Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

Nikon Z5 – pełna klatka w aparacie ze średniej półki. Nasza recenzja

   17.12.2020
Nikon Z5 to aparat fotograficzny, który pod wieloma względami rewolucjonizuje rynek sprzętu dla zaawansowanych amatorów i półprofesjonalistów. Wprowadza pełną klatkę do aparatów ze średniej półki cenowej, znajdziemy w nim także szereg innych funkcji zarezerwowanych dotychczas dla znacznie droższych urządzeń. Mogliśmy osobiście sprawdzić jego możliwości – oto nasze wrażenia.
Nikon Z5 - zaawansowany aparat ze średniej półki z bogatym wyposażeniem

W kategoriach cenowych Nikon Z5 to aparat sytuujący się na średniej półce. Pod względem funkcji pozwala on jednak użytkownikowi na znacznie więcej, niż wynikałoby to tylko z tego, jak został wyceniony. Wyposażono go bowiem w zestaw cech dostępnych wcześniej tylko w modelach w pełni profesjonalnych. W Nikonie Z5  znajdziemy przede wszystkim pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24 Mpx, solidny wizjer elektroniczny oraz ergonomię typową dla topowych modeli. Producent nie zapomniał też o rozbudowanym systemie Auto Focusa, funkcji nagrywania filmów w 4K oraz trybu seryjnego (4,5 kl/s).

Nikon Z5- specyfikacja techniczna

  • typ aparatu – cyfrowy, bezlusterkowiec
  • matryca – Full Frame, pełna klatka (35,9 x 24 mm) CMOS
  • rozdzielczość – 24,3 Mpx
  • czułość - ISO 50 (rozszerzona), ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200, ISO 6400, ISO 12800, ISO 25600, ISO 51200, ISO 102400 (rozszerzona)
  • procesor – Expeed 6
  • rozdzielczość maksymalna - 6016 x 4016 px
  • formaty obrazu - 3:2, 16:9, 1:1
  • formaty zapisu – RAW, JPEG, RAW + JPEG
  • kompresja – fine, normal, basic
  • balans bieli – auto, manualny, w Kelvinach oraz ustawienia predefiniowane
  • mocowanie obiektywu - Nikon Z
  • kontrola błysku – auto, manual, redukcja efektu cz. oczu, synchronizacja z długimi czasami, synchronizacja na drugą kurtynę migawki, synchronizacja na pierwszą kurtynę migawki
  • stabilizacja – pięcioosiowa, stabilizacja matrycy, 5 EV
  • synchronizacja z lampą - 1/200 s
  • tryby ekspozycji – auto, P, A, S, M, tryby użytkownika, tryb filmowy
  • karta pamięci - SD/SDHC/SDXC (dwa gniazda), UHS-II
  • kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
  • migawka - 1/8000 - 30 s, migawka elektroniczna 1/8000 s - 30 s
  • blokada ekspozycji - półpozycja spustu migawki
  • zdjęcia seryjne - 4,5 kl./s
  • pomiar światła – matrycowy, centralnie-ważony, punktowy, ważony względem jasnych partii obrazu
  • samowyzwalacz
  • pomiar ostrości - Detekcja fazy + detekcja kontrastu (273 punkty AF)
  • tryb pracy AF - pojedynczy AF, ciągły AF, ustawienie ręczne (MF), śledzący AF, wykrywanie twarzy, AF dotykowy, wykrywanie oka
  • blokada ostrości - półpozycja spustu migawki, przycisk AF-Lock
  • podgląd głębi
  • wizjer - wizjer elektroniczny (powiększenie 0,8x), 3,69 mln punktów
  • ekran LCD – TFT LCD, odchylany, dotykowy, 1 040 000 punktów, 3,2-calowy
  • rejestracja filmów - Full HD 60 kl/s, MPEG-4, 4K 30 kl/s
  • złącza i komunikacja – miniHDMI, gniazdo mikrofonu, gniazdo słuchawek, wężyk spustowy, Wi-Fi (w technologii SnapBridge), Bluetooth, USB 3.2 (USB-C) z możliwością zasilania w trakcie pracy
  • możliwość sterowania przez Wi-Fi
  • akumulator litowo-jonowy
  • pojemność akumulatora – wystarczy na ok. 470 zdjęć
  • obudowa – uszczelniona, częściowo magnezowa
  • wymiary - 134 x 101 x 70 mm
  • waga - 675 g

Nikon Z5

Nikon Z5 - anatomiczny grip

Już sam wygląd zewnętrzny aparatu robi pozytywne wrażenie. Materiały wykończeniowe, dopracowanie detali, solidność całej konstrukcji stoją tu na wysokim poziomie. Jest to sprzęt ergonomiczny – solidny, posiada anatomiczny grip, do tego przyciski są rozplanowane tak, by łatwo je obsługiwać bez dłuższego przerywania pracy. Wszystkie znajdują się pod palcami, co pozwala na skuteczną obsługę jedną ręką.

Nikon zadbał też, by Z5 była jak najbardziej funkcjonalna. W tym celu wbudowano aż dwa gniazda na pamięci SD (typ UHS-II). Nie tylko dla prostego rozszerzenia wielkości magazynu na dane. Aparat pozwala na ustawienie, które pliki na jaką kartę pamięci mają automatycznie trafiać. Można rozdzielać typy plików, np. na jednej karcie zapisywać nagrania filmowe, a na drugiej zdjęcia, można też rozdzielić formaty plików – na jedną kartę trafią pliki JPEG, na drugą RAW.

W aparacie tym znajdziemy też wszystkie przydatne w trakcie fotografowania i kręcenia filmów złącza. Jest tu gniazdo USB-C, które prócz komunikacji – chociażby z komputerem - pozwala też ładowanie baterii w trakcie pracy aparatu. Znajdziemy tu też wejście miniHDMI, port wężyka spustowego oraz osobne wejścia na słuchawki i mikrofon. Wszystkie złącza można zakryć zaślepkami, przez co nie są one narażone na uszkodzenia, nawet podczas intensywnej sesji.

Nikon Z5

Nikon Z5 - panel ze złączami

Nikon Z5 – wysokiej jakości wizjer i ruchomy ekran

To co szczególnie zwróci uwagę użytkowników tego sprzętu, to fakt, iż Nikon Z5 posiada wbudowany bardzo solidny wizjer. Posiada on celownik elektroniczny z 3,6 miliona punktów, o powiększeniu 0,8x i punkcie ocznym 21 mm. Takich parametrów pozazdrościć może niejeden droższy model. Co najważniejsze jednak, dobre są tu nie tylko teoretyczne parametry. Obraz z tego wizjera jest rzeczywiście wyraźny, szczegółowy, optyka dostraja się płynnie, co owocuje zachowaniem dobrego kontrastu i właściwym odwzorowaniem kolorów. Nie występuje tu zjawisko migotania ani zaszumienia. Nawet słabe oświetlenie nie ma wpływu na pracę wizjera i nie powoduje lagów.

Nikon Z5 - wizjer oraz ekran

Nikon Z5 - wizjer i ekran

Z tyłu aparatu Nikon Z5 zamontowano pokaźnych rozmiarów, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,08 Mpx, który pozwala na łatwe sterowanie sprzętem i zmianę jego ustawień. Co więcej, jest konfigurowalny, więc każdy użytkownik może dopasować go do własnych potrzeb.

Jedną z ciekawszych i bardziej przydatnych funkcji w samej konstrukcji panelu jest sposób jego przytwierdzenia do korpusu. Pozwala on na odchylenie go tak, by można było z niego łatwo korzystać trzymając aparat w rękach – na przykład patrząc z góry.

Funkcji, które można w Nikonie Z5 ustawiać za pomocą ekranu jest więcej – należy do nich konfiguracja AF, zwalnianie migawki. Są też te bardziej klasyczne, w tym prosty podgląd bibliotek z fotografiami.

Z pomocą tego dotykowego ekranu łatwo i szybko ustawimy większość funkcji a w tym parametry wykonywanych zdjęć. Ekran jest bardzo czuły, co sprawia iż nawigacja po nim jest prosta i przyjemna.

Użytkownik ma tu też do dyspozycji własne, konfigurowalne menu podręczne – pozwala ono na ustawienie do 12 osobistych skrótów i prekonfiguracji.

Prekonfigurować można w tym aparacie także przyciski – programowalnych jest do 5 z nich, a także joystick i kierunkowy wybierak. Wszystkie ustawienia da się zapamiętać w trzech ogólnych presetach. Zmiana poszczególnych grup ustawień odbywa się z pomocą pokrętła PASM, co pozwala na błyskawiczną zmianę ustawień całego aparatu w zależności od potrzeby.

Nikon Z5

Nikon Z5 - regulowana pozycja ekranu

Nikon Z5 – funkcje foto i wideo

Włącznik On-Off usytuowano w tym aparacie wokół przycisku migawki, jest to rozwiązanie intuicyjne i przemyślane. Sam aparat jest gotów do pracy bardzo szybko po włączeniu.

Najważniejsze funkcje aparatu w trakcie wykonywania zdjęć:

Tryb seryjny 4,5 klatki na sekundę, co może nie jest imponującą wielkością, ale w tym aparacie działa to bardzo dobrze. W trakcie pojedynczej serii można w tym trybie zrobić do 100 zdjęć RAW+JPEG, kolejną serię możemy rozpoczynać natychmiast po niej. Działanie trybu seryjnego jest też bardzo płynne, co powoduje, że odczucie użytkownika jest takie, jakby system ten miał większe możliwości niż wynika to z prostej specyfikacji.

Stabilizacja obrazu – bez wątpienia jeden z najmocniejszych punktów aparatu Nikon Z5. System stabilizacji sensora oferuje w tej konstrukcji wyjątkowo duże możliwości. Przy ogniskowej rzędu 50 mm stabilne ujęcia uzyskamy przy czasie ekspozycji ok. 1/2-1/4 sekundy. Przy ogniskowych między 24 a 50 mm czas ekspozycji może wynieść nawet 1 s.

Migawka 1/8000 s, z żywotnością 200 tys. cykli. To bardzo dobry parametr, powinien pozwolić na pracę nawet w bardzo mocnym słońcu.

Nikon Z5

Nikon Z5 - przycisk migawki oraz włącznik/wyłącznik aparatu

Migawka elektroniczna – najlepiej z jej użyciem wychodzą zdjęcia statyczne.

Tryb Auto ISO – pozwalający nieźle dobierać czułość aparatu w odniesieniu do pozostałych ustawień. Pozwala na ustawienie wartości granicznych, tak by docelowa czułość nie przekraczała zakresów przez nas wyznaczonych, odpowiednich w konkretnym otoczeniu.

Czuły autofokus – w modelu Nikon Z5 do dyspozycji użytkownika znajduje się układ AF z 273 punktami detekcji fazy i kontrastu, pokrywającymi 90% kadru aparatu. Funkcja ta najlepiej sprawdza się przy pełnym oświetleniu – wówczas bez problemu „wyłapuje” nawet obiekty w dynamicznym ruchu. Techniczna specyfikacja AF precyzuje, że sprzęt odznacza się skutecznością pomiaru na poziomie  -2 EV (-3 EV w przypadku szkieł f/2 i jaśniejszych). Co więcej, AF pozwala na wykrycie wielu twarzy jednocześnie – by wybrać konkretną, można się między nimi przełączać przy użyciu joysticka.

Nikon Z5 daje użytkownikowi 3 tryby, w których aparat automatycznie mierzy balans bieli, co pozwala na uzyskanie lepszych barw nawet przy trudnym oświetleniu

Zdjęcia, które wykonamy za pomocą tego aparatu, będą miały bardzo wysoką jakość niezależnie od warunków. To co szczególnie zwraca uwagę, to wręcz doskonały kontrast, dobrze nasycone barwy, brak szumów i zniekształceń. Najlepsze efekty uzyskamy przy optymalnym oświetleniu, jednak przy wykorzystaniu ISO 12800 nawet na nocnych zdjęciach szumy będą pomijalne.

Funkcje wideo:

Nikon Z5 umożliwia kręcenie filmów w formacie MPEG-4 z użyciem kodeka H.264. Wbudowano tu tryb filmowy 4K w 30 klatkach na sekundę – jednak w tym przypadku należy się przygotować na spore zawężenie pola widzenia (krotność 1,7x), co dość mocno ogranicza możliwość rejestracji w szerokim kącie.

Filmowanie w pełnej klatce możemy wykonać natomiast przy rozdzielczości Full HD, wówczas zapis będzie się odbywał z prędkością 60 klatek na sekundę.

Bardzo ważnym ukłonem Nikona w kierunku użytkowników Z5 jest możliwość rozdzielenia ustawień ekspozycji między fotografowaniem a filmowaniem. Daje to możliwość szybkiego przełączania się między oboma trybami, bez konieczności ponownego regulowania sprzętu. Przy kręceniu filmów przydatne jest też wbudowane złącze mikrofonowe – dzięki czemu w razie potrzeby prócz obrazu zarejestrujemy także i fonię.

Nikon Z5

Nikon Z5 - panel tylny

Wi-Fi i Bluetooth

Nikon Z5 to sprzęt, który producent wyposażył w kilka wspomagających pracę fotografa interfejsów bezprzewodowych. Znajdziemy tu szybkie Wi-Fi, jak i łączność Bluetooth, która pozwala na błyskawiczne przesyłanie zdjęć z aparatu na urządzenie mobilne.

Co więcej, Nikon przygotował nieźle działającą, wygodną aplikację Snapbridge (dostępną zarówno na iPhone, jak i na urządzenia z Androidem) – z poziomu której prześlemy wybrane zdjęcia na smartfona, komputer czy tablet. Z aplikacji tej możemy też sterować podstawowymi funkcjami aparatu. Gdy przesyłamy fotografie o rozdzielczości do 2 Mpx aplikacja korzysta z Bluetooth, przy plikach większych oraz filmach transfer automatycznie odbywa się przez Wi-Fi. Nikon udostępnia też bezpłatną chmurę Image Space, gdzie w razie potrzeby można bezpiecznie przechowywać kopie zrobionych już zdjęć.

Podsumowanie

Nikon Z5 to potężna, bezlusterkowa konstrukcja, którą producent kieruje do fotografików wymagających, ale takich, którym nie są potrzebne możliwości najdroższych urządzeń z najwyższej półki. W swojej średniej klasie cenowej sprzęt ten zwraca uwagę przede wszystkim zastosowaniem w nim zaawansowanej pełnoklatkowej matrycy. Co warte podkreślenia, Nikon nie ograniczał tu też „sztucznie” funkcjonalności względem wyższych i droższych modeli, dlatego mamy tu pełną możliwość własnej konfiguracji, dotykowy, czuły panel LCD, dobrą responsywność podzespołów, przekładającą się na komfort użytkowania, a do tego jeszcze bardzo wysokiej jakości moduł stabilizacji obrazu, potężny Auto Focus i zaawansowany wizjer elektroniczny.

Sprawdza się też możliwość pracy z zasilania sieciowego, kiedy rozładuje się nam bateria, oraz zwiększające możliwości porządkowania plików wyposażenie konstrukcji w dwa gniazda na karty pamięci.

Aparat Nikon Z5 to sprzęt, który możemy polecić nie tylko początkującym, ale także już zaawansowanym fotografom.

Plusy

  • zdjęcia bardzo wysokiej jakości
  • wygoda obsługi dzięki ergonomii
  • zaawansowany wizjer elektroniczny
  • pełnoklatkową matryca
  • świetna stabilizacja
  • dwa gniazda na karty pamięci

Minusy

  • niewielki zasób opcji „filmowych”
  • wrażliwość wydajności AF na słabe światło

Cena ok. 6550 zł

Więcej informacji na temat Nikona Z5 można znaleźć tutaj.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane