Czwartek , 21 Listopad 2024

Drony dostawcy już latają nad Polską a wkrótce jeszcze ich przybędzie

   01.06.2022
Mogłoby się wydawać, że zautomatyzowane drony-kurierzy, którzy przenoszą przesyłki z jednego adresu na inny, to cały czas dopiero pieśń odległej przyszłości i bardziej science-fiction niż rzeczywistość. Tymczasem okazuje się, że tego typu urządzenia już teraz latają (i pracują) nad Polską, a wkrótce będzie ich jeszcze więcej.
Drony -kurierzy to już nie science-fiction, ale coraz powszechniejsza praktyka. Fot. Unsplash

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała właśnie, że wyraziła zgodę na kolejne loty dronów transportowych nad Polską. W tej chwili funkcjonują „długodystansowe” połączenia między Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą i Pułtuskiem. Wkrótce dołączy do nich nieco krótsza trasa znajdująca się na terenie Jastrzębia-Zdroju.

Codzienne loty będą odbywać się w godzinach 8:00 – 16:00 przy wykorzystaniu statku powietrznego pionowego startu (VTOL) na wysokości 100 m oraz z prędkością 72 km/h - napisano w komunikacie PAŻP. Nowa trasa będzie liczyć około 6 km a drony będą musiały ustępować pierwszeństwa innym użytkownikom przestrzeni. Trasy przelotów dronów ustalane są tak, by nie kolidować z ruchem lotniczym (nie przebiegają w pobliżu lądowisk).

Drony nad Polską

Wyznaczone strefy geograficzne do lotów nad okolicami Jastrzębia-Zdroju

Drony wykorzystywane do transportu medycznego

Drony transportowe zaczęły być na szerszą skalę wykorzystywane w Polsce przy przesyłkach medycznych już w trakcie pandemii. Z tej formy transportu korzystają przede wszystkim duże szpitale. W tej chwili regularne loty odbywają się między warszawskimi placówkami medycznymi a szpitalami w Pułtusku i Sochaczewie. Drogą powietrzną przesyłane są przede wszystkim krew i próbki laboratoryjne. Szybko okazało się, że przesył materiałów tym sposobem jest znacznie szybszy niż samochodem, choć drony nie osiągają zawrotnych prędkości, a ich szybkość jest poważnie ograniczona. Nie stoją jednak, jak auta, w korkach, a ich trasa choć nie przebiega w linii prostej, gdyż musi omijać strefy ruchu lotniczego, jest i tak znacznie krótsza.

Zalety dronów powodują, że interesuje się nimi coraz więcej szpitali i placówek medycznych. Kolejnym miejscem, gdzie być może już wkrótce się pojawią, będzie Sosnowiec. Tamtejszy szpital chce za ich pomocą dostarczać defibrylatory.

Plany producentów bezzałogowego sprzętu latającego są jednak zdecydowanie bardziej ambitne. Firmy te chcą, by za pomocą ich dronów już wkrótce dostarczano na przykład organy do przeszczepu.

Transport medyczny utoruje drogę dronom-kurierom

Choć drony dostawcze działają w tej chwili w bardzo wąskim zakresie, to ich obecna praca przetrze szlaki dla znacznie szerszych zastosowań w niedalekiej przyszłości. Przede wszystkim zaczną dostarczać towary ze sklepów internetowych wprost do domu odbiorcy. Choć nawet i tu nie jesteśmy już zupełnie bez doświadczeń, gdyż próby tego typu odbyły się w Polsce t to już ponad rok temu. Wówczas dron-kurier dostarczył zamówioną przesyłkę na prywatną posesję w Lublinie. Wówczas był to event jednorazowy, ale po testach z udziałem dronów do transportu medykamentów, naturalnym krokiem będzie rozszerzenie asortymentu przewożonych przesyłek. Ręce zacierają już też producenci samych dronów, którzy na tym najbardziej skorzystają. Zyskać mogą też sami odbiorcy, którzy swoje przesyłki otrzymają prawdopodobnie znacznie szybciej niż dotychczas.

Źródło: PAŻP

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane