Piątek , 29 Marzec 2024

Powerbank ADATA P20000D. Gadżet z którym nie zabraknie prądu.

   25.03.2020
W świecie prądożernych smartfonów i tabletów mocy nigdy za wiele, chciałoby się powiedzieć. Nie ma chyba takiej osoby, której telefon nie padł by kiedyś w najmniej odpowiednim momencie, odcinając od ważnej rozmowy czy krytycznego wyszukiwania w Internecie. Sam pamiętam wiele takich sytuacji i wiem jak wyprowadzały mnie z równowagi. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest powerbank – czyli przenośny akumulator, który możemy naładować zawczasu i nosić ze sobą na wypadek gdyby był potrzebny. Dziś test jednego z takich urządzeń – ekstremalnie pojemnego (aż 20000 mAh) P20000D firmy ADATA.
Powerbank ADATA P20000D

ADATA to firma znana z produkcji dobrej jakości powerbanków. Gdy do moich rąk trafił bardzo pojemny model P20000D byłem pod wrażeniem. Jest to największy przenośny akumulator jaki do tej pory użytkowałem. Do redakcji dotarł w solidnym, funkcjonalnym pudełku z plastikową, przezroczystą szybką, zza której od razu widać duże gabaryty i prawdopodobnie spory ciężar. Z pewnością nie jest to powerbank kieszonkowy – jak się okazało waży blisko pół kilograma, ale za ten „minus” otrzymujemy sprzęt do wielokrotnego doładowywania wszelkich domowych urządzeń posiadających wejścia USB.

Opakowanie i jego zawartość

Wygląd i styl

Z zewnątrz urządzenie to wygląda bardzo solidnie. Ja testowałem egzemplarz w kolorze białym, ale w sklepach są dostępne inne odmiany kolorystyczne, z czarną na czele. W powerbanku ADATA od razu rzuca się w oczy wbudowany niewielki cyfrowy ekran – służy on do wyświetlania stanu naładowania akumulatora, jest na nim wskaźnik samego ładowania urządzenia, a także widać czy w danym momencie ładujemy inne baterie. Całość wizualnie sprawia bardzo solidne wrażenie, urządzenie wykonano z plastiku, ale nic nie trzeszczy ani się nie zgina. Sam powerbank otrzymał przydatny bajer – latarkę LED, która uruchamia się przez nieco dłuższe przytrzymanie przycisku znajdującego się na boku obudowy (aktywuje on także podświetlenie ekranu).

Powerbank P20000D - solidna konstrukcja

Specyfikacja techniczna

Parametry techniczne powerbanku ADATA P20000D przedstawiają się następująco:

  • Pojemność baterii: 20000mAh (72Wh, litowo-jonowa)
  • Napięcie znamionowe: wejściowe - 5V DC, 2A (gniazdo ładowania micro USB)
  • Napięcie wyjściowe: Gniazdo wyjściowe 1 - 5V DC, 2,1A (USB Typ-A); Gniazdo wyjściowe 2 - 5V DC, 2,1A (USB Typ-A)
  • Wymiary: 163x80x24mm
  • Waga: 450g
  • W zestawie przewód micro-USB

Producent w materiałach dotyczących tego sprzętu zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby było nono bezpieczne w użytkowaniu. Sama obudowa jest wzmocniona, dodatkowo powerbank posiada inteligentny układ obwodów wewnętrznych zabezpieczających przed przeładowaniem, rozładowaniem, nadmierną temperaturą, zwarciami, wysokim napięciem i zbyt wysokim natężeniem prądu.

Teoretycznie pojemność akumulatora powinna wystarczyć na 7,4 ładowań przeciętnego iPhone’a, podwójne naładowanie iPada Mini albo aż 8 ładowań typowego smartfona z androidem. Trzeba przyznać, że parametry te wyglądają imponująco.

Powerbank ADATA jest duży - tu obok Samsunga Galaxy S8+

Jak powerbank sprawował się w praktyce?

W skrócie – było dobrze, choć mogłoby być odrobinę lepiej. Dobrze, ponieważ rzeczywista pojemność powerbanku jest istotnie bardzo duża i pozwala na wielokrotne doładowywanie różnych urządzeń na jednej pojemności raz naładowanego akumulatora. Dla przykładu mój prywatny smartfon z baterią 3500 mAh udało mi się doładować 5x, smartfon z mniejszą baterią (2600 mAh) aż 7 razy i jeszcze nie wykorzystałem całej mocy. Są to wyniki bardzo dobre, choć nie aż tak dobre jakimi chwali się producent.

Czas ładowania smartfonów podłączanych do tego powerbanku jest niestety dość długi. Nie obsługuje on bowiem szybkiego ładowania (gniazda wyjściowe maja moc 5V DC, 2,1A) a to oznacza, iż baterie współczesnych smartfonów ładowane są w zwykłym trybie, bez żadnych wzmocnień co wydłuża czas tego procesu do ok. 2h (choć oszczędza samą ich baterię). Plusem jest to, że ładowanie odbywa się automatycznie od razu po podłączeniu urządzenia z pustym akumulatorem. Urządzenie samo wykrywa obecność innej baterii i samoistnie ją ładuje. W moim poprzednim powerbanku wymagało to użycia dodatkowego przycisku.

Powerbank podczas ładowania telefonu

Co do ładowania samego powerbanku – tak jak moduły wyjściowe, także i ten nie obsługuje szybkiego ładowania (a doładować go możemy za pomocą każdej smartfonowej ładowarki – potrzeba jedynie kabla z nieco już przestarzałym złączem micro USB). Brak szybkiego ładowania przy tak dużej pojemności akumulatora skutkuje długim czasem napełniania – w moim przypadku, podczas testów zajmowało mi to ponad 10-11 godzin.

Generalnie urządzenie sprawdzało się i wypełniało swoje funkcje. Pojemność baterii okazała się bliska nominalnej i umożliwiała kilkukrotne doładowywanie różnych urządzeń, choć moim zdaniem byłoby lepiej, gdyby sprzęt posiadał też przydatną opcję szybkiego ładowania. Bardzo przydaje się to, że ADATA P20000D ma dwa gniazda USB-A, co daje możliwość jednoczesnego ładowania 2 urządzeń. Ta opcja bardzo się przydaje jeśli mamy kilka urządzeń wymagających jednoczesnego doładowywania (chociażby smartfon i smartwatch).

Dwa porty USB pozwalają na ładowanie do dwóch urządzeń jednocześnie

Podsumowanie

W tym momencie powerbank ADATA P20000D można kupić za mniej niż 100 zł, co jak na jego możliwości jest ceną atrakcyjną. Konkurencja z tej samej półki nie posiada na przykład ekranów precyzyjne informujących o tym ile energii do wykorzystania pozostało, a to akurat bardzo się przydaje, zwłaszcza jeśli mamy kilka urządzeń do podładowania. Jest to z pewnością sprzęt warty swojej ceny.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane