Sobota , 23 Listopad 2024

Smartwatch dla seniora. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

   23.09.2024
Inteligentne zegarki są dziś popularne niemal tak samo, jak smartfony. Najczęściej korzystają z nich osoby aktywne fizycznie – wykorzystując te urządzania do monitoringu własnej kondycji. Tymczasem smartwatche świetnie sprawdzą się też jako gadżet dla osoby starszej – pozwolą na przykład na sprawdzanie podstawowych parametrów organizmu. Jakie cechy powinien mieć dobry smartwatch dla seniora, wyjaśnimy w tym artykule.
Smartwatch może monitorować ważne parametry zdrowotne organizmu

Smartwatche oraz opaski fit kojarzą się ze sportem i ludźmi aktywnie ćwiczącymi. Tymczasem wbudowane w niektóre z tych urządzeń sensory można bardzo łatwo wykorzystać do monitoringu stanu zdrowia osób w zaawansowanym wieku. Oczywiście żaden gadżet nie zastąpi kontaktu z lekarzem i dobrej opieki ze strony rodziny, czy wykwalifikowanego personelu, ale sprawi, że zarówno sam użytkownik, jak i jego rodzina będą mogły mieć większą wiedzę na temat kondycji oraz stanu – chociażby wydolności organizmu.

Jakie cechy powinien mieć smartwatch dla seniora

Zanim omówimy najważniejsze parametry techniczne inteligentnych zegarków, które mogą być przydatne dla naszych rodziców czy dziadków, warto zatrzymać się chwilę nad cechami fizycznymi, które powinny mieć tego typu urządzenia. I tak:

  • Warto zadbać, aby zapięcie paska wymagało jak najmniejszej zwinności. Dłonie osób starszych z reguły nie są tak wprawne, jak u osób młodych – to oczywisty fakt, ale często o tym zapominamy. Warto pamiętać, że zbyt skomplikowany mechanizm zapinania może zniechęcić do noszenia urządzenia. Podobnie, jeśli nie zadbamy o odpowiedni styl – lepiej wybrać coś w stonowanych, mniej krzykliwych kolorach.
  • Smartwatch dla seniora powinien być jak najlżejszy. Zegarek dla osoby starszej nie powinien obciążać ręki ani nadgarstka oraz krępować ruchów. Niedopuszczalny jest także ucisk. O ile sportowcy preferują opaski silikonu, jako odporne na pot i kurz, dla osób starszych lepiej dobrać takie z materiałów przyjemnych w dotyku, delikatnych, niepowodujących reakcji alergicznych. Na rynku znajdziemy całe bogactwo różnego rodzaju opasek – od wykonanych z kauczuku syntetycznego po prawdziwą skórę.
  • Inteligentny zegarek dla osoby starszej powinien być maksymalnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu preferowane będą urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych – może łatwiej je zarysować, ale są za to wytrzymalsze na uderzenia niż te ze szkła i metali. Bywają odporne na zginanie, nie zaszkodzą im lekkie obicia o ściany czy meble. Warto też zadbać o to, by odporne na uszkodzenia było szkiełko zegarka. Można w tym przypadku pomyśleć o folii ochronnej na ekran – produkują je zwykle te same firmy co szkła ochronne dla smartfonów i mają one podobnie wysoką skuteczność.
  • Ważną cechą zegarka dla seniora czy seniorki zawsze jest pojemna, wytrzymała bateria. Nikt nie lubi szybko rozładowujących się gadżetów, ale o ile my jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że niemal każde współczesne urządzenie należy często ładować, to dla wielu starszych osób będzie to czynnik odstraszający od użytkowania. Warto zatem zadbać, aby urządzenia działało jak najdłużej, nawet kosztem obecności wielu „bajerów”, które seniorowi wcale się zresztą nie przydadzą.

Najważniejsze funkcje w smartwatchu dla seniora

Współczesne smart zegarki są wręcz naładowane funkcjami i sensorami, które monitorują kondycję organizmu, sprawdzają, czy się w ogóle ruszamy, analizują sen, potrafią nas inteligentnie budzić. W przypadku osób starszych zdecydowanie najważniejsze są funkcje, które pomogą sprawdzać stan zdrowia użytkownika. Tak jak wcześniej wspomniałem, nie zastąpią one konsultacji ze specjalistą, ale pomogą nam zapewnić członkom rodziny – seniorom maksymalnie wsparcie w zakresie dbałości o własne zdrowie.

  • EKG – na rynku pojawiły się już pierwsze smartwatche, które oferują stałe monitorowanie rytmu serca. Nie jest to oczywiście tak zaawansowane badanie, jak to, które można wykonać w gabinecie lekarskim, ale ma też kilka zalet – najważniejsza jest możliwość jego wykonania w dowolnym momencie, w domu, w samochodzie, w trakcie spaceru. Nie musimy czekać na wizytę w ambulatorium. W niektórych zegarkach funkcja EKG potrafi nawet wykrywać nieprawidłowości rytmu serca. Może to być ważna wskazówka do tego, by wykonać profesjonalne badania.
  • O ile EKG znajdziemy w droższych modelach, to pulsometr znajduje się na wyposażeniu niemal każdej opaski i telefonu. Nie jest to może tak zaawansowana funkcja, ale też pozwoli lepiej kontrolować zdrowie – za wysoki, lub za niski puls także mogą być ważnymi sygnałami na temat stanu użytkownika, pozwalają lepiej nadzorować własne aktywności, mogą przy okazji zasygnalizować, że już czas na odpoczynek.
  • Ciśnieniomierz. Są – zarówno opaski, jak i zegarki, które oferują funkcję mierzenia ciśnienia krwi. Tak jak przy wszystkich sensorach z tego typu gadżetów nie można mieć 100% zaufania do ich wyników, jednak jeśli urządzenie pokazuje, że mamy nieprawidłowe wartości ciśnienia, to znak, że z pewnością jest coś na rzeczy. Zaletą ciśnieniomierza w zegarku jest nieinwazyjność procedury pomiaru. Nie trzeba zakładać opaski na ramię, a samo „badanie” trwa tylko kilka sekund.
  • Funkcją, która przyda się osobom starszym, jest kontrola nawodnienia organizmu. Są zegarki, które potrafią to ocenić, badając ciśnienie krwi i jego zmiany. Nieodpowiednie nawodnienie bywa przyczyną pogorszenia samopoczucia u wielu osób starszych, tymczasem odpowiedni zegarek nie tylko to sprawdzi, ale jeszcze przypomni o konieczności spożycia płynu.
  • Osobom starszym przyda się także narzędzie odpowiadające za monitoring snu. Wiele zegarków i opasek potrafi nie tylko wykryć, kiedy i jak długo śpimy, ale też wyodrębnić fazy snu (sprawdzić, czy sen był regenerujący). Bardziej zaawansowane modele mogą więcej – monitorują oddechy, są w stanie wykryć chrapanie. Dzięki temu możliwe jest wykrycie bezdechu sennego, schorzenia, które zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
  • Do udogodnień, które implementuje się w smartwatchach z myślą o osobach starszych, należą też czujniki upadku lub bezczynności. Ta pierwsza funkcja może powiadomić o zaistniałej sytuacji inna bliską osobę (np. SMS-em), z kolei czujnik bezczynności uruchomi alarm wibracyjny, i zapyta, czy wszystko w porządku.
  • Przydatny z punktu widzenia seniora może się też okazać przycisk SOS lub funkcja powiadamiania (taka sama jak z czujnika upadków). Działa to w ten sposób, że senior, który poczuje się zagrożony (np. bardzo źle się poczuje) może zaalarmować odpowiednie służby jednym przyciskiem. Co więcej, niektóre zegarki można skonfigurować tak, że jeśli nie dostaną odpowiedzi na komunikat alarmowy (gdyż użytkownik nie będzie w stanie zareagować), same wyślą odpowiednie powiadomienie do rodziny lub na numer ratunkowy.

Smartwatch dla osoby starszej. Dlaczego warto?

Inteligentne zegarki mają ciekawe, przydatne funkcje dla monitoringu zdrowia, jednak nie jest to ich jedyna zaleta z punktu widzenia seniora. Sprawdzą się one i pomogą w wielu codziennych sytuacjach. Np. wibrowanie w chwili otrzymania połączenia na telefonie sprawi, że posiadacz takiego zegarka nie przegapi żadnej próby kontaktu, nawet jeśli sam smartfon znajduje się w innym pomieszczeniu. Dobre smart-telefony potrafią ostrzegać użytkownika o niekorzystnych zjawiskach pogodowych, gołoledzi, opadach atmosferycznych, burzach, upałach. Dla młodej osoby w pełni sił może się to wydawać zbyteczne, ale seniorowi pozwoli lepiej planować swoje aktywności.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane