Przydatne poradniki "zrób to sam";-)
Technologie bezprzewodowe, zwłaszcza Bluetooth zdominowały nasze cyfrowe otoczenie. Świetnie nadają się do przesyłania muzyki do słuchawek czy głośnika, ale działają też np. w bezkablowych myszkach, klawiaturach i kontrolerach do gier. Jak wszystkie sieci, także i Bluetooth jest podatny na zakłócenia i awarie. W tym tekście pokazujemy najczęściej występujące problemy i domowe sposoby na to, by je rozwiązać.
Windows, niezależnie od wersji, jaką używamy, to na ogół dobry, uniwersalny system. Jego wadą – przynajmniej dla niektórych posiadaczy PC – jest to, że nas „szpieguje”, czyli non stop zbiera różnorodne „diagnostyczne” dane z komputera, a następnie wysyła je do Microsoftu. To artykuł dla tych, którzy nie lubią być śledzeni i woleliby, by ten monitoring wyłączyć lub przynajmniej ograniczyć.
Ostatnio wiele miejsc publicznych takich jak lotniska, restauracje, transport, chwali się, że udostępnia gościom punkty, w których mogą oni naładować akumulatory swoim telefonom. Większość użytkowników przyjmuje to jako dobrodziejstwo, w końcu smartfony rozładowują się szybko, a możliwość podładowania baterii „na mieście” często po prostu się przydaje. Czy jednak ktokolwiek z was zadał sobie kiedyś pytanie, czy to bezpieczne? Okazuje się, że niekoniecznie.
Od 1 stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy regulujące sprawy gwarancji i rękojmi towaru. Zostały ujednolicone dla całej UE, co – w założeniach – ma pozwolić na zbliżenie praw konsumenckich w poszczególnych częściach Unii, oraz pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesu na takich samych zasadach na terytorium całej wspólnoty. Oto co warto wiedzieć na temat zmian, które już obowiązują, a które zmieniły się w stosunku do zasad obowiązujących wcześniej.
Zanim kupimy dowolny sprzęt muzyczny, warto poznać znaczenie podstawowych pojęć i określeń dotyczących parametrów, które producenci umieszczają na opakowaniach. Zwykle nie wnikamy głęboko w definicje takich pojęć jak impedancja czy pasmo przenoszenia, gdyż uważamy, że to dane przeznaczone dla specjalistów. Tymczasem z opisów, które udostępniają producenci można się bardzo wiele o danym modelu kolumn czy słuchawek dowiedzieć. W tym artykule krótko wyjaśniamy podstawowe pojęcia z tej dziedziny.
Jeśli podejrzewamy, że akumulator naszego smartfona rozładowuje się zbyt szybko lub na przykład podejrzanie się przegrzewa, możemy skorzystać z przydatnych narzędzi (wbudowanych lub osobnych aplikacji), które pozwolą nam to zweryfikować, bez konieczności udawania się do serwisu. Dzięki tym narzędziom sprawdzimy, w jakim stanie znajduje się akumulator i (zwykle) ile jeszcze czasu zostało, zanim będzie się nadawał do wymiany.
Przeglądając sieć, bardzo często można natrafić na zapytania typu „dlaczego moje Wi-Fi działa tak słabo”, choć zadający je ludzie często zaraz potem dodają, że korzystają z najnowszego, bardzo wydajnego sprzętu, posiadają też szybkie, światłowodowe łącza internetowe. Okazuje się, że przyczyną wolnego internetu bezprzewodowego może być po prostu złe ulokowanie routera. W tym tekście podpowiemy, gdzie go nie stawiać, by tym samym nie ograniczać zasięgu i szybkości transferu.
Społeczeństwa Zachodu, w tym także i nasze starzeją się bardzo szybko – to znak dzisiejszych czasów. Seniorów przybywa, natomiast dopasowanego do ich możliwości manualnych i wzrokowych sprzętu ciągle jest jak na lekarstwo. Zresztą nie każdy ma możliwość zakupu takiego w pełni dedykowanego urządzenia. Czy jest zatem możliwość, by zwykły smartfon zmienić w urządzenie przyjazne osobie starszej? Jak najbardziej, a my wyjaśnimy jak to zrobić.
Pakiety internetowe w telefonach są coraz większe, ale ich zużycie także szybko rośne. Coraz więcej czynności wykonujemy bowiem tylko na smartfonach. Co zrobić, żeby przed końcem miesiąca nie martwić się o przekroczenie limitu lub wykorzystanie całego dostępnego pakietu danych? Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek.
Przed laty dość dużo mówiło się o tym, że wielkie markety stosują różne wymyślne socjotechniki, by skłonić klientów do kupowania rzeczy, których w ogóle nie potrzebują. Specyficzne ustawienie półek z towarami pierwszej potrzeby na końcu sklepu, ułożenie towaru „w warstwach” z najdroższymi na wysokości oczu, odpowiednia muzyka – to miało nas zmylić i działać na podświadomość. Okazuje się, że dziś podobnego typu sztuczki stosują także serwisy internetowe. Ma to nawet swoją nazwę: „dark patterns”.
Tech
Jak to zrobić?
Hi-Fi/Audio
AGD