Czwartek , 21 Listopad 2024

Technics SL-1200GR2 – wielki powrót gramofonowej legendy

   03.12.2023
Gramofony i winyle szturmują nasze salony. Po latach odstawki i dominacji rozwiązań cyfrowych, a ostatnio wszechobecnego streamingu, zaczynamy wracać do muzycznych korzeni. Słuchanie muzyki może być emocjonalnym przeżyciem – a gramofon to po prostu – samym swoim wyglądem oraz sposobem działania – ułatwia. Rozumie to legenda branży, marka Technics, która ma w tym aspekcie nowe, zaawansowane technologicznie propozycje dla fanów wyrazistego brzmienia. Przykładem może być gramofon SL-1200GR2.
Technics wprowadza kolejną generację kultowych gramofonów. Fot. Technics

Gramofony przez wiele dekad królowały jako najważniejszy ze sposobów na domowe odtwarzanie muzyki. Sam Technics dokonał kilku kluczowych przełomów na tym polu, a chyba największym z nich było wynalezienie i wprowadzenie nowego rodzaju napędu na początku lat 70., w kultowym dziś, uwielbianym przez melomanów modelu SP-10.

Tamten gramofon był pierwszym szeroko dostępnym odtwarzaczem z napędem bezpośrednim, co oznaczało, że talerz obracał się bezpośrednio na silniku, a nie jak w innych modelach z użyciem paska transmisyjnego lub koła zamachowego. To zapewniało większą stabilność obrotów, mniejsze zużycie i łatwiejszą obsługę. Kolejna generacja, chociażby SL-1200 był też wyposażony w regulowany system antyskatingu, który zapobiegał zbytniemu naciskowi igły na rowki płyty i tym samym chronił ją przed zniszczeniem.

Technics SL-1200
Technics SL-1200 - oryginalny gramofon z 1972 roku. Fot. Wikimedia

Nowe gramofony były nie tylko doskonałymi odtwarzaczami dla melomanów, ale też świetnym narzędziem dla DJ-ów, którzy docenili ich możliwości manipulacji dźwiękiem, takie jak zmiana prędkości odtwarzania, hamowanie talerza czy cofanie. Wspomniany SL-1200 stał się ikoną kultury hip-hopowej i klubowej, a jego wpływ na rozwój muzyki elektronicznej jest do dziś nie do przecenienia. Nie będzie żadnej przesady w stwierdzeniu, że wynalazek Technicsa zmienił historię muzyki.

Tamten sukces przyniósł Technicsowi wielką sławę i popularność wśród miłośników muzyki, ale marka nie spoczęła na laurach i także dziś wprowadza kolejne generacje następców ikonicznego modelu. Przykładem może tu być debiutujący niedawno model SL-1200GR2, który z jednej strony – szanując tradycję znanego poprzednika – trzyma się jego formy i jest do niego zewnętrznie podobny, a jednak wprowadza zupełnie nowe rozwiązania technologiczne, które wznoszą słuchanie muzyki z winyli na jeszcze wyższy poziom. Warto się temu gramofonowi bliżej przyjrzeć.

Gramofon SL-1200GR2 – nowe wcielenie legendy

To, że coś jest dobre nie znaczy, że nie można tego ulepszyć. Tej zasady trzyma się Technics, który tworzy i dodaje nowe rozwiązania do swoich gramofonów. Jakie cechy i technologie charakteryzują zatem model SL-1200GR2, sprawiając, że jest to urządzenie szczególnie warte uwagi?

Technics SL-1200GR2
Gramofon SL-1200GR2 - formą nawiązuje do słynnego poprzednika, ale to znacznie bardziej zaawansowana technologia. Fot. Technics

Napęd bezpośredni z przetwornikiem ΔΣ

To zupełnie nowy system, który tłumi i eliminuje wszelkie, nawet najdrobniejsze drgania silnika i zapewnia płynne i precyzyjne obroty talerza. Napęd ΔΣ-Drive wykorzystuje technologię konwersji delta-sigma w celu zredukowania błędów w sygnałach sterujących. Pozwala to również zredukować drobne niedokładności obrotowe i krótkie wibracje, których nie można wychwycić za pomocą współczynników kołysania i drżenia lub współczynnika sygnał/szum. Dzięki temu dźwięk jest maksymalnie czysty i wierny oryginałowi.

Bezrdzeniowy płaski silnik z jednym wirnikiem

To rozwiązanie, które pozwala na wyeliminowanie efektu zębatkowania, czyli nieregularności (bardzo krótkich skoków prędkości) obrotów silnika. Przeciętny użytkownik tego raczej nie wychwyci, ale dla audiofili, którzy są wrażliwi nawet na najmniejsze niedoskonałości, z pewnością będzie to mieć znaczenie. Silnik ten jest ponadto bardzo cichy i niezawodny, a także oszczędny w zużyciu energii.

Technics SL-1200GR2 - silnik
Gramofon SL-1200GR2 - schemat silnika. Fot. Technics

Wieloetapowy zasilacz impulsowy z układem redukcji szumu

Kolejna technologia, która zapewnia stabilne i czyste zasilanie dla silnika i ramienia gramofonu. Zasilacz ten redukuje szumy i tętnienia, które mogłyby zakłócać odtwarzanie muzyki. By to osiągnąć, wyposażono go w niskoszumowy obwód przełączający z zasilaczem impulsowym (wyeliminowało to konieczność zastosowania dużego, podatnego na drgania transformatora). Pracuje on z dużą częstotliwością powyżej 100 kHz, co ogranicza wpływ szumu na pasmo odtwarzania muzyki. Jest tu też aktywna redukcja szumów za pomocą impulsu prądu. Wykrywany jest szum resztkowy w zasilaczu i stosowane jest napięcie o przeciwnej fazie, co eliminuje ten zbędny hałas.

Dwuwarstwowy talerz z gumą tłumiącą

Jest to konstrukcja, która zapewnia wysoką sztywność i charakterystykę tłumienia drgań. Talerz SL-1200GR2 eliminuje niepożądany rezonans, który mógłby być przekazywany na płytę. Talerz waży 2,5 kg (0,8 kg więcej niż w gramofonie poprzedniej generacji), co ma zapewnić mu większą stabilność. Efekt wzmacniają jeszcze specjalne żeberka usztywniające.

Technics SL-1200GR2
Gramofon SL-1200GR2 - każdy element zestawu, w tym talerz skonstruowano tak, by eliminować drgania i zakłócenia. Fot. Technics

Ramię w kształcie litery S ze statycznym wyważeniem

Ramię gramofonu wykonane zostało z bardzo lekkiej, ale sztywnej aluminiowej rurki, która śledzi obroty płyty z wysoką precyzją. Ramię to ma zawieszenie kardanowe z łożyskami o wysokiej jakości, które zapewniają czułość 5 mg lub mniej przy ruchu początkowym. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne śledzenie rowków wytłoczonych w płycie. Wraz z gramofonem dostarczony jest jeden rodzaj obciążnika pomocniczego, ale tę wkładkę można łatwo wymienić celu odpowiedniego dopasowania do gatunku muzycznego.

Technics SL-1200GR2
Ramię gramofonu SL-1200GR2. Fot. Technics

Zastosowanie części najwyższej jakości

Gramofon Technics SL-1200GR2 to urządzenie charakteryzujące się bardzo wysoką sztywnością. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej konstrukcji korpusu BMC (Bulk Moulding Compound) i aluminiowego odlewu obudowy, z kolei w izolatorach pod obudową zastosowano specjalną gumę silikonową, która ma charakterystykę wysokiego tłumienia drgań oraz zapewnia niezawodność, nawet w długim okresie użytkowania. Gramofon wyposażono w pozłacane gniazda phono do kabli odpinanych, a umieszczona wewnątrz obudowy metalowa konstrukcja ekranująca redukuje wpływ hałasu zewnętrznego.

Technics SL-1200GR2
Gramofon SL-1200GR2 - pozłacane gniazda phono. Fot. Technics

Technics SL-1200GR2 – specyfikacja techniczna

Sekcja gramofonu

  • Metoda napędu - bezpośredni
  • Silnik - stałoprądowy silnik bezszczotkowy
  • Prędkości obrotowe 33-1/3, 45 i 78 obr./min.
  • Zakres regulacji tonów ±8% i ±16%
  • Początkowy moment obrotowy 2,2 kg cm
  • Charakterystyka narastania prędkości 0,7 sek. od zatrzymania do 33 i 1/3 obr./min
  • System hamowania - hamulec elektroniczny
  • Kołysanie i drżenie 0,025% W.R.M.S.
  • Talerz gramofonu - odlew aluminiowy, średnica: 332 mm, waga: około 2,5 kg (w tym mata gumowa)

Sekcja ramienia

  • Typ - statyczne wyważenie
  • Długość efektywna - 230 mm
  • Przewieszenie - 15 mm
  • Błąd kąta śledzenia - w granicach 2° 32' (na zewnętrznym rowku płyty 30 cm/12"); w granicach 0° 32' (na wewnętrznym rowku płyty 30 cm/12")
  • Kąt przesunięcia - 22°
  • Zakres regulacji wysokości ramienia - 0–6 mm
  • Zakres regulacji nacisku igły - 0–4 g (odczyt bezpośredni)
  • Ciężar uchwytu do wkładki - około 7,6 g
  • Zakres mas zgodnych wkładek - (bez obciążnika pomocniczego) 5,6–12,0 g; 3,1–9,5 g (z podkładką dystansową); 14,3–20,7 g (z uchwytem wkładki); (z obciążnikiem pomocniczym) 10,0–16,4 g; 7,5–13,9 g (z podkładką dystansową); 18,7–25,1 g (z uchwytem wkładki)
  • Wymiar montażu wkładki - przedział 12,7 mm (1/2 cala)
  • Gniazdo przewodów uchwytu wkładki - złącze z 4 stykami φ 1,2 mm

Gniazda

  • Wyjście audio - PHONO (Pin Jack) x 1, terminal uziemienia x 1

Informacje ogólne

  • Zasilacz - prąd przemienny 220–240 V, 50/60 Hz
  • Pobór mocy - 11 W (włączone), 0,3 W (wyłączone)
  • Wymiary (szer. x wys. x gł.) 453 × 173 × 372 mm
  • Masa - około 11,5 kg
  • Zakres temperatury pracy - od 0℃ do +40℃
  • Zakres wilgotności pracy - wilgotność względna 35%–80% (bez kondensacji)

Technics SL-1200GR2
Gramofon SL-1200GR2. Godny następca legendy. Fot. Technics

Podsumowanie

Gramofon Technics SL-1200GR2 to – co tu dużo mówić – prawdziwe dzieło sztuki w dziedzinie audio. Oferuje bardzo wysoką jakość odtwarzanego dźwięku, także dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak napęd bezpośredni z przetwornikiem ΔΣ, bezrdzeniowy płaski silnik z pojedynczym wirnikiem, szybki zasilacz impulsowy z układem redukcji szumu, dwuwarstwowy talerz z gumą tłumiącą oraz ramię w kształcie litery S ze statycznym wyważeniem.

SL-1200GR2 zapewnia muzykę o cyfrowej wręcz jakości, ale z najważniejszymi zaletami gramofonu – ciepłem i głębią odtwarzanego dźwięku. Gramofon ten jest idealny dla każdego miłośnika muzyki, który ceni sobie wysoką jakość muzyczną, oraz ponadczasowy, klasyczny design.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane