To zupeÅ‚nie odwrotnie niż na przykÅ‚ad w Chinach, gdzie systemy rozpoznawania twarzy powoli stajÄ… siÄ™ podstawowym narzÄ™dziem inwigilacji i kontroli obywateli przez paÅ„stwo. Tymczasem okazuje siÄ™, że Komisja Europejska bada sprawÄ™ i nie chce by w UE, przynajmniej nie przez najbliższe kilka lat poszÅ‚o to w podobnym kierunku. Nowe regulacje ograniczajÄ…ce SI do rozpoznawania twarzy obywateli majÄ… być jednak tymczasowe – powinny dać urzÄ™dnikom i ekspertom czas na zbadanie ewentualnych spoÅ‚ecznych i prawnych skutków dopuszczenia takiej technologii do publicznego stosowania. Dopiero po gruntownym zbadaniu tematu ma zapaÅ›c ostateczna decyzja.
Biała Księga
Komisja Europejska pracuje obecnie nad biaÅ‚Ä… ksiÄ™gÄ…, która bÄ™dzie zawierać szereg wskazówek i informacji na temat zastosowania rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych. Publikacja dokumentu planowana jest na luty i jeÅ›li w jego efekcie powstanie odpowiednie prawo zawieszajÄ…ce na 3 do 5 lat rozwój tego typu technologii, stanÄ… siÄ™ one na terenie Unii na ten czas zakazane.
Choć z punktu widzenia wielu organizacji spoÅ‚ecznych to krok w dobra stronÄ™, wiele paÅ„stw UE pracujÄ…cych nad wprowadzeniem podobnych rozwiÄ…zaÅ„ „monitoringowych” u siebie, może mieć sporo wÄ…tpliwoÅ›ci. PrzykÅ‚adem sÄ… Niemcy, które pracujÄ… nad systemem rozpoznawania twarzy na dworcach kolejowych i lotniskach. Podobne projekty miaÅ‚y też Francja i Wielka Brytania. Ta ostatnia wychodzi z Unii wiÄ™c jej regulacje nie beda jej już dotyczyć, ale opór w kilku innych krajach jest niemal pewny.
ŹródÅ‚o: The Guardian
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE