Czwartek , 21 Listopad 2024

Nikon Z50 - bogato wyposażony bezlusterkowiec z matrycą DX

   17.01.2020
Aparaty bezlusterkowe zdobywają coraz większą popularność. Pewną pozycję na rynku tego typu urządzeń ma też Nikon Z50. Wygodny w użytkowaniu i ergonomiczny aparat wyposażony w matrycę DX, pozwalający na wykonywanie dobrej jakości zdjęć w dowolnych warunkach oświetlenia i szybkie przesyłanie ich na urządzenia mobilne.
Nikon Z50 - aparat bezlusterkowy z matrycą DX

Nikon Z50 od razu po wyjęciu z pudełka robi wrażenie sprzętu wysokiej jakości. Ten bezlusterkowiec to aparat lekki i bardzo wygodny w użytkowaniu. Grip aparatu jest solidny i bardzo dobrze wyprofilowany, poszczególne elementy idealnie spasowane. Sprawia to, że urządzenie świetnie leży w dłoni, a tym samym wzbudza zaufanie i wrażenie solidności już od pierwszego użycia.

Nikon Z50

Nikon Z50 od przodu

Nikon Z50: podstawowe parametry

Rama aparatu, by zapewnić mu odpowiednią mobilność została wykonana z lekkiego stopu magnezu. Całość waży poniżej 400 gramów, co czyni z Nikona Z50 sprzęt bardzo poręczny. We wnętrzu znajduje się bateria typu - EN-EL25, która pozwala na wykonanie ok. 320 zdjęć na jednym cyklu ładowania.

Jeśli chodzi o optykę - zastosowano tu zaawansowany sensor BSI CMOS APS-C o rozdzielczości 20,9 Mpx i wymiarach 23,5 x 15,7 mm, który w pełni sprosta wymaganiom tej grupy użytkowników, do których sprzęt ten jest kierowany, a co najwazniejsze pozwoli na robienie zdjęć bardzo wysokiej jakości. Ważną cechą tego aparatu jest to, iż jest pierwszym bezlusterkowcem Nikona z serii Z, w którym zastosowano matrycę DX.

Z sensorem aparatu zintegrowano hybrydowy układ Autofocus z 209 punktami detekcji fazowej, co pozwoliło pokryć 90% kadru w obu kierunkach. Poziom wyjściowy czułości układu AF to -4 EV i umożliwia on detekcję oka. Aparat pozwala na robienie zdjęć z czułością ISO w zakresie od 100 do 51200. Jest też możliwość wykonywania zdjęć w trybie seryjnym (do 11 na sekundę), co działa bardzo płynnie i efektywnie.

Wbudowany w Nikonie Z50 wizjer elektroniczny ma 2,36 Mpix i powiększenie 0,68x. Nie są to może parametry tak wyśrubowane, jak w aparacie Nikon Z7 gdzie mamy wizjer 3,69 Mpx i powiększenie 0,8x, ale nadal pozwalają one uzyskać obraz bardzo wysokiej jakości. Aparat wyposażono - na co warto zwrócić uwagę - w efektywny, matrycowy pomiar światła o zakresie od -3 do +17 EV (ISO 100, obiektyw f/2,0 przy 20°C), a także bardzo dobrze działający balans bieli (temperatury barwowe w zakresie 2500-10 000 K).

Co ważne, w trybie wideo aparat ten umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę i z wykorzystaniem pełnego kadru. Można też nagrywać w mniejszych rozdzielczościach, np. w Full HD, wówczas aparat potrafi rejestrować obraz nawet w 120 klatkach na sekundę, potrafiąc przy tym precyzyjnie rozpoznawać twarze. Z pomocą Nikona Z50 nakręcimy też filmy poklatkowe.

Obiektywy

Z aparatem współpracują obiektywy pasujące do mocowania Nikon F, ale stworzył też też dwa jasne, dedykowane specjalnie dla Z50 obiektywy: Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR (stabilizacja 4.5 EV) oraz Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR (stabilizacja 5 EV). Obejmują one zakres ogniskowych od 16 do 250 mm, co w przeliczeniu na pełną klatkę oznacza odpowiednik 24-375 mm. Jest to wartość dość uniwersalna, ale w przypadku zaawansowanych amatorów powinno to w zupełności wystarczyć.

Nikon Z50

Nikon Z50 - wybór obiektywów

Łatwa, intuicyjna obsługa

Aparat jest intuicyjny, przez to łatwy w obsłudze. Przyciski na obudowie są rozmieszczone w taki sposób, by większość funkcji można było obsłużyć jedną ręką. Dotyczy to zarówno klawiszy wartości ISO jak i korekcji ekspozycji, które znalazły swoje miejsce koło włącznika. Takie rozwiązanie pozwala wprowadzać zmiany ustawień bez odrywania oka od dużego wizjera. Sam wizjer też jest dobrze dopasowany, wraz z muszlą oczną tworzy zgrabną konstrukcję powstrzymującą głowę przed dociskaniem się do aparatu a tym samym brudzenia ekranu LCD z tyłu urządzenia.

Nikon Z50

Nikon Z50 - wizjer i ekran LCD

Ekran tylny jest wyraźny i duży - ma 3,2 cala i rozdzielczość 1,04 Mpx. Panel obsługuje oczywiście funkcję sterowania dotykiem - to o tyle ważne, że z tego poziomu steruje się sporą częścią funkcji aparatu. I co ważne, dobrze reaguje na dotyk: nie ma żadnych opóźnień w przenoszeniu widoku z wizjera ani odczuwalnych lagów. Dodatkowo panel LCD został wbudowany tak, że może się odchylać zarówno w górę jak i w dół, a nawet do pozycji selfie. Co ciekawe, po obróceniu ekranu do takiej pozycji automatycznie włącza się tryb samowyzwalacza.

Nikon Z50

Nikon Z50 - ruchomy ekran LCD

Na górnej belce znalazło się miejsce dla pokrętła trybów, na którym znajduje się zestaw funkcji efektowych i tematycznych oraz przełącznik między funkcją aparatu i kamery wideo. To rozwiązanie jest bardzo intuicyjne (w wyższych modelach pokrętło trybów znajduje się z prawej strony aparatu) i z pewnością ułatwi dostrojenie urządzenia.

Sprzęt wyposażono w następujące złącza i interfejsy:

  • USB typu C
  • HDMI typu C
  • wejście mikrofonu
  • Wi-Fi IEEE 802.11b/g/n/a/ac
  • Bluetooth wersja 4.2

Nikon Snapbridge

Bardzo ciekawą i jednocześnie przydatną funkcją jest Nikon Snapbridge, czyli możliwość sparowania aparatu ze smartfonem za pomocą dedykowanej aplikacji (dostępnej dla Androida a także na urządzenia Apple) i połączenia Bluetooth oraz Wi-Fi (wykorzystywanego dla transferu dużych plików).

Nikon Z50

Nikon Z50 - aplikacja Sbapbridge umożliwia synchronizację aparatu ze smartfonem

Niezwykle prosty, intuicyjny konfigurator pozwala zestawić oba urządzenia (a właściwie nawet do 5 aparatów ze smartfonem). Użytkownikowi daje to możliwość natychmiastowego przesyłania zdjęć i filmów z aparatu na smartfon oraz do chmury, pozwala też sterować niektórymi funkcjami aparatu z poziomu samego smartfona, co w wielu sytuacjach może się okazać bardzo przydatne. Aplikacja udostępnia funkcję automatycznej synchronizacji, ale można też ręcznie wybierać fotografie do przeniesienia. Specjalny szybki transfer umożliwia błyskawiczne przenoszenie fotografii gotowych do publikacji w sieci (o wadze do 2 MB).

Ile kosztuje Nikon Z50:

  • Ceny aparatu Nikon Z50 oraz akcesoriów kształtują się następująco:
  • korpus Nikon Z50 to wydatek ok. 4300 zł
  • korpus Nikon Z50 i obiektyw 16-50 mm w zestawie kosztuje ok. 5000 zł
  • zestaw Nikon Z 50 i dwa obiektywy 16-50 i 50-250 mm kosztują ok. 6000 zł
  • obiektyw Nikkor Z DX 16-50 to koszt ok. 1600 zł
  • obiektyw Nikkor Z DX 50-250 to koszt ok. 1900 zł

Nikon-Z50. Podsumowanie

Jest to bardzo ciekawy aparat stworzony dla średniozaawansowanych fotografików, przede wszystkim takich, którzy wymagają od sprzętu więcej opcji niż tylko proste wykonywanie zdjęć. Nikon Z50 udostępnia zatem wiele opcji konfiguracji i oferuje aż 20 automatycznych trybów twórczych, co powinno zaspokoić potrzeby zarówno pasjonatów jak i zawodowych fotografików w samodzielnych biznesach.

Zalety

  • bardzo dobra jakość zdjęć w szerokim zakresie czułości,
  • efektywna praca balansu bieli,
  • pomiar światła,
  • wyprofilowany, wygodny korpus,
  • skutecznie działający autofokus,
  • zakres i dynamika tonalna,
  • czytelne menu,
  • tryb HDR,
  • tryb cichej migawki.

Wady

  • brak stabilizacji matrycy.

Źródło: Nikon

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane