Rzeczywistość wirtualna a rozszerzona
Zanim przejdÄ™ do szczegóÅ‚owej analizy sprzÄ™tu i możliwoÅ›ci VR, warto na wstÄ™pie zaznaczyć, iż obecnie mamy do czynienia z dwoma gÅ‚ównymi podejÅ›ciami do wyÅ›wietlania "wirtualnych obrazów". Pierwsze to klasyczna rzeczywistość wirtualna, w której za pomocÄ… specjalnych gogli zakÅ‚adanych na gÅ‚owÄ™ a wyposażonych w dwa (po jednym dla każdego oka) ekrany o wysokiej rozdzielczoÅ›ci, wyÅ›wietlajÄ…ce nieco różniÄ…cy siÄ™ od siebie obraz, tak by u odbiorcy stworzyć wrażenie trójwymiarowoÅ›ci i prawdziwej gÅ‚Ä™bi. Odmienne podejÅ›cie to tak zwana rzeczywistość rozszerzona. Tu także mamy do czynienia z dedykowanymi okularami zakÅ‚adanymi na gÅ‚owÄ™, jednak na tym podobieÅ„stwa siÄ™ koÅ„czÄ…. Zamiast maÅ‚ych ekranów LCD/OLED wyÅ›wietlajÄ…cych caÅ‚oÅ›ciowe obrazy, dostajemy tu do dyspozycji specjalne szkÅ‚a i system rzutników oraz przesÅ‚on, który daje patrzÄ…cemu efekt poÅ‚Ä…czenia prawdziwej rzeczywistoÅ›ci z elementami wirtualnymi, i to w tym samym czasie. Obie techniki różniÄ… siÄ™ diametralnie zarówno pod wzglÄ™dem konstrukcji, ceny jak i przewidywanych docelowo możliwoÅ›ci. Technologia rozszerzonej rzeczywistoÅ›ci, choć potencjalnie bardzo interesujÄ…ca na razie jest w powijakach, a sÅ‚abo dostÄ™pne i najczęściej bardzo drogie urzÄ…dzenia, póki co kierowane sÄ… raczej do bardzo zasobnych specjalistów i deweloperów, niż typowych fanów nowych technologii.
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to prawdziwy przeÅ‚om zarówno jeÅ›li chodzi op rozrywkÄ™ jak i zastosowania profesjonalne. Z jednej strony pod strzechy wprowadzajÄ… one prawdziwe 3D, które - w odróżnieniu od tego kinowego, nie ogranicza siÄ™ tylko do powierzchni wyznaczanej granicami ekranu, ale oferuje peÅ‚ny obraz obejmujÄ…cy 360 stopni, w którym możemy siÄ™ odwracać, patrzeć we wszystkich kierunkach i nic nas nie blokuje. Bardzo istotnÄ… kwestiÄ… jest to, że okulary, zarówno do rozszerzonej, jak i wirtualnej rzeczywistoÅ›ci mogÄ… być przydatne nie tylko do gier i zabawy, ale także do poważnych zastosowaÅ„ biznesie i technice, chociażby przy projektowaniu urzÄ…dzeÅ„ mechanicznych czy zÅ‚ożonych przedmiotów użytkowych.
VR - co dla kogo
W tej chwili na rynku gogli wirtualnej rzeczywistoÅ›ci panuje spory tÅ‚ok i naprawdÄ™ duży wybór. PrzygodÄ™ warto zacząć od najprostszych i naprawdÄ™ podstawowych zestawów.
1. Gogle wirtualnej rzeczywistości do smartfona
To podstawowy sprzÄ™t (może być nawet samodzielnie wykonany), który pozwoli siÄ™ ci zorientować "co w trawie piszczy" i zdecydować, czy w ogóle tego typu technologia przypadnie ci do gustu. Takie gogle to wydatek od kilkunastu do kilkuset zÅ‚otych, a do ich przetestowania potrzeba wyÅ‚Ä…cznie smartfona pracujÄ…cego pod kontrolÄ… androida. DziaÅ‚a to w ten sposób, że umieszcza siÄ™ telefon w specjalnym stelażu w ksztaÅ‚cie okularów, a resztÄ™ robi odpowiednia aplikacja, którÄ… można Å›ciÄ…gnąć bezpÅ‚atnie ze sklepu Google Play (https://play..google.com/store/apps/details?id=com.google.samples.apps.cardboarddemo). Aplikacja ta rozdziela obraz ekranu smartfona na dwa wizjery, symulujÄ…c gÅ‚Ä™biÄ™ 3D. Podobnych darmowych aplikacji jest zresztÄ… w sieci znacznie wiÄ™cej i oferujÄ… one najróżniejsze funkcjonalnosci. Takie proste okulary można też wykonać samodzielnie z kartonu (w sieci sÄ… dostÄ™pne proste schematy do samodzielnego wyciÄ™cia). Konieczna jest wówczas jedynie umiejÄ™tność wycinania i dobre nożyczki;-)
Możesz też kupić droższe, ale zdecydowanie lepsze i bardziej wygodne okulary produkowane zarówno przez firmy niezależne jak i samych producentów smartfonów. SÄ… one zdecydowanie godne polecenia, jeÅ›li bÄ™dziesz korzystać z nich regularnie, częściej niż raz w tygodniu. Zazwyczaj dobrze dopasowujÄ… siÄ™ do ksztaÅ‚tu gÅ‚owy i twarzy, sÄ… też czÄ™sto wyposażone w przydatne akcesoria (choćby kontrolery ruchu w Å›wiecie wirtualnym). Przy zakupie dedykowanych gogli koniecznie trzeba sprawdzić kompatybilność z posiadanym modelem telefonu (dotyczy to zwÅ‚aszcza gogli produkowanych przez wytwórców smartfonów, którzy zazwyczaj ograniczajÄ… zgodność wyÅ‚Ä…cznie do wÅ‚asnych modeli).
KOMENTARZE (362) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE