W domach lub biurach, w których kilka osób równolegle korzysta z różnych komputerów i urządzeń zdolnych wyświetlać np. materiały filmowe lub dokumenty z plików, posiadanie wspólnego sieciowego archiwum, do którego będzie można uzyskać łatwy dostęp niezależnie od typu i systemu operacyjnego urządzenia, na jakim pracujemy, będzie bardzo pomocne. Dobrym wyjściem może się okazać zakup gotowego serwera NAS, czyli niewielkiego urządzenia, dzięki któremu wszystkie sprzęty w sieci zyskają dostęp do wspólnej i bardzo szybkiej przestrzeni dyskowej.
Serwer NAS z obsługą dysków do 64 TB, 4GB RAM, RAID: 0, 1, 5, 6, 10, JBOD. Cena ok. 2900 zł
Co to jest NAS
Serwer NAS (Network Attached Storage), to jak sama nazwa wskazuje, sieciowa przestrzeń dyskowa. Może ona być wkomponowana w osobne, dedykowane urządzenie (wyposażone we własny procesor i pamięć), które z wyglądu przypomina niewielki PC, lub stworzona samodzielnie (co jest jednak trudniejsze w konfiguracji).
By NAS zadziałał, należy podłączyć go do routera lub przełącznika sieciowego (switch), najlepiej za pomocą kabla. Po prostej i szybkiej konfiguracji (zależnej od typu urządzenia), użytkownik może z jego pomocą utworzyć wspólny dla całej sieci domowej lub biurowej uniwersalny magazyn danych.
Taki serwer pozwoli, by wszystkie urządzenia wpięte w domową lub firmową sieć Wi-Fi miały dostęp do zgromadzonej na nim biblioteki plików, poszczególne komputery i urządzenia niezależnie czy działają pod kontrolą Windows, macOS czy Linuxa będą mogły w maksymalnie prosty sposób pobierać i udostępniać pliki w dowolnym czasie.
Dzieje się tak, dlatego że typowy serwer NAS posiada wbudowane dyski twarde (najczęściej kilka, zwykle trzeba je samodzielnie dokupić) o wysokiej jakości i niezawodności, na których można przechowywać pliki, które mają być wspólnie dostępne.
Serwer NAS można zresztą podłączyć bezpośrednio do telewizora – wówczas możemy z jego pamięci uczynić centralny domowy magazyn na pliki filmowe lub muzyczne.
Serwer NAS z obsługą dysków do 108 TB, 512 MB RAM, Hybrid RAID. Cena ok. 950 zł
Atutem NAS jest wszechstronność. Dzięki niej serwer taki za pośrednictwem sieci Wi-Fi może współpracować z praktycznie każdym urządzeniem domowym podłączonym do internetu. Na przykład filmy z dysku NAS można oglądać na dowolnym telewizorze wyposażonym w funkcje smart, urządzenie pozwoli też odsłuchać muzykę na telefonie, lub chociażby obejrzeć pokaz zdjęć na tablecie. Z kolei w biurach budowa tego typu sieci umożliwia łatwe współdzielenie dokumentów. Wszyscy pracownicy – póki znajdują się w biurze, mają stały i prosty dostęp do niezbędnych materiałów.
Co jest potrzebne do skonfigurowania NAS?
By stworzyć domowy lub firmowy serwer NAS konieczne jest posiadanie/zakup:
- serwera NAS oraz przynajmniej jednego dysku do stworzenia magazynu,
- routera sieciowego,
- komputera, laptopa, telewizora Smart lub innego urządzenia z kartą sieciową, które następnie podłączymy.
By korzystać z szybkiego transferu plików, należy się wyposażyć w sprzęt z obsługą Wi-Fi w standardzie co najmniej 802.11ac. By całość działała z maksymalną wydajnością pozostałe urządzenia na czele z routerem oraz kartami sieciowymi w podłączonych urządzeniach muszą mieć ten sam lub wyższy standard sieci bezprzewodowej. Eksperci zalecają jednak, by sam serwer do routera podłączać za pomocą kabla sieciowego.
Serwer NAS z obsługą dysków do 12 TB, 1GB RAM, obsługa RAID 0 i RAID 1. Cena ok. 850 zł
Główne zalety NAS
Magazyn na dane. Jest to dodatkowa przestrzeń dyskowa i miejsce do przechowywania dużej ilości danych. Na serwerze NAS – w zależności od jego typu i konfiguracji (mogą być budowane zarówno w oparciu o dyski SSD, jak i HDD, także jako macierz RAID) możemy utworzyć bezpieczny magazyn o bardzo dużej pojemności. Domowy lub firmowy serwer NAS może z łatwością zastąpić płatną Chmurę – memy też wtedy pewność, że nasze pliki nie są nikomu udostępniane.
Dostępność plików. Kluczowa zaleta serwera i dysku NAS to możliwość łatwego udostępnienia jego zawartości wszystkim użytkownikom podłączonym do domowej sieci. Pliki zgromadzone na takim serwerze można łatwo przesyłać pomiędzy różnymi platformami – systemami Windows, macOS, iOS i Android. By udostępnić domownikom na przykład zbiór fotografii z wakacji, wystarczy przesłać im łącze do folderu na NAS, w efekcie będą oni w stanie wyświetlić jego zawartość, a także przesłać tam zdjęcia i wszelkie inne materiały zrobione przez siebie (możliwy jest także streaming). W przestrzeni dyskowej może funkcjonować jeden lub dowolna ilość folderów – to zależy tylko od inwencji i potrzeb użytkowników.
Do zwiększonej dostępności możemy też zaliczyć ułatwione zarządzanie ważnymi domowymi plikami – domowa kolekcja plików filmowych, muzycznych, zdjęć i dokumentów, zamiast być rozproszona na kilku urządzeniach, znajdzie się w jednym, łatwo konfigurowalnym miejscu.
Bezpieczeństwo. NAS może pełnić funkcję magazynu kopii zapasowych wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Wystarczy skonfigurować odpowiednie opcje na telefonie i komputerze, a dane zostaną automatycznie skopiowane na serwer. Pomoże to odzyskać ważne dane w momencie awarii lub kradzieży sprzętu. Dodatkowo niektóre serwery NAS posiadają wbudowane oprogramowanie chroniące przed atakami z zewnątrz w tym wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
Niewielkie zużycie prądu. Są to urządzenia, które stworzono do pracy 24h na dobę, a tym samy zostały zoptymalizowane tak, by nie nadwyrężać portfeli użytkowników wysokimi rachunkami za energię.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE