Czwartek , 21 Listopad 2024

Zmiany w fotowoltaice. Po 2022 roku sprzedaż prądu zamiast bezgotówkowych upustów

   09.06.2021
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów źródeł zielonej energii w Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat montowanie paneli fotowoltaicznych na nowych domach stało się właściwie powszechne. Po instalacje tego typu – pozwalające dotąd znacznie obniżyć rachunki za prąd sięgają także posiadacze już istniejących nieruchomości. Wszystko za sprawą korzystnego systemu rozliczeń, który sprawiał, ze montaż paneli fotowoltaicznych zwracał się już po kilku latach. Teraz te korzystne przepisy mają się zmienić.
Zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki ograniczą jej opłacalność?

WedÅ‚ug stanu na koniec kwietnia 2021 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice w Krajowej Sieci Energetycznej  wyniosÅ‚a 4690 MW– poinformowaÅ‚y Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Twitterze. Jest to już ok 8% caÅ‚ej mocy energetycznej wyprodukowanej w naszym kraju.

Na poczÄ…tku czerwca bieżącego roku rzÄ…dowe centrum legislacji przedstawiÅ‚o tymczasem projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródÅ‚ach energii. Proponowane zaktualizowane przepisy wprowadzajÄ… szereg zmian dotyczÄ…cych modelu funkcjonowania fotowoltaiki w Polsce. Zmienić ma siÄ™ caÅ‚kowicie filozofia korzystania z technologii tego typu: zamiast oddawania nadwyżek energii do sieci i odbierania ich części bezpÅ‚atnie późniejszym terminie (na przykÅ‚ad w sezonie zimowym), posiadacze instalacji fotowoltaicznych bÄ™dÄ… mogli sprzedawać nadwyżki prÄ…du na rynku.

Moc fotowoltaiki w Polsce

CaÅ‚kowita moc w MW instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni lat. Å»ródÅ‚o: International Renewable Energy Agency

Proponowane zmiany spowodowaÅ‚y pewien niepokój posiadaczy już istniejÄ…cych instalacji, ponieważ wiele krążących w sieci obliczeÅ„ wskazuje na to, że nowy sposób rozliczania z firmami energetycznymi bÄ™dzie mniej korzystny dla odbiorców niż obecnie obowiÄ…zujÄ…cy. Warto wiÄ™c na wstÄ™pie wyraźnie zaznaczyć fakt, że nowe przepisy bÄ™dÄ… dotyczyć wyÅ‚Ä…cznie instalacji zbudowanych po 1 stycznia 2022 roku. Obecnie obowiÄ…zujÄ…ca ustawa gwarantuje bowiem wszystkim posiadaczom instalacji fotowoltaicznych obowiÄ…zywanie obecnych regulacji przez minimum 15 lat. Ci natomiast, którym od razu bardziej opÅ‚acać bÄ™dzie siÄ™ przejÅ›cie na nowe zasady, bÄ™dÄ… mogli to zrobić, ponieważ propozycje nowych przepisów umożliwiajÄ… przeprowadzenie takiej migracji.

Stan obecny – system upustowy

W tym momencie prosumenci, czyli konsumenci, którzy posiadajÄ… instalacjÄ™ fotowoltaicznÄ… i chcieliby oddawać do sieci nadwyżki prÄ…du, mogÄ… to zrobić w systemie tak zwanych upustów. Polega to na tym, że w sytuacji, kiedy produkujemy wiÄ™cej prÄ…du, niż możemy zużyć, możemy wyprodukowanÄ… nadwyżkÄ™ oddać do paÅ„stwowej sieci energetycznej. Natomiast w czasie, kiedy potrzebujemy wiÄ™cej prÄ…du, niż jesteÅ›my w stanie wyprodukować (np. w sezonie grzewczym), możemy jÄ… pobrać bezpÅ‚atnie z sieci, w odpowiedniej proporcji do tego, co wczeÅ›niej oddaliÅ›my.

I tak, gdy dysponujemy mikroinstalacją fotowoltaiczną o mocy większej niż 10kW możemy pobrać 07 jednostki energii za każdą oddaną wcześniej do publicznej sieci 1 jednostkę, a przypadku mikroinstalacji o mocy mniejszej niż 10kW w stosunku ilościowym 0,8 za 1.

Co siÄ™ zmieni w fotowoltaice od 2022

Na ten moment przygotowany projekt ustawy przewiduje, że obowiÄ…zujÄ…cy obecnie system upustów przestanie dziaÅ‚ać dla nowych instalacji z koÅ„cem 2021. Zamiast tego posiadacze fotowoltaiki bÄ™dÄ… sprzedawać wyprodukowane nadwyżki energii na rynku.

Nadwyżki prÄ…du od konsumenta odkupowaÅ‚by firmy zajmujÄ…cÄ… siÄ™ dziÅ› handlem energiÄ… elektrycznÄ…. Prosument miaÅ‚by zresztÄ… możliwość wyboru konkretnego podmiotu, któremu sprzeda nadwyżkÄ™ produkowanego prÄ…du (z gwarancjÄ… odbioru). Możliwe zresztÄ…, że po jakimÅ› czasie firmy te zacznÄ… konkurować cenowo, oferujÄ…c posiadaczom instalacji ceny lepsze niż te zagwarantowane ustawowo.

W momencie, kiedy instalacja bÄ™dzie produkować za maÅ‚e iloÅ›ci prÄ…du, zamiast pobrać go bezpÅ‚atnie z sieci trzeba go bÄ™dzie po prostu dokupić, także za gotówkÄ™, na tym samym rynku.

I tu pojawia siÄ™ gÅ‚ówny element proponowanych zmian. Gdyby zachowano proporcje z obecnie istniejÄ…cego systemu wymiany 07 za 1 i 08 za 1, nowe przepisy sprowadziÅ‚yby siÄ™ w zasadzie wyÅ‚Ä…cznie do wprowadzenia obrotu gotówkowego w miejsce bezgotówkowego.

Tymczasem rzÄ…dowe propozycje idÄ… dalej i niestety nie sÄ… już tak korzystne jak obecnie. Dziennik „Rzeczpospolita” dokonaÅ‚ nawet konkretnych wyliczeÅ„, z których wynika, że cena sprzedaży prÄ…du do krajowej sieci wynosiÅ‚aby (na dziÅ›) okoÅ‚o 256 zÅ‚/MWh, tymczasem cena kupna, w okresach mniejszej produkcji prÄ…du, wynosiÅ‚aby aż 537zÅ‚/MWh, co w przybliżeniu obniża faktyczny „kurs” wymiany energii do ok. 0,5 za 1, czyniÄ…c caÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie znacznie mniej opÅ‚acalnym niż dotychczas. Formalnie cena zakupu wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej ma wynosić 100% Å›redniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, zgodnie z danymi ogÅ‚aszanymi przez Prezesa UrzÄ™du Regulacji Energetyki.

DodatkowÄ… komplikacjÄ… z punktu widzenia użytkowników sieci byÅ‚aby konieczność wprowadzenia dodatkowych liczników, ponieważ energia oddana i pobrana z krajowej sieci rozliczana by byÅ‚a oddzielnie.

Fotowoltaika

Boom na instalacje fotowoltaiczne przerósÅ‚ wszelkie oczekiwania

Co jest powodem zmian?

Ministerstwo Klimatu twierdzi, że proponowane zmiany sÄ… wynikiem koniecznoÅ›ci dostosowania obowiÄ…zujÄ…cych w Polsce przepisów do regulacji europejskich. Nowe przepisy majÄ… też pozwolić na bezpoÅ›redniÄ… sprzedaż energii innym odbiorcom, bez poÅ›redników, co dotychczas nie byÅ‚o możliwe. W przyszÅ‚oÅ›ci może pozwolić prosumentom na budowÄ™ dochodowych instalacji energetycznych, które zwrócÄ… siÄ™ nie z upustów a wÅ‚aÅ›nie ze sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek energii.

Uzasadnieniu do projektu ustawy napisano też, że nowy model systemu doprowadzić do wyÅ‚onienia siÄ™ zupeÅ‚nie nowych podmiotów – Agregatorów, czyli firm, które skupujÄ… i magazynujÄ… energiÄ™. Pozwoli to na lepsze gospodarowanie zasobami energetycznymi w przyszÅ‚oÅ›ci.

Czy proponowane zmiany wejdą w życie w postulowanej formie?

Nie ma co do tego pewnoÅ›ci. Ustawa jest dopiero na bardzo wstÄ™pnym etapie legislacyjnym, i zanim (jeÅ›li w ogóle) wejdzie w życie, czeka jÄ… jeszcze dÅ‚uga Å›cieżka prac zarówno w rzÄ…dzie, jak i w Sejmie i Senacie, gdzie z pewnoÅ›ciÄ… parlamentarzyÅ›ci wniosÄ… wiele poprawek. Ostateczny ksztaÅ‚t przepisów poznamy zapewne za kilka miesiÄ™cy.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane