Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Latające samochody już istnieją. Jeden wykonał 35-minutowy lot testowy na Słowacji.

   01.07.2021
Będziemy używać latających aut? Prototypowy latający samochód wykonał wczoraj 35-minutowy lot między dwoma lotniskami na Słowacji. Ta hybryda samochód-samolot, nazwana AirCar, potrzebuje zaledwie dwóch minut i 15 sekund, aby ze zwykłego samochodu jeżdżącego po drogach stać się pełnoprawnym pojazdem latającym.
Latające auta stają się rzeczywisrtością?

Auto-samolot z silnikiem BMW

Obecnie testowany AirCar Prototype 1 wyposażony został w 160-konny silnik BMW, ale ma też śmigło i spadochron balistyczny, zapewniający odpowiednio szybkie wyhamowanie po wylądowaniu. Obecny lot na Słowacji nie jest pierwszy - pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego AirCar wykonał już bowiem ponad 40 godzin lotów testowych, w tym manewry skręcania pod kątem 45 stopni oraz testy stabilności i manewrowości. Prototyp auto-samolotu w czasie ostatniego testu leciał już na wysokości 8200 stóp i osiągnął maksymalną prędkość przelotową ponad 190 km/h.

AirCar

AirCar:1000 km zasięgu i 300 km/h

Kolejny prototyp, AirCar Prototype 2, który będzie już modelem przedprodukcyjnym, zostanie wyposażony w jeszcze mocniejszy silnik o mocy 300 KM i docelowo otrzyma certyfikat samolotu EASA CS-23 z zezwoleniem drogowym M1. Oczekuje się, że dzięki śmigle o zmiennym skoku Prototype 2 będzie miał znacznie lepsze parametry trakcyjne: prędkość przelotową 300 km/h i zasięg 1000 km.

„Ten lot rozpoczyna nową erę podwójnych pojazdów transportowych. Otwiera nową kategorię transportu i przywraca jednostce wolność, którą pierwotnie przypisywano samochodom”. powiedział profesor Stefan Klein – założyciel i fundator pomysłu latającego auta, po wyjściu z kokpitu AirCar w Bratysławie. „AirCar nie jest już tylko dowodem koncepcji; lecąc na wysokości 8200 stóp z prędkością 100 węzłów, zmienił science fiction w rzeczywistość”, dodał Anton Zając, współzałożyciel Klein Vision, firmy, która odpowiada za ten projekt.

Czy jesteśmy już na progu indywidualnego lotnictwa? Wkrótce się przekonamy.

Źródło: BBC, Klein Vision

 

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane