Lampa antydepresyjna. Czy to w ogóle dziaÅ‚a?
Wiele osób może mieć wÄ…tpliwoÅ›ci – jak zwykÅ‚a lampa może siÄ™ nam pomóc pozbyć sezonowej depresji. Tymczasem fototerapia jest uznanÄ… naukowo metodÄ… leczenia wielu schorzeÅ„, nie tylko zaburzeÅ„ nastroju. Z powodzeniem stosuje siÄ™ jÄ… w terapii chorób skóry (Å‚uszczyca) a nawet Å‚ysienia plackowatego, gdzie wykorzystuje siÄ™ zaawansowane lampy PUVA.
DziaÅ‚anie tego typu urzÄ…dzeÅ„ ma solidne podstawy naukowe i nie opera siÄ™ na domysÅ‚ach, a przede wszystkim na konkretnej wiedzy medycznej. W przypadku lamp antydepresyjnych wykorzystuje siÄ™ prostÄ… zależność – organizm czÅ‚owieka, który nie ma kontaktu ze Å›wiatÅ‚em sÅ‚onecznym (albo ma go tylko w ograniczonym zakresie) produkuje wiÄ™ksze niż przeciÄ™tnie potrzebne iloÅ›ci ważnego hormonu - melatoniny.
W normalnym życiu owa melatonina jest niezbędna, dzięki niej, wieczorami i nocą własne ciało daje nam znać, że nadszedł już czas na sen i regenerację. Jednak gdy z powodu jesienno-zimowych ciemności także i za dnia wydziela się w zwiększonych ilościach, stajemy się senni i zmęczeni nie tylko nocą, ale przez 24h na dobę.
Po dÅ‚uższym okresie nadmiernej produkcji tego hormonu zaczynajÄ… siÄ™ też pojawiać inne objawy, choćby wÅ‚aÅ›nie te najbardziej nieprzyjemne – znaczne obniżenie nastroju i przygnÄ™bienie.
Tymczasem zastosowanie odpowiedniej lampy antydepresyjnej, która – co warto podkreÅ›lić – nie jest zwykÅ‚ym źródÅ‚em Å›wiatÅ‚a, jakie możemy kupić w każdym sklepie, jest w stanie na dobre zmniejszyć wydzielanie melatoniny, a tym samym efektywnie polepszyć nasz nastrój oraz zredukować wczeÅ›niej dokuczajÄ…ce znużenie i senność.
Sekretem dziaÅ‚ania lamp antydepresyjnych jest odpowiednia dÅ‚ugość fal Å›wietlnych, kolor i natężenie Å›wiatÅ‚a. SÄ… one skonstruowane tak, że majÄ… emitować biaÅ‚e Å›wiatÅ‚o możliwie najbardziej przypominajÄ…ce to sÅ‚oneczne. DziÄ™ki temu ekspozycja na nie uruchamia w organizmie te same procesy, które miaÅ‚yby miejsce gdybyÅ›my byli wystawieni na dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych. W efekcie lampy antydepresyjne pozwalajÄ… utrzymać prawidÅ‚owy rytm dobowy nawet w sytuacjach, gdy nie ma dostÄ™pu do Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego.
Biurkowa lampa antydepresyjna 10000 luksów (w odlegÅ‚oÅ›ci 15 cm). Cena ok. 400 zÅ‚
Dla kogo lampa antydepresyjna?
Tego typu urzÄ…dzenia stworzono przede wszystkim z myÅ›lÄ… o osobach, które źle znoszÄ… przeÅ‚om roku, popadajÄ…c w depresjÄ™ sezonowÄ…. Objawia siÄ™ to miÄ™dzy innymi:
- smutkiem, lękiem i drażliwością,
- kłopotami z koncentracją,
- wahaniami nastroju,
- brakiem motywacji do działania,
- apatiÄ…, poczuciem beznadziei,
- utratą zainteresowań, zobojętnieniem,
- nadmiernym apetytem, zwłaszcza na słodycze,
- nadmierną sennością i zmęczeniem w ciągu dnia,
- osłabieniem popędu seksualnego,
- u kobiet nasileniem objawów zespoÅ‚u napiÄ™cia przedmiesiÄ…czkowego.
Lampa antydepresyjna o natężenie 5000 luksów w odlegÅ‚oÅ›ci 50 cm i 2500 przy 75 cm. Cena ok. 800 zÅ‚
Jak używać lampy antydepresyjnej
By dobrze wykorzystać wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lampy antydepresyjnej, trzeba jÄ… użytkować w Å›ciÅ›le okreÅ›lony sposób. W przeciwnym wypadku nie uzyskamy efektu leczniczego. Co zatem należy robić?
Kluczem jest odpowiednie ustawienie użytkownika lampy wzglÄ™dem Å›wiatÅ‚a. ÅšwiatÅ‚o musi docierać do naszych oczu bezpoÅ›rednio ze źródÅ‚a. Musimy być zatem ustawieni przodem lub bokiem do lampy. JeÅ›li ustawimy jÄ… z tyÅ‚u, efekt leczniczy nie wystÄ…pi.
Ważne jest też, by w czasie sesji z lampÄ… mieć otwarte oczy. Nie trzeba siÄ™ na niÄ… patrzeć, jednak używanie takiego urzÄ…dzenia w czasie drzemki nie da żadnych efektów. Najlepiej wiÄ™c używać jej w trakcie pracy czy codziennych zajęć domowych.
Ważna jest odpowiednia odlegÅ‚ość od lampy. Krótko mówiÄ…c – im bliżej tym lepiej. Antydepresyjne i każde inne źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a stworzone przez czÅ‚owieka majÄ… tÄ™ wadÄ™, że natężenie oÅ›wietlenia szybko spada wraz z odlegÅ‚oÅ›ciÄ… od nich. Tymczasem w fototerapii ważna jest odpowiednia moc – naukowcy oceniajÄ…, że w przypadku lamp antydepresyjnych minimalne skuteczne natężenie Å›wiatÅ‚a to 2500 luksów. WiÄ™kszość lamp dostÄ™pnych na rynku wymaga odlegÅ‚oÅ›ci nieprzekraczajÄ…cej 1-2 m od źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a.
Czas ekspozycji na Å›wiatÅ‚o zależy od natężenia Å›wiatÅ‚a lampy, którÄ… posiadamy. Jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em, wartoÅ›ciÄ… minimalnÄ… skutecznÄ… terapeutycznie jest 2500 luksów. PosiadajÄ…c takÄ… lampÄ™, powinniÅ›my siÄ™ niÄ… naÅ›wietlać ok. 2-3 godzin dziennie. JeÅ›li kupimy lampÄ™ mocniejszÄ…, dÅ‚ugość koniecznych sesji bÄ™dzie maleć. I tak przy lampie o natężeniu 10000 luksów wystarczy zaledwie 30 minut naÅ›wietlania dziennie. Im mocniejsza lampa, tym wiÄ™ksza dopuszczalna odlegÅ‚ość od źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a i tym samym wiÄ™ksza swoboda i wygoda jej użytkowania.
Czy lampa antydepresyjna ma skutki uboczne?
- podrażnienie oczu lub ból gÅ‚owy,
- bezsenność lub trudności z zasypianiem,
- drażliwość lub niepokój,
- zmiany ciśnienia krwi lub tętna.
- stosować lampę zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta,
- nie patrzeć bezpoÅ›rednio na źródÅ‚o Å›wiatÅ‚a,
- ustawić lampę na odpowiedniej odległości i pod optymalnym kątem,
- ograniczyć czas ekspozycji na światło do 15-30 minut dziennie,
- unikać używania lampy wieczorem lub przed snem,
- skonsultować siÄ™ z lekarzem w przypadku przyjmowania leków, które mogÄ… być wrażliwe na Å›wiatÅ‚o, np. antydepresantów, leków przeciwpsychotycznych lub przeciwpadaczkowych.
Lampa antydepresyjna o natężeniu Å›wiatÅ‚a 10000 luksów przy odlegÅ‚oÅ›ci 75 cm i 2500 przy 140 cm. Cena ok. 1900 zÅ‚
Na co zwrócić uwagÄ™ przy zakupie lampy antydepresyjnej?
Podstawowym parametrem każdej lampy jest natężenie Å›wiatÅ‚a wyrażane w luksach. Jak wspomniaÅ‚em minimalna, akceptowana wartość tego parametru to 2500 luksów, jednak taka wielkość powinna wystÄ™pować nie u źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a, a w miejscu zetkniÄ™cia z naszÄ… skórÄ….
Specyfikacje dobrej lampy powinny zatem okreÅ›lać, w jakiej odlegÅ‚oÅ›ci od diody LED czy dowolnego innego, użytego w ich konstrukcji źródÅ‚a Å›wiatÅ‚a wykonano ten pomiar. JeÅ›li w sklepie znajdziemy lampÄ™ emitujÄ…cÄ… Å›wiatÅ‚o o natężeniu 2500 luksów np. 0,5 m od źródÅ‚a, możemy mieć poważny problem z jej skutecznym użytkowaniem, gdyż z każdym centymetrem oddalenia od żarówki spada natężenie, a trudno siedzieć 2 godziny z nosem przy lampie.
W przypadku głębokich depresji warto skorzystać z porady lekarza
Choć dziaÅ‚anie lamp antydepresyjnych u wiÄ™kszoÅ›ci stosujÄ…cych je osób przyniesie widoczne efekty przy Å‚agodnej depresji sezonowej, warto mieć Å›wiadomość, że w przypadku klasycznej depresji – choć też może wystÄ…pić poprawa – nie bÄ™dzie ona wystarczajÄ…ca do odzyskania peÅ‚nego komfortu życia.
W takiej sytuacji leczenie lampą antydepresyjną może być dobrym uzupełnieniem terapii farmakologicznej czy też psychoterapii, nie jest w stanie jednak całkowicie jej zastąpić.
Warto mieć zatem Å›wiadomość, iż korzystanie z tego typu urzÄ…dzenia nie powinno być wymówkÄ… opóźniajÄ…cÄ… kontakt z lekarzem, zwÅ‚aszcza w sytuacjach, gdy obniżenie nastroju zupeÅ‚nie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE