Sobota , 23 Listopad 2024

Internet Archive digitalizuje stare płyty winylowe

   27.04.2021
Internet Archive we współpracy z wytwórnią George Blood LP, pracuje od kilku lat nad digitalizacją tysięcy rekordów – starych płyt winylowych wykonanych w technice 78 obrotów na minutę, z których spora część została zarejestrowana i wyprodukowana jeszcze na początku XX wieku. Dotychczas udało się przetworzyć ponad 250 000 płyt, a archiwum opublikowało związany z tym wątek na Twitterze, w którym szczegółowo opisano, jak każdy winyl jest czyszczony i archiwizowany.
W sieci trwa digitalizacja pierwszych płyt gramofonowych

Według doniesień Internet Archive - każda płyta jest czyszczona w specjalnie przygotowanym urządzeniu, które zrasza destylowaną wodę na jej powierzchnię. Następnie małe ramię próżniowe zasysa wodę, wraz z brudem i wszystkimi pozostałymi zanieczyszczeniami, które nagromadziły się w rowkach płyty przez lata.

W następnym kroku płyty są fotografowane, a ich zdjęcia odsyłane do specjalnej bazy danych zawierającej informacje z etykiet. Chociaż większość płyt pochodzi z największych wytwórni, takich jak Columbia, RCA Victor i Capitol, w archiwum znalazły się dzieła w sumie około 1700 różnych kompanii muzycznych.

Niektóre z płyt zdaniem Internet Archive są atrakcyjne nie tylko muzycznie ale i wizualnie. Są tam egzemplarze, posiadające obrazy wydrukowane na całej powierzchni płyty. Znajdziemy je wraz z cyfrowymi nagraniami.

Co ciekawe, płyty 78-obrotowe nie mają ustandaryzowanych rozmiarów rowków, więc nagrania wykonane różnymi końcówkami igły będą brzmiały na każdej z nich odmiennie niż na pozostałych. Internet Archive do digitalizacji używa niestandardowych modeli gramofonów, tak by wykorzystać i zachować tę cechę: płyty są digitalizowane za pomocą gramofonów, które mają po cztery ramiona, każde z nich z inną głowicą. Każda wersja zdigitalizowanych plików będzie dostępna do pobrania osobno, a już w nazwach plików będą pokazane parametry igły użytej w konkretnej digitalizacji.

Choć na stare płyty – niejako z rozpędu mówimy „winyle” , to warto pamiętać, że tu mamy do czynienia z materiałem wyprodukowanym tak dawno, że większość z rekordów jest wykonana z materiału jeszcze starszego - twardego szelaku, co sprawia, że ​​są podatne na pękanie w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z nimi, ale są również wystarczająco wytrzymałe, aby rowki nie zostały uszkodzone przez rysik. Nowoczesny sprzęt z igłami o diamentowej końcówce również wywiera znacznie mniejszą siłę niż zwykłe gramofony ze stalowymi igłami.

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane