Sobota , 23 Listopad 2024

Serwer NAS: co to jest i dlaczego warto go mieć w domu?

   15.12.2023
W dzisiejszych czasach w większości domów znajduje się więcej niż jeden komputer PC lub laptop, do tego dochodzą tablety, smartfony oraz sprzęt telewizyjny połączony z internetem. Co istotne, często działają one pod różnymi systemami operacyjnymi, dlatego zebranie ich w klasyczną sieć byłoby problematyczne. Jeśli jednak chcemy w łatwy sposób wymieniać między nimi pliki – mamy dobre wyjście. Z pomocą przychodzi nam bowiem serwer NAS, czyli Network Attached Storage.
Czym jest serwer NAS i dlaczego może się przydać w domu wyjaśniamy w tym artykule. Fot. Unsplash

W domach lub biurach, w których kilka osób równolegle korzysta z różnych komputerów i urządzeń zdolnych wyświetlać np. materiały filmowe lub dokumenty z plików, posiadanie wspólnego sieciowego archiwum, do którego będzie można uzyskać łatwy dostęp niezależnie od typu i systemu operacyjnego urządzenia, na jakim pracujemy, będzie bardzo pomocne. Dobrym wyjściem może się okazać zakup gotowego serwera NAS, czyli niewielkiego urządzenia, dzięki któremu wszystkie sprzęty w sieci zyskają dostęp do wspólnej i bardzo szybkiej przestrzeni dyskowej.

QNAP TS-453D-4G

Serwer NAS z obsługą dysków do 64 TB, 4GB RAM, RAID: 0, 1, 5, 6, 10, JBOD. Cena ok. 2900 zł

Co to jest NAS

Serwer NAS (Network Attached Storage), to jak sama nazwa wskazuje, sieciowa przestrzeń dyskowa. Może ona być wkomponowana w osobne, dedykowane urządzenie (wyposażone we własny procesor i pamięć), które z wyglądu przypomina niewielki PC, lub stworzona samodzielnie (co jest jednak trudniejsze w konfiguracji).

By NAS zadziałał, należy podłączyć go do routera lub przełącznika sieciowego (switch), najlepiej za pomocą kabla. Po prostej i szybkiej konfiguracji (zależnej od typu urządzenia), użytkownik może z jego pomocą utworzyć wspólny dla całej sieci domowej lub biurowej uniwersalny magazyn danych.

Taki serwer pozwoli, by wszystkie urządzenia wpięte w domową lub firmową sieć Wi-Fi miały dostęp do zgromadzonej na nim biblioteki plików, poszczególne komputery i urządzenia niezależnie czy działają pod kontrolą Windows, macOS czy Linuxa będą mogły w maksymalnie prosty sposób pobierać i udostępniać pliki w dowolnym czasie.

Dzieje się tak, dlatego że typowy serwer NAS posiada wbudowane dyski twarde (najczęściej kilka, zwykle trzeba je samodzielnie dokupić) o wysokiej jakości i niezawodności, na których można przechowywać pliki, które mają być wspólnie dostępne.

Serwer NAS można zresztą podłączyć bezpośrednio do telewizora – wówczas możemy z jego pamięci uczynić centralny domowy magazyn na pliki filmowe lub muzyczne.

Synology DS220j

Serwer NAS z obsługą dysków do 108 TB, 512 MB RAM, Hybrid RAID. Cena ok. 950 zł

Atutem NAS jest wszechstronność. Dzięki niej serwer taki za pośrednictwem sieci Wi-Fi może współpracować z praktycznie każdym urządzeniem domowym podłączonym do internetu. Na przykład filmy z dysku NAS można oglądać na dowolnym telewizorze wyposażonym w funkcje smart, urządzenie pozwoli też odsłuchać muzykę na telefonie, lub chociażby obejrzeć pokaz zdjęć na tablecie. Z kolei w biurach budowa tego typu sieci umożliwia łatwe współdzielenie dokumentów. Wszyscy pracownicy – póki znajdują się w biurze, mają stały i prosty dostęp do niezbędnych materiałów.

Co jest potrzebne do skonfigurowania NAS?

By stworzyć domowy lub firmowy serwer NAS konieczne jest posiadanie/zakup:

  • serwera NAS oraz przynajmniej jednego dysku do stworzenia magazynu,
  • routera sieciowego,
  • komputera, laptopa, telewizora Smart lub innego urządzenia z kartą sieciową, które następnie podłączymy.

By korzystać z szybkiego transferu plików, należy się wyposażyć w sprzęt z obsługą Wi-Fi w standardzie co najmniej 802.11ac. By całość działała z maksymalną wydajnością pozostałe urządzenia na czele z routerem oraz kartami sieciowymi w podłączonych urządzeniach muszą mieć ten sam lub wyższy standard sieci bezprzewodowej. Eksperci zalecają jednak, by sam serwer do routera podłączać za pomocą kabla sieciowego.

WD My Cloud EX2 Ultra

Serwer NAS z obsługą dysków do 12 TB, 1GB RAM, obsługa RAID 0 i RAID 1. Cena ok. 850 zł

Główne zalety NAS

Magazyn na dane. Jest to dodatkowa przestrzeń dyskowa i miejsce do przechowywania dużej ilości danych. Na serwerze NAS – w zależności od jego typu i konfiguracji (mogą być budowane zarówno w oparciu o dyski SSD, jak i HDD, także jako macierz RAID) możemy utworzyć bezpieczny magazyn o bardzo dużej pojemności. Domowy lub firmowy serwer NAS może z łatwością zastąpić płatną Chmurę – memy też wtedy pewność, że nasze pliki nie są nikomu udostępniane.

Dostępność plików. Kluczowa zaleta serwera i dysku NAS to możliwość łatwego udostępnienia jego zawartości wszystkim użytkownikom podłączonym do domowej sieci. Pliki zgromadzone na takim serwerze można łatwo przesyłać pomiędzy różnymi platformami – systemami Windows, macOS, iOS i Android. By udostępnić domownikom na przykład zbiór fotografii z wakacji, wystarczy przesłać im łącze do folderu na NAS, w efekcie będą oni w stanie wyświetlić jego zawartość, a także przesłać tam zdjęcia i wszelkie inne materiały zrobione przez siebie (możliwy jest także streaming). W przestrzeni dyskowej może funkcjonować jeden lub dowolna ilość folderów – to zależy tylko od inwencji i potrzeb użytkowników.

Do zwiększonej dostępności możemy też zaliczyć ułatwione zarządzanie ważnymi domowymi plikami – domowa kolekcja plików filmowych, muzycznych, zdjęć i dokumentów, zamiast być rozproszona na kilku urządzeniach, znajdzie się w jednym, łatwo konfigurowalnym miejscu.

Bezpieczeństwo. NAS może pełnić funkcję magazynu kopii zapasowych wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Wystarczy skonfigurować odpowiednie opcje na telefonie i komputerze, a dane zostaną automatycznie skopiowane na serwer. Pomoże to odzyskać ważne dane w momencie awarii lub kradzieży sprzętu. Dodatkowo niektóre serwery NAS posiadają wbudowane oprogramowanie chroniące przed atakami z zewnątrz w tym wirusami i złośliwym oprogramowaniem.

Niewielkie zużycie prądu. Są to urządzenia, które stworzono do pracy 24h na dobę, a tym samy zostały zoptymalizowane tak, by nie nadwyrężać portfeli użytkowników wysokimi rachunkami za energię.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane