Profesjonalna edycja zdjęć była jeszcze kilka lat temu niemal wyłączną domeną komputerów stacjonarnych. Tylko one miały wystarczającą ilość mocy, by sprostać wymaganiom „dużego” oprogramowania fotograficznego. Czasy się jednak zmieniły, dzięki temu, że smartfony potrafią już znacznie więcej, każdy może robić niemal profesjonalne zdjęcia na własnym telefonie. Co więcej, korzystając z aplikacji do edycji, można doskonalić finalny efekt własnej pracy od razu, na tym samym urządzeniu, bez konieczności przenoszenia ich na komputer.
W Google Play Store i Apple App Store twórcy umieścili dziesiątki aplikacji do edycji zdjęć, trudno się przebić przez ten gąszcz i wybrać coś wartościowego. Wybraliśmy — naszym zdaniem — najlepsze narzędzia do edycji, które są dostępne na smartfony.
Lightroom Photo & Video Editor
Adobe Lightroom stał się już niemal światowym standardem cyfrowej edycji zdjęć, także u profesjonalnych fotografików. Dzięki temu, że aplikacja ma bardzo przyjazny, prosty interfejs i przydatne funkcje synchronizacji w chmurze w nowszej wersji oznaczają, że nie trzeba profesjonalisty do zarządzania ani edytowania zdjęć. Adobe Lightroom, dostępny zarówno na Androida, jak i iOS, to w pełni funkcjonalny menedżer zdjęć i edytor, także w formacie RAW, posiadający szereg przydatnych funkcji. Program ma bezpłatną wersję próbną, natomiast jeśli użytkownik chce mieć możliwość synchronizowania zdjęć między kilkoma urządzeniami i korzystania z dodatkowych funkcji premium, konieczne jest wykupienie abonamentu Adobe.
Lightroom Photo & Video Editor — jeden z najpotężniejszych edytorów zdjęć na smartfony.
Photoshop Express
W tekście o najlepszych narzędziach fotograficznych nie może oczywiście zabraknąć marki Photoshop, która przez lata stała się wręcz synonimem pracy edycyjnej nad zdjęciami. Adobe wydało jakiś czas temu wersję Express, która, choć nie jest tak potężna, jak jej komputerowy odpowiednik, wciąż pozwala przycinać zdjęcia, dostosowywać ekspozycję i wykonywać różne przydatne zadania. Można nawet tworzyć własne ustawienia wstępne, co może być ogromną oszczędnością czasu podczas edytowania zdjęć na telefonie lub tablecie. Photoshop Express ma również narzędzie korekty (pozwala usuwać niedoskonałości, skazy), opcje rozmycia, redukcję zamglenia i szablony kolaży.
Photoshop Express umożliwia dokonywanie wielu zmian w edytowanych zdjęciach.
Snapseed
Snapseed to dopracowana aplikacja do edycji zdjęć obecnie zarządzana przez Google. Posiada ogromną liczbę opcji edycji, które pomogą ożywić nawet najbardziej przeciętne zdjęcia. Zapewnia pełną kontrolę nad efektami poprzez zastosowanie wielu suwaków, które mogą zmieniać winietę, rozmycie, temperaturę i inne atrybuty zdjęcia. Można także dodać efekty takie jak ziarno, wygląd filmu w stylu lat 60. lub unikalny filtr Retrolux. Aplikacja umożliwia nakładanie na siebie efektów, podobne do warstw Photoshopa, co ułatwia tworzenie zupełnie nowego rezultatu za każdym razem, gdy zdjęcie jest edytowane. Aplikacja posiada też bardziej zaawansowane opcje, takie jak przycinanie perspektywiczne, pędzel korygujący, krzywe i lokalne dostosowania, dzięki czemu jest to najlepsza opcja dla użytkowników, którzy nie chcą pobierać wielu różnych aplikacji do rozmaitych zadań.
Snapseed — aplikacja do edycji zdjęć od Google.
PicsArt
Gdy od prostej edycji wolimy miksować zdjęcia, PicsArt może być idealnym wyborem. Program oczywiście pozwala na poprawianie wykonanego zdjęcia (także klonowanie i kadrowanie), ale można też użyć zestawu narzędzi pędzla, aby dodać do swoich zdjęć nieco oryginalności, na przykład dekorując tekstem, dostosowując kolor lub tworząc dowolną mieszankę stylów. Dzięki PicsArt można również wyciąć obiekt z jednego zdjęcia i łatwo nałożyć go na inne.
Aplikacja PicsArt jest jedną z popularniejszych — nic dziwnego, jej możliwości są imponujące.
VSCO
Ta aplikacja do edycji zdjęć została zaprojektowana z myślą o tym, aby zdjęcia ze smartfona przypominały filmowe kadry. Oprócz zestawu dołączonych filtrów VSCO pozwala również kupować pakiety ustawień wstępnych, z których każdy ma własną estetykę dla określonych typów obrazów. Oprócz filtrów aplikacja ma duży wybór suwaków edycji, od ekspozycji po odcień skóry. VSCO jest także aplikacją społecznościową, udzielają się tam zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy.
VSCO — rozbudowany edytor zdjęć i wideo na smartfony.
Polarr
Niezależnie od tego, czy użytkownik jest profesjonalistą, czy dopiero początkującym fotofrafikiem-amatorem, Polarr ma wszystko, czego potrzebujemy do edycji swoich dzieł. Są tu zarówno narzędzia do automatycznej optymalizacji, jak i zaawansowane filtry do edycji wszystkich szczegółów zdjęcia, można korzystać z warstw, narzędzia krzywej czy miejscowych poprawek (usuwanie skaz). Wśród pozostałych funkcji aplikacji znajdziemy niestandardowe nakładki i złożone tryby mieszania, efekty z podwójnymi obiektywami i regulacja głębi, zestaw narzędzi do maskowania oraz rozbudowany zestaw narzędzi do łatwej edycji twarzy. Za cześć efektów premium trzeba niestety zapłacić.
Polarr — bogactwo ustawień i filtrów.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE