WedÅ‚ug stanu na koniec kwietnia 2021 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice w Krajowej Sieci Energetycznej wyniosÅ‚a 4690 MW– poinformowaÅ‚y Polskie Sieci Elektroenergetyczne na Twitterze. Jest to już ok 8% caÅ‚ej mocy energetycznej wyprodukowanej w naszym kraju.
Na poczÄ…tku czerwca bieżącego roku rzÄ…dowe centrum legislacji przedstawiÅ‚o tymczasem projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródÅ‚ach energii. Proponowane zaktualizowane przepisy wprowadzajÄ… szereg zmian dotyczÄ…cych modelu funkcjonowania fotowoltaiki w Polsce. Zmienić ma siÄ™ caÅ‚kowicie filozofia korzystania z technologii tego typu: zamiast oddawania nadwyżek energii do sieci i odbierania ich części bezpÅ‚atnie późniejszym terminie (na przykÅ‚ad w sezonie zimowym), posiadacze instalacji fotowoltaicznych bÄ™dÄ… mogli sprzedawać nadwyżki prÄ…du na rynku.
CaÅ‚kowita moc w MW instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni lat. Å»ródÅ‚o: International Renewable Energy Agency
Proponowane zmiany spowodowaÅ‚y pewien niepokój posiadaczy już istniejÄ…cych instalacji, ponieważ wiele krążących w sieci obliczeÅ„ wskazuje na to, że nowy sposób rozliczania z firmami energetycznymi bÄ™dzie mniej korzystny dla odbiorców niż obecnie obowiÄ…zujÄ…cy. Warto wiÄ™c na wstÄ™pie wyraźnie zaznaczyć fakt, że nowe przepisy bÄ™dÄ… dotyczyć wyÅ‚Ä…cznie instalacji zbudowanych po 1 stycznia 2022 roku. Obecnie obowiÄ…zujÄ…ca ustawa gwarantuje bowiem wszystkim posiadaczom instalacji fotowoltaicznych obowiÄ…zywanie obecnych regulacji przez minimum 15 lat. Ci natomiast, którym od razu bardziej opÅ‚acać bÄ™dzie siÄ™ przejÅ›cie na nowe zasady, bÄ™dÄ… mogli to zrobić, ponieważ propozycje nowych przepisów umożliwiajÄ… przeprowadzenie takiej migracji.
Stan obecny – system upustowy
W tym momencie prosumenci, czyli konsumenci, którzy posiadajÄ… instalacjÄ™ fotowoltaicznÄ… i chcieliby oddawać do sieci nadwyżki prÄ…du, mogÄ… to zrobić w systemie tak zwanych upustów. Polega to na tym, że w sytuacji, kiedy produkujemy wiÄ™cej prÄ…du, niż możemy zużyć, możemy wyprodukowanÄ… nadwyżkÄ™ oddać do paÅ„stwowej sieci energetycznej. Natomiast w czasie, kiedy potrzebujemy wiÄ™cej prÄ…du, niż jesteÅ›my w stanie wyprodukować (np. w sezonie grzewczym), możemy jÄ… pobrać bezpÅ‚atnie z sieci, w odpowiedniej proporcji do tego, co wczeÅ›niej oddaliÅ›my.
I tak, gdy dysponujemy mikroinstalacją fotowoltaiczną o mocy większej niż 10kW możemy pobrać 07 jednostki energii za każdą oddaną wcześniej do publicznej sieci 1 jednostkę, a przypadku mikroinstalacji o mocy mniejszej niż 10kW w stosunku ilościowym 0,8 za 1.
Co siÄ™ zmieni w fotowoltaice od 2022
Na ten moment przygotowany projekt ustawy przewiduje, że obowiÄ…zujÄ…cy obecnie system upustów przestanie dziaÅ‚ać dla nowych instalacji z koÅ„cem 2021. Zamiast tego posiadacze fotowoltaiki bÄ™dÄ… sprzedawać wyprodukowane nadwyżki energii na rynku.
Nadwyżki prÄ…du od konsumenta odkupowaÅ‚by firmy zajmujÄ…cÄ… siÄ™ dziÅ› handlem energiÄ… elektrycznÄ…. Prosument miaÅ‚by zresztÄ… możliwość wyboru konkretnego podmiotu, któremu sprzeda nadwyżkÄ™ produkowanego prÄ…du (z gwarancjÄ… odbioru). Możliwe zresztÄ…, że po jakimÅ› czasie firmy te zacznÄ… konkurować cenowo, oferujÄ…c posiadaczom instalacji ceny lepsze niż te zagwarantowane ustawowo.
W momencie, kiedy instalacja bÄ™dzie produkować za maÅ‚e iloÅ›ci prÄ…du, zamiast pobrać go bezpÅ‚atnie z sieci trzeba go bÄ™dzie po prostu dokupić, także za gotówkÄ™, na tym samym rynku.
I tu pojawia siÄ™ gÅ‚ówny element proponowanych zmian. Gdyby zachowano proporcje z obecnie istniejÄ…cego systemu wymiany 07 za 1 i 08 za 1, nowe przepisy sprowadziÅ‚yby siÄ™ w zasadzie wyÅ‚Ä…cznie do wprowadzenia obrotu gotówkowego w miejsce bezgotówkowego.
Tymczasem rzÄ…dowe propozycje idÄ… dalej i niestety nie sÄ… już tak korzystne jak obecnie. Dziennik „Rzeczpospolita” dokonaÅ‚ nawet konkretnych wyliczeÅ„, z których wynika, że cena sprzedaży prÄ…du do krajowej sieci wynosiÅ‚aby (na dziÅ›) okoÅ‚o 256 zÅ‚/MWh, tymczasem cena kupna, w okresach mniejszej produkcji prÄ…du, wynosiÅ‚aby aż 537zÅ‚/MWh, co w przybliżeniu obniża faktyczny „kurs” wymiany energii do ok. 0,5 za 1, czyniÄ…c caÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie znacznie mniej opÅ‚acalnym niż dotychczas. Formalnie cena zakupu wyprodukowanej przez prosumenta energii elektrycznej ma wynosić 100% Å›redniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale, zgodnie z danymi ogÅ‚aszanymi przez Prezesa UrzÄ™du Regulacji Energetyki.
DodatkowÄ… komplikacjÄ… z punktu widzenia użytkowników sieci byÅ‚aby konieczność wprowadzenia dodatkowych liczników, ponieważ energia oddana i pobrana z krajowej sieci rozliczana by byÅ‚a oddzielnie.
Boom na instalacje fotowoltaiczne przerósÅ‚ wszelkie oczekiwania
Co jest powodem zmian?
Ministerstwo Klimatu twierdzi, że proponowane zmiany sÄ… wynikiem koniecznoÅ›ci dostosowania obowiÄ…zujÄ…cych w Polsce przepisów do regulacji europejskich. Nowe przepisy majÄ… też pozwolić na bezpoÅ›redniÄ… sprzedaż energii innym odbiorcom, bez poÅ›redników, co dotychczas nie byÅ‚o możliwe. W przyszÅ‚oÅ›ci może pozwolić prosumentom na budowÄ™ dochodowych instalacji energetycznych, które zwrócÄ… siÄ™ nie z upustów a wÅ‚aÅ›nie ze sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek energii.
Uzasadnieniu do projektu ustawy napisano też, że nowy model systemu doprowadzić do wyÅ‚onienia siÄ™ zupeÅ‚nie nowych podmiotów – Agregatorów, czyli firm, które skupujÄ… i magazynujÄ… energiÄ™. Pozwoli to na lepsze gospodarowanie zasobami energetycznymi w przyszÅ‚oÅ›ci.
Czy proponowane zmiany wejdą w życie w postulowanej formie?
Nie ma co do tego pewnoÅ›ci. Ustawa jest dopiero na bardzo wstÄ™pnym etapie legislacyjnym, i zanim (jeÅ›li w ogóle) wejdzie w życie, czeka jÄ… jeszcze dÅ‚uga Å›cieżka prac zarówno w rzÄ…dzie, jak i w Sejmie i Senacie, gdzie z pewnoÅ›ciÄ… parlamentarzyÅ›ci wniosÄ… wiele poprawek. Ostateczny ksztaÅ‚t przepisów poznamy zapewne za kilka miesiÄ™cy.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE