnych obserwacji w postaci nagrań i zdjęć, a tym samym tworzenia danych dla naukowców pracujących w celu lepszego zrozumienia i ochrony przyrody. iNaturalist to dzieło California Academy of Sciences oraz National Geographic Society.

iNaturalist
iNaturalist

BirdNET

To więcej niż aplikacja, to pełnoprawny projekt badawczy dwóch zachodnich uczelni, który do działania wykorzystuje sztuczną inteligencję i sieci neuronowe. Efektem tego jest możliwość identyfikacji ponad 3000 najczęściej występujących gatunków ptaków na całym świecie. Aplikacja umożliwia nagranie pliku dźwiękowego za pomocą mikrofonu smartfona i sprawdzenie gatunku śpiewającego ptaka. Dzięki BirdNET każdy może poznać ptaki wokół siebie.

BirdNET
BirdNET

Obiektyw Google

Bez tej aplikacji trudno sobie wyobrazić wypad w nieznane miejsca. Jest to najbardziej wszechstronny „obserwator”, jaki możemy zainstalować na smartfonie. Potrafi identyfikować rośliny i zwierzęta, ale też charakterystyczne budynki, skanuje i tłumaczy teksty napotkane na bannerach, ogłoszeniach, w gablotach dworcowych rozkładów. Potrafi też skanować kody QR i kreskowe. Przydaje się zwłaszcza tam, gdzie nie znamy miejscowego języka. Może być świetnym uzupełnieniem aplikacji bardziej wyspecjalizowanych.

Obiektyw Google
Obiektyw Google

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (159) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane