Zimna i deszczowa pogoda oraz duży wiatr nie sprzyjają przejażdżkom a tym bardziej treningom rowerowym. Wielu fanów dwóch kółek jest przez to zmuszonych do ograniczenia aktywności podczas chłodniejszych miesięcy w roku. Jest to problem zwłaszcza dla tych z nas, którzy chcieliby pracować nad kondycją w każdych warunkach niezależnie od aury za oknem. Z pomocą na szczęście przychodzi nam technika – w sklepach można nabyć dość ciekawe urządzenie, dzięki któremu nie będziemy musieli rezygnować z rowerowej pasji.
Trenażer – czym jest?
W największym skrócie – to urządzenie, które umożliwia jazdę na zwykłym rowerze w domu. I nie chodzi tu o rower stacjonarny, tylko ten klasyczny – np. górski lub szosowy, który zwykle zabieramy na przejażdżki czy wypady. Dzięki trenażerowi możemy ustawić rower w domu i jeździć nie ruszając się z miejsca. Co ważne, zwykle nie są to urządzenie zajmujące dużo miejsca, a niektórych nie musimy nawet specjalnie montować, co sprawia, że całość można rozstawić tylko na czas treningu, a później schować, tak by nie zajmować miejsca.
Dobry trenażer to urządzenie znacznie wszechstronniejsze od typowego roweru stacjonarnego, nie tylko - jak wspomniałem - nie zajmuje aż tyle miejsca, ale jest też lżejszy a często nawet sporo tańszy.
Dlaczego warto korzystać z trenażerów?
Największą zaletą tego typu urządzeń jest możliwość „jazdy” na naszym własnym, ulubionym rowerze w domu, pod dachem. Dzięki trenażerowi miłośnik dwóch kółek przestaje być uzależniony od kaprysów otoczenia i w żadnej sytuacji nie musi rezygnować z uprawiania ulubionej aktywności. Co więcej, jazdę na rowerze można wówczas spokojnie pogodzić z innymi aktywnościami – chociażby oglądaniem ulubionego programu w TV. Inwencja zależy tylko od nas samych.
Wbrew pozorom samotna jazda na rowerze w domu nie musi być też nudna. Jeśli np. nie chcemy jeździć sami albo chcielibyśmy jednak mimo wszystko uczestniczyć w realnym współzawodnictwie, mamy tu do dyspozycji zdobywającą ogromną popularność platformę ZWIFT, czyli aplikację rozszerzającą rowerowy trening w domu do rozbudowanej wirtualnej gry, dającej możliwość pokonywania ciekawych tras (np. po Londynie) i konkurowania z innymi (bardzo licznie korzystającymi z tej możliwości) żywymi uczestnikami. Tu warunkiem jest właśnie posiadanie odpowiedniego trenażera typu smart, komputera PC lub Mac albo smartfona/tabletu Apple.
Rodzaje trenażerów
Na półkach sklepów sportowych znajdziemy kilka rodzajów trenażerów. Różnią się one stopniem skomplikowania konstrukcji i dostępnymi funkcjami. Poszczególne typy różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i budową.
Trenażery rolkowe
Mają zwykle postać rozkładanej na podłodze (często rozsuwanej, co pozwala dopasować jej rozmiary do wielkości roweru) ramy wyposażonej w trzy rolki. Rower nie jest do tej konstrukcji w żaden sposób montowany, więc by zacząć jazdę na niej należy się początkowo usadowić w pobliżu ściany lub uchwytu, który można przytrzymać do momentu, aż się rozpędzimy i złapiemy równowagę. Ten typ trenażera, chociaż wygląda najprościej ze wszystkich, zapewnia też najbardziej naturalną jazdę. Przez cały czas musimy na nim kontrolować balans ciała i utrzymywać równowagę co jest stanem najbliższym prawdziwej jeździe w terenie.
Taki trenażer w pełni fizycznie i psychicznie angażuje użytkownika, co więcej niektóre bardziej zaawansowane konstrukcje tego typu pozwalają na zmienną pozycję rolek (przesuwają się przy większym nacisku) co pozwala lepiej symulować warunki terenowe. Prócz realizmu trenażerów rolkowych ich atutami są także niewielkie rozmiary (łatwo je schować, chociażby pod łóżkiem), a także kompatybilność z właściwie każdym rodzajem roweru. Wadą tego typu rozwiązania jest to, że z trenażera rolkowego można wypaść, chociażby wtedy, jeśli przestaniemy dostatecznie kontrolować balans ciała.
Trenażer rolkowy
Trenażery na tylne koło
Jest to konstrukcja, która pozwala zamontować rower na sztywno. Dzięki temu – w przeciwieństwie do urządzenia rolkowego nie musimy przez cały czas pedałować w pełnym skupieniu – jeśli się zatrzymamy albo na chwile stracimy uwagę, rower nie wypadnie ze stelażu. Taki trenażer działa w ten sposób, że montujemy do niego tylną oś roweru (służy do tego specjalna kaseta), która znajduje się w zestawie. Cała operacja jest niezwykle prosta i nie wymaga żadnej fachowej wiedzy ani narzędzi. Jako że tylne koło w takim trenażerze znajduje się w powietrzu, opór generuje samo urządzenie, poprzez rolkę oporową. Tu producenci stosują różne rozwiązania – znajdziemy trenażery, w których opór jest generowany poprzez znajdujący się w konstrukcji płyn, najczęstszym rozwiązaniem jest jednak układ magnesów i koła zamachowego.
Część tego typu sprzętu posiada specjalny regulator, który można przykręcić do kierownicy i w czasie jazdy sterować wielkością oporu. Zaletą takich trenażerów jest ogromna dostępność w sklepach (gdyż jest to rozwiązanie najpopularniejsze), znajdziemy tu wiele modeli w różnych kategoriach cenowych, są też one dobrze dopasowane dla początkujących użytkowników, właśnie dzięki mocnemu ustabilizowaniu roweru. W zasadzie jedynymi wadami tego rozwiązania są mniejszy niż w przypadku trenażera rolkowego realizm jazdy oraz konieczność zastosowania specjalnych opon – jeśli chcemy zmniejszyć generowany hałas (w przypadku oporu magnetycznego).
Trenażer z rolką oporową
Trenażery elektryczne/elektroniczne
To najbardziej zaawansowany (i zwykle najbardziej kosztowny) rodzaj trenażerów. Dają najwięcej możliwości regulacji obciążenia, są ciche i dobrze stabilizują, oferują też najbardziej precyzyjne opcje pomiarowe. Wymagają natomiast demontażu tylnego koła i bardziej stałego połączenia roweru z konstrukcją trenażera.
Rower montowany jest w odpowiednio wyprofilowanych uchwytach, napęd do specjalnej kasety. W przypadku takich trenażerów opór generowany jest zwykle elektrycznie lub hydraulicznie (już na pierwszy rzut oka widać, iż osprzęt takich trenażerów jest o wiele bardziej skomplikowany niż w rozwiązaniach klasycznych), mamy tu oczywiście możliwość pełnego dopasowania ustawień do własnych preferencji, często też cały zestaw przydatnych, fitnessowych funkcji dodatkowych. Wadą takiego trenażera jest konieczność wygospodarowania nań miejsca w domu oraz konieczna dostępność gniazdka elektrycznego w pobliżu, gdyż urządzenie to potrzebuje zewnętrznego zasilania. Dla wielu użytkowników barierą może też być stosunkowo wysoka cena.
Trenażer elektroniczny
Poszczególne rodzaje trenażerów różnią się także między sobą w ramach jednej grupy. Podstawowy podział, jaki można tu zastosować, to:
Trenażery klasyczne, czyli takie bez żadnych bajerów i funkcji dodatkowych. Nie mają żadnych elektronicznych czujników, nie wykonują też dodatkowych pomiarów.
Trenażery smart, czyli takie, które mają już pewien zestaw podstawowych sensorów i są one w stanie za pomocą Bluetootha lub ANT+ przekazywać te dane do urządzeń zewnętrznych, chociażby smartfona czy PC. Nie można im jednak wysyłać poleceń zwrotnych ani konfigurować z poziomu aplikacji.
Najbardziej zaawansowane są trenażery interaktywne. Mają one zwykle wbudowaną łączność Bluetooth oraz obsługę protokołu ANT+ FE-C. Pozwala to na komunikację dwustronną – wysyłanie danych z jazdy do urządzeń zewnętrznych, ale też programowanie trenażera i zdalne sterowanie nim. Niektóre trenażery posiadają certyfikat ZWIFT.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego trenażera?
Przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu trenażera, z jakiego będziemy korzystać, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które umożliwią optymalne dopasowanie do naszych potrzeb i wymagań. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
Obsługiwany rozmiar koła (w przypadku urządzeń z rolką oporową). Na szczęście większość tego typu trenażerów obsługuje wszystkie najpopularniejsze rozmiary kół, ale zdarzają się tu wyjątki, więc aby się boleśnie w domu nie rozczarować, warto to sprawdzić u sprzedawcy.
Sposób mocowania koła. Różne trenażery mają rozmaite sposoby mocowania koła. Najczęściej jest to specjalna kaseta. Warto się upewnić przed zakupem (zwłaszcza jeśli posiadamy jakiś nietypowy rower), że będzie on pasować do gniazda trenażera.
Ciężar trenażera. To ma spore znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, jeżeli między pozycją gdzie będziemy ustawiać rower a miejscem, w którym nasz trenażer ma być składowany, jest duża odległość. Najcięższe trenażery potrafią ważyć kilkanaście kilogramów i jeśli będziemy je musieli nieść kilka pięter z garażu w bloku do mieszkania, to szybko się zrazimy i przestaniemy jeździć.
Funkcje dodatkowe. Przede wszystkim to jakie pomiary wykonuje trenażer i z jaką robi to dokładnością (jeśli jest wyposażony w takie funkcje). Będzie to mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych użytkowników, którzy przy treningach potrzebują precyzyjnych informacji na temat parametrów jazdy. Przydatną funkcją może też być na przykład możliwość symulowania wjazdów pod górę i zjazdów. Niektóre trenażery umożliwiają nawet ustawienie kąta nachylenia drogi, po której się wirtualnie poruszamy.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE