Czwartek , 21 Listopad 2024

Od grudnia zaczął działać e-Toll. Oto aplikacje, którymi zapłacisz za przejazd A2 i A4

   03.12.2021
Od początku grudnia nie ma już rogatek na wjazdach na płatne autostrady A2 i A4. System bramek znika, a zastępuje go w elektroniczna metoda płatności e-Toll. Dla kierowców oznacza to konieczność instalacji odpowiedniej aplikacji z płatnościami na smartfonie, lub wymóg ręcznego zakupu biletu na jednej z wytypowanych do tego stacji benzynowych.
Od 1 grudnia 2021 bramki do poboru opłat zniknęły z autostrad A2 i A4. Jak

Stary system opłat drogowych za autostrady viaToll, który formalnie obowiązywał do 1 października, a potem jeszcze przez kolejny miesiąc w okresie przejściowym, umożliwiając zakup biletów na autostradowych bramkach, ostatecznie odchodzi do przeszłości. Z autostrad A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) znikają punkty poboru opłat oraz szlabany, opłatę trzeba będzie uiszczać poprzez aplikację na smartfona lub w wyznaczonych punktach na stacjach Orlenu. Kierowcy, którzy zapomną o konieczności zainstalowania jednej z dostępnych aplikacji, lub nie nabędą biletu na wyznaczonej do tego stacji paliw, muszą się liczyć z mandatem w wysokości 500 zł.

Najwygodniej jest się zaopatrzyć w jedną z kilku obsługujących płatności aplikacji, w której na spokojnie będzie można zapłacić za przejazd na wybranym przez nas odcinku płatnej autostrady.

e-Toll Bilet

To jedna z najprostszych aplikacji w naszym zestawieniu – została stworzona przez samego poborcę, czyli Ministerstwo Finansów. Jak sama nazwa wskazuje służy wyłącznie do uiszczania opłat za przejazd autostradami w ramach systemu e-Toll. Z aplikacji tej mogą korzystać wyłącznie posiadacze samochodów osobowych, motocykli i pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony. Atutem tego programu jest brak konieczności dokonywania rejestracji czy zakładania konta. Wystarczy w odpowiednim formularzu wprowadzić numer rejestracyjny samochodu, wybrać autostradę i konkretny odcinek, po którym zamierzamy jechać (system automatycznie naliczy należność), a potem dokonać opłaty. Co ważne, aplikacja nie musi być stale włączona w czasie jazdy.

e-Toll Bilet

Autopay

To z kolei aplikacja z zupełnie innym podejściem do użytkownika. W teorii cały proces pobierania opłat jest tu bowiem całkowicie zautomatyzowany. Aplikacja wymaga rejestracji, utworzenia konta oraz połączenia z rachunkiem płatniczym. Jednak w zamian otrzymujemy większą swobodę i zwolnienie z konieczności pamiętania o zakupie biletu. Gdy jedziemy autem, wystarczy mieć aplikację przez cały czas włączoną, wówczas w momencie wjazdu na płatny odcinek autostrady aktywuje się naliczanie opłaty, gdy zjeżdżamy należność zostanie skalkulowana i pobrana bezpośrednio z naszego rachunku.

Autopay

OrlenPay

Aplikacja przygotowana przez największego dystrybutora paliw w Polsce, czyli Orlen. Działa bardzo podobnie do e-Toll Bilet: by wykupić przejazd autostradą, wprowadzamy podstawowe dane pojazdu, datę, godzinę planowanego wjazdu oraz odcinek, po którym będziemy się poruszać. Na koniec płacimy i otrzymujemy kod biletu. Co ważne, aplikacja Orlenu umożliwia dokonanie płatności nie tylko za pomocą karty płatniczej, ale także systemu blik.

OrlenPay

mPay

Jest to aplikacja wielofunkcyjna i pozwala na znacznie więcej niż tylko płacenie za przejazd autostradą. Możemy dzięki niej kupić bilety komunikacji miejskiej, czy też zapłacić za parkingi w wielu miastach. Podczas pierwszego uruchomienia program przeprowadza użytkownika przez krótki proces rejestracji. W formularzu rejestracyjnym należy podać dane, numer telefonu oraz adres e-mail. Każdy użytkownik ustala też swój indywidualny PIN, czyli 4-cyfrowy kod, który będzie służył do zatwierdzania transakcji.

mPay

Spark

Aplikacja, która w odniesienu do płatności za przejazd autostradami póki co działa wyłącznie na iPhone’ach (w ciągu kilku dni ma być też gotowa wersja na Androida). Do zakupu biletów wymagane są jedne podstawowe dane auta oraz miejsce, w którym będziemy korzystać z autostrady. Aplikacja ta ma ważną cechę: umożliwia na przykład zwrot środków za niewykorzystane bilety. Pozwala też na dokonywanie płatności innych niż za elektroniczne myto drogowe. Ze Spark da się skorzystać przy opłacaniu zakupów w sklepie, aplikacja pozwala także na dokonanie transakcji w internecie za pomocą skanowania kodu QR, a także na przekazywanie wpłat dobrowolnych innym osobom i podmiotom.

Spark

Zakup biletów na stacjach Orlenu

Bilety na przejazd płatnymi odcinkami autostrad A2 i A4 będzie też można kupić w wybranych stacjach Orlen. W tej chwili lista punktów obejmuje ponad 230 stacji, które mają być oznaczone odpowiednimi, informującymi o możliwości nabycia biletu naklejkami.  Zakup na stacjach ma pewne zalety, jedną z nich jest możliwość dokonania go nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem przed podróżą. Kupując bilet musimy podać planowaną datę i godzinę wyjazdu, wówczas jest on ważny przez kolejne 48h. Jeśli wyjazd się przesunie, albo będziemy musieli z niego zrezygnować, wówczas bilet możemy – przed terminem jego obowiązywania – zwrócić. Niestety bilet kupiony na stacji benzynowej można oddać jedynie tam, gdzie go nabyliśmy (dokładnie w tym samym punkcie). Lista stacji, na których można zakupić bilet e-Toll jest dostępna w tym miejscu

Miłej podróży!

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane