Czwartek , 21 Listopad 2024

Jak dokonać wyboru wygodnej myszy komputerowej?

   14.05.2024
Myszek komputerowych używają wszyscy, zdaniem niektórych analityków to jeden z największych wynalazków w historii – nie ma niczego wydajniejszego i wygodniejszego do sterowania komputerem wyposażonym w monitor. Tymczasem prócz zwykłych myszy, w sklepach można kupić jeszcze wygodniejsze urządzenia ergonomiczne zapewniające niezrównany komfort użytkowania. Czy warto je kupować i na jakie cechy należy zwrócić wyjaśnimy w tym tekście.
Mysz ergonomiczna to wygodna praca i mniej problemów z nadwyrężeniami dłoni. Fot. Unsplash

Długa praca lub gra przed komputerem może być fizycznie bardzo wyczerpująca. Jeśli przed pecetem spędzamy codziennie wiele godzin, warto rozważyć nabycie ergonomicznego zamiennika dla zwykłej myszy, gdyż zapewni to nie tylko większy komfort, ale zabezpieczy nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dłoni i ręki.

Korzystanie z niewyprofilowanych myszek może prowadzić do:

  • bólu w nadgarstku, co jest spowodowane nienaturalnym podnoszeniem dłoni w czasie chwytania myszy,
  • mrowienia w palcach, co może być efektem złego ułożenia dłoni na powierzchni niewyprofilowanej myszki, bądź zbyt długiego nacisku na twarde klawisze;
  • skurcze, a nawet niedowład mięśni, jeśli nasza pozycja przy pracy jest przez cały czas nieodpowiednia.

Długotrwałe, trwające latami narażanie dłoni na niewłaściwe ułożenie, może prowadzić do zwyrodnienia jej kości i stawów, a nawet bólów w obrębie całej ręki i ramienia. Warto więc się przed tym ustrzec.

Czym są myszy ergonomiczne?

Podstawowy kształt myszy komputerowych zna chyba każdy. Zwykle jest dość płaski i wydłużony, z przodu znajdują się dwa przyciski funkcyjne oraz rolka. Tymczasem myszy ergonomiczne już na pierwszy rzut oka różnią się wyglądem od tych tradycyjnych, czasem nawet znacznie. Ich powierzchnia jest zwykle głęboko wyprofilowana i powyginana, czasem tak bardzo, że nie przypominają w ogóle tradycyjnych elektronicznych gryzoni. Z pozoru mogą się wydawać wręcz trudne i nieprzyjazne w obsłudze.

To specyficzne ukształtowanie powierzchni urządzenia ma jeden cel – zapewnienie dłoni możliwie najbardziej naturalnego położenia w trakcie użytkowania. Dzięki temu nawet wielogodzinna praca nie będzie się musiała przekładać na dolegliwości bólowe czy dyskomfort.

Trust Verro Ergonomic

Mysz ergonomiczna wyposażona w teflonowe ślizgacze, przyciski funkcyjne, praworęczna. Cena ok. 170 zł

Rodzaje myszy ergonomicznych

W sklepach można dostać kilka różnych typów wygodnych i bezpiecznych dla komfortu dłoni urządzeń. Niektóre przypominają tradycyjne myszy i wykorzystują tę samą zasadę działania, inne to sprzęt zupełnie nowatorski, zaprojektowany od podstaw i w ogóle nieprzypominający zwykłej myszy.

Klasyczna mysz ergonomiczna – pod tym pojęciem znajdziemy kilka podrodzajów gryzoni. Od myszek nieuniwersalnych, czyli takich skonstruowanych dla prawo lub leworęcznych użytkowników (te, których używamy na co dzień, zwykle nie są w żaden sposób profilowane na jedną stronę), przez trackballe, czyli myszy, które prócz ergonomicznego kształtu mają wbudowany duży manipulator kulkowy, po myszy precyzyjne, które mają tak wyprofilowaną budowę, by w jak najmniejszym stopniu męczyć nadgarstek.

Trackball Kensington Orbit

Trackball wyposażony programowalne funkcje, przewodowy, kompatybilny zarówno z Windows, jak i macOS. Cena ok. 300 zł

Myszy pionowe – to zyskujący coraz większą popularność i zapewniający duży komfort typ myszy, który sprawia, że dłoń w czasie pracy jest położona w maksymalnie naturalnej pozycji – nadgarstek nie jest sztucznie wyginany, nie są też potrzebne żadne dodatkowe (i męczące) ruchy przedramienia. W przypadku tego rodzaju wskaźnika dłoń nie leży poziomo na jego korpusie, ale w ułożeniu przypominającym uchwyt joysticka. Jest to jeden z najbardziej polecanych rodzajów wskaźników, dla osób mających kłopoty z kondycją ramion oraz nadgarstków.

Logitech MX Vertical Ergonomic

Mysz pionowa, bezprzewodowa (bluetooth), praworęczna, programowalne przyciski, szybkie ładowanie. Cena ok. 480 zł

Roller bary – są to zapewniające niezrównaną wygodę pracy urządzenia wskazujące, które z wyglądu w ogóle nie przypominają myszy. Mają formę dostawki do klawiatury (od dołu). Wskaźnik ma tu formę walca obracanego i przesuwanego wzdłuż specjalnej szyny o kolistym profilu (wyglądzie rurki). Poniżej umieszczone są zwykle przyciski funkcyjne charakterystyczne dla myszy, czasem dodatkowa rolka. Niektóre urządzenia tego typu pozwalają na klikanie samym walcem.

Poniżej szyny, zwykle dołączone są też specjalne, miękkie podkładki na dłonie i ręce zapewniające wygodne podparcie dla dłoni i przedramion. Ten typ wskaźnika ma wiele zalet – wśród których prócz ergonomii i wygody, jest też przyspieszenie pracy – nie trzeba bowiem w ogóle odrywać rąk od klawiatury. Wadą jest natomiast wysoka cena urządzeń, czasem wielokrotnie wyższa niż w przypadku klasycznych gryzoni.

Contour RollerMouse Plus

Roller bar posiadający przyciski funkcyjne, podkładki pod nadgarstki. Cena ok. 1500 zł.

Funkcje dodatkowe, sposób połączenia z komputerem

Przy wyborze myszy do komfortowej pracy warto zwrócić uwagę także na inne niż ergonomia cechy, gdyż wszystkie one przełożą się później na wygodę pracy.

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na ilość dodatkowych przycisków funkcyjnych, przydatnych w specyficznych zadaniach zawodowych lub chociażby przy graniu. Najlepiej, jeśli przyciski te są programowalne, co umożliwi lepsze dostosowanie do własnych potrzeb w przyszłości.

Bardzo ważny jest sposób łączenia myszy z komputerem – jeśli używamy jej wyłącznie do pracy biurowej, pisania czy przeglądania internetu, najlepsze będą modele bezprzewodowe (które zresztą wyglądają też estetyczniej). Jeśli natomiast jesteśmy zapalonymi graczami, lepszym rozwiązaniem będą dokładniejsze i szybsze (mają mniejsze opóźnienia) myszy przewodowe.

Warto przed zakupem wziąć pod uwagę rozmiar i kształt myszy. Jeśli kupujemy w sklepie stacjonarnym, dobrze jest przed decyzją wziąć konkretny model do ręki i sprawdzić, czy dobrze leży. Nie jest dobrym pomysłem kupowanie zbyt dużej myszy, jeśli mamy drobne dłonie, wówczas nie będziemy sięgać do przycisków. Cała ergonomiczność zostanie wówczas zmarnowana, bo i tak będziemy musieli stale zmieniać pozycję dłoni.

Przed decyzją o zakupie dobrze jest też sprawdzić, z jakim rodzajem myszy pod względem sensora mamy tu do czynienia. Najlepsze są myszy laserowe – zapewniają najdokładniejszą, najbardziej precyzyjną pracę. Nieco tańsze i mniej wyrafinowane są myszy optyczne, które powinny w zupełności wystarczyć do pracy biurowej.

Podsumowanie

Jeśli chcemy się ustrzec przed problemami zdrowotnymi wynikającymi pracy przy komputerze, warto zainwestować w ergonomiczne, przyjazne rozwiązania. Dzięki nim nie jesteśmy skazani na nadwyrężanie mięśni i stawów, a tym samym chronimy się przed długookresowymi konsekwencjami, które po kilku latach złych nawyków i błędnego ustawienia dłoni przed komputerem mogą skutkować nawet bólami i zwyrodnieniami kości. Na zakup ergonomicznej, wygodnej myszy nigdy nie jest za późno i choć niektóre rozwiązania mogą się wydawać trudne w obsłudze, zwykle zaledwie kilka chwil wystarczy, by zmienić zdanie i przekonać się o ich skuteczności.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane