Czwartek , 28 Marzec 2024

Powerbank na wakacje. Jaki powinien być?

   20.07.2020
Powerbank jest urządzeniem, które z pewnością przyda się podczas każdego dłuższego wyjazdu. Ale jaki konkretnie model wziąć ze sobą - pojemny, a może jednak lekki czy wręcz kompaktowy? Jaki powinien być powerbank na wakacje, na co zwrócić uwagę
Powerbank - urządzenie, które przyda się w podróży

Najważniejsza jest pojemność

Wyprawa w góry, odpoczynek na plaży, a może całodniowa wycieczka rowerowa? Pomysłów na spędzenie wolnego czasu, szczególnie w czasie wakacji, jest mnóstwo. Podczas podróży warto wyposażyć się w powerbank, który pomoże nam w razie potrzeby podładować telefon, tablet, czy aparat fotograficzny, tak byśmy ani na chwile nie stracili dostępu do ulubionych aplikacji, robienia zdjęć lub odbierania połączeń. W zależności od tego jak dużo czasu spędzimy z dala od gniazdka elektrycznego, warto postawić na powerbank gwarantujący minimum 20 000 mAh.

W czasie wyboru powerbanku warto sprawdzić, ile portów ładujących posiada urządzenie. Im więcej, tym lepiej. Połączenie dużej pojemności oraz kilku portów USB daje nam możliwość podładowania kilku urządzeń jednocześnie. Warto jednak pamiętać, że proces ładowania elektroniki w ten sposób nie obywa się bez strat. W skrócie - powerbank o pojemności dajmy na to 10 000 mAh niekoniecznie da możliwość potrójnego naładowania smartfona z baterią 3 300 mAh. W tym przypadku wiele zależy od zastosowanych komponentów. Dobre jakościowo modele mogą zagwarantować sprawność nawet na poziomie 90 procent. Dobrym przykładem dla wymagających użytkowników będzie chociażby powerbank ADATA P20000D o pojemności 20 000 mAh, który posiada dwa porty USB ładujące prądem o maksymalnym natężeniu 2,1 Ampera. Urządzenie doskonale poradzi sobie z uzupełnianiem energii np. dwóch smartfonów jednocześnie. Praktycznym rozwiązaniem powerbanku jest cyfrowy wyświetlacz, który wskazuje dokładny stan naładowania urządzenia. Za jego bezpieczeństwo odpowiada układ obwodów wewnętrznych oraz wytrzymała obudowa. Dzięki temu, wspomniany model sprawdzi się nawet w niecodziennych warunkach.

Kompromisowe rozwiązanie

Przy zakupie powerbanku trzeba pamiętać o tym, że fizyki nie da się oszukać - ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe mają swoją określoną wagę, a to właśnie z takich konstrukcji składają się wszystkie tego typu urządzenia dostępne na rynku. Warto zatem zachować zdrowy rozsądek i być czujnym, gdy producent oferuje powerbank, który ma mieć pojemność 20 000 mAh i jednocześnie waży tyle samo, co konkurencyjne modele o pojemności 10 000 mAh. Może to świadczyć o zawyżeniu teoretycznej pojemności, z czego użytkownik zda sobie sprawę dopiero podczas wielogodzinnej podróży, gdy nie uda mu się naładować wszystkich potrzebnych urządzeń. Najlepszą decyzją będzie postawienie na sprawdzone modele znanych producentów, które wcześniej zostały przetestowane przez specjalistów i recenzentów.

Powerbank ADATA

Waga i rozmiar mają znaczenie

Długie podróże często wymagają zabrania ze sobą sporego bagażu. Wówczas wspomniana waga urządzenia ładującego oraz jego wymiary odgrywają ważną rolę. W takiej sytuacji warto zwrócić się w kierunku stosunkowo lekkiego powerbanku o niedużych gabarytach. Ciekawą alternatywą może być powerbank ADATA P5000, który gwarantuje 5 000 mAh, ale ma tylko 9,9 cm wysokości i waży zaledwie 117 gram. Jego obudowa jest natomiast odporna na zarysowania i odciski palców. Ponadto, został wyposażony w ciekawą funkcjonalność, jaką jest latarka ultrafioletowa, która może przydać się w różnych sytuacjach.

Nieco większym, ale wciąż wydajnym i małym urządzeniem jest powerbank ADATA S10000. Waży jedynie 195 gramów i ma zaledwie 14,8 mm grubości, a jednocześnie gwarantuje pojemność 10 000 mAh. To więc dobry wybór nie tylko dla miłośników podróży, ale dla wszystkich osób, które cenią sobie wygodę.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne powerbanki oferują często coś więcej niż tylko pojemność, odpowiednią wagę i kompaktowe rozmiary. Niektóre z towarzyszących im funkcji są interesujące: są to głównie mechanizmy chroniące urządzenie przed przypadkowym rozładowaniem, przeładowaniem, nadmiernym napięciem, a także ewentualnymi zwarciami. Przydatna może być także dodatkowa latarka.

Funkcje dodatkowe powerbanków

Przed wyruszeniem w dalszą trasę użyteczna może okazać się z kolei obsługa ładowania pass-through, które umożliwia nieprzerwane uzupełnianie energii urządzeń w czasie ładowania samego urządzenia. To spora oszczędność czasu, która w podróży bywa bardzo cenna.

Źródło: materiały prasowe

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane