Wtorek , 16 Kwiecień 2024

Oppo A53 - recenzja niedrogiego smartfona z 90Hz wyświetlaczem

   27.04.2021
Kiedyś interesujące były w zasadzie wyłącznie flagowe modele wiodących marek. Tylko w nich bowiem znajdowały się nowatorskie technologie na które warto było zwracać uwagę. Od kilku lat sytuacja się jednak zmienia i także na niższych półkach pojawiają się telefony o sporych możliwościach. Przykładem takiego smartfona jest właśnie Oppo A53, który testowaliśmy przez ostatnie tygodnie. Jest to smartfon który potrafi pozytywnie zaskoczyć. Na jakich polach, wyjaśnimy w tym artykule.
Smartfony ze średniej półki stają się coraz bardziej interesujące

Marka Oppo szybko zdobywa popularność w Polsce. W Chinach skÄ…d pochodzi jest już od dobrych kilku lat najwiÄ™kszym producentem smartfonów. Jest to przede wszystkim efekt bardzo dobrego stosunku jakoÅ›ci do ceny wszystkich oferowanych przez firmÄ™ modeli. Oppo A53 kontynuuje ten trend: jest to smartfon który bardzo korzystnie wypada na tle swoich konkurentów, oferujÄ…c na przykÅ‚ad niespotykany w telefonach tej klasy ekran o odÅ›wieżaniu 90Hz, gÅ‚oÅ›niki stereo oraz pojemnÄ… bateriÄ™ 5000 mAh.

Oppo A53: specyfikacja techniczna

  • wyÅ›wietlacz: LCD 6,5”, 1600 x 720 pikseli, 269 ppi, 90 Hz,
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 460 (8 rdzeni) 1,8 GHz,
  • system operacyjny: Android 10, nakÅ‚adka Oppo ColorOS 7.2,
  • grafika: Adreno 610,
  • pamięć RAM: 4 GB LPDDR4X,
  • pamięć na dane: 64 GB
  • akumulator: 5000 mAh
  • aparat gÅ‚ówny: 13MP f/2.2, 2MP f/2.4, 2MP f/2.4
  • aparat do selfie: 16MP f/2.0
  • funkcje Å‚Ä…cznoÅ›ci: Wi-Fi 802.11 ac, Dual-Band, Bluetooth 5.0 (kodeki SBC, AAC, aptX HD, LDAC), A-GPS, NFC,
  • dodatkowe: akcelerometr, żyroskop, czujnik grawitacji, czujnik geomagnetyczny, czytnik linii papilarnych,
  • zÅ‚Ä…cze: USB typu C, mini-jack,
  • wymiary: 75,1 x 163,9 x 8,4 mm
  • waga: 186 g

Oppo A53

Oppo A53 po wyjęciu z pudełka

Oppo A53: pierwsze wrażenia

Oppo A53 to smartfon, który robi dobre wrażenie od razu po wyjÄ™ciu z pudeÅ‚ka. Jest to doskonaÅ‚y przykÅ‚ad na to jak wielkÄ… pracÄ™ wykonali producenci urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych tego typu w ciÄ…gu ostatnich kilku lat. Dawniej telefony ze Å›redniej i niskiej póÅ‚ki wyraźnie odstawaÅ‚y jakoÅ›ciÄ… od swoich droższych odpowiedników: byÅ‚y wykonane z taÅ„szych, gorszych jakoÅ›ciowo materiaÅ‚ów i przede wszystkim wyglÄ…daÅ‚y dużo mniej nowoczeÅ›nie niż flagowce, nie wpisywaÅ‚y siÄ™ bowiem w najnowsze trendy designu, te byÅ‚y zarezerwowane wyÅ‚Ä…cznie dla najdroższych sÅ‚uchawek.

Tymczasem testowany przez nas Oppo A53 wyglÄ…da po prostu Å›wietnie. To co rzuca siÄ™ w oczy, to gradient zastosowany w pokryciu obudowy. Użytkowany przez nas model byÅ‚ formalnie niebieski, natomiast barwa zmieniaÅ‚a siÄ™ w zależnoÅ›ci od kÄ…ta padania Å›wiatÅ‚a, przechodzÄ…c z bÅ‚Ä™kitnej w szaro-srebrnÄ…, co wytwarzaÅ‚o bardzo przyjemny efekt wizualny. Samo urzÄ…dzenie jest lekkie i smukÅ‚e, materiaÅ‚y których użyto do wykoÅ„czenia wydajÄ… siÄ™ bardzo wysokiej jakoÅ›ci i byÅ‚y dobrze spasowane.

Oppo A53

Oppo A53 - tył smartfona

Przycisk blokady producent umieÅ›ciÅ‚ z prawej strony telefonu, z lewej znajdziemy natomiast przyciski regulacji gÅ‚oÅ›noÅ›ci oraz gniazdo tacki na kartÄ™ SIM. Z kolei czytnik linii papilarnych znajduje siÄ™ obok gÅ‚ównego aparatu, na Å›rodku tylnej części obudowy. To bardzo dobre rozwiÄ…zanie, wydaÅ‚o mi siÄ™ dużo lepsze, chociażby od tego zastosowanego w moim prywatnym telefonie, w którym czytnik znajduje siÄ™ na prawym boku. Do czytnika usytuowanego w Å›rodku znacznie Å‚atwiej dotrzeć palcami obu rÄ…k.

Oppo A53

Oppo A53 - front smartfona

Samo dziaÅ‚anie czytnika linii papilarnych w Oppo A53 jest wzorowe: odczytuje palce bÅ‚yskawicznie, co na przykÅ‚ad w znacznie droższych telefonach konkurencji wcale nie jest normÄ…. SwojÄ… drogÄ… od dawna zastanawiam siÄ™ nad tym, jak chiÅ„skim producentom udaÅ‚o siÄ™ stworzyć tak szybkie czytniki linii papilarnych, przy których blado wypadajÄ… nawet mechanizmy zastosowane flagowcach topowych marek z Korei czy USA.

Producent podaje, że przednie szkÅ‚o skrywajÄ…ce ekran zostaÅ‚o wykonane w odpornej na zarysowania technologii Gorilla Glass 3+, warto tu zauważyć, że Oppo już fabrycznie nakleiÅ‚o na ekran dodatkowÄ… foliÄ™ ochronnÄ… – warto odnotować taki gest, gdyż nie jest to standard w tej klasie i cenie sprzÄ™tu. W komplecie znajdziemy też przezroczyste silikonowe etui.

TyÅ‚ smartfona zostaÅ‚ zbudowany z plastiku ale muszÄ™ przyznać że dopóki nie przeczytaÅ‚em tego w specyfikacji technicznej, dopóty miaÅ‚em wrażenie, że jest także wykonany z wysokiej jakoÅ›ci szkÅ‚a.

Oppo A53: codzienne użytkowanie smartfona

Podstawowe parametry techniczne tego smartfona, takie jak procesor czy pamięć RAM są podobne jak w innych urządzeniach tego typu na rynku. Zastosowany tu procesor Qualcomm Snapdragon 460, może nie jest demonem wydajności, ale jak się okazało, bardzo sprawnie radzi sobie z większością zastosowań do jakich codziennie używałem telefonu.

Przez wszystkie dni użytkowania smartfon nie zawiesiÅ‚ siÄ™ ani razu, przez caÅ‚y ten czas, kiedy go używaÅ‚em dziaÅ‚aÅ‚ pÅ‚ynnie i stabilnie. ZadziwiajÄ…co żwawo jak na tÄ™ cenÄ™ smartfona dziaÅ‚a też jego pamięć masowa. Nawet duże pliki kopiujÄ… siÄ™ szybko, co w tym przedziale cenowym absolutnie nie jest standardem. Warto zauważyć, że telefon ten obsÅ‚uguje karty rozszerzeÅ„ pamiÄ™ci. Maksymalnej wielkoÅ›ci kość, jakÄ… możemy tu zamontować, to 256 GB. Wyniki punktowe tego smartfona w popularnych benchmarkach oscylujÄ… wokóÅ‚ Å›redniej dla tego segmentu rynku, co być może nie rzuca na kolana, ale w codziennym użytkowaniu powinno wystarczać z nawiÄ…zkÄ….

Oppo A53

Oppo A53 - dolna krawędź smartfona ze złączami USB C oraz mini jack

Choć sam smartfon dziaÅ‚a w oparciu o Androida 10, to producent wyposażyÅ‚ go we wÅ‚asnÄ… nakÅ‚adkÄ™ systemowÄ… o nazwie ColorOS, w wersji 7.2. NakÅ‚adka ta jest bardzo dobrze dopracowana, zarówno pod wzglÄ™dem estetycznym, jak i funkcjonalnym i dziaÅ‚a tak jak powinna – nie zawiesza siÄ™, jest czytelna i intuicyjna. Podczas użytkowania nie zdarzaÅ‚y mi siÄ™ wiÄ™ksze przyciÄ™cia pÅ‚ynnoÅ›ci. Najważniejsze elementy sterowania telefonem Å‚atwo znaleźć - ich usytuowanie w menu jest przemyÅ›lane i sÄ… przez caÅ‚y czas w zasiÄ™gu palców.  

To co wyróżnia ten telefon na tle konkurencji to zastosowanie ekranu z 90 Hz odÅ›wieżaniem. Standardem we wspóÅ‚czesnych telefonach ze Å›redniej póÅ‚ki jest natomiast 60 Hz. Te 30 Hz powyżej tego co oferuje konkurencja, oznacza dużo pÅ‚ynniejszy obraz i brak niekorzystnego wpÅ‚ywu migotania ekranu na nasze oczy. Tego typu rozwiÄ…zania sÄ… obecnie oferowane przez flagowe modele z najwyższych póÅ‚ek. MaÅ‚o kto liczyÅ‚by na takÄ… funkcjonalność w telefonie za niecaÅ‚e 800 zÅ‚. A tu jest i dziaÅ‚a.

Sam wyÅ›wietlacz telefonu zostaÅ‚ wykonany w technologii LCD IPS (TFT) i ma wielkość 6,5 cala, jest zatem bardzo duży i czytelny. Nie ma tu żadnych technologicznych bajerów, a jednak kÄ…ty widzenia i maksymalna jasność (490 cd/m2 Å›rednia i 600 cd/m2 maksymalnie) sÄ… niezÅ‚e - mam wrażenie, że nawet lepsze, niż wynikaÅ‚oby to z czystej specyfikacji panelu. To, co mogÅ‚oby wydawać siÄ™ pewnÄ… niekonsekwencjÄ… przy zastosowaniu ekranu o dużej czÄ™stotliwoÅ›ci odÅ›wieżania, jest jego rozdzielczość - 720p, a konkretnie 1600x720. Gdyby producent zdecydowaÅ‚ siÄ™ na zastosowanie tu ekranu Full HD, z pewnoÅ›ciÄ… wrażenia z użytkowania byÅ‚yby jeszcze lepsze.

Oppo A53

Oppo A53 - widok z boku

Z drugiej strony trzeba pamiÄ™tać, że mamy tu do czynienia z telefonem budżetowym, i tam, gdzie oszczÄ™dnoÅ›ci miaÅ‚y dać praktyczny efekt i obniżenie ceny, zostaÅ‚y zapewne wprowadzone. Z mojego punktu widzenia, miaÅ‚o to jednak sens, dlatego nie uważam tego za wadÄ™: w zamian za rezygnacjÄ™ z dużo wyższej rozdzielczoÅ›ci ekranu, której wiÄ™kszość użytkowników i tak w ogóle by nie dostrzegÅ‚a, otrzymujemy bardzo dÅ‚ugie dziaÅ‚anie telefonu na jednym cyklu Å‚adowania. Tymczasem by na ekranie zobaczyć pojedyncze piksele, trzeba mu siÄ™ bardzo dÅ‚ugo przyglÄ…dać, w codziennym użytkowaniu sÄ… one zupeÅ‚nie niezauważalne.

PozostaÅ‚e parametry ekranu sÄ… zadowalajÄ…ce odwzorowanie kolorów niezÅ‚e, Bardzo dobrze dziaÅ‚a czujnik oÅ›wietlenia, który odpowiednio dostosowuje natężenie jasnoÅ›ci do warunków panujÄ…cych w otoczeniu.  

Nad dziaÅ‚aniem akumulatora w tym telefonie warto siÄ™ zatrzymać na dÅ‚użej. Producent wyposażyÅ‚ tego smartfona w bardzo duże ogniwo o pojemnoÅ›ci 5000 mAh. W poÅ‚Ä…czeniu z wczeÅ›niej wspomnianÄ… rozdzielczoÅ›ciÄ… 720p, otrzymujemy urzÄ…dzenie, które na jednym cyklu Å‚adowania może dziaÅ‚ać nawet 2, a przy mniej intensywnym użytkowaniu nawet i 3 dni (w stanie czuwania jeszcze dÅ‚użej). Powinno to zadowolić osoby, które nie lubiÄ… zbyt czÄ™sto podÅ‚Ä…czać swojego smartfona do gniazdka zasilania. JeÅ›li jednak już musimy to robić, mamy do dyspozycji specjalnÄ… Å‚adowarkÄ™ do szybkiego Å‚adowania 18W, która umożliwia peÅ‚ne naÅ‚adowanie dużego akumulatora w zaledwie 90 minut.

Oppo A53: aparat foto

JeÅ›li chodzi o funkcje aparatów w Oppo A53 jest nieźle, ale oczywiÅ›cie – biorÄ…c pod uwagÄ™, że nie jest to flagowiec – nie można oczekiwać cudów. Sama aplikacja foto jest bardzo dobrze pomyÅ›lana i posiada wiele przydatnych funkcji (zdjÄ™cie, video, profesjonalny, panoramiczny, portret, poklatkowy, slow-motion). Znajdziemy tam też szereg opcji konfiguracyjnych.

Oppo A53

Oppo A53 - obiektyw aparatu do selfie

Co do gÅ‚ównego (tylnego) aparatu podstawowy sensor posiada matrycÄ™ 13 megapikseli i przesÅ‚onÄ™ f2.2, znajdziemy tam też dodatkowy aparat 2 Mpx do makro, oraz kolejny - także 2 Mpx - do pomiaru gÅ‚Ä™bi ostroÅ›ci. JeÅ›li chodzi o kamerÄ™ do selfie zastosowano tu pojedynczy sensor 16 Mpx. Jakość zdjęć robiona tym aparatem jest przyzwoita, ale musi być speÅ‚niony jeden podstawowy warunek: dużo Å›wiatÅ‚a. JeÅ›li spróbujemy wykonywać zdjÄ™cia w ciemnym otoczeniu pojawia siÄ™ na nich sporo szumu i zanieczyszczeÅ„. Podczas testowania zauważyÅ‚em, że aparat ten preferuje statyczne, niezbyt urozmaicone „kompozycje” w naturze, JeÅ›li natomiast w kadrze dzieje siÄ™ bardzo dużo, jest problem z utrzymaniem pożądanej ostroÅ›ci i mogÄ… siÄ™ pojawić rozmycia. Dobre wrażenie zrobiÅ‚a na mnie natomiast jakość kolorystyczna zdjęć. Warto jednak podkreÅ›lić, że mamy tu do czynienia z telefonem budżetowym. Jak na jego cenÄ™ oferuje on zupeÅ‚nie przyzwoitÄ… jakość fotografii. Konkurencja pod tym wzglÄ™dem wcale nie wypada lepiej.

Bardzo dobrze spisywaÅ‚ siÄ™ aparat do selfie. ZdjÄ™cia wykonane z jego użyciem byÅ‚y ostre czytelne i z dobrym odwzorowaniem kolorów. Podobnie jak w przypadku aparatu gÅ‚ównego, ich jakość zależaÅ‚a jednak w dużej mierze od dostÄ™pnoÅ›ci Å›wiatÅ‚a.

Oppo A53

Oppo A53 - panel gÅ‚ównego aparatu foto

Podsumowanie. Oppo A53, czy warty zainteresowania?

Oppo A53 chiÅ„skiego producenta, byÅ‚ pierwszym telefonem tej marki, z którym siÄ™ zetknÄ…Å‚em. I muszÄ™ przyznać, że byÅ‚a to konfrontacja bardzo udana, telefon bowiem zrobiÅ‚ na mnie niezwykle pozytywne wrażenie. Dlaczego? Przede wszystkim wyglÄ…da bardzo dobrze. Znacznie lepiej niż przeciÄ™tne urzÄ…dzenie tej klasy. Chociaż na pierwszy rzut oka widać pewne oszczÄ™dnoÅ›ci – np. minimalnie szerszy niż we flagowych telefonach pusty panel pod dolnÄ… krawÄ™dziÄ… ekranu, to jednak w zestawieniu konkurencjÄ… z tej póÅ‚ki cenowej, nie ma tu siÄ™ absolutnie czego wstydzić.

MateriaÅ‚y użyte do produkcji tego smartfona sÄ… wysokiej jakoÅ›ci, urzÄ…dzenie dobrze leży w rÄ™ku, jest lekkie i zgrabne, a co najważniejsze dziaÅ‚a pÅ‚ynnie i jest funkcjonalne. Choć smartfon Oppo A53 kosztuje obecnie grubo poniżej 1000 zÅ‚, to zastosowano w nim także technologie, które znamy gÅ‚ównie z droższych smartfonów. Chodzi tu zwÅ‚aszcza o odÅ›wieżanie ekranu na poziomie 90 Hz. Nie dziaÅ‚a to we wszystkich aplikach, ale w menu wyglÄ…da Å›wietnie.

Zalety

  • 90 Hz odÅ›wieżanie ekranu, co przy tej cenie smartfona jest ewenementem,
  • Å‚adny wyglÄ…d, sprawiajÄ…cy wrażenie klasy wyższej niż jest w rzeczywistoÅ›ci,
  • obecność NFC (do pÅ‚atnoÅ›ci zbliżeniowych), zÅ‚Ä…cze USB-C oraz mini-jack (sÅ‚uchawkowe),
  • dÅ‚ugi czas pracy na baterii, bardzo wydajny akumulator 5000 mAh + szybka Å‚adowarka 18W,
  • gÅ‚oÅ›niki stereo,
  • możliwość instalacji kart rozszerzeÅ„ pamiÄ™ci.

Wady

  • brak zabezpieczeÅ„ przez zachlapaniem i lub wilgociÄ…,
  • jakość zdjęć z obu aparatów pogarsza siÄ™ przy sÅ‚abym Å›wietle.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane