Głośniki, słuchawki, sprzęt hi-fi, gramofony
Wizyta na kolejnych edycjach Audio Video Show to zawsze niezwykłe przeżycie, ale tegoroczna impreza przeszła najśmielsze oczekiwania. Już na wstępie, wśród błysku nowoczesnych ekranów i echa perfekcyjnych dźwięków, dało się wyczuć, że to będzie ciekawa podróż. Wśród prezentowanych urządzeń, każdy miłośnik technologii mógł znaleźć coś dla siebie, od przystępnych cenowo gadżetów, aż po absolutny szczyt audiofilskiego luksusu za miliony. Jednak to, co przykuło moją uwagę najbardziej, to topowe urządzenia wycenione na setki tysięcy złotych – prawdziwe arcydzieła techniki, które z miejsca stały się gwiazdami wystawy.
Markę Unitra znają wszyscy pamiętający czasy PRL. Był to w tamtych latach czołowy, krajowy producent magnetofonów, gramofonów i niezłego sprzętu do odtwarzania muzyki. Choć po upadku dawnego systemu firma – głównie z powodów ekonomicznych – przestała istnieć – teraz wraca. Reaktywował ją Michał Kiciński, jeden ze współzałożycieli CD Projekt RED.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej globalną pandemią od 28 do 30 października odbywały się w Warszawie kolejne targi Audio Video Show – największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych w Europie. Niemal wszyscy liczący się wytwórcy sprzętu audio oraz wideo, zwłaszcza tego wyznaczającego rynkowe standardy i przeznaczonego dla najbardziej wymagających klientów, zaprezentowali na Stadionie Narodowym oraz w kilku innych miejscach miasta swoje najnowsze produkty.
Znany i ceniony przez użytkowników japoński producent sprzętu audio, firma Onkyo ogłosiła upadłość. Firma od pewnego czasu nie radziła sobie ze zmianami rynkowymi, próbowano się ratować odsprzedaniem części aktywów Sharpowi i Voxx’owi, ale nie dało to długotrwałych rezultatów.
Naukowcy z MIT opracowali ultracienki głośnik, który może zmienić każdą powierzchnię w aktywne źródło dźwięku. Lekkie urządzenie, który waży mniej więcej tyle samo, co niewielka moneta, jest w stanie generować falę dźwiękową (i to wysokiej jakości, z minimalnymi zniekształceniami), niezależnie od tego, do jakiej powierzchni zostanie przymocowany.
To historia trochę jak z filmu science fiction – Noveto N1, czyli nowatorskie urządzenie pokazane na CES 2022 w Las Vegas faktycznie działa w sposób niezwykle zaskakujący. Możemy z jego pomocą słuchać muzyki, tak jakbyśmy mieli założone słuchawki, ale fizycznie nic nie mamy w uszach. I choć z wyglądu nadajnik przypomina niewielki soundbar, to nikt prócz nas nie usłyszy niczego poza cichym szeptem.
Z USA dochodzą wieści, że streamingowy gigant, czyli Spotify umożliwiający strumieniowe odsłuchiwanie muzyki – w Polsce w podstawowej wersji za 19,99 zł miesięcznie, testuje zupełnie nową usługę o nazwie Plus, która ma połączyć zalety bezpłatnej wersji serwisu z tymi abonamentowymi. Przede wszystkim ma być bardzo tanio.
Pojutrze największy na świecie streamer audio podnosi ceny swoich wybranych abonamentów. Podwyżka była zapowiadana już kilka miesięcy temu i ostatecznie wejdzie życie na koniec tego miesiąca. O ile więcej i w jakich abonamentach zapłacimy? Wyjaśniamy w tym artykule.
Internet Archive we współpracy z wytwórnią George Blood LP, pracuje od kilku lat nad digitalizacją tysięcy rekordów – starych płyt winylowych wykonanych w technice 78 obrotów na minutę, z których spora część została zarejestrowana i wyprodukowana jeszcze na początku XX wieku. Dotychczas udało się przetworzyć ponad 250 000 płyt, a archiwum opublikowało związany z tym wątek na Twitterze, w którym szczegółowo opisano, jak każdy winyl jest czyszczony i archiwizowany.
Najwyraźniej moda na „ukryte” głośniki zaczyna się rozszerzać. Niedawno informowaliśmy o projekcie firmy Sonos i Ikea, które tworzą głośnik wkomponowany w obraz na ścianę. Teraz światło dzienne ujrzał projekt firmy Bang and Olufsen. Będzie to głośnik który wyglądem ma przypominać książkę.
Jak to zrobić?
Hi-Fi/Audio
Tech
Telewizory
Audio