Według doniesień Internet Archive - każda płyta jest czyszczona w specjalnie przygotowanym urządzeniu, które zrasza destylowaną wodę na jej powierzchnię. Następnie małe ramię próżniowe zasysa wodę, wraz z brudem i wszystkimi pozostałymi zanieczyszczeniami, które nagromadziły się w rowkach płyty przez lata.
At the Internet Archive, this is how we digitize #78 rpm records.
— Internet Archive (@internetarchive) April 25, 2021
Our partner @georgeblood_lp has perfected this technique, digitizing with 4 different styli at once.
We put as much effort into capturing the #metadata as we do digitizing the music. pic.twitter.com/dn4EjXTS9z
W następnym kroku płyty są fotografowane, a ich zdjęcia odsyłane do specjalnej bazy danych zawierającej informacje z etykiet. Chociaż większość płyt pochodzi z największych wytwórni, takich jak Columbia, RCA Victor i Capitol, w archiwum znalazły się dzieła w sumie około 1700 różnych kompanii muzycznych.
Niektóre z płyt zdaniem Internet Archive są atrakcyjne nie tylko muzycznie ale i wizualnie. Są tam egzemplarze, posiadające obrazy wydrukowane na całej powierzchni płyty. Znajdziemy je wraz z cyfrowymi nagraniami.
Co ciekawe, płyty 78-obrotowe nie mają ustandaryzowanych rozmiarów rowków, więc nagrania wykonane różnymi końcówkami igły będą brzmiały na każdej z nich odmiennie niż na pozostałych. Internet Archive do digitalizacji używa niestandardowych modeli gramofonów, tak by wykorzystać i zachować tę cechę: płyty są digitalizowane za pomocą gramofonów, które mają po cztery ramiona, każde z nich z inną głowicą. Każda wersja zdigitalizowanych plików będzie dostępna do pobrania osobno, a już w nazwach plików będą pokazane parametry igły użytej w konkretnej digitalizacji.
Choć na stare płyty – niejako z rozpędu mówimy „winyle” , to warto pamiętać, że tu mamy do czynienia z materiałem wyprodukowanym tak dawno, że większość z rekordów jest wykonana z materiału jeszcze starszego - twardego szelaku, co sprawia, że są podatne na pękanie w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi, ale są również wystarczająco wytrzymałe, aby rowki nie zostały uszkodzone przez rysik. Nowoczesny sprzęt z igłami o diamentowej końcówce również wywiera znacznie mniejszą siłę niż zwykłe gramofony ze stalowymi igłami.
At the Internet Archive, this is how we digitize #78 rpm records.
Our partner @georgeblood_lp has perfected this technique, digitizing with 4 different styli at once.
4/ ...but along the way, we've uncovered 1700 other music labels + some pretty beautiful picture discs.
— Internet Archive (@internetarchive) April 25, 2021
From 1898-1950, this was THE way music was recorded & shared. Shouldn't we preserve this part of our musical history?
To learn more or get involved:https://t.co/n741BM382p pic.twitter.com/OdpsP5NQFR
Źródło: Internet Archive
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE