To, że kierowanie oczu w stronę promieni społecznych powoduje dyskomfort wie każdy. W tej sytuacji większość z nas korzysta w sezonie letnim z okularów przeciwsłonecznych różnych typów. Niestety nie wszystkie dostępne na rynku szkła przyciemniające są odpowiednie do długotrwałego i bezpiecznego użytkowania, część pełni funkcję wyłącznie dekoracyjną, niektóre nie chronią zresztą przed promieniowaniem UV, a to ono jest tu najgroźniejsze. Tymczasem to właśnie filtry UV powinny być najważniejszym kryterium przy wyborze okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego? Wyjaśnimy w tym artykule.
Co daje filtr UV w okularach przeciwsłonecznych?
W przyrodzie występują trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego, czyli UV. Są to UVC, UVA oraz UVB. Promieniowanie UVC nie stanowi zagrożenia, gdyż jest wychwytywane i zatrzymywane przez warstwę ozonową Ziemi. Do naszych oczu dociera natomiast promieniowanie UVA oraz UVB. Filtry w okularach powodują, że promieniowanie tego typu nie dociera bezpośrednio do naszych oczu, a zatem nie jesteśmy narażeni na negatywne skutki jego działania.
Szczególnie wrażliwa na działanie promieni słonecznych jest siatkówka oka, jej przedłużająca się ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może prowadzić do:
- nadwrażliwości na światło,
- podrażnienia spojówek,
- katarakty,
- zwyrodnienia plamki żółtej.
Zastosowanie okularów z filtrem uchwał może nas skutecznie uchronić przed tymi dolegliwościami.
Okulary przeciwsłoneczne Bogner (fot. Menrad)
Rodzaje filtrów UV stosowanych w okularach przeciwsłonecznych
W tej chwili można znaleźć w sklepach okulary z filtrami UV o różnych właściwościach i przeznaczeniu. Różnią się one rodzajem zastosowanego filtra, oraz stopniem przepuszczania światła. Jeśli chodzi o rodzaj filtra, to optymalnym rozwiązaniem przy codziennym użytkowaniu w sezonie letnim będzie filtr UV 400 – zapewni on użytkownikowi pełną ochronę wzroku przed szkodliwym, ultrafioletowym promieniowaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę przepuszczalność światła, to mamy tu aż pięć różnych kategorii, kierowanych do nieco innych użytkowników.
Najbardziej podstawowe są filtry UV kategorii 0. Znajdziemy je w okularach przeciwsłonecznych, zarówno męskich, jak i damskich. Stworzono je z myślą o osobach aktywnie uprawiających sport, zwłaszcza rowerzystach, którzy muszą doskonale widzieć, co znajduje się na drodze. Filtr tego typu przepuszcza od 80 do 100% światła, co sprawia, że z wyposażonych w niego szkieł można korzystać także wieczorem. Niestety stopień ochrony przed promieniami słonecznymi jest tu niewielki.
Kolejna kategoria to filtry UV 1. Trzeba pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na nasze oczy nie tylko w pełnym słońcu, ale także w dni bardziej pochmurne. Na takie właśnie dni nadają się najlepiej szkła tej kategorii, gdyż przepuszczają proporcjonalnie dużo, bowiem od 43 do 80% światła.
Okulary przeciwsłoneczne Bogner z filtrem UV 1 (fot. Menrad)
Z kolei filtry UV kategorii 2 zapewniają przepuszczalność światła to 18-43%. Zaleca się stosowanie okularów tego typu, gdy chmur jest sporo, jednak niebo nie jest całkowicie zachmurzone. Będą jednak nadal za słabe na słoneczne, letnie dni.
Okulary przeciwsłoneczne Bogner z filtrem UV 2 (fot. Menrad)
Filtry UV 3 – w tę kategorię filtrów wyposażonych jest większość szkieł przyciemniających dostępnych na rynku. Idealnie nadają się na bardzo słoneczne i gorące dni, oferowana przez nie przepuszczalność światła waha się między 8-18%.
Okulary przeciwsłoneczne Jaguar z filtrem UV 3 (fot. Menrad)
Okulary z filtrem UV kategorii 4 kierowane są przede wszystkim do osób aktywnie uprawiających sporty na otwartej przestrzeni, zwłaszcza narciarzy czy żeglarzy, stale wystawionych na działanie promieni słonecznych. Filtr tego typu powoduje maksymalne zaciemnienie - przepuszczają one tylko od 3 do 8% światła, dlatego ich użytkowanie w zwykłych warunkach nie będzie komfortowe.
Okulary z filtrem UV czy polaryzacyjnym?
Obok modeli z filtrami UV, w sklepach znajdziemy także okulary posiadające filtry polaryzacyjne. Filtr polaryzacyjny umożliwia selektywne blokowanie światła rozproszonego, czyli wszelkich odblasków, odbić od luster czy wody, poświat, rozbłysków, które zwykle odbieramy jako szczególnie nieprzyjemne i rozpraszające.
Z filtrów polaryzacyjnych powinni korzystać przede wszystkim kierowcy, gdyż muszą oni przez cały czas kontrolować sytuację w otoczeniu prowadzonego pojazdu, a dzięki takim szkłom nie będą rozpraszani. Szkła z filtrem polaryzacyjnym ochronią ich przez odblaskami z kałuż czy szyb innych aut.
Filtr polaryzacyjny w okularach będzie idealnym rozwiązaniem także dla tych, którzy uprawiają sporty w pełnym słońcu, chociażby biegaczy czy narciarzy, ponieważ okulary polaryzacyjne zwiększają komfort widzenia w zimie, gdy promienie słońca odbijają się od śniegu i powodują ryzyko poblasku.
Okulary Sandro z filtrem UV (fot. Menrad)
Błędy przy zakupie okularów przeciwsłonecznych
W sprzedaży znajduje się wiele podróbek okularów imitujących posiadanie filtrów UV. Ich używanie może być groźne w skutkach – w skrajnych przypadkach może spowodować wystąpienie pogorszenia wzroku. Najczęstsze błędy przy wyborze szkieł przeciwsłonecznych to:
Kupowanie okularów przeciwsłonecznych z niesprawdzonych źródeł. Szczególnie odradzamy nabywanie modeli z plenerowych stoisk, np. na jarmarku w miejscowości turystycznej. Nie tylko nie będą one trwałe, ale też mogą po prostu nie spełniać norm i przepisów dotyczących zastosowanych w nich filtrów. Mogą ich zresztą wcale nie posiadać. Lepiej kupowac okulary sprawdzonych i uznanych producentów.
Niezwracanie uwagi na oznaczenia. Tymczasem znak lub naklejka CE informuje o tym, że produkt został dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, a oznaczenia 89/686/EEC lub EN 1836:1997 oznacza wypełnienie właściwych regulacji.
Nie zwracamy uwagi na to, jak okulary leżą nosie. To błąd – modele które uciskają albo się zsuwają nie spełnią swojej roli (te ostatnie po prostu będą co jakiś czas odsłaniać oczy). Lepiej wybrać model idealnie dopasowany do kształtu nosa i twarzy.
Podsumowanie
Filtry UV, filtr polaryzacyjny to dodatkowy, ale bardzo ważny i potrzebny element okularów przeciwsłonecznych. Rodzaje zastosowanych filtrów decydują o ich przeznaczeniu i funkcji (nie każdy filtr jest odpowiedni do typowych zastosowań, różne są też stopnie ochrony). Generalnie jednak okulary z filtrami chronią nasze oczy i zwiększają komfort codziennych spacerów oraz aktywności. Dzięki odpowiedniemu doborowi filtrów, każdy użytkownik może zyskać ochronę adekwatną do stylu życia czy aktywności.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE