Nie każdy użytkownik domu lub mieszkania ma możliwość budowy peÅ‚nej instalacji centralnego ogrzewania wody (z dedykowanym kotÅ‚em), lub podÅ‚Ä…czenia siÄ™ do sieci publicznej. Czasem chodzi o wysokie koszty i konieczne nakÅ‚ady pracy w trakcie takiej inwestycji, bywa też, że nie chcemy aż tak mocno ingerować w sam budynek – a warto mieć Å›wiadomość, że przy ogrzewaniu gazowym konieczna jest budowa osobnego komina do wentylacji spalin, gdyż wadliwie dziaÅ‚ajÄ…ca wentylacja grawitacyjna w takim przypadku niesie ryzyko zatrucia domowników tlenkiem wÄ™gla. Z kolei w przypadku wszelkiego rodzaju kominków i pieców z kurtynami wodnymi problematyczne jest grzanie wody poza sezonem grzewczym – maÅ‚o kto ma ochotÄ™ rozpalać w piecu, gdy za oknem sÄ… upaÅ‚y.
W takim przypadku stajemy przed niezbyt Å‚atwym wyborem: elektryczny ogrzewacz przepÅ‚ywowy czy bojler, czyli klasyczny ogrzewacz pojemnoÅ›ciowy. Oba typy urzÄ…dzeÅ„ majÄ… swoje zalety, ale także i wady. Omówimy je w tym artykule.
Bojler – jak dziaÅ‚a, zalety i wady
To jedno z najpowszechniej wystÄ™pujÄ…cych w domach rozwiÄ…zaÅ„ zapewniajÄ…cych mieszkaÅ„com ciepÅ‚Ä… wodÄ™ użytkowÄ…. Jego podstawowym zadaniem jest podgrzewanie, ale też i magazynowanie ciepÅ‚ej wody w specjalnym zbiorniku. CechÄ… charakterystycznÄ… tego rozwiÄ…zania jest spory (a czasem wrÄ™cz bardzo duży) zasobnik na wodÄ™. Wielkość zbiornika jest zresztÄ… jednym z najważniejszych parametrów każdego bojlera. Typowy dostÄ™pny w sklepie bojler posiada grzaÅ‚kÄ™ o mocy od 1,5 do nawet 6 kW – im wyższa moc, tym szybciej nagrzana zostanie woda (przy takiej samej pojemnoÅ›ci zbiornika).
Bojlery zwykle wystÄ™pujÄ… w dwóch nieco siÄ™ różniÄ…cych od siebie wariantach. Pierwszy to tzw. podgrzewacz ciÅ›nieniowy, czyli dużych rozmiarów model stojÄ…cy, lokowany najczęściej w przeznaczonym do tego pomieszczeniu użytkowym. NajwiÄ™ksze tego typu jednostki wyposażone sÄ… w grzaÅ‚ki o mocy od 3 do nawet 6 kW. Z kolei drugi typ, to częściej spotykane podgrzewacze bezciÅ›nieniowe, które sÄ… mniejsze, zwykle obsÅ‚ugujÄ… tylko jeden punkt poboru wody, w pobliżu którego (np. nad umywalkÄ…) sÄ… montowane. Ich moc zwykle oscyluje miÄ™dzy 1,5 a 2 kW.
Najważniejsze zalety bojlera (ogrzewacza pojemnościowego)
- obszerny bojler jest w stanie nagrzać odpowiednią ilość wody nawet dla sporego domu czy mieszkania z kilkoma punktami poboru ciepłej wody,
- dziaÅ‚a nawet wtedy, gdy woda pobierana jest w kilku źródÅ‚ach jednoczeÅ›nie, to czy starczy jej dla wszystkich zależy wyÅ‚Ä…cznie od jego pojemnoÅ›ci,
- nowoczesne ogrzewacze pojemnoÅ›ciowe posiadajÄ… programatory pozwalajÄ…ce korzystać z taryfy nocnej – nagrzewanie wody odbywa siÄ™ wtedy wyÅ‚Ä…cznie w wyznaczonych godzinach nocnych (w taryfie G12 prÄ…d jest taÅ„szy poza godzinami szczytu).
Wady bojlerów elektrycznych
- najważniejszÄ… wadÄ… ogrzewacza pojemnoÅ›ciowego sÄ… straty ciepÅ‚a, które przenika z zagrzanej wody do pomieszczenia przez Å›cianki zbiornika, wyjÅ›ciem które nieco ograniczy (jednak nie wyeliminuje caÅ‚kowicie) to zjawisko jest odpowiednia izolacja termiczna zbiornika,
- charakterystycznÄ…, negatywnÄ… cechÄ… bojlera jest też to, że ciepÅ‚a woda nie leci od razu po odkrÄ™ceniu kurka w punkcie poboru (zwÅ‚aszcza jeÅ›li punkt jest bardzo oddalony), tylko trzeba chwilÄ™ odczekać, można to zjawisko wyeliminować instalujÄ…c specjalnÄ… sieć cyrkulacyjnÄ… z dodatkowymi pompami, dziÄ™ki którym ciepÅ‚a woda jest zawsze w rurkach, jednak także i to ma swojÄ… wadÄ™ – powoduje zwiÄ™kszenie strat ciepÅ‚a, a wiÄ™c grzaÅ‚ka bÄ™dzie siÄ™ częściej wÅ‚Ä…czać i tym samym wzrosnÄ… nasze rachunki.
Ogrzewacze przepÅ‚ywowe – jak dziaÅ‚ajÄ…, zalety i wady
PrzepÅ‚ywowy ogrzewacz wody, choć także wykorzystuje grzaÅ‚kÄ™ elektrycznÄ… dziaÅ‚a na zasadach zupeÅ‚nie odmiennych od tych z bojlera. Przede wszystkim nie magazynuje ciepÅ‚ej wody. Ogrzewa jÄ… „na bieżąco” w momencie odkrÄ™cenia kranu. To sprawia, że kluczowym parametrem tego typu urzÄ…dzenia jest zawsze jego moc – im wiÄ™ksza, tym szybciej i wiÄ™kszÄ… ilość wody jest w stanie podgrzać za jednym zamachem. Podstawowe (i tanie) jednofazowe modele Å›wietnie siÄ™ sprawdzÄ… by ogrzać wodÄ™ do umywalki czy zlewozmywaka, natomiast do prysznica czy wanny bÄ™dziemy już potrzebować wiÄ™kszych modeli o mocy nawet kilkunastu kW.
Poszczególne modele ogrzewaczy przepÅ‚ywowych różniÄ… siÄ™ od siebie wieloma parametrami. Mamy w sklepach urzÄ…dzenia, które mogÄ… dostarczać ciepÅ‚Ä… wodÄ™ do jednego punktu odbioru, sÄ… też takie, które zasilÄ… kilka domowych baterii, prysznic i wannÄ™ jednoczeÅ›nie. Drugi podziaÅ‚ dotyczy mechanizmu sterowania intensywnoÅ›ciÄ… podgrzewania. Zależy ona od siÅ‚y przepÅ‚ywu wody, jednak w najnowszych podgrzewaczach odpowiada za to elektronika (pozwalajÄ…ca ustawić precyzyjnÄ… temperaturÄ™), w starszych i taÅ„szych typach sterowanie jest hydrauliczne.
Zalety podgrzewaczy przepływowych
- urządzenia te pracują i pobierają prąd wyłącznie wtedy gdy odkręcamy wodę, nie ogrzewają jej na zapas, jeśli będziemy korzystać z ciepłej wody oszczędnie, odczujemy to w rachunkach,
- ponieważ podgrzewacz zwykle znajduje siÄ™ w sÄ…siedztwie punktu poboru a ogrzana woda nie jest magazynowana, nie ma problemu strat ciepÅ‚a, ta sama woda nie jest ogrzewana kilka razy, jak w przypadku bojlerów,
- podgrzewacze mają zwykle niewielkie rozmiary, co umożliwia ich montaż tam, gdzie nie zmieścilibyśmy klasycznego bojlera.
Wady podgrzewaczy elektrycznych
- trzeba precyzyjnie dopasować moc urządzenia do wielkości poboru wody, np. zastosowanie zbyt słabego podgrzewacza w prysznicu spowoduje, że nie będziemy dysponować gorącą, a tylko letnią wodą,
- dobrze dobrane podgrzewacze wody w trakcie pracy zużywajÄ… wiÄ™cej energii niż bojlery, ale pracujÄ… krócej, wiÄ™c finalnie zużyta moc (i wysokość rachunków) jest podobna, jeÅ›li jednak mamy w domu kilka punktów poboru zdecydowanie ekonomiczniejszym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie jednak bojler.
Przepływowy ogrzewacz czy bojler, co wybrać?
Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie wydawaÅ‚aby siÄ™ prosta: bojler. Gdyż wszÄ™dzie tam, gdzie mamy odpowiednio dużo miejsca, to rozwiÄ…zanie byÅ‚oby bardziej praktyczne i efektywne. Podgrzewacze przepÅ‚ywowe byÅ‚y zarezerwowane niemal wyÅ‚Ä…cznie dla osób, które nie miaÅ‚y możliwoÅ›ci zainstalowania innego typu rozwiÄ…zania. WynikaÅ‚o to przede wszystkim z dużego zużycia energii. Obecnie sytuacja siÄ™ jednak zmienia. UrzÄ…dzenia te sÄ… już jednak bardzo dopracowane i efektywne energetycznie.
W tym momencie przepÅ‚ywowy ogrzewacz wody jest najlepszym rozwiÄ…zaniem dla miejsc, gdzie nie ma dużego zapotrzebowania na ciepÅ‚Ä… wodÄ™. Czyli w mieszkaniu jednej do trzech osób. Sprawdza siÄ™ najlepiej wtedy, kiedy z ciepÅ‚ej wody nie korzysta kilka osób jednoczeÅ›nie. Jest także idealnym rozwiÄ…zaniem dla bardzo maÅ‚ych mieszkaÅ„, gdzie po prostu nie da siÄ™ zainstalować dużego bojlera.
Klasyczny bojler, czyli podgrzewacz pojemnoÅ›ciowy sprawdzi siÄ™ za to w wiÄ™kszych mieszkaniach i domach, z kilkoma punktami poboru, oraz tam, gdzie zwykle kilka osób jednoczeÅ›nie (np. 4-5 osobowa rodzina) korzysta z ciepÅ‚ej wody. Na bojler potrzeba bÄ™dzie jednak przygotować odpowiednio wiÄ™cej wolnego miejsca.
JeÅ›li chodzi o wysokość rachunków za energiÄ™ elektrycznÄ…, to najÅ‚atwiej oszczÄ™dzać bÄ™dzie używajÄ…c ogrzewacza przepÅ‚ywowego. Wynika to z tego, że zużywa on energiÄ™ elektrycznÄ… wyÅ‚Ä…cznie wtedy, gdy odkrÄ™camy kurek z ciepÅ‚Ä… wodÄ… – odpowiednio skracajÄ…c czas kÄ…pieli lub eliminujÄ…c mycie naczyÅ„ pod bieżącÄ… wodÄ… ograniczymy wydatki. Bojler, ponieważ magazynuje on wodÄ™ raz przez siebie ogrzanÄ…, musi jÄ… co jakiÅ› czas (nawet jeÅ›li z niej nie korzystamy) dogrzać, gdyż trzyma jÄ… „w gotowoÅ›ci”.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE