Choć serwisy do streamowania gier komputerowych dziaÅ‚ajÄ… od kilku lat, to dopiero teraz zaczęły zdobywać znaczÄ…cÄ… pozycjÄ™. PrzyczyniÅ‚a siÄ™ do tego epidemia koronawirusa, przez którÄ… wiele osób zmuszonych zostaÅ‚o do spÄ™dzania prawie caÅ‚ego czasu w domu, a przy okazji szukania nowych form rozrywki.
Powodem wzrostu popularnoÅ›ci usÅ‚ug streamingowych w grach, jest też trwajÄ…cy od kilku lat staÅ‚y wzrost cen podzespoÅ‚ów komputerowych. Jest on na tyle duży, że budowa wydajnego sprzÄ™tu bÄ™dÄ…cego w stanie sprostać wymogom najlepszych wspóÅ‚czesnych gier, staje siÄ™ powoli przedsiÄ™wziÄ™ciem wykraczajÄ…cym poza możliwoÅ›ci finansowe przeciÄ™tnego gracza. Jeszcze kilka lat temu, by zbudować lub kupić gotowy komputer z pomocÄ… którego można byÅ‚o grać w maksymalnych ustawieniach i detalach w tytuÅ‚y AAA (produkcje wysokobudżetowe), wystarczyÅ‚o 2500 zÅ‚, dziÅ› tyle trzeba wydać na samÄ… kartÄ™ graficznÄ…, i to takÄ… ze Å›redniej póÅ‚ki.
Hamulcem rozwoju usÅ‚ug streamingowych tego typu byÅ‚ natomiast powolny rozwój infrastruktury internetowej. WÅ‚aÅ›ciwie jedynym wymaganiem jaki streaming gier stawia użytkownikowi, to posiadanie szybkiego Å‚Ä…cza wideo (szczegóÅ‚y w dalszej części), co wczeÅ›niej ograniczaÅ‚o praktyczne użycie tego typu serwisów do komputerów stacjonarnych podÅ‚Ä…czonych do staÅ‚ego Å‚Ä…cza w domu. DziÅ›, wkraczajÄ…ca sieć 5G otwiera przed takimi usÅ‚ugami zupeÅ‚nie nowe możliwoÅ›ci, dlatego z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie ich przybywać.
Czym jest streaming gier wideo?
W klasycznej sytuacji, chcÄ…c zagrać na komputerze w dowolna grÄ™, musimy jÄ… najpierw kupić, zainstalować i na koÅ„cu uruchomić. KiedyÅ› z noÅ›nika CD lub DVD, dziÅ› najczęściej w wersji cyfrowej w jednym z serwisów agregujÄ…cych (np. Steam).
By zagrać w dużą grÄ™, tak by dostrzec wszystko to co ona oferuje – zwÅ‚aszcza efektownÄ… grafikÄ™ i pÅ‚ynność rozgrywki, potrzebujemy jednak potężnego komputera z wydajnym procesorem, mocnÄ… kartÄ… grafiki, szybkim dyskiem SSD i odpowiednio dużą iloÅ›ciÄ… pamiÄ™ci RAM. Niestety na wstÄ™pie wyklucza to wiÄ™kszość, nawet nowych laptopów posiadajÄ…cych zintegrowane w procesorze ukÅ‚ady graficzne o niewielkiej wydajnoÅ›ci, dużą część komputerów stacjonarnych, oraz praktycznie wszystkie tablety, także wyposażone w „sÅ‚absze” podzespoÅ‚y i niezgodne systemy operacyjne.
Tymczasem w streamingu jedynym w istocie ważnym parametrem jest to, jakim Å‚Ä…czem internetowym dysponujemy, gdyż w tym rodzaju korzystania z gier nie sÄ… one instalowane na naszym urzÄ…dzeniu, a streamowane (przesyÅ‚ane na żywo) z serwerów platformy Å›wiadczÄ…cej tÄ™ usÅ‚ugÄ™.
Krótko mówiÄ…c w streamingu wydajne komputery przetwarzajÄ…ce grafikÄ™ i mechanizmy rozgrywki znajdujÄ… siÄ™ po stronie usÅ‚ugodawcy, w chmurze i to on je zapewnia. Użytkownik potrzebuje tylko ekranu, na którym zobaczy rozgrywkÄ™, oraz szybkiego Å‚Ä…cza internetowego, które zapewni mu przesyÅ‚anie obrazu z gry bez zakÅ‚óceÅ„ i opóźnieÅ„.
Podczas korzystania ze streamingu gier wystarczy bardzo podstawowy komputer PC, Mac, laptop, tablet lub nawet smartfon. I co ważne będziemy mogli grać nie tylko w tytuły dostosowane do naszego sprzętu i systemu operacyjnego, ale w każdą dostępną w ofercie usługodawcy grę.
Serwisy do streamingu gier dostępne w Polsce
Na Å›wiecie serwisów streamingujÄ…cych peÅ‚noprawne, duże gry PC jest kilka, jednak na polski rynek weszÅ‚y dotychczas dwa z nich. SÄ… to Google Stadia oraz GeForce Now.
GeForce Now, to serwis przygotowany i wdrożony przez Nvidię. W tym momencie by z niego skorzystać mamy dwie opcje:
- póÅ‚rocznÄ… subskrypcjÄ™ w cenie 125 zÅ‚,
- dostęp bezpłatny z ograniczeniami.
W wersji pÅ‚atnej, mamy priorytetowy dostÄ™p do wszystkich funkcji serwisu – możemy grać od razu po zalogowaniu, dÅ‚ugość sesji z grÄ… jest nieograniczona, a same gry mogÄ… korzystać (o ile go obsÅ‚ugujÄ…) z graficznego Ray Tracingu (RTX), czyli funkcji najdroższych kart graficznych Nvidia, która znacznie poprawia wyglÄ…d grafiki.
JeÅ›li zdecydujemy siÄ™ na subskrypcjÄ™ bezpÅ‚atnÄ… czeka nas kilka ograniczeÅ„ – na rozpoczÄ™cie gry bÄ™dziemy musieli czekać w kolejce do „wolnych serwerów” (od kilku do nawet kilkudziesiÄ™ciu minut), maksymalny czas gry w jednej „bezpÅ‚atnej” sesji wynosi natomiast 60 minut.
Skąd wziąć gry? Chcąc korzystać ze streamowania w ramach GeForce Now, musimy kupić każdą grę tak samo, jak byśmy chcieli mieć ją na własnym komputerze, nie musimy ich jednak instalować (niezbędne jest tylko pobranie niewielkiej aplikacji GeForce Now).
Serwis ten Å‚Ä…czy siÄ™ z platformami takimi jak Steam i co najważniejsze rozpoznaje już posiadane przez nas biblioteki i kolekcje gier. Nie wszystkie gry sÄ… jednak kompatybilne z serwisem, warto zatem sprawdzić listÄ™ tytuÅ‚ów zgodnych z GeForce Now przed dokonaniem subskrypcji.
Wymagania GeForce Now:
- do rozdzielczości 720p z 60 fps łącze o przepustowości 15 Mb/s,
- do rozdzielczości 1080p z 60 fps łącze o przepustowości 25 Mb/s,
- zgodna klawiatura i myszka, ewentualnie pad do gier,
- minimum Android 5.0 na telefonach z systemem Google,
- minimum iOS 14.2 na smartfonach i tabletach Apple,
- komputer PC z Windows 7 lub nowszym, 64-bitowy,
- iMac z macOS w wersji 10.10 lub nowszej.
Drugim dostÄ™pnym w Polsce serwisem do streamowania gier jest Google Stadia. Tu także możemy skorzystać z dwóch wersji czÅ‚onkostwa:
- miesięczna subskrypcja Pro za 39 zł,
- wersja bezpłatna z ograniczeniami.
W pÅ‚atnej wersji usÅ‚ugi mamy do dyspozycji caÅ‚kiem spory katalog gier, które możemy bez dodatkowych opÅ‚at streamować na dowolne posiadane urzÄ…dzenie (komputer PC, tablet, smartfon, komputer Mac), katalog ten ma być – wedÅ‚ug zapowiedzi Google - sukcesywnie rozszerzany. JeÅ›li ulubionej bÄ…dź interesujÄ…cej gry nie ma w katalogu, można jÄ… po prostu dokupić w serwisie Stadia. I choć nie bÄ™dzie trzeba jej instalować na komputerze, zyskamy możliwość nieograniczonej gry przez caÅ‚y okres subskrypcji. W wersji Pro otrzymujemy natychmiastowy dostÄ™p do posiadanych gier, rabaty na zakup nowych tytuÅ‚ów, możliwość gry w rozdzielczoÅ›ci 4K z HDR. W wersji bezpÅ‚atnej nie ma natomiast dostÄ™pu do katalogu bezpÅ‚atnych tytuÅ‚ów.
SkÄ…d wziąć gry? Jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, w ramach subskrypcji Stadia Pro, użytkownik zyskuje dostÄ™p do sporego katalogu gier, w które może grać bez ponoszenia dodatkowych opÅ‚at. Na liÅ›cie znajdziemy jednak – póki co - gÅ‚ównie mniej znane tytuÅ‚y. Wielkie hity trzeba kupować osobno w specjalnym sklepie Stadia, jednak tu zaleta jest taka, że nabywamy je wówczas na wÅ‚asność i gdy zechcemy, możemy je też pobrać na komputer, z pominiÄ™ciem serwisu streamujÄ…cego.
W odróżnieniu od GeForce Now, Stadia nie Å‚Ä…czy siÄ™ niestety z już posiadanymi w platformach typu Steam kolekcjami gier, dlatego w przypadku tego serwisu trzeba wÅ‚asnÄ… bibliotekÄ™ tytuÅ‚ów budować od nowa.
Wymagania Google Stadia:
- łącze o przepustowości minimum 10 Mb/s,
- do rozdzielczości 4K łącze o przepustowości 35 Mb/s,
- zgodna klawiatura i myszka, ewentualnie pad do gier,
- do gry na TV potrzebny jest Chromecast Ultra,
- minimum Android 6.0 na telefonach z systemem Google,
- minimum iOS 11.0 na smartfonach i tabletach Apple,
- do 4K komputer z systemem Windows lub macOS albo Chromebook umożliwiający dekodowanie sprzętowe VP9,
- iMac z macOS w wersji 10.10 lub nowszej,
- komputer PC z przeglÄ…darkÄ… Google Chrome.
Jakość gier w streamingu. Czy to ma sens?
Sama funkcjonalność obu serwisów jest co najmniej zadowalajÄ…ca. Parametry ich pracy sÄ… takie jak podano w wymaganiach, w przypadku pÅ‚atnych subskrypcji gry „wÅ‚Ä…czajÄ… siÄ™” natychmiast, a przy dziaÅ‚ajÄ…cym dobrze internecie wszystko dziaÅ‚a pÅ‚ynnie i stabilnie. DziÄ™ki tego typu serwisom osoby posiadajÄ…ce bardzo sÅ‚abe komputery lub nie posiadajÄ…ce ich w ogóle (dysponujÄ…ce tylko tabletem lub smartfonem) mogÄ… skorzystać z dobrodziejstw cyfrowej rozrywki na wysokim poziomie i to na ustawieniach, do których trzeba by posiadać bardzo potężny komputer z najwyższej póÅ‚ki, o wartoÅ›ci od kilkunastu tysiÄ™cy zÅ‚otych w górÄ™. Z tego punktu widzenia opÅ‚aty abonamentowe u obu dostawców nie wydajÄ… siÄ™ być wygórowane.
Co do samej rozgrywki – przez wiÄ™kszość czasu gry wyglÄ…dajÄ… bardzo dobrze. Rzadko zdarzajÄ… siÄ™ drobne smużenia, czasem widać symptomy kompresji obrazu, ale jest to raczej wynik fluktuacji samej sieci, niż kÅ‚opotów serwerów usÅ‚ugodawców.
Warto jednak mieć Å›wiadomość, że pewne bÅ‚Ä™dy mogÄ… siÄ™ zdarzać, a Å›rednia jakość grafiki nie jest peÅ‚nym odwzorowaniem tego, czym dysponowalibyÅ›my na supermocnym PC (choć nadal nieporównanie lepsza niż na sÅ‚abym sprzÄ™cie, do posiadaczy którego usÅ‚ugi te sÄ… adresowane).
Generalnie sÄ… to usÅ‚ugi godne polecenia osobom, które chciaÅ‚yby grać, jednak z różnych wzglÄ™dów nie mogÄ… sobie pozwolić na zakup dużego komputera PC. DziÄ™ki streamingowi zyskujÄ… możliwość zabawy z najlepszymi produkcjami ze Å›wiata gamingu bez ponoszenia wydatków na zakup sprzÄ™tu.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE