Najczęściej używanym serwisem do szukania treści we współczesnym internecie jest oczywiście Google. Choć jest to narzędzie bezpieczne, to jednak sprawdza i analizuje naszą historię wyszukiwań, aby później lepiej dostosować do naszych potrzeb wyświetlane reklamy. Nie każdy jednak chce, aby to czego szuka w sieci, było widoczne, nawet dla zautomatyzowanych botów, czyli algorytmów analizujących. Dane te są przechowane na serwerach i zdarzało się już w przeszłości, iż wyciekały lub stawały się obiektem ataku hakerskiego. Dlatego warto poszukać alternatyw, które nie gromadzą danych, a mimo to pozwalają znaleźć w sieci właśnie to, czego szukamy.
Dla wszystkich, którym zależy na prywatności, mamy dobrą wiadomość – jest wybór. Można skorzystać z rozwiązań, które nie śledzą tego, co robimy w sieci, a przy okazji są bezpieczne. Sam osobiście używam wyszukiwarek wymienionych na poniższej liście w różnych sytuacjach – jeśli nie chcę być śledzony, nie chcę by na komputerze zostały jakiekolwiek ślady wyszukiwania – np. chcę zrobić któremuś z domowników prezent lub niespodziankę. Co ważne większość z tych wyszukiwarek jest wyposażona w moduł rozszerzenia do przeglądarki internetowej, co sprawia, że możemy nadal korzystać ze swoich ulubionych programów do surfowania po sieci. Część z nich umożliwia też dodatkową konfigurację – chociażby zmianę poziomu ochrony i anonimowości.
Oto nasza lista najlepszych wyszukiwarek, które nie gromadzą danych użytkowników:
DuckDuckGo
DuckDuckGo chyba najpopularniejsza dostępna obecnie wyszukiwarka, znana z dbałości o zachowanie prywatności i bezpieczeństwa zapytań jej użytkowników. Jest to przy okazji jedna z najbardziej intuicyjnych i dopracowanych witryn wyszukiwania ukierunkowanych na prywatność. Jej twórcy zapewniają, że nie zbiera żadnych danych, ani informacji osobistych. Sprawdza się zarówno w pracy, jak i do zastosowań typowo domowych.
Dla tej wyszukiwarki dostępne są rozszerzenia dla wszystkich popularnych przeglądarek internetowych, ale też i specjalna, samodzielna mobilna przeglądarko-wyszukiwarka na smartfony. Nie rejestruje ona ani naszych zapytań, ani tego, co później robimy w sieci, nie odsprzedaje też (jak wiele „dużych” aplikacji tego typu) naszych danych podmiotom trzecim.
Dodatkowo można ją dostosować za pomocą wielu opcji konfiguracyjnych, wśród nich jest także możliwość dopasowania interfejsu.
Wyszukiwarka DuckDuckGo
Startpage
Startpage jest ciekawą alternatywą dla DuckDuckGo. Przede wszystkim jest to niezawodny i wygodny sposób wykonywania prywatnych i bezpiecznych wyszukiwań.
Zaletami korzystania ze StartPage są:
- szyfrowane połączenia (usuwanie adresu IP),
- blokowanie reklam przekierowujących,
- blokowanie systemów zmieniających ceny (niektóre serwisy mają moduły, które sprawdzają, iż pilenie szukamy noclegu w hotelu i zawyżają nam opłaty),
- anonimowe przeglądanie stron www,
- dostęp do serwisów newsowych bez „profilowania” pod nas, co pozwala oglądać wszystkie, a nie sztucznie selekcjonowane informacje.
Rozszerzenia tej przeglądarki internetowej są również dostępne dla wyszukiwarek, co ułatwia jej szybkie uruchomienie. Program umożliwia też filtrowanie zapytań na podstawie lokalizacji geograficznej, umożliwia także dostosowanie motywu graficznego, formatu daty i liczby wyników, które chcemy wyświetlić.
Wyszukiwarka Startpage
Qwant
Qwant to kolejna ciekawa wyszukiwarka pochodząca z Francji, której można używać do bezpiecznych i anonimowych sesji wyszukiwania. Tak jak pozostałe serwisy tego typu posiada dedykowaną wtyczkę do innych popularnych wyszukiwarek, chociażby Chrome czy Edge.
Można też jej używać w postaci aplikacji, są one do pobrania zarówno na iOS, jak i Androida. Wszystko jest dostępne w kilkunastu różnych językach, w tym po polsku.
Wyróżnikiem Qwant są opcje filtrowania treści dla dorosłych w postaci osobnej przeglądarki dla dzieci, wyniki wyszukiwania w tym trybie uwypuklają wiadomości przydatne do nauki, a eliminują treści pornograficzne. Qwant ma też własny serwis mapowy.
Wyszukiwarka ta nie śledzi, nie posiada skryptów reklamowych, nie sprzedaje też zgromadzonych danych. Można ją skonfigurować, aby uzyskać wyniki wyszukiwania specyficzne dla konkretnego regionu.
Wyszukiwarka Qwant
Swisscows
Twórcy Swisscows obiecują użytkownikom anonimowość i twierdzą, że ich wyszukiwarka nie przechowuje żadnych danych wygenerowanych podczas wyszukiwania. Swisscows jest wyszukiwarką przyjazną dla rodziny: nie indeksuje ani nie wyświetla w wynikach wyszukiwania treści wulgarnych, co czyni ją bezpiecznym wyborem także dla dzieci.
Mamy tu nie tylko osobną stronę, na której możemy wyszukiwać w sposób tradycyjny, ale też wtyczki do wszystkich najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Są też aplikacje mobilne na iOS i Androida. Dzięki filtrom z tej wyszukiwarki można łatwo dostosować wyniki wyszukiwania do osobistych preferencji. To, co w tej wyszukiwarce rzuca się w oczy od razu, to przyjazny, prosty, pozbawiony fajerwerków graficznych interfejs.
Wyszukiwarka Swisscows
MetaGer
Ostatnią wyszukiwarką na naszej liście jest MetaGer, stworzona przez organizację typu non profit. Tak jak pozostałe, zapewnia ona prywatność i bezpieczeństwo wszystkich sesji wyszukiwania. Podobnie jak inni konkurenci, ten serwis również ma rozszerzenia dla wszystkich nowoczesnych przeglądarek internetowych.
To, co wyróżnia tę wyszukiwarkę to przedstawianie wyników złożonych z wykorzystaniem różnych narzędzi (silników) przeszukujących sieć. Eliminuje to ewentualne blokady i cenzurę.
MetaGer ma dość bogate opcje konfiguracji, w tym filtry wyszukiwania i możliwość dostosowania motywu graficznego.
Wyszukiwarka MetaGer
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE