Sytuacji, w których przydaÅ‚by siÄ™ nam wydajny generator prÄ…du, jest wiele – chociażby wyjazd pod namiot, na biwak, gdzie też chcielibyÅ›my korzystać z dużych urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. O ile z klasycznego, maÅ‚ego powerbanku Å‚atwo naÅ‚adujemy w takich sytuacjach smartfona lub tablet, to nie da siÄ™ w ten sam sposób zasilić telewizora czy komputera.
Podobny problem bÄ™dziemy mieć w przypadku awarii zasilania w domu. Dotychczas jedynym wyjÅ›ciem, które przygotowaÅ‚oby nas na takÄ… ewentualność, byÅ‚ zakup tradycyjnego generatora prÄ…du, jednak bardzo trudno wyobrazić sobie dziaÅ‚anie takiego urzÄ…dzenia w mieszkaniu w bloku. Powód jest prosty – wiÄ™kszość takich agregatów dziaÅ‚a w oparciu o silniki benzynowe, sÄ… one gÅ‚oÅ›ne i produkujÄ… szkodliwe spaliny. Tym samym w Polsce tego typu urzÄ…dzenia, w odróżnieniu od np. USA, gdzie sÄ… wyposażeniem niemal każdego domu jednorodzinnego, w ogóle siÄ™ nie przyjęły. Na szczęście zaczynajÄ… siÄ™ pojawiać ciekawe alternatywy – chyba najbardziej godne polecenia sÄ… stacje zasilania, dziÄ™ki którym zasilimy domowe urzÄ…dzenia – takie jak pralka czy lodówka bez haÅ‚asu i zatruwania Å›rodowiska. Czym sÄ… stacje zasilania i jak dziaÅ‚ajÄ…, wyjaÅ›niamy w dalszej części artykuÅ‚u.
Stacja zasilania – co to jest?
Najkrócej mówiÄ…c to potężny akumulator (lub zestaw poÅ‚Ä…czonych ze sobÄ… w jednej obudowie akumulatorów), budowÄ… i sposobem dziaÅ‚ania przypominajÄ…cy powerbank, przy czym ma znacznie wiÄ™kszÄ… pojemność, oraz możliwość wydajnego zasilenia nawet kilku urzÄ…dzeÅ„ jednoczeÅ›nie. Bardziej zaawansowane stacje zasilania majÄ… wbudowane ukÅ‚ady zmieniajÄ…ce prÄ…d staÅ‚y na przemienny 230V, dziÄ™ki czemu można z ich pomocÄ… zasilać wszelkie domowe sprzÄ™ty AGD, takie jak pralki, lodówki, telewizory, komputery stacjonarne, konsole do gier i laptopy. UrzÄ…dzenie takie nie tylko dostarcza energiÄ™, ale stabilizuje przepÅ‚yw – dziÄ™ki czemu żadne podÅ‚Ä…czone urzÄ…dzenie nie jest narażone na awariÄ™ w wyniku skoków napiÄ™cia.
To, co odróżnia stacjÄ™ zasilania od powerbanku, to przede wszystkim wielkość. Zwykle stacje zasilania ważą od kilku do ok. 30 kilogramów, nadal sÄ… jednak o wiele bardziej mobilne niż klasyczne, spalinowe generatory prÄ…du. Ta mobilność pozwala na w miarÄ™ Å‚atwe zabranie ich ze sobÄ… w podróż. Część dostÄ™pnych w sklepach stacji zasilania jest w stanie obsÅ‚użyć nawet najbardziej wymagajÄ…ce urzÄ…dzenia, których moc nominalna przekracza 2000 W. Znajdziemy też modele, które można Å‚Ä…czyć w wiÄ™ksze zestawy (rozbudowywać o kolejne moduÅ‚y), niektóre pozwalajÄ… nawet na sterowanie z poziomu aplikacji w smartfonie.
WiÄ™kszość stacji zasilania jest bardzo prosta w obsÅ‚udze – pozwalajÄ… na doÅ‚adowywanie z gniazdka elektrycznego, ale też np. kablem podÅ‚Ä…czanym do gniazdka zapalniczki w aucie. Wiele modeli umożliwia też podÅ‚Ä…czenie baterii sÅ‚onecznej (panelu solarnego), co pozwala na doÅ‚adowanie akumulatora w ciÄ…gu dnia po to, by móc wieczorem na przykÅ‚ad obejrzeć film na podÅ‚Ä…czonym do niego telewizorze.
Typowa stacja zasilania ma wbudowanych kilka gniazd wyjÅ›ciowych – sÄ… to zarówno zÅ‚Ä…cza 230V, jak i też gniazda USB-A oraz USB-C do Å‚adowania mniejszych urzÄ…dzeÅ„ elektrycznych (smartfony). Stacje te majÄ… też czytelne wyÅ›wietlacze informujÄ…ce o pozostaÅ‚ym zapasie energii, dziÄ™ki czemu użytkownik nie bÄ™dzie zaskoczony ich wyczerpaniem.
Typowa stacja zasilania z 4 gniazdami 230V, 50Hz, 4 gniazdami USB-A, jednym gniazdem USB-C. Moc 2200 W, pojemność 2048 kWh
Komu przyda siÄ™ stacja Å‚adowania?
Nie jest to urzÄ…dzenie, z którego bÄ™dziemy korzystać każdego dnia, jednak może to być niezbÄ™dnik dla osób, które nie mogÄ… sobie pozwolić na nagÅ‚e przerwy w dostawie prÄ…du – a jednoczeÅ›nie nie potrzebujÄ… one peÅ‚nej wydajnoÅ›ci agregatów prÄ…dotwórczych. W takiej sytuacji stacja bÄ™dzie swoistym zabezpieczeniem, peÅ‚niÄ…cym podobnÄ… funkcjÄ™ jak UPS przy komputerze stacjonarnym, tyle, tylko że tu dla wiÄ™kszej liczby urzÄ…dzeÅ„.
Stacja zasilania przyda siÄ™ zarówno podczas awarii u naszego dostawcy energii, jak i podczas wczeÅ›niej wspomnianych wyjazdów na Å‚ono natury. Nie tylko zresztÄ… do zasilania urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych. Do tego typu akumulatora z Å‚atwoÅ›ciÄ… podÅ‚Ä…czymy też, chociażby zwykÅ‚e oÅ›wietlenie – co może siÄ™ okazać przydatne w różnych sytuacjach. Ze stacji zasilania z powodzeniem skorzystamy również w nocy, kiedy haÅ‚as agregatu prÄ…dotwórczego mógÅ‚by być poważnym problemem – dodatkowo urzÄ…dzenie to, ponieważ nie generuje żadnych zanieczyszczeÅ„, spalin ani nie wymaga konserwacji, może stać praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Agregatu – z oczywistych wzglÄ™dów – nie postawimy w salonie, natomiast stacjÄ™ zasilania możemy – bÄ™dzie ona bezgÅ‚oÅ›na i nie wycieknie z niej żadna plama oleju.
Jak prawidłowo użytkować stację zasilania?
- Przed podłączeniem stacji zasilania do gniazdka sieciowego, należy sprawdzić, czy napięcie i częstotliwość sieci są zgodne z parametrami stacji zasilania. Nie należy podłączać stacji zasilania do gniazdka o niewłaściwym napięciu lub częstotliwości, ponieważ może to spowodować uszkodzenie stacji zasilania lub podłączonych urządzeń.
- Nie należy przeciążać stacji zasilania, podłączając do niej więcej urządzeń, niż jest to dopuszczalne. Należy sprawdzić, jaka jest maksymalna moc wyjściowa stacji zasilania i nie przekraczać jej sumując moc podłączonych urządzeń. Przeciążenie stacji zasilania może spowodować przegrzanie, zwarcie lub pożar.
- Nie należy umieszczać stacji zasilania w miejscach wilgotnych, gorÄ…cych, zakurzonych lub narażonych na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych. Należy zapewnić odpowiedniÄ… wentylacjÄ™ i odstÄ™p od innych przedmiotów. Nie należy przykrywać stacji zasilania ani blokować otworów wentylacyjnych. Nie należy dotykać stacji zasilania mokrymi rÄ™kami ani wprowadzać do niej ciaÅ‚ obcych.
- Nie należy ingerować w konstrukcjÄ™ stacji zasilania ani próbować naprawiać jej samodzielnie. W razie awarii lub uszkodzenia stacji zasilania należy skontaktować siÄ™ z autoryzowanym serwisem, lub producentem. Nie należy używać stacji zasilania, jeÅ›li jest uszkodzona lub nie dziaÅ‚a prawidÅ‚owo.
- Nie należy zostawiać stacji zasilania bez nadzoru, gdy jest podÅ‚Ä…czona do sieci energetycznej. Należy odÅ‚Ä…czyć stacjÄ™ zasilania od gniazdka sieciowego, gdy nie jest używana lub gdy wystÄ™pujÄ… burze, lub przerwy w dostawie prÄ…du. Należy również odÅ‚Ä…czyć podÅ‚Ä…czone urzÄ…dzenia od stacji przed jej odÅ‚Ä…czeniem od gniazdka sieciowego.
Stacja zasilania — podsumowanie
Stacja zasilania to ciekawa alternatywa dla agregatów prÄ…dotwórczych, urzÄ…dzenie, dziÄ™ki któremu bÄ™dziemy mieć wydajne zabezpieczenie na wypadek awarii dostawcy prÄ…du lub blackoutu. Przyda siÄ™ w wielu domach, zwÅ‚aszcza że nadchodzÄ…ce lata mogÄ… obfitować w przerwy w dostawach energii – przede wszystkim z powodu przeobrażeÅ„ strukturalnych w tej dziedzinie. Zmiana źródeÅ‚ energii, wzrost udziaÅ‚u energii odnawialnych – to wszystko bÄ™dzie wymagać prac na sieci energetycznej i może siÄ™ przyczyniać do pojawiania siÄ™ krótkich przerw w dostawie prÄ…du. Przy takich krótkotrwaÅ‚ych przerwach stacja zasilania sprawdzi siÄ™ zdecydowanie lepiej niż agregat, dodatkowo zyskujemy bonus – mamy urzÄ…dzenie mobilne, które Å‚atwo zabierzemy do samochodu i bÄ™dziemy mogli z niego korzystać (nie generujÄ…c spalin ani haÅ‚asu) na Å‚onie natury w dzieÅ„ oraz w nocy. Koszty tego typu urzÄ…dzeÅ„ wahajÄ… siÄ™ od 1,5 do ok. 10 tys. zÅ‚, w zależnoÅ›ci od mocy, pojemnoÅ›ci iloÅ›ci gniazd, do których bÄ™dziemy mogli jednoczeÅ›nie podÅ‚Ä…czyć wiele urzÄ…dzeÅ„. Dla wielu użytkowników może to być jednak wydatek przydatny i opÅ‚acalny.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE